ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN I 1873 Twaalfde Jaargang. No. 34. BUITENLAND. DONDERDAG 21 Augustus. t 1 5 5 TO os l i i i i t l r 1 t ABONNEMENTSPRIJS: 8) Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Aan de kerk van het heilig hart van Jezus die op den Montmartre zal worden gebouwd zal 3 f B t 1 ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant. I Omtrent den toestand, waarin de Engelschen ter Kust van Guinea verkeeren wordt aan de Times van 18 July uit Freetown geschreven, dat te Gape Coast Gastie de Himalaya den 5den was aangekomen met het 2e wesl-indische regementbestaande uit kolonel Wise, majoor Russel11 andere officieren en 360 man. Wise heeft, als ouder in rang, den kolonel Resting in het kommando over de troepen op Afrika’s Westkust vervangen. De Ashantijnen waren nog steeds om Gape Coast gelegerd en had den den öden Bulah verbrand met de missie en den tuin aldaar. Hun hoofdkwartier is te Effbeloe, halverwege tusschen Gape Coast en Elmina en 12 mijlen landwaarts in. Den avond, nadat deAshan- tijnen voor Elmina waren teruggeslagen, hadden zij 38 vrouwen en 46 slaven omgebragtopdat het hun dien dag gesneuvelden generaal, een neef van den koning, niet aan vrouwen en slaven zou ont breken in het land der geesten. Te Cape Goast is het allertreurigst gesteld Er heerscht veel ziekte voornamelijk een zeer kwaadaardige dyssentcrie. lievige regens hebben een groot aantal huizen van inlanders doen instorten. In minder dan eene week zijn meer dan 100 menschen omgekomen door het instorten der muren en daken. Zeer vele ongelukkigen liggen en leven in de straten onder op stokken gespannen lakens en stukken zeildoek. De Spurbatterij Ie Cape Goast Castle is door den regen weggespoeld en het pokken-hospi- taal waarin 194 lijders verpleegd werden, is on bruikbaar geworden zoodat de ongelukkige zie ken aan den regen moesten blootgesteld worden. Een hooggeplaatst ambtenaar te Gape Coast schrijft in een particulieren brief: «Vóór de aankomst der Himalaya waren wij gepakt als haringen in een ton nu weet jk-geene vergelijking te vinden die eetudeukhj|fWJfeeft van onzen toestand..” De hevijrr regen^Tna<Et krachlitjfc militaire ope ration onmogelijk. Te Bologna, eene stad in Italië, werd in een siga renfabriek, waar de werklieden voor T grootste deel vrouwen zijn eene machine gebragtdie in den- zelfden lijd zooveel werk doet als honderd vrouwen. Zulk een concurrent wekte natuurlijk de vrees, dat velen der dames zouden worden ontslagen en daar om trokken zij, gewapend met wat haar maar voor de hand kwam, op het werktuig af en vernielden het, onder het geroep: »wcg met de machine! weg met de papen Die laatste uitroep is in dit geval wel wat be- lagchel'yk wantzij het al een monnik die het kruid uitgevonden heeft, tegenwoordig maakt de geestelijkheid zich niet schuldig aan ‘t uitvinden van machines. Onverklaarbaar is 't echter niet, dat de bolognezer vrouwen verband bragten tusschen godsdienst en een machine om sigaren te maken. Bij alle maatschappelijke zaken toch brengen de geestelijken en hunne aanhangers de belangen der kerk te pas; het volk is er aan gewoon geworden en de onontwikkelde sigarenmaaksters konden zich dus de heeren even goed voorstellen bij een ma chine als b. v. bij de stembus. De spaansebe cortes willen voortaan twee zit tingen daags houden; of ze nu ook Spanjes onge lukken in dubbele mate zullen doen verdwijnen moet de tijd leeren. Op Sevilla zijn niet minder dan 11,084 kanon schoten gelost; de opstandingen hebben er 25 huizen doen verbranden. De belhamels zijn ’t ontkomen. - De troepen der regering zijn Valencia binnen getrokken. Carlistische benden maakten zich door overrompeling meester van de havenstad van Bilbao maar werden er weer uitgejaagd op 2') man na, die, omdat ze dood waren, achterblijven moesten en 76 werden gekwetst. Contreras rukte met 2000 man en 2 stukken geschut uit Murcia op Madrid aan bij Chinchilla waar de spoorweg zich in twee takken verdeelt, werden zij door 1000 man der regering zoo hevig aangetast, dat zij in groote verwarring op den loop gingen op 400 man na die krijgsgevangen werden ook hun geschut en legertros werd buit gemaakt. Gre nada en Murcia zijn ook door regeringstroepen be zet; zoo komt er in ’t zuiden wat orde in de huis houding. Don Carlos hield onder een overou- den eik in de provincie Biscaye een heerlijk mooi praatje. Hij vertelde den Biscayers dat hij ’t als zijn geluk beschouwt, de zending te voltooyen, die de Voorzienigheid hem toevertrouwde, om de diepe wondendoor de goddeloosheid en het despotisme geslagen in het hart van zijn dierbaar Spanje, te komen heiden en zijn arbeid met de Biscayers te ondernemen. (Berga werd door de Carlisten in brand geschoten’t Was om aan de inspraken van zijn hart toe te geven, dat hij dien boom kwam begroeten want die was het symbool der christe lijke vrijheid, en daaraan was Spanje reeds sedert eeuwen zijn voorspoed en den roem zijner helden verschuldigd. Door zoo te spreken geelt don Carlos liet bewijs, dat hij goed te huis is in de geschie denis van zijn vaderland, en zijne hoorders zullen hem ook wel hebben verstaan want van christe lijke vrijheid heeft de spaansebe natie een eigen aardig begrip. hij zijn leven wijdt en die hem eindelijk ook tot merkwaardige uitkomsten hebben geleid. In een uit Troje den 17 July gedagteekenden brief aan de Augsb. Alg. Zeil, meldt hij, een aan tal kostbaarheden te hebben gevonden ter plaatse, waar hij meent, dat het paleis van Trojes koning Priamus zal gestaan hebben Hij vond ze onder eene laag harde aseb van 1J- meter, waarop een vestingmuur stond van 1| meter dikte en 6 meter hoogte. Verschillende sporen doen hem onderstellen, dat de merkwaardige voorwerpen bij de inneming der stad in der haast in een dier groote houten kisten geworpen zijn, die volgens den Ilias tusschen de meubelen van Priamus stonden maar zij, die ze wilden redden zullen door den voortgang van den brand genoodzaakt zijn geweest alles achter te laten Er bevinden zich onder: 3 prachtige zilveren vazen 2 op meesterlijke wijze gedreven gouden diademen 6 armbanden, 56 oorhangers, een dui zendtal ringen en andere kleine tooisels, alles van goud. Twee gouden bekers, wegende gezamenlijk 826 grammen en een andere bekervervaardigd uit een memrsel van goud en zilver, 6 soorten van staafjes goud en zilver, waarschijnlijk door trojaan- sche kunstenaars bewerkt. Vervolgens 23 lans punten van koper, 7 groote dolkmessen, een schild van gesmeed koper, een steen met eene inscriptie, waarvan de letters niet onder de tot nog toe be kende belmoren. Gelijk de Ilias leidde tol deze nasporingen, zul len de uitkomsten hiervan weer kunnen strekken tot het beter verstaan van Homerus’ meesterstuk. Te Berlijn hebben vele metselaars het werk ge staakt. 500 verlangden een dagloon van f3,15 en toen dat geweigerd werd gingen zij heen. Den volgenden dag echter hervatten 300 hun werk op de oude voorwaarden. De metselaars en timmer mansbazen hebben besloten de eischen niet in te willigen. Van buiten komen zeer vele werklieden naar Berlijn. Omstreeks 1200 jaren vóór Jezus geboorte werd de klein-azialische stad Trojedoor de Grieken, na een tienjarig beleg, verwoest. Dit beleg en die verwoesting werd door den griekschen dichter Ho merus bezongen in een gedicht, de Ilias genaamd. Homerus leefde omstreeks 1000 jaar vóór Jezus, maar nog altijd worden zijne gedichten gelezen en bestudeerd. Dr. Heinrich Schliemann maakte op lOjarigen leeftijd kennis met den Ilias, en dit deed in hem den lust ontstaan om de ruïnen van Troje te gaan opsporen en ze zoo volledig moge lijk te onderzoeken. Arm zijnde, moest hij geheel door eigen vlijt de latijnsche en grieksche talen leeren en door den handel zich eenig vermogen verwerven; toen begon hij de nasporingen, waaraan 15 millioen francs worden besteed. Nog heeft de aartsbisschop van Parijs niet meer dan één milli oen bij elkaar en met de inschrijving gaat het zoo vlot niet, dat men van deze het bijeenbrengen der geheele som verwachten durft. Daarom te meer hopen de kerkmannen, dat Chambord maar spoedig tot koning wordt uitgeroepen vertrouwende dat hij dan het noodige geld wel verschaften zal. Mogt het zoover komen, dan is het te wenschen, dat Hendrik V meer zal kunnen dan geld te be zorgen voor een kerk. De Duitschers, die onlangs Frankrijk verlieten, hadden verwacht, dat hun heen gaan bij de Franschen krachtig zou gewerkt hebben op de vaderlandsliefde en het gezond verstand hebben doen spreken boven partijschap en burgertwist. Een krachtige en luide openbaring van een warm na tionaal gevoel hadden ze verwacht althans in de eerste dagen na hun vertrek. Maar niets daar van. De soldaten hadden de voorsteden nog niet eens ontruimd of de woeste kreten van «Leve Gambetta!” of «Leve Thiers!” deden zich harlstog- telijk hooren en de Marseillaise werd overal uitge bruld alles gepaard met beleedigende uitroepen jegens de fransehe regeringsbeambten. Zoo sterk waren die dolle volksbewegingen en zoo dreigend dat de duitsche generaals in beraad stonden, of 't niet beter zou zijn, terug te keeren om den franschen autoriteiten den sterken arm te leenen. ’t Is niet onwaarschijnlijk, dat binnen kort de oostelijke ge westen, gekneld tusschen een woedende volkspartij en den burgeroorlog de kalmte de orde en den vrede zullen terug wenschen die zij gedurende twee jaren, zoolang de duitsche bezetting duurde genoten. Woensdag der vorige week, des namiddags ten kwart, voor drie uur, hield voor een huis in de straat de la Paix te Parijs een open huurrijtuig stil, waarin een dikke heer zat te slapen. Des avonds ten half zeven stond het rijtuig daar nog op de zelfde plaats de koetsier op den bok en de heer steeds slapende. Op de vraag van een voorbijgan ger, wiens aandacht door het vreemde geval ge trokken werd aan den koetsier, wat dat toch be- teekende, gaf deze ten antwoord dat zie je, mijn heer slaapt.” «En roep je hem dan niet?” «Wel neen hij heeft mij bij het u. gehuurd.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1