ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. V I 1873. No. 35 BUITENLAND. DONDERDAG 28 Augustus. I( 2 L E3 wien of wat hij het meeste toefde, bragt i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. minder vreeselijk dan de minder vrome opstande lingen in Kartagena Murcia Gallicië enz. Bolswardsclie Courant ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rel meubelmagazijn van den heer Arnold te Dusseldorf kreeg in de vorige week zeer onver wacht bezoek van een in voile vaart zijnden loco motief, die er een schade veroorzaakte van zoo on geveer f180,000. De heer Arnold geeft aangaande de komst en het bedrijf van den gast, die zoo vree selijk het spoor bijster was, dit verhaal. »Het was s morgens half acht. Ik zat met mijn geheel gezin aan de ontbijttafel, toen ik, toevallig een blik door het venster werpendeeen spoor trein in volle vaart op mijn huis zag afkomen. Ik begreep terstond den geheelen omvang der ramp en riep den mijnen toe: wij zijn allen verloren de trein gaal door het huis. Alles uit de kamer en naar achteren Vóór wij echter de kamerdeur bereikt hadden binnen 15 of 20 seconden was alles al gebeurd. De locomotief was door het ma gazijn gegaan had den voor- en middenmuur ge broken en stond met het voorgedeelte tegen den trap in den gang van het huis. Het huis stortte Goddank niet in maar mijn eerste vrees was nu Te Donaz een dorp langs den weg van Ivrca naar Aosta (Piemont)was een tienjarige knaap planten gaan plukken in de bergen. De dienstbode iiad zich eenige oogenblikken verwijderd, toen plot seling een arend op den knaap neerschoothem met de klaauwen aangreep en meevoerde. Op twee mijlen afstands van de plaats werd het arme kind, vreeselijk door het roofdier verminkt en vermoord, in een rotsspelonk teruggevonden. De dienstbode, die het niet gewaagd had naar de woning harer meesteres terug te keeren, hield zich gedurende twee dagen in een bergspleet verborgen; toen men haar vond was zij uitgeput van den honger. om voor de begrafenis te zorgen, weende en smeekte te vergeefs om wilde helpen en de doode vrouw bleef in de hut liggen. Twee dagen later stierf een rijke boerin, voor wier stoffelijk overschot dadelijk een graf werd gemaakt, om liet lijk den volgenden dag ter aarde te bestellen. Toen de lijkstaalsie der rijke vrouw op het kerkhof aankwam vond men het pas gedolven graf digtgeworpen De bygeloovige boeren schrikten zoodanig, dat zij op de knieën nederzonken en een kruis sloegen. De pastoor be greep de zaak dadelijk en zond twee boeren naar de hut van de arme vrouw om te onderzoeken of het lijk daar nog lag. De boeren vonden het lijk niet meer, maar wel den knaap die gedwon gen werd mede te gaan naar het kerkhof. Hij ver klaarde daar, dat hij het lijk zijner moeder, des nachts met allo mogelijke krachtsinspanning, naar het kerkhof had gebragt en begraven. De boeren waren door de met snikken en traneu gedane ver telling van den knaap diep geroerd een tweede graf werd gedolven en ook de rijke vrouw vond hare laatste rustplaats. Anna Eliza Webb eene der vele vrouwen van den morinonenprofeet'Young heeft eene aanklagt ingediend tegen haren heer. Hij heeft haar sedert 1868, toen zij zich aan hem verbond, met minach ting en schier als slavin behandeld en nu verlangt zij echtscheiding, 17000 dollars om hare advokaten te betalen veroordeeling van Young in de regts- kosten eene toelage van 1000 dollars in de maand zoolang als het proces duurt en einde lijk een afkoopsom van 200,000 dollars. Bij een vermogen van 8 milhoen dollars heeft de pro feet, volgens hare verzekering een maandelijks in komen van 40,000 doll., zoodat ook al de mormo nengodzaligheid nut is voor hel leven hier in dit tranendal, Een sneltrein, des avonds te half 10 van Rome naar Florence vertrokken stiet tusschen Orte en Borghetto op eene kudde ossen. Drie dezer dieren werden gedood, de trein geraakte uit het spoor en de wagens werden gedeeltelijk verbrijzeld gedeel telijk omvergeworpen alleen de locomotief en de laatste wagen bleven ongedeerd. Twee personen hebben bij dezen ramp onmiddellijk het leven ver loren, namelijk de heer Gazzoni Felice, advocaat redacteur van de Economisla di Romaen me vrouw Christina Sanuggo, van Genua. Zestien der reizigers zijn gewond, van welke zeven zoo ernstig, dat men geen hoop heeft hen in het leven te be houden. Het berigt hiervan heeft te Rome groote ontsteltenis teweeggebragten er zijn dadelijk de noodige maatregelen genomen, om de ongelukkigen hulp te verleenen. In het geheel bevonden zich 115 personen in den trein. Volgens de laatste berigten was de weg weder vrij, zoodat deze nood lottige gebeurtenis althans geen merkbare vertra ging in de gemeenschap zal teweeg brengen. De romeinsche bladen betoogen de noodzakelijkheid om den spoorweg af te sluiten voor de dieren in de weilanden, welke de trein doorloopt. De Pal Mal Gazelle stelt voor om bij elk spoor wegstation chloroformkamers in te rigten en de reizigers te chloroformiscren. Dit heeft een twee ledig nut: vooreerst is men op reis bevrijd van den angst voor ongelukken en ten tweede, als deze plaats hebben verliest men zijn armen of beenen of wel het leven zonder dat men er iets van ge waar wordt. De berigten uit Spanje zijn over 't geheel gun stig voor de regering en zij zouden nog gunstiger wo"rden, als deze meer soldaten en minder schul den te betalen had. Don Carlos heeft zijn geliefd vaderland nog niet gered; de aanhangers van den hersteller der godsdienst moorden en branden niet De graaf van Cbarabord en die van Parijs had den een zamenkomst te Frohsdorff. Ze waren vrien delijker tegen elkander dan ooit en hebben hun familiebelangen tot wederzijdsch genoegen geregeld. Die regeling betrof niets minder dan het regt op de koningskroon van Frankrijken de vrienden van Chambord kwamen in de verbeelding dat er eigenlijk niets meer is dat de krooning van Hen drik V zou kunnen verhinderen. Wat door twee familiön in een zaal te Frohsdorff werd overlegd zou bet lot van 38 millioen menschen bepalen Toch zijn die allen nog niet gezind om leve Hendrik V te roepen. Den 15 Augustus werden ook andere wenschen openbaar. Die dag is de Napoleonsdag en keizerin Eugènie en haar zoon werden te Chislehurst doorlOÖO a 1100 getrouwe dames en hecren, gekomplirnenleerd In de recep tiezaal stond het ruiterstandbeeld van dep prins en lag hel «album van de fransche jeugd’’ ter in zage. Moeder en zoon waren regt blij met de vele bezoekers en Loulou (zoo noemen de Franschen den prins) had een mooije aanspraak voor hen. Hij zei ook«Ik dank unamens de keizerin en mjj zelven, dat gij zijt ovejgekomen om met ons te bidden en dat gij den weg niet hebt vergeten dien gij vóór eenige maanden zoo vroom hebt at- gelegd. Ik dank ook de trouwe vrienden, die ons uit de verte zoo talrijke bewijzen van genegenheid en opoffering hebben gegeven. Wat mij betreft ik denk in de ballingschap en bij het graf des keizers steeds aan de leerstellingen die hij ach terlietik vind in de vaderlijke nalatenschap het beginsel der nationale soevereiniteit en de vaan die het heiligt. Dit beginsel heeft de stichter onzer dynastie zamengevat in deze leuze, waaraan ik steeds getrouw zal blijven «Alles door liet volk alles voor het volk 1” «Dat ’s mooi gezegd, leve de Keizer! leve Napo leon IV!” riepen de toehoorders; allen wisten niet dat Rouher het lesje aan Loulou geleerd had. Er is toch bij de koninklijke en keizerlijke nakome- lingen altijd een ruime voorraad van kool en stroop aan de markt, die verkocht wordt en waarmee de een den ander om den mond smeert. Op dienzelfden heiligen dag wapperden te Bel fort vlaggen en wimpels ter eere van Ihiers, die op zijn reis naar Zwitserland daar een dag ver toefde. Bij dag reeds werd hem een serenade ge bragt en bij avond nog een. Hieruit en ook uit andere handelingen blijktdat er van de 38 mil lioen ook niet weinigen de republiek blijven ver kiezen boven een koning of keizer. De koninklijke prinsen mogen dan al hunne belangen regelen en Loulou moge, zoo vriendelijk als hij 't geleerd heeft, pootjes geven; de partijen blijven ieder trekken aan t eind, dat ze beet hebben, en Frankrijk is er onder de bescherming van t heilige hart niet beter aan toe dan onder die van den man, die verkondigde, dat bet keizerrijk de vrede is. Mac-Mahon bewaart een voorzigtig stilzwijgen hij weet nog niet, van te wachten heeft. dat er brand ontstaan zon. Den trap kon ik niet af, want stoom en rook maakten de passage on mogelijk. Ik klom nu over een dak en kwam met behulp van een ladder op de plaats waar ik de kraan der waterleiding wilde openen. De buis was echter door de locomotief plat gedrukt en kon geen dienst doen. Ik liet terstond ladders tegen den achtergevel zetten ten einde mijn gezin te redden. Mijn werklieden en een dertigtal metse laars en timmerlieden die in de buurt aan het werk waren, snelden toe en hierdoor werden groo- ter ongelukken voorkomen. Ik liet terstond de muren schoren om te verhoedendat zij ineen stortten wat dan ook geen plaats had. De loco motief bleef dampen en stampen tot half twaalf. Zij staat nog in huis en het kan nog eenige da gen duren eer zij er uit is gehaald, want het ge welf van den kelder is ingestort en het zal niet gemakkelijk zijn haar uit den kuil te halen, daar zij 700 centenaars weegt. De politie gelastte ter stond de ontruiming van het huis en thans woon ik sedert twee dagen in het hotel. De schade is zeer groot en mijn zaak staat geheel en al stil daar niemand het huis durft naderen. In het hongaarsche dorp Nagy-Brezow stierf voor eenige dagen eene arme boerin aan de cholera zij liet een löjarigen zoon na, doch geen vermo gen, en daarom snelden noch de dorpspastoor noch de boeren naar het huis der afgestorvene De arme knaap hulp. Niemand

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1