ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. 1873 No. 36. BUITENLAND. DONDERDAG 4 September. 1 Bolswardsche Courant lokkig hadden een ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. hun zaligheid vinden i meldt de Tijd, zal merkwaardig Beauce (Eure Daar toch is heerlijke ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bordeaux zal aan het hoofd staan en geassisteerd Bourges en de De felle wind, die in het zuiden van Frankrijk op laatstleden Zondag woei, heelt te Lyon bijna een groot ongeluk te weeg gebragt. De luchtrei ziger Poitevin zou met een ballon opstijgen, le gen half drie, toen de ballon gevuld was en op het punt om de reis te ondernemen, zouden de luchtreizigers in het schuitje klimmen, toen eens klaps een heftige rukwind het groole gevaarte op nam. Zeven of acht man, die de touwen hielden, werden medegesleurd. Twee van hen wapen met het hoofd in' het netwerk verward en zouden ze ker zijn omgekomen, toen, zeer gelukkig voor al len, de ballon tegen een lantaarnpaal werd ge worpen en in tweeën scheurde. Menschen, ballon, netten schuitje en koorden alles stortte op den grond, tot grootc ontzetting der toeschouwers. Ge lukkig hadden er geen ongelukken plaats. vierkante meters onder een geweldig geraas met alles wat er op stond, weggezakt en terstond door water vervangen dat zich weldra over de omlig* gende eigendommen heeft gestort. Dat geheim zinnige voorval heelt de bewoners in den omtrek metgrooten schrik vervuld, te meer dewijl het tot dus ver nog niet gelukt is den afgrond te peilen. In de tweede helft van Julij had eene welbe kende jtiweliersfirma in Bondstreet te Londen eenige paketten juweelen gereed gemaaktom ze aan den schach van Perzië, op diens verlangen ter be- zigtiging te zenden. Een dezer paketten bevat tende diamanten, smaragden en robijnen, ter waar de van f 120,000, werd gestolen en nu onlangs zijn de monturen, die op zich zelven eene aanzienlijke waarde bezitten, uit de rivier de Theems opgehaald. Wie wat weet van den dief of de dieven en het ter regter plaatse bekend maaktkrijgt een aan- brengersloon van f 6000. bisschop van dezer indrukwekkende plegtiglieid worden door den aartsbisschop van bisschoppen van Chalons sur-Marne, Seëz, Montau ban en Moulins, benevens vele andere prelaten. »De ure komt, wanneer gijlieden noch op dezen berg, noch te Jeruzalem, den Vader (niet een zoo genaamd heilig hart) zult aanbidden1'. Zijn er nog zoovele leeraren der godsdienstdie deze dingen niet weten? Tusschen Orte en Terni dus in de wilder nis der Campagna, nabij Rome heeft een vree- selijk spoorwegongeluk plaats gehad. Een trein naar Florence liep in den nacht op een paar Lui fels die op de rails lagen te slapen. Door den schok sprongen de waggons uit het spoor, renden tegen het metselwerk van een brug en liepen zich daar tegen en tegen elkander te pletter. Vijl rei zigers bleven op de plaats dood en twee en zes tig waarvan enkelen hopeloos liggen bekwamen er kwetsuren. De heer en mevr. Charles Hall, nog zoo kort ge huwd, dat zij hunne huwelijks-reis deden, hebben voor eenige dagen gepoogd zich te llfrocombe om het leven te brengen, door laudanum in te nemen omdat de jonge man eensklaps zijne betrekking in een bankiershuis te Londen verloren had. Toen men in hunne kamer drong, waren ze bijna dood, doch de spoedige zorgen die hun werden bewe zen deden hen weldra tot het leven terugkeeren. Overeenkomstig de engelsche wet werd nu de echt genoot aangehouden,'onder beschuldiging van po ging tot moord op zijne vrouw en van zelfmoord. Beiden hadden blijken gegeven van veel koelbloe digheid en vastberadenheid. Zij hadden hun reis koffer goed ingepakt en gesloten. Er was een brief bijgevoegd, waarin mevr. Hall bekende, dat zij zich vrijwillig in den dood begaf. Een tweede brie! was bestemd voor den eigenaar van het hotel en bevatte 75 fr. in betaling der moeite en den last, welke hun dood zou veroorzaken. Eindelijk vond men een dagboekje, waarop de twee jonggetrouw den, in drie verschillende talen, al de bijzonderheden van den zelfmoord hadden aangeteekend. De Constitutioneel vermeldt een verschijnsel dat zich in de vlakten van et Loire) moet hebben voorgedaan, in een vlakte, genaamd Boston, waar een tuin lag, de grond over een oppervlakte van 20 In Duitschland weten thans vele getrouwde men schen niet of ze echtelieden zijn of niet. Zijn ze getrouwd voor geestelijken, wien het gouvernement niet in hun ambt beeft bekrachtigd, dan erkent de staat hun huwelijk niet als wettig. Huwelijken gesloten door pastoors, die zich wel aan 't gouver nement hebben onderworpen, worden door de kerk niet geldig geacht. Tot nog toe heeft de regering het niet gewaagd het burgerlijk huwelijk in te voeren maar zij zal er nu toe moeten overgaan om den toestand der jonggehuwden te regelen en hen te vreden te stellen. Zij toch geven de schuld aan de regering, die door de invoering der laatste kerkelijke wetten dezen onhoudbaren toestand heeft veroorzaakt. Wat de voornemens van Frankrijk tegen Duitsch- land betreft, daaromtrent is von Bismarck tamelijk gerust. Hij houdt zich verzekerd, dat, zoo Frankrijk onder een legitimistischen koning oorlog mogt be ginnen voor het herstel van den paus en het cle- ricalismede geheele moderne maatschappij dan op de hand van Duitschland zou zijn, en diens magt en invloed daardoor nog grooter zouden worden. Als Hendrik V op Frankrijks troon zit, dan zal ’t niet lang duren of de paus is weer in 't bezit der wereldlijke magt en ook de verdreven itahaan- sche vorsten zullen hun gebied terug bekomen. Hij zelf moet aan ’tVaticaan als zijn vast besluit hebben bekend gemaakt, dat bij alles zal aanwen den om Rome en Italië zoo spoedig mogelijk van de «piemontesche overheersching” te verlossen. De clericalen in Italië bereiden zich al vast op de komst van den allerchristelijksten koning en zijn ver lossingswerk voor. Zelfs den ultramontanen in Duitschland werd uit Rome toegeroepen: Geeft aan uwe regering niets toe, maar volhardt in uw ver zet; weldra zal het uur slaan dat Frankrijk aan de overheersching in Duitschland en Italië een einde zal maken. Ook 'op de in 1866 onttroonde duitsche monarchen wordt gerekend bij den aanvaldien men verwacht dat op de duitsche regering gedaan zal worden. Toen de Perzen eens de Spartanen bedreigden met een vreeselijke tuchtiging als zij hen over wonnen zouden hebben, schreven deze niet anders terug dan het woordjeals. Hendrik V is nog geen koning van Frankrijk. Men zou baast zeggen: hij is te kinderachtig, om het ooit te worden. Hij is krachtig op, een witte vlag gesteld en wil niet toegeven aan ’t verlangen der natie, die aan de driekleur gehecht is. Mac-Mahon wil onder de witte vlag niet dienen en wat de ge- neraal-president zegt, dat zegt een groot deel van het leger ook. ’t Is wel eens meer gebeurd, dat de kleur van een lapje van grooten invloed was op den gang der gebeurtenissen. Aan de 'bedevaarten wordt deelgenomen door honderden, die voor de verandering zoo nu en dan een straatgevecht leveren en dan weer roepen leve Hendrik V I leve de paus Zoo oefenen ze zich al vast in de dingen die te pas zullen komen als ’top Italië en Duitschland los gaat. Maar, in ernst gesproken zouden zij die het volk zoo opzweepen en verwachtingen opwekken geheel in strijd met den beslaanden toestand en de bestendig voortgaande ontwikkeling der mcnschbeid, zouden zij niets weten van de geschiedenis der menschheid, vooral ook met betrekking op die ont wikkeling? Of zouden ze zoo boos zijn, een volk, ja, zoo ’t mogelijk ware, de menschlieid weer tot een standpunt terug te willen voeren waarop zij stond voor eeuwen En zouden ze zoo onnoozel kunnen zijn aan de mogelijkheid daarvan te ge- looven? Och hoe veel beter ware het, als die allen hunne krachten vereenigden ten behoeve van de wezenlijke belangen van ’t algemeen en van ieder in 't bijzonder. Een volk te wagen aan de kans of men een hersenschim mogt grijpen ’t is al te roekeloos, al te onbeschaamd al te godontecrend. De domme massa is te beklagen; de leiders hebben grooter schuld dan zij. Of heeft de massa het ook zich zelve te wijten, dat ze zoo dom is? He laas! hoevelen zijn er, en niet alleen in Frankrijk, die niet wijzer willen zijn en I in het napraten van anderen Den 7 en 8 Septemberzoo een groote bedevaart worden gehouden ter eere van het heilige hart van Maria te Issoudun, waar op talrijke godsdienstige vereenigingen uit Frankrijk, Elzas, Lotharingen, Engeland. Italië, België, Neder land Zwitserland, Spanje, Oostenrijk, Martinique, Canada, Nazareth enz. enz. zich door hare banieren zullen laten vertegenwoordigen. De kardinaalaarts- De Courrier de la Rochelle deelt een ontzettend voorval mede op de boot »la Marie Aimee. Dit vaartuig, onder bevel van kapitein Lc Goaster, had 14 February de haven verlaten ter kabeljaauwvangst bij Ijsland. De bemanning bestond uit 19 personen, meest allen Bretons. Na een zeer gelukkige vangst keerde het schip zonder eenig meldenswaard voorval naar Frankrijk terug, toen in den nacht van 8 op 9 Augustus, op 108 mijlen van de kusten van Ijsland een der opvarenden Groajou genaamd plotseling werd aangetast door een aanval van ra zernij waarvan men de oorzaak niet vinden kan. Deze' man, buitengewoon sterk, was gewoonlijk zeer stil en somber en daarbij zeer twistziek. Bij hem in de hut bevond zich een matroos wiens arm eenige dagen te voren ten gevolge van een stort zee door het roer gebroken was. Groajou werpt zich op den ongelukkige, die niet in staat is zich te verdedigen, kerft hem letterlijk met messneden en geeft hem in zijne woede ontelbare beten. De plaats, waar dit alles gebeurde, le Poste ge- - naamd, is slechts door één man te bezoeken. Op het geschreeuw van den matroos snelt de kapitein toe. Terstond werpt Groajou zich ook op hem en brengt hem met het mes een stoot in het aange- zigt toe, die hem hel kakebeen verbrijzelt. Twee schepelingen snellen hem te hulp, maar in de vol-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1