ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- IN 1873. Twaalfde Jaargang. No. 37. r: BUITENLAND. DON DERDAG 11 September. - I s Bolswardsche Courant 3 t 5 r n Ie r i i i I 3 1 3 3 r 3 S B n in ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. e t I n Ie iS e- )t fi le ar it, Je li lt n ir s- n it n Oe Chinezen hebben eens weer getoond, dat ze onverdraagzaam en wreed kunnen zijn. Sedert eeuwen woonden onder hen de mohamedaansche Panthays. Voor ongeveer 17 jaar stonden deze tegen hen op omdat zij te veel onderdrukt wer den. De Chinezen hadden toen nog met andere opstanden te doen en de Panthays braglen ’t zoo ver, dat de provincie Junan, waar zij woonden, in werkelijkheid een onafhankelijk rijk werd, hoe wel de Chinezen 't niet als zoodanig erkenden. Toen ze de handen wat ruimer hadden trokken ze met honderdduizenden naar Junan. De Panlhays De exprestreindie den 31 Aug., ’s morgens te 10 uur 25 min. Arlon verliet, was een kwartier te laat en de machinist trachtte door vermeerderde snelheid, het te kort in te halen. Tusschen Poix en Grupont brak een rail, waardoor alle waggons Alleen de locomotief en tender ble- Alle rijtuigen werden verbrtj- waren 6 onmiddellijk was aanzienlijk. Grupont brak ontspoorden. ven op den weg. zeld. Van de vele passagiers dood; het aantal zwaar gekwetsten De Progrès du Nord bevat het volgende: Vrijdag bragt de belgische trein te Rtjssel een reiziger aan, die aller nieuwsgierigheid wekte. Hij droeg een zwart zijden opperkleed, voorzien van den priester lijken kraag. Het was duidelijk zigtbaar dat hij een ceintuur droeg, waarin zich twee pistolen be vonden. Zijn schoeisel bestond uit hooge kaplaar zen van verlakt leder en een vilten hoed dekte zijn hoofd. De reiziger droeg een degenstok met gouden knop. Het was een man van vijf-en-twin- tig- tot dertig jaar, van middelbare grootte; zijn gelaat toekende groote hardvochtigheid. Te Tour- coing had hij den commissaris van politie belast meMiet onderzoeken der paspoorten, geantwoord: nik ben de pastoor Santa-Cruz”, en tegelijkertijd had hij dit door de noodige bescheiden gestaafd. Hij kwam van Antwerpen waarheen hij zich naar men zegt, begeven had, om zich in te sche pen waarheen is onbekend. Na een kort verblijf in de Scheldestad vertrok hij echter naar Rijssel om zich van daar naar Havre te begeven. Üit den trein stappende begaf hij zich, een sigaar rookende, naar het buffetdronk een glas bierkocht een Journal des Débats, nam een tweede glas, deed wat sigaren op, en na een plaats eerste klasse voor Parijs genomen te hebben verdween hij ou der de menigte in de wachtzaal. Er wordt ook berigtdat de pastoor-vrijbuiter weer in Spanje gearriveerd is. Duitschland heeft den 2 September feest gevierd, ’t Was de verjaardag van den slag bij Sedan en deze gaf aanleiding om de heldenfeiten ook van andere tijden en plaatsen in herinnering te brengen. Vooral Berlijn had er drukte van. Op de Königs- platz stond liet gedenkteeken, ter gedachtenis van dein de oorlogen van 1864, 1866, 1870 en 1871 behaalde overwinningen. Dat monument werd ont huld. Des morgens te half 11 verscheen keizer Wilhelm met de kroonprinsen en andere vorste lijke personen omringd door zijne generaal-veld- maarschalken kommanderende generaals enz. te paard gevolgd door de keizerin en de princessen in rijtuigen, op het plein. Hier was de garde op gesteld en bevond zich ook de hooge geestelijkheid. De keizermet groot gejuich en militaire cerbe- wijzingen ontvangen nam plaats in het paviljoen tegenover het monument en sprak tot de veldmaar schalken en generaals: «Het is voor mij een ver heffend gevoel bij den aanvang van deze gewigtige plegtigheid welke de reeks der dankbetuigingen en eerebewijzen besluiten zal, u, mijne heeren, hier even zoo rondom mij geschaard te zien, als in alle veldslagen waarin gij u aan het hoofd van uwe troepen in zoo hooge mate onderscheiden hebt.” Tot de deputatiën der legerkorpsen zeide hij: «Het verheugt mij de vertegenwoordigers van mijn leger rondom mij vereenigd te zien op dezen dag, een der schoonste van mijn leven waarop ik dit gedenkteeken als getuigenis van de daden des le gers met het hoogste gevoel van dankbaarheid aan de tijdgenooten en aan de nakomelingschap over geef. Ik draag u op, dit mijn gevoel bij uw terug keer aan de troepen mede te deelen.” Na eene rede van den veldkapelaan Thielen gaf de keizer het bevel tot onthulling. De muziekkorp sen lieten het pruisisch volkslied hooren, 101 ka nonschoten werden gelost, alle klokken geluid, en het domkoor zong het tweede couplet van het »Nun danket Alle Gott”, waarvan het eerste couplet vóór den aanvang was gezongen. De keizer hield daarop eene revue en de menigte juichte. Koning Victor Emanuel heeft gezegd, dat hij in de andere maand eens naar Weenen en naar Ber lijn wil. Is het de moeite waard, daarvan te spre ken Misschien wel. Zoo’n visite van een vorst aan zijn collega’s is in elk geval een teeken, dat ze goede maats zijn of willen schijnen, en kame raadschap tusschen Wilhelm, Frans Jozef en Victor Emanuel is voor sommige lieden in Frankrijk geen onverschillige zaak. Ghambord heeft wel lust om Hendrik V te worden, en er zijn er, die hem daartoe wei willen helpen. Dit is onder anderen ’t geval met den hertog de Broglie. Maar wordt Cham- bord koning van Frankrijk, dan zal Victor Ema nuel niet lang wachten met hem te vragen, of hij de eenheid van Italië ook erkent. Daarop ja te zeggen, is voor Ghambord wel wat ongemakkelijk, want als koning van Frankrijk zou hij er trotsch op zijn, den oudsten zoon der kerk te heeten, en hoe zou hij dan het erfdeel van moeder, in ’t be zit van roovers kunnen laten 1 Neen zeggen zou hij ook niet best kunnen, want dan zou V. Ema nuel hem een oorlogsverklaring zenden, en als dan Duitschland en Oostenrijk, in overeenstemming met Rusland, Italië steunen, dan kon het door Napo leon lil geannexeerde Savoije wel eens aan Italië kunnen terugkomen en Frankrijk op nieuw moe ten toonen, "hoe vlug het oorlogsbelastingen kan opbrengen. De Broglie is wel zoo slim om dat in te zien en maakt, met betrekking tot de koningszaak een pas achterwaarts. Hij wil nu vooreerst maar niets liever dan dat de duur en de magtsbevoegdheid der Nationale Vergadering en bet bewind van Mac- Mahon verlengd worden; hij staat niet graag van zijn stoel op, vóór hij een anderen weer heelt. De kans van Ghambord is dan ook nog niet groot. Vooreerst heeft hij den paus, die hem aan ried, de driekleur toch maar aan te nemen, ge antwoord, dat hij alleen over zijne eer heeft te oordeelen. Dat antwoord is nog al kras voor een Chambord. In de provinciën verlangt men niet sterk naar hem. De algemeene raad in Bordeaux heeft ter eere der liberale afgevaardigden een feest gegeven. Die zich daar lieten hooren, drongen aan op de aansluiting van alle onderdeelen der liberale partij; om de volkssoevereiniteit door niemand te laten overweldigen en de bestaande republikeinsche in stellingen" te handhaven. Zij verklaarden, dat het plan der koningsgezinden om de monarchie te herstellen, zoowel op het platte land als in de ste den op den heftigsten tegenstand moest stuiten. Mac Mahon kan rekenen op tal van adressen uit verschillende departementenwaarin hem gezegd zal worden, dat het land staat maakt, dat hij zijn woord van eer zal gestand doen, om de bestaande instellingen te handhaven en Frankrijk te behoe den voor den terugkeer van de feodale monarchie. De heer E. J. Lowe schrijft van het observa torium te Nottingham (Engeland), onder dagteeke- ning van 1 September, dat in genoemde plaats ten 6 u. 50 rn. 40 s. twee aardbevingen voorvielen, meteen halve minuut tusschenpoozing. De laatste schok duurde ter naauwernood één seconde. «Ik lag wakker te bed schrijft de heer Lowe, - toen zich een luid geraas, als dat van een zwa- ren spoorwegtrein, in de rigting van het zuidwesten naar het noordoosten hooren deed. Een groot le dikant van vier kolommen verhief zich vijf ol zes maal van den grond, en schommelde in een gol vende beweging van het zuidwesten naar het noord oosten. De vensters schudden en ratelden gewel dig; de schilderijen trilden aan den muur en een spTegel, vlak vóór mij, dien ik naauwkeurig gade sloeg, bewoog zich zoodanig, dat ik een gedeelte van de kamer zag, hetwelk anders niet weerkaatst werd. Een hond, die in mijne kamer slaapt, spoedde zich weg tijdens de aardbeving. Zoodra de eerste schok voorbij was, haastte ik mij het bed te ver laten om in mijne kleedkamer den juisten tijd op te nemen. Intusschen en terwijl ik naar mijn zakuurwerk greep, slingerde een tweede schok mij ter zijde.” Spanjes huishouding is nog deerlijk in de war; veel zal er nog moeten gebeuren, veel nog moeten worden geleden, eera an de verwarring een einde komt. De regering is niet magtig genoeg, om de opstan delingen in ’t zuiden geheel te onderwerpen toch wordt liet hun bij den dag mocijelijker om zich slaande te houden. De Garlisten in t noorden vor deren ook nog niet veel de mooije brieven die don Carlos schrijft, winnen geen steden. Bilbao, dat geheel door carlistische krijgers om ringd was, zal nu een tijdlang geen last meer van hen hebben. Den 23 Augustus bespeurden de inwoners een ongewone beweging in het kamp der belegeraars en zij verwachtten een aanval. Tot hun niet geringe blijdschap bliezen echter de Car- listcn den aftogt. Generaal Brega naderde met 9000 man 300 paarden en 12 stukken bergge- schut. Onverwacht en snel naderde Brega zoo- dat de Garlisten door den haastte Galdacano 15 karretjes achterlieten, gevuld met dynamiet en wapens. Dat hebben de republikeinen maar mee genomen ze zijn Bilbao binnen gerukt en de brigadier Portilla ging met 1200 man de omstreken eens doorsnuffelen, om zeker te zijn, dat geen Car- listen zich daar meer ophielden. Voor een stad als Bilbao, zoo kort aan zee ge legen, is een beleg extra lastig; schepen zijn er in zulke omstandigheden niet veilig en de handel staat er stilzoodat een beleg ook ongeriefelijk is voor buitenlanders. Ai?, JwLJT- MB*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1