ADVERTENTIEBLAD. NIEÜWS- Ui Twaalfde Jaargang. No. 38. i 1873. DONDERDAG 18 September. BUITENLAND. 'r ƒ5 boete en de kosten kwam zij er af. I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bolswardsche Courant. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 40 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. ging intusschen zijn gang was Connor een lijk. Zouden de voorstanders van de doodstraf zich nog haast niet willen bekeeren Eene jonge dame, mis Maude Stanly, stond Dingsdag te Westminster (Londen) tcregtomdat zij in staat van dronkenschap haar rijtuig zoo be stuurde dat er gevaar voor anderen door ont stond. Het deed der dame leed dat zij te veel wijn had gedronken en met de betaling van en tien minuten later Dat ook ’t beschaafd Europa nog niet geheel be vrijd is van kannibalen, is te Londen weer op droe vige wijze gebleken. Een politie-agent vond er in den modder van de Theems, nabij de waterwerken te Battersea de linkerzijde van een vrouwelijk ligchaam, tot het bovenlijf behoorende. Een ander vond de regterzijde nabij het station Nine Elms. Andere agenten die toen navorschingen gingen doen vonden een gedeelte der longen onder een boog van de oude Batterseabrug en het ander ge deelte nabij den steiger op die plaats. Het aan- gezigt werd gevonden met afgesneden neusmaar die nog aan de bovenlip vast zat. Later vond men een brief, aan de politie gerigt en drijvende bij de nieuwe vleeschmarkt. Hij was van den moordenaar, die berigtte, dat hij de vrouw, waarvan de deelen werden gevonden, vermoord had, omdat hij haar zoo lief had en zij die liefde met met wederliefde beantwoordde. Hij had haar in een bootje gelokt met een slagtersmes den hals afgesneden en met een chirurgijnszaag in stukken verdeeld. Na armen en boenen over boord te hebben geworpen, liet hij de boot zinken. Maar de politie hoeft geen moeite te doen om hem op te sporen, want hij is buiten haar bereik. Een katholiek blad uit Parijs beweert dat in den loop dezer maand nog 28 groote processiën naar verschillende bedevaartplaatsen in Frankrijk zullen gehouden worden. Onder deze verdient voor al de aandacht die welke gehouden zal worden naar Brouilly in het zuiden des lands. Het speciale doel daarvan is: God te bidden om bevrijd te wor den van de ziekte in de wijngaarden. Een klein insect vernielt de uitgestrekte wijngaarden in tal van provinciën. De bewoners der streek hebben eene kapelde Brouilly gebouwd ter eere van de H. Maagd. In die kapel plaatsten zij een Mariabeeld, dat aan de eene hand het kind Jezus heeft en in de andere een druiventros, welke zij Hem vertoont. Aan den voet van het beeld slaan de woorden uit het Evangelie: Joh. 2: 3ó. De Tijd bragt dit merkwaardig nieuws tot ons over. zoeken in het eendragtig bevorderen van inwendigen vrede. En wat geeft het te aanschouwen? Pre velende bedevaartgangers (waaronder zich helaas ook al Nederlanders mengden), aan wie wordt wijs gemaakt, dat het beter is «heilige plaatsen'’ te be zoeken en aanvallen te rigten tegen de geordende maatschappij dan den bloei van deze te bevor deren. Een woelziek clericalisme verkondigt openlijk, dat het een strijd op leven en dood, een godsdienst oorlog verlangt, en dweepzucht en domheid verze keren het een toegenegen oor. Duitschland heeft de 5 milliarden binnen de Duitschers hebben Frankrijk verlaten en de duitsche regering wil nu wel openlijk erkennen, dat er een praktische geest doorstraalde in de politiek, die’t mogehjk maaktedat de milliarden zoo spoedig betaald werden. Duitschland heeft er dan ook niets legen dat Frankrijks binnenlandsche aangelegen heden weer flink geregeld worden en het wenscht met opreglheid, dat Frankrijk eene binnenlandsche reorganisatie moge ontvangen, die een tijdvak van orde en vrijheid brengt en tevens den wereldvrede helpt bevorderen en bevestigen. En in Berlijn, bij de onthulling van het gedenk- teeken der overwinningen zei keizer Wilhelm: «De herinnering van de roemrijke feiten der bevrijdings oorlogen heeft het leger gesterkt voor nieuwe over winningen.” Die woorden werden ook in Frankrijk vernomen en zoo het kon 1 Maar Frankrijk zal vooreerst weinig kunnen. Het moest de handen uit de mouwen steken, het moest zich beijveren om de nationale bronnen van wel vaart milder te doen vloeijen, het moest zijn kracht Goede voornemens zijn het plaveisel van den weg naar den hemel. De spaansche regering heeft vele goede voornemens. Castelar heeft Spanje aan een nieuw ministerie geholpen en het bij de corles ingeleid met een mooije toespraak «Ik vertegenwoordig,” zeide hij «de fe derale republiek (dat wil zeggen, een republikeinschc statenbond), maar daarbij tevens vooral de eenheid van het vaderland. De demagogie (dat wil zeggen, de heerschappij van Jan en alleman) veroordeel ik en ik roep alle liberalen op tot den strijd- tegen de Carlisten. Ik zal de krijgstucht en de militaire wetten gestreng handhaven zonder wreedheid.” Om de «eenheid van het vaderland” te bewerken, bragt Castelar een wetsontwerp ter tafel waarbij hij 'magtiging vroeg tot :1e, het nemen van bui tengewone maatregelen om den opstand der Car listen te bedwingen 2e het oproepen van de ge- heele reserve; 3e het sluiten eener leening van 50 millioen gtddcn en 4e het straffen met 1 2500 boete van ieder, die zich aan de militaire dienst onttrekt. De cortes, ingenomen met de goede voornemens der regering, heeft dal alles goedgekeurd en reeds 30,000 jongelingen namen vrijwillig dienst. Er ontbreekt^nu nog maar aan, dat die leening wordt volgeteekend, want om van de schuldeischers niet eens te spreken de bedwingers van een opstand hebben zoo het een en ander noodig, wat zonder vgel geld niet te krijgen is. Castelar stelt zich voor 150,000 man reserve en 500,000 man van de militie op te roepen die zouden dan met een gaauwigheid, nog vóór den winter, de eenheid van vaderland in orde kunnen hebben. De Carlisten maken ’t er dan ook wel naar, dat een fatsoenlijk menseb afkeer van hen krijgt. Als zy t soms op een gebouw gemunt hebben vullen zij een brandspuit met petroleum en bespuiten het ge bouw. Dan beschieten zij 't met gloeyende kogels, zoodat er een onuitbluschbare brand op volgt. Wij moeten wel zoo, zeggen zeals we kanonnen ge noeg hadden zouden we de gebouwen plat schieten, 'tls nog als in de dagen van wijlen koning Phi lips IIdie hield er ook zoo’n eigenaardig soort van moderatie op na, zoodat degenen, wien hij een gunst wilde bewijzen, niet werden opgehangen maar onthoofd. Een moordenaar, James Connor, zou te Liver pool worden govonnisd met de koord. Koelbloedig besteeg hij de ladder en knikte den helpers een vaarwel toe. Toen de ladder werd weggenomen brak de strop en Connor deed een vreeselyken val. De omstanders vonden het akelig en de beulsknech ten waren een oogenblik bedremmeld. Toen zij van voren af wilden beginnen verweet Connor hun dat zij moordden en vroeg of ze hem zouden laten loopen? Een nieuwe strop werd gereed gemaakt. De geestelijke was diep ontroerd en de veroordeelde zat zenuwachtig te beven toen bij srneekend tot hem sprak: «Nadat dit gebeurd is, zal men mij wel vrij laten; waarlijk zoo is ’t genoeg. Den eersten keer heb ik mij zoo goed gehouden I” De beul Noord-Amcrika werd op vreeselijke wijze door een storm bezocht. Te Halifax verloren vele menschen het leven en nog meer hunne bezittingen. De straten waren er overdekt met schoorsteenen boomen en allerlei dingen die de wind van hun plaats had gerukt. De tuinen in de buurt der stad Picton zijn geheel en al vernield; de grond is er bezaaid met stronken, takken, planken, enz. Een gedeelte van den spoorweg naar Picton is niet meer te her kennen. De zee vóór Halifax was overdekt met wrakken van schepen en met de goederen waar mee deze geladen waren geweest. Te Hachtsport sloegen drie schoeners van hunne kettingen los. Alle visschers verloren hun booten en vischtuig. Te Beaver werden 14 huizen en een r. k. kerk tegen den grond geslagen. In één woord: de storm deed over een groote uitgestrektheid zijn vernielende kracht gevoelen. Sedert eenigen tijd doet de keizer van Japan zijn best om zijn volk naar den trant van europesche volken te fatsoeneren. Niet alle Japanners zijn gediend met alles wat de vorst aldus hervormt. Zoo o. a. toonen velen een onovcrkomelijken afkeer van de conscriptie; van onderscheiden kanten moest hij hooren dat de jongelui weigerden soldaat te worden of een plaatsvervanger Ie stellen. Vooral was dit het geval in de provincie Fukuoka daar werd door de leiders van den opstand een pro gramma verspreid waarin zij cischtenterugkeer tol de oude instellingen herstel der daïrnios in hunne vroegere regten; verkiezing der ambtenaren door de gemeenten; vermindering der belasting tot op de helft; wederinvoering van de japansche tijd rekening en nog al meer. Wel bij de 120,000 ontevredenen zouden onder de wapens zijn. Wie vlugten kon zocht in de provincie Lagic eene schuilplaats vele ambtenaren werden omgebragt. De meeste deelnemers aan den opstand zijn platte landsbewoners en menschen die ten gevolge der hervormingen ambteloos werden, [leeds vermees terden zij te Fukuoka het regeringsgebouw en verbrandden het met al de papieren die er in waren; de ambtenaren die zij in handen kregen werden vermoord. Ook tempels werden verbrand. Het gevaar bestaat, dat de opstand zich over een groot deel des rijks zal verbreiden want afkeer van wat nieuw is is zoowel in Japan als overal elders, inheemsch. Voor de hervormingen is boven dien geld noodig, zoodat de belastingen verhoogd moesten worden, en dit verstrekt niet weinig den afkeer van het nieuwe. Waar zoo gehechtheid aan het geld een steun wordt van gehechtheid aan het oude en hierin een dekmantel vindt daar wordt niet ligt met algemeen goedvinden wat nieuws tot stand gebragt, ook al is de deugdelijkheid er van boven allen twijfel verheven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1