ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde Jaargang. 1873. No. 39. DONDERDAG 25 September. BUITENLAND. Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Den 4 October 1710 werd in de Kjögebugt, een inham ten zuiden van Kopenhage, een zeeslag ge leverd. Eene deensche vloot onder Göldentöure en een zweedsche onder Wachtmeester braakten haar vuur op elkander. Het deensche linieschip Danebrog geraakte in brand. De bevelhebber Ivar Huitfeld deed zijn best om dien te blusschcn, maar T mogt hem niet gelukken. Hij zou zich nog kunnen red den als hij door de deensche linie heen stuurde, maar dan bestond er gevaar, dat andere schepen door het zijne werden aangestoken. Hij wierp daar om het anker uit, opdat het schip zou blijven waar bet was, vuurde rustig op den vijand door totdat de brand zijn kruidkamer bereikte en het schip met 500 moedige mannen in de lucht vloog. Dezer dagen waren eenige helmduikers op den bodem van de Kjögebucht werkzaamzij vonden daar het wrak van een schip en ’t is bij naauw- keurig onderzoek gebleken dat dit het wrak van de Danebrog is. Men heeft er nog de geraamten in gevonden van eenige der helden en in den leem grond was nog eenig touwwerk onbedorven gebleven. Het wrak bevatte nog 11 vóór 1710 gegoten ka nonnen, waaraan duidelijk te zien was, dat zij vuur gegeven hadden en ook zelve getroffen waren. In Spanje schijnt het nu ernst te zullen worden. De cortes heeft aan de regering verlof gegeven om tot herstel der krijgstucht alle maatregelen te nemen, die zij gepast 'acht. Een deel der reserve is reeds onder de wapens en Castelar rekent dat hij binnen kort over 330,000 man daarvan beschik ken kan. Te Madrid vergat eene kompagnie vrijwilligers dat zij moest medewerken aan de eenheid van t vaderland; zij wilde niet naar't noorden trekken. Maar Castelar herinnerde zich zeer goed het besluit omtrent het herstel der krijgstucht; de gepaste maat regelen zullen op de onwilligen worden toegepast, hunne wapens missen zij reeds. Even als ’t spaansch ministerie heeft ook don Car los goede voornemens. De syllabus heeft hij als zijn regeringsprogramma aangenomen en ten dage, dat zijn vlag van de torens van Madrid wappert zal de eerste steen gelegd worden eener kerk, ge wijd aan »’l heilige hart van Jezus.” Wat is’t jam mer, dat er tusschen ’t voornemen en 't volbrengen nog zoo’n groote en moeyelijk af te leggen af stand is! Voor koning Philips II stond in der tijd (1558) de kans beter. Een geoefend spaansch leger stond in’t veld tegen de Franschen, bij St. Quentin en Grevelingen werd slag geleverd en Philips lag in Madrid op de knieën en bad om de overwinning en beloofde, zoo die behaald werd, een klooster te bouwen, gewijd aan den heiligen Laurens. De graaf van Egmond bevocht de overwinning, het escuriaal verrees ter eere van Laurens, en Egmond werd 10 jaar later onthoofd. Dat was toen spaansch en don Carlos herinnert zich zoo nu en dan Spanjes vroe gere koningen en spreekt er van tegen hem die hij zijne geliefde onderdanen noemt. de zeebreker werd deerlijk beschadigd. Op het eiland werden huizen omvergeworpen, beesten ge dood en de oogst vernield. Gelijksoortige schade werd te Picton aangerigt, alwaar 21 schepen strand den. Te Port Hastings zijn vier bruggen wegge spoeld. Te Port Hood zijn 4, te Port Mulgrave 7, te Plaister Cove 4 en te Port Hawkesbury 4 sche pen gestrand. Te Cape Bay zijn twee kerken om gewaaid. Veertien schepen zijn te Gow-Bay ge strand en het want van andere schepen aldaar - 56 schepen zochten in die haven hunne toevlugt heeft zeer veel geleden. De zeebreker te Cow- Bay is zoo goed als vernield en de aan werven en havenhoofden noodige reparation zullen 100,000 dollars kosten. Acht schepen leden te Gaysborough schipbreuk en al de werven en magazijnen aldaar werden vernield. Te Bayfield zijn vier schepen vergaan. De kathedraal te Antigonishe is zeer be schadigd de havenhoofden aldaar' zijn vernield een schip is er vergaan en er is een man ver dronken. Meer dan dertig schepen zijn bij Point- Caledonia gestrand. De noordkust van Prins-Ed- ward-eiland wordt beschreven als met wrakken be zaaid te zijn. De schade wordt op millioenen dol lars geschat. Echter schijnen slechts drie perso nen het leven verloren te hebben. De engelsche Times zegtdat de nederlaag der Nederlanders in Atsjin te Calcutta altijd onverklaar baar geacht is. «De generaal Donald Stewart, dus schrijft de berigtgeverde uitmuntende militair die onze ten noorden van Atsjin gelegene strafko loniën op de Andaman- en Nicobar-eilanden bestuurt, had, ter opsporing van eenige voortvlugtige gevan genen, den sultan van Atsjin weinige weken voor de oorlogsverklaring bezocht, en zijne beschrijving van hetgeen hij gezien heeft is niet weinig be langrijk. Zes weken vóór het uitbreken der vijan delijkheden waren de Atsjinezen volkomen onvoor bereid voor een oorlog. Zij hadden noch wapenen, noch wallen om hen tegen een vijand te bescher men, evenmin hadden zij geregelde troepen of eene vloot. Er waren genoeg kanonnen om den gene raal met saluutschoten te verwelkomen maar an- dère kanonnen merkte hij niet op, behalve oude koperen stukken van inlandsch maaksel, die zonder affuiten in het kreupelhout lagen. De bevolking draagt een Zwaard of kris, of beiden, maar zij had geene vuurwapenen. De «wallen”waarvan de verslagen der Nederlanders zoo breed opgeven, be stonden in Maart II. uit dammen van modder, met gapingen, die door heggen waren aangevuld. Het De Arnh. Courant bevat een langen brief, geschre ven uit Brooklyn in N. Amerika Deze brief behelst zoo’t een en ander omtrent zeden en gebruiken al daar en ook iets omtrent de opvoeding van kinde ren. Karakterestiek is het volgende, wat de schrij ver voorstelt als een staaltje, waarvan hij honder den zou kunnen leveren. Een vriend van mij kwam bij een vriend, wiens vrouw en kind hij alleen t huis vond. De moeder gelastte iets aan haar dochtertje, 4 jaren oud. «Doe liet zelf,” was het antwoord. «Als je het niet gaauw doet krijg je voorZoo je dat durft zeg ik het aan papa, als hij t’huis komt. De moeder deed het zelf en het dochtertje zeide i'Ziejewel, nu heb je het immers toch zelf moeten doen.” Zóó zijn hier de kinderen, of liever, kinderen bestaan hier niet, het Zijn miniatuurmenschen. Maar toch de opvoeding is uitmuntend want, zij gaan zondags wel twee- of driemaal naar de zondagschool. lijke waardigheidsbekleeder aldus spreekt in de uitoefening zijner waardigheidin een herderlijk schrijven en wel in Frankrijk, waar de geestelijk heid bezoldigd wordt door den staat en jegens de regering des lands niet het honderdste deel zou durven schrijven van hetgeen in dat officiële stuk gezegd wordt tegen Italië, eene bevriende mogend heid met welke Frankrijk dagelijks betrekkingen van het hoogste gewigt onderhoudt ’t Wordt een treurig feit genoemd, dat een gees telijke van het regt om te zeggen wat hij wil, ge bruik of misbruik maakt om eene mogendheid te beleedigen, welke Frankrijk waarlijk wel te vriend mag houden in een tijd dat zij hoewel van la- tijnsch ras, met de staten van germaanscb ras op zoo goeden voet staat. Een aartsbisschop behoeft zeker geen geslepen diplomaat te zijn maar juist daarom ware het beter, indien hij, zich tevreden stellende met do geestelijke hoede, geen invallen deed op het gebied der politiek, waarop men niet alles mag zeggen wat men meent vooral niet als het de strekking heeft om een magtig nabuur tot vijand te maken. ’t Is al eenige dagen geleden dat mgr. de Gui- bertaartsbisschop van Parijs, aan de geestelijk heid en aan de getrouwen in zijn diocese een mandement rigtte waarin hij o. a. de vermeeste ring van Rome door Victor Emanuel in herinne ring bragt en die den naam gaf van de verfoei- jelijkste schending der reglen van ’t christelijk leven, een aanslag tegen de godsdienst en de maatschappij. Valsche vrienden zoo leest men er in hebben Italië gebragt tot eene uitbreiding van grondgebied, die evenzeer door de natuur als door de billijkheid was verboden; aan verfoeijelijke uitdagingen gehoor gevendehad het Rome bemagtigd eene plaats die in geen enkel opzigt goed is voor eene staat kundige hoofdstad. Hij wenscht verder Italië toe, dat het op zijne schreden terugkeere en een land verlate, dat hen die in zijn bezit volharden door geweld en onregt, eenmaal zal verzwelgen. Dat mandement werd bekend ook buiten ’s aarts- bisschops diocese ook builen Frankrijks grenzen. En zoowel in als buiten Frankrijk waren velen van oordeel dat een aartsbisschop wel wat beters te zeggen heeft. In de Nationale Vergadering te Ver sailles maakte men er zelfs de regering opmerk zaam op maar de minister de Broglie maakte er zich af met te zeggen, dat het ministerie niet aan sprakelijk was voor herderlijke brieven. Een italiaansch regeringsblad zegt er van: «Wij zijn niet verbaasd over de buitensporige taal van mgr. de Guibert. De partij, waartoe hij behoort, spreekt gewoonlijk op dien toon en wij weten, welke waarde daaraan te hechten is. Maar wij verwonderen er ons over, dat de hooge gceste- Amerika levert weer amerikaansch nieuws. In Nova Scotia heeft in ’t laatst van Augustus een storm uit ’t oosten langs de geheele kust veel schade aangerigt. Te Sydney, op het eiland Cap-Breton zijn 30 schepen gestrand de werven vernield en Alweder hebben de Engelschen op de kust van Guinea in een aanval van de Ashantijnen de ne derlaag geleden. Een sterke afdeeling van dezen, ondersteund door hunne bondgenooten kwam uit een hinderlaag te voorschijn toen de schout bij nacht Commcrell eene verkenning deed op de ri vier de Prah. De schout bij nacht zelf en twee kapiteins werden gewond terwijl insgelijks velen van de bemanning der booten een gelijk lot ten deel viel. Twee booten werden in de verwarring het onderste boven geworpen en een man werd door de Ashantijnen te midden zijner kameraden weggehaald en op den oever op een gruwelijke wijze omgebragt. De Engelschen zullen ’ter niet bij laten blijven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1