ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1873. Twaalfde Jaargang. No. 40. BUITENLAND. DONDERDAG 2 October. Bolswardsclie Courant poogde hem Er waren de schepen te ver landwaarts in waren ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. o 1 en P°°g*le hem naar binnen te trek* Men sloeg het dier op den kop met alles maar te krijgen was, maar het liet niet los, voordat men het met gloeijende tangen te lijf ging. I I I I I J was ook een der De trein van Biarritz naar Madrid is bij Viana van ’t spoor geloopen in de rivier de Ebro. Er was een locomotief vóór om te trekken en een er achter om te duwen. De machinist van de ach terste stookte feller dan die van de voorste en dat bragt den trein van streek. Vijf spoorwegbeambten en zestien reizigers waren terstond dood en een groot aantal personen werd gekwetst, leden van aanzienlijke familiën bij. lijn een vriendschappelijk onthaal. Ook daar had den dagbladen een woord van lof voor hem. En terwijl Frans Jozef hem tot eigenaar maakte van het dertiende regement infanterie, baron van Baltin, welk regement voortaan zal heeten: koning van Ita lië benoemde Wilhelm hem tot eere-kolonel van een regement. Zij, die nog hoop hadden, dat Oosten rijk nog wel eens weer onder’t juk van het jezuï tisme zou te brengen zijn, dat Oostenrijk zijn legers nog wel eens te velde zou doen trekken niet in 't belang des lands, maar in dat der geestelijkheid, zij zullen nu wel niet durven hopen dat zulks binnen korten tijd zal gebeuren. Het bezoek van Victor Emanuel heeft den geest in Duilsehland niet veranderd, maar 't heeft toch aanleiding gegeven dat de daar overhecrschende geest zich kon open baren als niet meer te zijn die der dagen van keizer Jozef II. Zoo er nog zijn, die vreezen, dat de geest welke de vrije ontwikkeling wil keeren en de rnensch- heid onderwerpen aan ’t gezag van zinledige vormen en onzinnige stellingen, zal zegevieren zij mogen hun vrees wat verminderen. Nietomdat Victor Emanuel Weenen en Berlijn bezocht, maar omdat dit bezoek eene openbaring temeer mogelijk maakte van de waarheid, dat het niet doenlijk is, de mensch- heid altijd in den staat van onmondigheid te houden, ook daar niet, waar men hiertoe alles deed zamen- werken. De nederlaag der Engelschen op de Prali is door een tweede gevolgd. Al terstond na die neder laag kwam de geheele kust ten westen van Elraina in opstand en sloten alle naburige stammen zich aan bij de Asbantijnen. Den 18 Aug. werden de oorlogschepen Barracouta, komraandant Freemantle, en Argus, onder bevel van luit. Young, van Cape Coast afgezonden, om Tocarady en de dorpen langs de kust tusschen die plaats en Chamah lot straf voor hun opstand te bombarderen. Strenge bevelen waren gegeven, dat geen der manschappen aan land mogt gaan. Toen de schepen in’tgezigt waren van Tocarady, nadat de kust gedurende eenigen tijd was beschoten bood genoemde luitenant zich aan om met een detachement aan land te gaan ten einde een groot aantal kano’s van inlanders die, naar het scheen onbeheerd op don oever lagen, te vernielen. Men dachtdat de inlanders door het bombardement waren verdreven en kapt. Free mantle gaf verlof tot de landing. Maar naauwe- lijks was de luitenant met zijne manschappen ge land of daar kwam een sterke bende inlanders uit het kreupelhout en het regende kogels, zoodat de luitenant en elf mariniers min of meer zwaar gewond werden. In den looppas ging 't nu weer op de booten af en daarmee voort. Om de aan wezigheid van die inlanders daar te verklaren, sprak men het gevoelen uit dat de meeste bommen en granaten van Nadat mgr. Lachat als bisschop van Bazel was ontslagen ontving de regering een protest daar tegen dat door velen was onderteekend. Bij die onderteekenaren waren 97 pastoors en nu heeft het hof van appèl der Jura al die heeren vervallen verklaard van hunne bediening. De kapelaans en ondergeschikte geestelijken, die ook hun naam onder het protest gezet hebben zijn in dat vonnis niet begrepen omdat zij niet tot de landsainbtenaren behooren niet door de regering zijn aangesteld en geene bezoldiging ontvangen uit de openbare middelen. Een der afgezette pastoors weigerde hardnekkig rekening en verantwoording te doen wegens een door hem gedurende langen tijd beheerd kerkelijk fonds, ’t Kwam zoo ver dat hij in verzekerde be waring werd gesteld, om hem op die wijze er toe te brengen, dat hij de vereischte inlichtingen geeft omtrent het gebruik van de hem indertijd toever trouwde gelden. Het volk bekreunde zich niet om een en ander; geen militaire maatregelen waren noodig om de rust te handhaven Te Londen waren verscheiden honderden men- schen in een beestenspel, toen er plotseling een vervaarlijk geschreeuw gehoord werd. Dat ver wekte een algemeenen schrik, allen drongen naar de deur der tent, om aan het wilde dier, dat men dacht losgebroken te zijn, te ontkomen. In 't ge drang werden velen gekwetst. Er was evenwel geen beest losgebroken, maar een der tijgers had een kleinen knaap door de traliën van zijn hok In de antwerpsche Opinion leest men: In den nacht van 3 op 4 September had in het kasteel van den heer Penaranda de Laage, te Saint Michel bij Brugge, een diefstal plaats van 85.000 francs aan edelgesteenten geld bankbiljetten en effecten. De daders van dit feit, dat met de groot ste stoutmoedigheid was gepleegd, met behulp van. touwladders 'waren tot op dit oogenblik niet ont dekt; thans zijn zijnaar het schijnt, te Mechelen gevonden. Naar men mededeelt zijn eene dame uil die stad en twee harer zoons, welke aanzienlijke betrekkin gen aldaar bekleeden, in hechtenis genomen. Men heeft in een duivenhok voor haar huis een gedeelte van de gestolen som gevonden en onder den kap van hel hok, verborgen onder het vuile stroo, de diamanten, den heer Penaranda ontvreemd. Voorts wordt een jong menscli, zeer na verwant aan het slagtoffer van den diefstal de zoon van den burggraaf de Kerchove te Mechelen lid van de Belgische Kamer, verdacht van medepligtigheid. Men is zijn spoor gevolgd tot Marseille, maar verder heeft men het niet gevonden en men weet niet naar welk land hij zich begeven heeft. In het Journal de Gand leest men, dat eene dame (mevrouw de Bie) en hare twee dochters uit de aanzienlijkste kringen van Mechelen in hechtenis zijn genomen als de daderessen van of de mede- pligtigen aan den diefstal. De heer de Bieeen grijsaard van 74 jaaris even als zijn 42jarigc echtgenoot, gevangen gezet. Victor Emanuelkoning van Italiëdeed een reis naar Weenen en naar Berlijn. Als een koning een reis doet, wordt dat altijd aan de groote klok gehangen; de reis van Italics koning naar de duit- sclie keizers heeft extra praats en geschrijfs ver wekt zij trok de aandacht van staatkundige en ook vooral van kerkelijke tinnegieters, 't Is er dan nu ook wel een tijd naar, dat ieder die wat hoopt of vreest, uit elk ongewoon verschijnsel voor zijn hoop of vrees voedsel wil halen; er wordt door zoo velen er wordt zoo veel gehoopt en gevreesd. Te Weenen werd Victor Emanuel eervol ont vangen en bejegend. Honderdduizenden verbeidden zijne komst; de keizer en de aartshertogin haalden hun vorstelijken bezoeker af, die terstond naar den hofburg reed en zich naar de apartementen des keizers begaf, zonder eerst een ander pak kleêren aan te trekken. Dat vonden de Weeners wel aar dig, ’t was zoo eenvoudig, zeiden ze.'s Konings ge stalte en zijn uitwendig voorkomen vonden ze vol strekt niet indrukwekkend en majestueus; zijn in eengedrongen breed geschouderd ligchaamzijn korte hals, de eigenaardige vorm van zijn hoofd met ile diepliggende oogen, de dikke, zwarte, glan zende baard,"die met de knevels moet zamenwer- ken om zijn gelaat krijgshaftiger te makende lange, krullende uiteinden der knevels, zijn eenig- zins achterover geworpen, bronskleurig gelaatde Weeners konden"’t zich haast niet begrijpen, dat dit alles te zien was aan een koning. Maar hij heeft toch iets goedigs in zijn gelaatzei de een tot den ander; zoo iets, wat men gaarne ziet in een koning en waarom men al op 't eerste gezigt van hem houdt. Dat hij spraakzaem isstond hen ook goed aan, al klonk het hun wat vreemd in de ooren, toen hij ook in de opera maar door praatte en geen gezang of muziek scheen te hooren, maar gehoord werd ver boven de stem van de eerste zangeres. De clericalen wilden Z. M. eens doen gevoelen, dat hij hen niet zeer welkom was. Zij wilden eene groote mis houden voor de gesneuvelde pau- selijke soldaten. De broederschap van den aarts engel Michaël had liet bedacht; maar van de re gering kreeg zij een wenk, dat het niet hoefde, den gast zulk een ergernis te geven, want dat hij zelf wel wist wie hem toe zongen: Du bist der beste Brüder auch nicht! Er is dan ook niets van die mis gekomen. Het weener Neue Fremdenblatt zegt van de geest drift, waarmeê Victor Emanuel werd ontvangen, dat het niet is een beweging voor hem als een voudig koning van Italië, maar vooral voor hem, die Rome tot zijne residentie maakte, voor hem, die het jezuïtisme bestreden en verslagen heeft daar, waar dat het gevaarlijkst was. T Is wat moois in de oogen van de Tijd, dat de liberalen zich gelukkig gevoelen in de vernedering van het katholieke Oostenrijk, ’t welk er toe ge- bragt werd, den geëxcommuniceerden rooverhoofd- man zelfs hulde en gastvrijheid aan te bieden; in de naauwere verbroedering van het kerkvervolgende Pruisen met het kerkvervolgende Italië, en einde lijk in de hoop, dat het monarchale Frankrijk zich door Victors reis en de voorgewende vriend schap van Oostenrijk en Italië zal laten verschrik ken. In dichterlijke (of andere) vervoering vond de Tijd zelfs den titel skoning-slotenbreker" voor Victor uit. Even als te Weenen ondervond Z. M. ook te Ber- vastgegrepen ken. f‘ wat maar te krijgen was, De verloste knaap verkeerde door bloedverlies in onmagt. Door het rumoer olifanten van streek geraakt; hij gaf zijn bewaker een slag met den snuit en brak hem eenige rib ben. Wie zoo iets bij woonde, is voor zijn pleizier uit geweest.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1