ADVERTENTIEBLAD. Twaalfde Jaargang. 1873. No. 41. BUITENLAND. DON DERDAG 9 October. - Num- en voor diens vader en ABONNEMENTSPRI JS 80 Gents per 3 maanden. Franco per post. 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Te Parijs trad de handelsreiziger Peake in eene restauratie, rue Scribe, en gebruikte, daar hij haast had, een bord soep aan T buffet, Een kleinen zwart- zijn vroegere een glorierijke Wij verbeelden schouwen van in onze Bolswardsche Courant. en broeder van den secretaris de Jesus Bermudez gedood en kwetst. De gedoode kolonel was een Murilla, president der republiek. Te Lancaster in Pennsylvania heeft men een huis van drie verdiepingen, 20 voet breed en diep, van baksteenen gebouwd in tien en een half uur. Hon derd werklieden arbeidden er aan. De fondamen ten waren gelegd en alle materialen op het ter rein. Elk kwartier maakte een photograaf eene afbeelding van het afgewerkte gedeelte. Men be gon te 6 uur en te half 5 kon het huis verhuurd worden, ’t Was kant en klaar; alleen de verw, de kalk en 't behangsel waren nog niet naar behooren droog. lederen zak, legde hij naast zich neer. Toen bij wilde heengaan, was zijn zak verdwenen, 't Ergst van 't geval was, dat zich voor 300,000 francs ju- weelen er in bevonden en dat er veel volk in de restauratie was, maakte het zoeken lastig. De politie ging ook eens buiten de restauratie zoeken en vond de tasch in het Grand Hotel op een der kamers achter een der meubels. Hij was met een penne- tnes opengesneden de dozen, waarin de juwcelen waren geweestvond ze ook maar de jtiweelen zelve niet. Zij vernam verder nog dat de kamer bewoond was geweest door een Amerikaan, die den vorigen dag was aangekomen en zich des morgens te 8 uur had laten wekken. Hij was uitgegaan en kwart vóór 12 teruggekomen en daarop dade lijk, na zijne rekening te hebben betaald met de fiacre no. 2922 naar ’t station van den noorder spoor weg gereden. Hij noemde zich Thomas H. David uit Nieuw York, is klein, donker van tint, jong, met kleine knevels, zeer levendig in zijne bewe gingen en als hij Fransch spreekt, doet hij't slecht. Wie hem ontmoetwordt verzocht hem vast te houden. De toestand van het onderwijs in Frankrijk is niet zeer gunstig. Meer dan 200,000 kinderen van 7 tot 13 jaar genieten volstrekt geen onder- rigtongeveer 34 percent van hendie onderwijs ontvangen, verlaten de scholen even onkundig als zij er gekomen zijn. Van de 100 jonge soldaten kunnen 23 lezen noch schrijven en van de 100 paren, die huwen, kunnen 34 de acte niet teekenen. Toch bezit Frankrijk 75,000 lagere scholen met 5 millioen kinderen en 32,000 avondscholen die door 830,000 jonge lieden worden bezocht, ’t School gaan alleen doet het hem dus in Frankrijk ook al niet; zij die met het onderwijs belast zijn zullen misschien eenige inlichting geven of de fout bij de theorie of bij de praktijk gezocht moet worden. Te Keulen bevindt zich op dit oogenblik een billardspeler, die de algemeene bewondering en ver bazing opwekt. Niet slechts maakt hij, zonder dat ’t hem eenige inspanning schijnt te kosten, de moeije lijkste en in het oog van bekwame spelers zelfs, bijna ongeloofelijke caramboles, maar bij geeft nog heel andere kunststukjes ten beste. Zoo brengt hij verscheidene billardballen op een bord in rond- draaijende beweging. Eerst rollen de ballen rus tig achter elkander, maar vervolgens caramboleren zij en springen eindelijk allen tegelijk van het bord af. Voorts weet hij zijn ballen een zoodanig effect te gevendat zij niet slechts rondom en over een, op het billard geplaatsten hoed, of over een uitgestrekten arm caramboleren maar ook dat zij van het billard springende een der om standers een pijp uit den mond slaan en derge lijke aardigheden meer. Het wonder is zoo groot, dat beroemde billardspelers op ’t vernemen er van een gezigt zetteden, als of ze 't in Keulen hoorden donderen. Of Bolswards roem ook in gevaar is kon nog niet met zekerheid gezegd worden. De graaf van Chambord is jarig geweest. Dat is hem al 53 maal overkomen en hij hoopt, dat het nu de laatste maal moge geweest zijn. Nog sterker; hij houdt zich overtuigd, dat het de laatste maal is geweest. Zelf heeft hij zoo ongeveer gezegd: »Ik weet wat ik wil Frankrijk geloove, dat het goed is wat ik wil. Frankrijk moet weder opge bouwd worden en ik ben een goed architect. Laat mij dus maar bouwen en wees gerust door ’t ge loof. Ik heb echter de medewerking noodig van allen en allen hebben mij noodig.” Het kan dus niet anders of het fransche volk maakt van den graaf een koning. Er zijn er, die hem haast zou den doen gelooven, dat de kroon al bij den goud smid besteld is. In een adres kon hij lezen: «Gelukkiger dan Hendrik IV, zal Hendrik V geen gewapende Franschen tegenover zich vinden, maar hij zal, gelijk de vader der Bourbons, hartstogten beteugelen, vooroordeelen doen verdwijnen, de een- dragl tusschen de burgers bezegelen, onze rampen herstellen, alle werken des vredes bevorderen, de vermindering der belastingen voorbereiden en door den zedelijken invloed zijner regering aan Frankrijk meerderheid in Europa hergeven. Welk en zijn edel hart waardige taak I ons reeds den dageraad te aan- eene der schitterendste regeringen geschiedenis.” Ja zelfs tot over de grenzen leeft men in de zaligste hope op Frankrijks heerlijke toekomst. De 69 afgezette pastoors zullen geholpen worden. «Zoodra de graaf van Chambord koning van Frankrijk is zal er hulp komen leest men in een zwit- sersch blad. Onderwijl kan men bedevaarten doen en sprekers en schrijvers, die er anders over denken, het leven lastig maken. Gambetla was zoo on deugend om te' Périgueux de republiek te prijzen boven de monarchiede adjunct-maire van die plaats was nog ondeugenderwant hij luisterde naar de redevoering van Gambetta het dagblad Dordogne was het ondeugendstwant het ver breidde een deel van die redevoering door den druk. De adjunct-maire kreeg zijn verdiend loonhij werd geschorst. Het dagblad mag niet meer ver kocht'worden maar die ’t nu niet te koop kan krijgen, zal *t wel gaan leenen om te smullen van de verboden vrucht. Moge Chambord al weten wat hij wil; ’t is voor Frankrijk te wenschendat hij ook leert inzien, wat hij niet kan. Uit brieven moet zijn gebleken, dat de jonge burggraaf de Kerkckhove, beschuldigd van mede- pligtig te zijn aan den diefstal bij Perenanda, het hoofd zijn eener dievenbende, bestaande uit lieden die even als hij, tot den Imogen stand behooren. Die jongeheeren pleegden reeds meer diefstallen en beraamden andere en kozen als gelegenheden daar toe kasteelen in 't Noorden van Frankrijk. In een der bovenbedoelde brieven beklaagt een der zonen van Deby (niet de Bie) zich, dat hij van gestolen goederen zijn aandeel niet heeft gekregen. Een der zonen van Deby, die met de moeder in hech tenis zijn, is bijna idioot en zijn onvoorzigtig pra ten heeft de justitie op het spoor gebragt. De va der, de zotte Deby genaamd, is niet in verzekerde bewaring; ook hij is half zinneloos en zeer bekend door zijne buitensporige handelingen in Brussel, waar hij lang gewoond heeft, vóór hij zich te Me chelen vestigde. Zijne broeders, zeer geachte lieden, hebben aanzienlijke en gewigtige betrekkingen be kleed. De over-oudgrootvader van de Kerckhove is aan de galg gestorven als hoofd eener roover- bende, in Limburg onder den naam van ode bok- rijders” bekend. De nu gearresteerde is er niet beter om, dat hij de affaire van zijn voorzaat aanhield. Op het kasteel Eicks te Schleider in Westfalen, woont als keukenmeid de 90jarige Anna Katharina Schild. Zeventig, zegge 70 jaar is zij in dezelfde dienst naauwgezet en trouw werkzaam geweest. Haar tegenwoordige meester is baron von Syburg; grootvader heeft zij ook den pot gekookt. In 1863 ontving zij van de land bouwkundige Vereeniging van Mühlheim eene premie in geld en een diploma en nu onlangs werd haar door Duitschlands keizerin een prachtig gouden kruis gezonden. Op de groote jaarmarkt te Nischnei-Nowgorod in ’t Rusland waren meer dan 1} millioen witte hazevellen, en toen de russische sneltrein te Wir- bollen aankwam, ontdekten de beambten dat al de geldbrieven met eene waarde van zoo ongeveer 100,000 gulden gestolen waren. Op de tentoonstelling te Weenen zijn door een kopenhaagsche lederfabriek gezonden, allerlei fabri katen van afval van leder. Het schijntdat die fabriek den afval laat fijn malen; hoe zij dan verder de daardoor verkregen weeke stof verwerkt, is haar alleen bekend. Zij maakt o. a. stukken van 1£ rijnl. voet in ’t vierkant en daaruit worden dan zeer ligte hielen voor schoenen vervaardigdzoo ook zolen, om in schoenen te leggen. De fabriek zond ook lederen tapijten met fraaije en ingeperste figuren. In Amerika maken de politie agenten de straat wel eens onveilig. Den 28 Augustus zat te Panama, voor het grand hótel, dat tegenover het politiebureau op de Plaza gelegen is, kolonel Uscatogui, voormalig kommandant der op de landengte gestationeerde nationale troepen. Een detachement politie-agenten, onder bevel van den officier Salvador Barbua, na derde hem met bet juist niet aangenaam berigt dat hij gearresteerd moest worden. Zich zoo maar te laten inpakken en dat nog wel door pohtie-agen- ten, was den kolonel al te kinderachtig. Hij begaf zich in de gelagkamer, en plaatste zich daar, met een revolver in de hand, zóó, dat hij de drie deuren aan de straatzijde onder ’t schot had. De officier der politie beval, dal de kolonel aan’t bureau moest gebragt worden, kon’t niet levend, dan maar dood. De geweren werden op hem gerigt en hij koos de vlugt naar de billardkamer, waar hij met gewonde armen aankwam. Daar er toch aan geen ont komen te denken wasgaf hij zich over aan den heer Florecio Arosemena en beiden begaven zich door de hoofddeur op straat. Dat Arosemena nu zeide, dat de kolonel zijn gevangene was, voldeed den politie-agenten nietzij schoten Uscatogui stortte weldra zwaar gewond neder en was kort daarna een lijk. Intusschen hadden de op goed geluk af geloste geweren ook den officielen tolk van staat Manuel vele anderen ge- broeder van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1