ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1873- Twaalfde Jaargang. No. 42. DONDERDAG 16 October. BUITENLAND. b Bolswardsche Courant de toppen ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bisschoppen in Beijeren die in hooge theorie doen protesteerden tegen de gemengde school en eindigden bun christelijk herderlijken brief aldus «Mogt het gebeuren, dat de katholieke ouders hunne kinderen naar de gemengde school zenden dan zou daarvan het gevolg kunnen zijn, dat daardoor verdraagzaamheid werd bevorderd. En welk kwaad is daarmede te vergelijken 1 verdraagzaamheid jegens de belijdenis van cene andere godsdienst leidt in de eerste plaats tot onverschilligheid en daarna tot ongeloof.” De brief is voor notificatie aangenomen. uitgaven der curie te bestrijdenwant laatstge- noemde heeft, ten einde den tegenstand der gees* telijken tegen het koningrijk Italië aan te vuren veel op zich genomen wat niet zoo gemakkcltjk is af te schudden.” er wordt een Op het excercitieplein te Darmstadt zag men in de laatste dagen de schooljeugd zoo nu en dan in twee legers afgedeeld gevechten leveren. Zon dag den 5 dezer bedroeg het getal aan weerszij den eenige honderden. Stokken en stcenen waren hunne wapens, maar ook een paar geweren waren door hen bemagtigd en twee jongens werden ge wond de een met schrootde ander met een matten kogel. Is ’t niet wat dom van de Dann- stadters dat ze 't zoo ver lieten komen De bosschen van den Endouck in N. Afrika werden den 13 en 14 September door de vlam men verteerd en 7 Europeanen bedienden bij de maatschappij Bcrson zijn in ’t vuur omgekomen vier anderen kregen erge brandwonden en bevin den zich in wanliopigen toestand. Reeds den 13 werden de bewoners van Rugeaud verschrikt door de snelheid, waarmee de brand zich in de rigting hunner woningen uitstrekte. De hevige noord-oostenwind joeg de vlammen naar de toppen der hoornen en ooggetuigen bevestigen dat deze zich niet alleen aan de drooge kruiden en het kreu pelhout meedeelden maar langs de kruinen van lOOjarige hoornen voortliepen. Pogingen om den brand te blusschen waren vruchteloos; de diepste greppels werden onmiddellijk door de vlammen overschreden. Wilde zwijnen, jakhalzen, hyena’s, hazen enz. enz. liepen verschrikt door elkander zij konden den vuurdood niet ontkomen. De vergeefsche pogingen om te blusschen werden gestaakt de inwoners van Rugeaud keerden naar hun dorp terugmaar tot hun schrik zagen ze dat in brand staan zoodot ze zich tusschen twee vuren bevonden. Weldra was voor hen ook ter zij den af geen uitweg meer. Een hunner, in 't boscli Uit Rome wordt aan de augsburger Allgemeine Zeitung het volgende geschreven »Het Vatikaan moet in groote ontroering verkeeren. Aanzienlijke sommen van den St. Pieterspenning schijnen onherstelbaar verloren. Natuurlijk wilde men die gelden niet renteloos laten liggen en daar men ze niet bij italiaansche krediel-instellingen of banken vertrouwde, die allen meer of min met de tegenwoordige regering in betrekking slaan, wendde men zich tot de amerikaansche bankiers, wier ketterij men gaarne vergat, zoolang zij goede renten betaal den. Voornamelijk werden alle uit Zuid-, Middel en Noord-Amerika inkomende gelden te New-York belegd, doch ook die uil Europa waren bij ameri kaansche huizen gedeponeerd. De geldcrisis te New- York schijnt nu ook al deze kapitalen verslonden te hebben en men moet op het Vatikaan waar men gewoon was bij behoefte aan geld even als andere stervelingen op een bankiershuis af te geven reeds den dag van geldgebrek voorzien. Daaruit zou natuurlijk eene groote verlegenheid ontstaan. De 3} millioen aan italiaansche rente, welke krachtens de wet op de waarborgen den H. Vader te goede komen en steeds voor hem gereed liggen durft men natuurlijk niet aanspreken en het zal tijd kosten om door middel van vrijwil lige giften weder een kapitaaltje bijeen te krijgen, waardoor men in staat wordt gesteld, om de groote Ghambord schijnt zich vergist te hebben toen hij zeidedat allen hem noodig hebben. Thiers heeft nog eens weer geschreven, dat hij aan geen anderen dan aan den republikeinschen regerings vorm het vermogen toekentom de zoo verdeelde partijen, in naam van het gemeenschappelijk belang tot elkander te brengen. Thiers schreef dat aan den maire van Nancy, die hem uitgênoodigd had, om het feest van de ontruiming dier’stad door de Duitschers, bij te wonen. De brief, waarin zoo over de republiek werd gesproken, had de strek king, om de bevolking van Nancy duidelijk tema ken dat het maar weer onnoodig tot allerlei praatjes aanleiding zou gevenwanneer Thiers zich nu naar Nancy begaf. Men had hem immers ook een volksmenner genoemd en de bewoners der oostelijke departementen radicalen, toen hij on langs onverwacht te Belfort was gekomen en de bevolking daar hem hare toegenegenheid betuigd had. Men kan zich wel niet altijd aan de praatjes der menschen storen maar nu zou het toch beter zijn, de tongen maar niet los te maken. Kortom, het blijkt uit den brief duidelijk, dat Thiers zich overtuigd houdt van ’t bestaan eener groote partij, die met hem vóór’t behoud der republiek is en geen behoefte gevoelt aan Ghambord. Voor hen die moeten en willen gelooven, dat Ghambord zoo die koning wordtde oppermagt weer aan de kerk zal bezorgen, doet men bede vaarten plaats hebben voor hen die de opper magt der kerk niet verlangen en daarom ook Cham ber'll niet had de ruinistcr-president hertog de Broglie een woordje. T Was op een banket, door eenige maires van het departement Eure gegeven bij de opening van een spoorweglijnlje en in het gezigt van de ruïne dor abdij van Hellouïn. De hertog wees op die bouwvallen en zeide »Hoe zou men in tegenwoordigheid van de gedenktee- kenen van zulk eene magt niet onwillekeurig den ken aan de maatschappelijke omwentelingen die eerst haar zoo hoog verhieven en later haar ver nietigden. De heerschappij der geestelijkheid in de middeleeuwen en onder de koningen der beide vorige eeuwen hare verklaring vindende in de geschiedenis en niet zelden geregtvaardigd door bare weldaden is verdwenen op het oogenblik door de Voorzienigheid gewild. Niets, volstrekt niets, wat daarop ook maar in de verte gelijkt kan in onze dagen worden geboren. Ik zeg dit niet voor mijne hoorderszij weten het wel ik zeg hetopdat het kan herhaald worden voor de bevolking die door den laster in dwaling gebragt wordt. Niets van hetgeen gelijkt op het wettig gezag der geestelijkheid zou zelfs een enkelen dag weer kunnen ontstaan. Het is even belagchelyk dit te vreezen als er op te hopen. Onze waardige en uitstekende priesters staan boven ons door hunne deugden en door een geloof, dat hun geest verheft boven de aarde en dat is waarlijk genoeg om hen op onze harten een gezag te verleenen dat zij voortaan niet kunnen noch willen verlangen krachtens de wet Wij wenschen eene regeringdie even goed de gevaren als de wettige eischen onzer hedendaagsche maatschappij begrijpt; die de beginselen aanneemt, waarop zij is gevestigd. Zulk eene zal de regering zijn, die de nationale vergadering ons zal geven.” ’t Gaat de Carlisten in Spanje niet voor den wind, 't Zou wel beter gaan als ze maar geen gebrek hadden aan patronen en belegeringsgeschut. En dat gebrek zou nog wel te verhelpen zijn, als ze maar in’t bezit waren van een millioen of wat. Ellendig is ’tdat die dappere en getrouwe kerels niet beter ondersteund worden zij kunnen ’t zoo op den duur niet volhonden. In der haast hebben ze reeds Estella ontruimd en de regeringstroepen zijn daar binnen gerukt. Morioncs, die de regerings troepen aanvoert, komt altijd met een groote magt op de Carlisten af en laat niet, zoo als zijn voor gangers, kleine hoopen hier en daar heen trekken. De Carlisten zeggen nu dal ze door hunne aan voerders verraden worden. Bij Agaruzza, in Navarre, behaalde Moriones eene overwinningde Carlisten werden geheel verslagen, verstrooid en met kracht nagezet. Te Santa-Barbara, eene sterke positie bij Puente Reina, werden 6000 Carlisten slaags met regerings troepen. Drie bataillons der Carlisten werden terug gedreven en twee uur ver nagezet. Zoo telegrafeerde Moriones naar Madrid. Te Santa-Barbara werden de Carlisten slaags met de regeringstroepen Morioncs werd op de vlugt geslagen en het vele dooden en gekwetsten achter. Zoo telegrafeerde de carlistische hoofdofficier Ollo. Dat ’s weer spaansch. Karthagena wordt nog belegerd door regerings troepen die de stad van de landzijde naderden er zijn loopgraven aangelegd en -11 levendig kanonvuur onderhouden. Met betrekking tot den diefstal bij Penaranda zijn nieuwe bijzonderheden bekend geworden. Men weet nu dat de dief, burggraaf de Kerkhove, na eenige dagen in Monaco te hebben vertoefd waar hij met afwisselend geluk speeldemet eenige duizenden francs, boven en behalve de door hem gestolen waarden, zich naar Amerika begeven heeft. De jongste zoon van den heer Deby heeft uit de ge vangenis aan zijnen biechtvader brieven geschre ven, waarin hij verklaart vergund te hebben, dat eenige der gestolen voorwerpen bij hem wierden verborgen en dat gedaan te hebben omdat do Kerkhove gedreigd had hem te dooden. Naar het schijnt is de justitie in het bezit geraakt van nog andere documenten die het zwaarwigtige verhoo- gen van deze zaak welke door geheel het land belangstelling wekt. Vreemd is het, dat door den oud-minister Kervyn de Loltcnhove aan het gebeurde ruchtbaarheid is gegeven hij is nl. eigenaar van het kasteel, door den heer Penaranda bewoond. Toen de heer Kervyn vernam dat de schuldige de zoon van een zijner collega’s der regterzijde waszou hij de vervolging wel hebben willen stuiten maar het was te laat. Thans tracht men door de katholieke bladen het publiek te doen gc- loovendat de jonge de Kerkhove slechts hel werktuig van de Deby’s is geweesthet tegendeel is echter waar.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1