ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1873 Twaalfde Jaargang. No. 43. DONDERDAG 23 October. BUITENLAND. Bolswardsclie Courant 3 3 r i t ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. delaar aan te nemen dan onzen Heer Jezus Christus. Toch kan de keizer met hen, die anders gelooVen, wel in vrede leven.” Er staat niets in dezen brief, waaruit de paus kan opmaken dat Wilhelm plan heeft om eerst daags, als Hendrik IV, te Canossa te komen. Het jaar 1873 is niet het jaar 1077 banden, die vóór 8 eeuwen zoo hecht en sterk waren hebben hun meeste kracht verloren. Hoe zal ’t zijn als de menschheid nog eens weer 8 eeuwen verder is? den directeur van het observatorium op den Vesu vius een metalen thermometer bestelddie alarm signalen geeft, als er groote verandering in de tem- komt. Het instrument is al klaar, ’t Is zoo gevoelig dat de wijzer gestadig in beweging is. Als de temperatuur eene zekere hoogte heelt bereikt, luidt het alarmklokje. Als de keizerin eens uit rijden gaat komt deze thermometer in den wagen te hangen om aan te geven of deze verwarmd of gelucht moet worden. Ruslands keizer heeft ook weer een zijner chris- tenpligten vervuld. Khiva is overwonnen en geannexeerd. De keizer heeft zijne soldaten vol strekt niet met dat doel uitgezonden; graaf Schu- waloff zeide indertijd te Londen wel duidelijk, dat de togt naar Khiva geen veroveringstogt zou zijn, ’t Was toen christenpligt, dit aan de wereld te doen gelooven, en nu eveneens, dat generaal Kaufmann het besluit teekende, waarbij het noordoostelijke en meest bevolkte deel van het khannaat bij Rusland werd ingelijfd.* De Amu-Daria zal nu de grens scheiding zijn tusschen Rusland en Khiva en de delta, door de Amu-Daria en de Ulu-Daria gevormd bij hare monding in bet meer van Aral geheel aan Rusland komen even als het daar tegenover gelegen eiland Tokmak Aty. Een kolonel van de artillerie is bevelhebber van het geannexeerde ge bied geworden. Ruslands czarin, eene hessische, schijnt de rtis- sische lucht niet meer te vertrouwen. Zij heeft De heer Leclerc kapitein bij 't fransche leger heeft voor de aardigheid eens becijferd hoeveel Duitschers inden fransch-duitschen oorlog sneuvel den. Goed geteld was hun getal tot 8 September dus gedurende den tijd, dat ze tegen een goed gere geld fransch leger vochten, 74,786 en daarna nog 54,484. In 't geheel is het getal dooden dus 129,270. De kapitein is nu aan 't rekenen om te weten te komen, hoeveel Franschen er zijn omgekomen. Als zulke cijfers op de lei of op ’t papier staan kan men bij de beschouwing er van nog al bedaard blijven, maar als men zich die duizenden voorstelt als lijken omgebragt door hunne medemenschen en op 't kommando van enkelen dan zou men er haast toe kunnen komen om den oorlog een moord' in 't groot te noemen en erg boos te worden op de moordenaars, 't Zal wel rnede tot de verpligtingen van den christelijken monarch Wilhelm behoord hebben, zijne getrouwe onderdanen in Frankrijk te laten doodschieten, en hen aan te hitsen om geen Franschman te sparen, maar toch, ’t is niet in orde met christelijke monarchen zoolang er nog zulke verpligtingen voor hen bestaan. In Frankrijk zijn aan de orde het proces van Bazaine en de vraag wie het sterkst zal blijken te zijn: de republiek of de monarchie Ghambord of een Bonapartist. Elk doet zijn best om te doen gelooven dat de partij waartoe hij behoortde eenige is, die’t vaderland behouden kan, en ter wijl elk zich weerton er zijn party boven op te helpen, zijn allen bezig, om Frankrijk er onder te brengen. Nog is’t maar praten en schrijven, maar daardoor worden handelingen voorbereid, die noodwendig maar een deel kunnen bevredigen en het overige deel blijft nog sterk genoeg, om zich krachtig te doen gelden en hem of hen, wien het roer van staat wordt loevertrouwd, het sturen moege lijk te maken. Door de politie van Gambourne in Cornwallis (Engeland) was eene vrouw, Eliza Bennet, in hech tenis genomen als verdacht van schuldig te zijn aan inbraak. Acht dagen lang zat zij gevangen en werd toenwegens gemis van bewijs barer schuld, op vrije voeten gesteld. Er was veel leeg- loopend volk in Cambourne, want de mijnwerkers van tinmijnen uit de buurt hebben’t werk gestaakt. Deze lieden ontvingen de ontslagen gevangene aan de deur der gevangenis met geestdrift, zij maakten vrij wat beweging en floten de politie uit. Een hunner liep puur uit pleiziereen politie-agent omver, maar werd nu ook door een paar agenten in hechtenis genomen. Een troep mijnwerkers aangevoerd door den broeder Van den gearresteerde, bevrijdde hem en mishandelde den agent. Toen er meer politie-agenten waren gekomen, werden do twee broeders gevangen gemaakten twee dagen later veroordeelde de vrederegter hen tot 5 en 7 maand gevangenisstraf. Dertig politie-agenten be waakten de gevangenen maar een ontzaggelijke menigte was op de been gewapend met stokken en steenen, en poogde hen te ontzetten. De hoofd- constabel wist hen door een zijdeur in een wagen te brengen en galoppeerde de stad uit naar de gevangenis van Truro, eer het gemeen het gewaar werd. Toen 't echter bekend werd dat ze weg waren begon het janhagel een aanval op de 30 agenten, die achterna gejaagd, geslagen en mishan deld werden. Het politie-bureau werd tegen den grond gehaald en de gevangenwagen vernietigd. De ruiten van ’t stadhuis werden ingeworpen en op een hótel, waarin zich, zooals men zei, een agent ver borgen had, werd storm geloopen; al het glas- en aardewerk en de ruiten werden gebroken en een vat bier leeg gedronken ter eere der edele helden daad met 1000 man 30 agenten, die hun pligt deden, te durven mishandelen. Van Plymouth kwamen vervolgens per extra-trein twee kompagniën infan terie en de orde werd hersteld. De oostenrijksche slafarts Wenzél Jechel lag in 1858 te Pilsen in garnizoen en kocht het crediet- lot serie 423, No. 32. ’t Werd hem ontstolen en hij deed daarvan aangifte bij de oostenrijksche Gredit-Anstalt en bij de bevoegde magt en waar schuwde in de dagbladen het publiek, dat lot niet te koopen. Hij kreeg van de Gredit-Anstalt een bewijs, dat hij de houder van genoemd No. was. En nu op 1 October jl. werd er fl. 200,000 op getrokken. Toen dit aan Jechel bekend werd waarschuwde hij terstond de justitie en de geld- établissementcn, en onder deze hel eerst de Gredit- Anstalt, den aanbieder van het lot aan te houden. Het lot werd aangeboden door een geëmployeerde bij een bank te Gralz maar hij had eerst nu vernomen dat het gestolen was en was op regl- matige wijze in 't bezit er van gekomen In 1865 had hij het in de Wechselstube van Schnapper te Weenen gekocht, hij toonde er ’t bewijs van. Hij en mijnbeer Jechel, beide maken aanspraak op den Twee brieven zijn der wereld ter lezing gegeven, die alweder op krachtige wijze getuigenis afleggen van den geest des tijds en het streven der partijen. Pius IX schreef aan keizer Wilhelm en Wilhelm antwoordde Pius. Dat de inhoud van beider schrij ven alom in de dagbladen is opgenomen is een bewijs dat de dagen voorbij zijn, waarin zoodanige stukken tot de geheimen der vorsten en hunne in gewijden bleven belmoren. Wanneer we den inhoud van ’s pausen brief in hoofdzaken zamenvattenkomt die hierop neer. «Alle maatregelen door 's keizers regering in den laatsten lijd genomen bedoelden de vernietiging van het katholicisme. De paus kan niet begrijpen, waarom. Den paus is medegedeeld, dat de keizer niet instemt met het gedrag zijner regering. Brie ven vroeger door den paus van den keizer ont vangen bewijzen zulks ook. Als dan de keizer niet goedkeurt, dat zijne regering op den ingeslagen weg voortgaat den godsdienst van Jezus Christus schade toe te brengenzal bij dan niet tot de overtuiging komen dat die maatregelen zijn eigen troon ondermijnen? De paus spreekt vrijmoedig; want zijn banier is de waarheid en hij spreekt om te voldoen aan een pligt welke daarin bestaat allen de waarheid te zeggen ook die niet katho liek zijn; want ieder die den doop ontving behoort den paus”. 's Keizers antwoord luidt in 't kort aldus: »Hij verheugt zichdat de paus hem eens weer schreef, te meer, omdat hij nu dwalingen kan wegnemen welke moeten voorkomen in de berigten die de paus over Duitschland ontving, 's Keizers regering kan niets doen, wat hij niet goedkeurt, want vol gens de grondwet hebben alle wetten en regerings maatregelen zijne goedkeuring noodig. Tot 's kei zers diepe smart heeft een deel zijner katholieke onderdanen sedert twee jaar een politieke partij ge organiseerd, die den confessionelen vrede tracht te verstoren. Hooge katholieke geestelijken keuren dat niet af, maar sluiten zich bij ’t verzet tegen de wetten aan. ’t Is keizers taak niet, de oorzaken te onderzoeken die priesters en geloovigen eener christelijke belijdenis er toe gebragt hebben de vijanden van iederen ordelijken staat te steunen. Maar in de staten, welker regering hem door God is toevertrouwd, moet hij den binnenlandschen vrede beschermen en de achting voor de wetten hand haven. De keizer is zich bewust, van de vervul ling van dien pligt rekenschap aan God verschul digd te zijn en zoo lang God hem de magt ver leent zal hij orde en wet in zijne staten legen eiken aanval in stand houden. Als christelijk mo narch is hij daartoe verpligt, al smart het hem dien pligt te vervullen tegen dienaren eener kerk die toch ook wel het gebod van gehoorzaamheid aan de overheid zal erkennen als uitvloeisel van den geopenbaarden goddelijken wil. Tot ’s keizers leed wezen verloochenen vele der aan den paus onder worpen geestelijken in Pruisen de christelijke leer op dat punt en noodzaken zij de regering, gesteund door de groote meerderheid der getrouwe evange lische en katholieke onderdanen tot naleving der wetten door wereldlijke middelen te dwingen. De keizer vertrouwt dat de paus als hij den waren staat der zaken heeft leeren kennen er wel een einde aan zal maken. Dat ieder, die gedoopt is, den paus behoort, gelooft de keizer niet; zijn geloof en dat der meerderheid zijner onderdanen veroor looft niet, in betrekking tot God een anderen mid- peratuur Als de temperatuur uit rijden gaatkomt deze thermometer in den

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1