ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1873 Twaalfde Jaargang. No. 44. BUITENLAND. DONDERDAG oO October. ketting vast te leggen. bedevaart gevormd ■imi i—»fnui mum in it I i i i ABONNEMENTSPRIJS: 8) Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bolswardsche Courant. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Times berigt, dat zich een meer verdedigers heeft in ze er gehad heeft. Hendrik V wordt door l’buivers genoemd «de koning van al wat katholiek is op de geheele we reld”. Mijnheer Veuillot, die deze woorden schreef, weet van de wereld zeker weinig ’t Is nog lang niet zeker, dat Frankrijk zich een koning Hendrik V zal aanschaffen, en zoo het dit al doel, dan zal het duidelijker worden dan ooit, dat Frankrijk de wereld niet is en ook dat niet alle katholieken der wereld Frankrijks koning voor den hunnen er kennen. t Is echter meer waarschijnlijk, dat Veuillot wel beter weet, ’t Is zelfs zeer wel mogelijk, dal hij maar al te goed weethoe weinig zijn lezers met de wereld bekend zijn en dat hij hun alles wijs maken kan wat bij wil. En als ’t nu in zijn be lang is, hun te doen getooven, dat Ghambord over al door de katholieken als koning erkend wordt dan schrijft hij dat en laat het hun lezen. Er zijn er, die zich in’t zweet timmeren om den troon voor Ghambord in elkander te krijgen, maar ook evenveel liggen er op den loeromwat ge timmerd werd weer af te breken, ’t Gaat er mee als met den tempel te Jeruzalem in de dagen van Zerubbabel, met dit onderscheid, dat geen perzisch koning voor Ghambord eene wacht zendt om den Samaritanen het afbreken te beletten. De junta, belast met de liquidatie der kerkelijke I •goederen in Romeheeft zes kloosters in bezit I genomen. De rectoren protesteerden, de junta nam I de protesten in ontvangst en gaf certificaten voor I jaargelden terug. Alles liep geregeld af, Kardinaal Patrizzi ontving officieel berigt, dat het generalaat I der jezuiten voortaan niet meer als de residentie I van pater Beckx zal beschouwd worden. De archie- I ven van de generalaatshuizen zijn naar het valikaan I overgebragt", maar pater Beckx wil in ’t valikaan niet wonen. Over de brieven, die Pins en Wilhelm elkander schreven heeft deze en gene nog al hel een en an- I der gezegd. Beurtelings krijgen de paus en de keizer een woord van goedkeuring of afkeuringI al naarmate een voor- of tegenstander van een I hunner zijn gevoelen uitspreekt. De Spenersche Zeitung vindt gelijkheid tusschen den toestand van heden en dien van de dagen van j paus Bonifacius V1H. Deze was tijdgenoot van Philips den schoenenkoning van Frankrijk en Eduard I van Engeland. In een oorlog tusschen beide koningen wierp de paus zich als scheidsregter op, maar Philips weigerde hem als zoodanig te er kennen Nu verbood Bonifacius de geestelijken in Frankrijk het betalen van belasting, en Philips ver bood allen uitvoer van goud en zilver uit zijn rijk, zoodatdepaus nu ook uit Frankrijk niets ontving. Deze ontbood een aantal fransche prelaten en edelen naar Rome en verklaarde, dat de koning zoowel in wereldlijke als geestelijke zaken aan hem onder worpen en Zijn leenman was. Philips zocht steun bij zijn volk, gaf ook afgevaardigden uit de sleden zitting in de generale staten en deze verklaarden de koninklijke magt voor onafhankelijk. Banvloek en interdictdie nu volgden, werden door Philips beantwoord door de gevangenneming van den paus. Wel werd hij door het italiaansche landvolk bevrijd, maar de indruk dien de geleden smaad op den hartstogtelijken man maakte, was zoo sterk, dat hij door eene hevige koorts aangetast werd en in een toestand van razernij stierf Nu wist de fransche partij het zoover te brengen, dat de ban werd op geheven en de volgende paus, Clemens V, zijn zetel Ie Avignon vestigde, waar die van 13051376 ge vestigd bleef. «Sedert de dagen van Bonifacius VIIIzegt de Spenersche Zeitung, «heeft geen romeinsche bis schep het gewaagd tegen een magtigen zich van zijne reglen en pligten bewusten monarch ecu toon aan te slaan gelijk Pius IX in zijn brief tegenover keizer Wilhelm gedaan heeft, maar ook is sedert Bonifacius VIII de overmoed van een romeinschen bisschop niet waardiger en vernietigender beant woord.” Univers denkt er geheel anders over. Deze zegt «De paus zegt tegen den koning van Prui sen allen die gedoopt zijn belmoren tot den paus; maar de koning steunende op zijne evangelische theologie, vindt die verklaring ongegrond. Intus- schen de theologie misleidt den koning. Hij is gedoopt in den naam des Vaders, des Zoons en des 11. Geestes, d. i der godsdienst van J. C., en van dat oogenbhk af behoort hij tot den paus, het op perhoofd dezer godsdienst. Alles wat Luther en anderen broksgewijze voor de evangelische gods dienst hebben uitgevonden kan hieraan volstrekt niets veranderen. De koning vermag niets anders dan zijn doopsel gedurende zijn geheele leven te miskennen, maar desniettemin blijft het van kracht, in deze wereld en hier namaals. Als zoodanig, als den doop miskend hebbende, zal hij, al is hij ook koning, geoordeeld worden. Dan echter zijn de rollen verwisseldwant de vervolgden zullen hier namaals legen de vervolgers getuigen en bei den zullen onsterfelijk zijn. Dat is de vergel ding De Monde komt met de ernstige waarschuwing «Indien de keizer naar ’s pausen raad niet luistert, dan zal hij eene les krijgen. Christenvorst en gedooptofschoon ontrouw aan de genaden des doopsels, ontleent hij zijne magt aan den stoel van den heiligen Petrus en hij moge zich kunnen ont trekken aan zijne pligten aan zijne reglers kan bij dat niet. Dat hij niet te veel bouwe op hunne zwakheid een andere arm dan de hunne belast zich met de executie.” 't Schijnt, dat Pins Frankrijk dan Bonifacius heeft onder leiding van abbé Auguste Albany, zen deling en ridder van het heilige graf Deze bede vaart zal den 25 Januarij van Nice naar Jeruzalem en de heilige plaatsen vertrekken en zich eerst naar Loretto nabij Ancona begeven, en van daar naar Brindisi waar de bedevaartgangers zich zul len inschepen naar Alexandrië. Zij zullen Kairo, het Suez-kanaal, Port-Said Jaffa, Jeruzalem, de Doode Zee, de Jordaan, Bethlehem, Samaria, Galilea, den Libanon cn Damaskus bezoeken. Op hun te* rugkeer zullen zij Napels, Rome, Assisi, Florence, Venetië, Milaan en Tuna aandoen. De togt zal drie maanden duren en elke bedevaartganger 1800' fr. (onueveer f 864) te betalen hebben. Dames worden” niet toegelaten. Ter inlichting voor hen, wier oogmerk tot deelname slechts bestaan mogt om zich "uitspanning te verschaffen door te reizen, dient, dat elke bedevaartganger voorzien zal moe ten zijn van een bewijs, waaruit blijkt, dat hij christelijke gewoonten heeft en welk stuk getec- kend is door” een bekenden priester. Een sneltrein van Berlijn naar Keulen is bij Borbeck uit het spoor geraakt; de hoofdconducteur en de remmer waren terstond dood, de bagagemees- ter en een postbeambte ligt gewond, de passagiers een weinig geschokt. De trein van Oberhausen naaf Emmerik is tegen eene machine geloopen de machinist werd er bij gedood de stoker ver brandde in den vuurhaard en een conducteur brak ecu been. In Parijs plakken winkeliers hun adres op het geld, ze zullen er eerstdaags ook we! adver tenties op plakken. In de vergadering der alge- meene synode van de protestantsch evangelische kerk in Beijeren is na levendige discussie met JOU tegen 6 stemmen besloten, den minister van Eere- dienst te verzoeken, om een gebed voor den keizer van Duitschland in T gebedenboek te doen opne men, Mijnheer Vogel, kunstrijder in het cirque Garré, heeft zijne dochter, toen zij bij 't springen eene fout beging zoo vreeselijk mishandeld dat liet lijarige meisje zich in den Donau heeft ver dronken; liet volk heeft Vogel een pak slaag toe gedeeld, waaraan hij lang genoeg hebben zal. Dit is in Weenen gebeurd, maar niemand in Weenen weet er iets van. Te Parijs was een handwerks man gewoon, om als hij uitging, zijne vrouw aan een ketting vast te leggen. Er kwam brand in huis en toen werd hot aan de buren bekend. De echtgenoot werd gearresteerd en dit verwonderde hen/zeer, daar de vrouw, die hij hetende, immers zijn eigen vrouw was. Wat kon het anderen schelen of hij3 voor huwelijksband liever een ketting ge bruikte? Spiers heeft geducht van de cholera te lijden gehad. De helft der bevolking verliet de stad en de buitenlui gingen er niet heenalles werd extra duur en de spoortreinen hadden niets te doen. In den zoölogischen tuin te Hamburg is ecu slang met twee koppen, die aan denzelfden halswervel zitten en verschillende bewegingen ma ken. Slangen met twee tongen die verschillend spreken zijn minder zeldzaam. In een ameri- kaansch blad vindt men de volgende aansporing aan de geabonneerden om bun abbonnement te betalen Wij streven er naar, om een godsdienstig leven te leiden en hopen daardoor in den hemel te komen; wij zouden gaarne ook al onze abonné s daar ont moeten dat echter nimmer zal kunnen geschie den als zij niet, zooals eer en pligt gebiedt, hun schuld aan ons voldoen.” Onlangs waren de portugesche prinsen Karei en Alfons, 10 en 8 jaar oud, met hunne moeder de koningin, uil baden. Zij liepen moeder wat voor uit en werden bereikt door een golf, die hen zon meegevoerd hebben indien de koningin zich niet gehaast had om hen te grijpen. Zij hield de kna pen stevig vast, en, geholpen door een vuurtoren wachter werden moeder en zoons in staat gesteld, den dood Ie ontkomen. De heldhaftigheid der moeder werd door den vader beloond met de gou den medaille als onderscheiding voor verdienste menschenliefde en grootmoedigheid. De vuurtoren wachter kreeg een jaargeld en de ridderorde van den Toren en hel Zwaard. Voor eenige dagen was het der koninginne verjaardag, en toen betoonden het hof en de bevolking als om strijd den gered den hunne deelneming. Schriftelijke en monde linge gelukwenschen in hartelijke bewoordingen kwamen van alle kanten in menigte. Het volk vierde den dag als een feest, op sommige plaat sen maakte men er een kerkehjke dankdag van en zong een Te Deum.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1