ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN Twaalfde jaargang. 1873 No. 45. DONDERDAG 6 November. BUITENLAND. BINNENLAND. h Bolswardsche Courant 9 langden Vier knapen ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. I I l 1 I I 0 l U A N- dit 1111 ij» te te S» Is 311 id ie ke i n» IS IS 1 m De duilsche rijks-oorlogsschatten bedrage van 40 millioen thaler, zal in gemunt geld bewaard worden in den Julius-toren der citadel van Span dan. De poorten en binnendeuren van den toren zullen van dubbele sloten voorzien worden waar van de hoofdambtenaar, die met bet beheer belast isden eenen en de te benoemen controleur den anderen sleutel bezitten zal. Vóór den toren zal voortdurend een militaire post geplaatst worden en de kommandant van Spandau moetbij drei gend gevaar voor den toren, onmiddellijk den mi- Eenigen tijd geleden werden in Benkoelen, op Sumatra’s westkust, twee ambtenareu vermoord. Als aanleiding daartoe wordt nu het volgende op gegeven. Tot voor een paar jaar was de bevol king aldaar gewoon belasting in peper op te bren gen. De toenmalige assistent-resident in Benkoelen stelde voordie belasting te vervangen door eene Vier knapen van 8 tot 10 jaren oud hebben op de rails der lijn BrusselArlon een zwaar ijze ren voorwerp gelegd, teneinde, zooals zij later be kenden, een spoorwegongeluk te zien en de lijken te kunnen plunderen. Gelukkig werd hun kwaad aardig opzet verhinderd door dat de baanvegers der locomotief het voorwerp verwijderden. nister van oorlog daarvan kennis geven. Elke uit gaaf of storting geschiedt onder toestemming van den rijkskanselier. Nu weten de Duitschers waar hun spaarpot is en de couranten zorgen er voor dat anderen het ook gewaar worden; wij meenden ook onze lezers met zoo'n gewigtige zaak niet on bekend te mogen laten. Mijnheer J. W. Barlayluchtreiziger, deed een togt in een met verwarmde lucht, gevulden ballon, van Fair-Grounds naar Valeppo in Amerika. Met heide handen hield hij zich vast aan een trapéze. •Toen de ballon opsteeg, vatte hij vuurmaar het scheen, dat de reiziger er niets van merkte, vóór het te laat was om naar den grond te springen en daardoor het gevaar te ontkomen. Hij bleef zich vasthouden aan het trapeze van den ballon die al brandende met groote snelheid steeg. Op eene hoogte van 1500 voet ongeveertoen de touwen van de trapeze door het vuur verteerd waren, viel de ongelukkige man op de aarde. Hij kwam neder op een vierde mijl afstands van de plaats waar hij opgestegen was. Zijne beide beenen drongen tot aan de'knieën in den grond het overige van zijn ligchaam werd eene bloedige en onherkenbare massa. één uur was het reeds duidelijk dat er aan de redding van ’t operagebouw niet meer te denken viel. Omstreeks dezen lijd verschenen ongeveer 50 soldaten om bij het blusschen behulpzaam te zijn. Tegen bun gewoonte bleven de parijsche burgers zeer bedaard en hielden zich op een af stand en T was aardig om te zien hoe 20 a 30 soldaten en 30 a 40 politie-agenten die op de hoeken der straten stonden, 10 of 12 toeschouwers noodzaakten om te helpen en zelve geen hand uit staken. Nog waren geen 10 spuiten aangekomen en niet meer dan 150 personen waren er die wa ter aanreikten. Kwartier over één kwamen 100 soldaten en te half twee de hoogc burgerlijke en militaire autoriteiten. Een uur later kwam de stoom-brandspuit en te 3 unr een talrijker detache ment militairen. Het ijverigst waren de vrouwen in de weer, maar daar het vuur zoo weinig tegen stand vond, verbreidde het zich met kracht. Eerst brandden slechts de magazijnen; toen plantte zich het vuur verder voort; dikke rookwolken rezen op en te half twee stond de geheele opera in vuur. Van toen af lot zes uur vormde het reusachtige gebouw slechts één vuurzuil millioenen vonken dwarrelden door de lucht en vielen op de huizen op de boulevardsdie soms over hunne geheele lengte schitterden ais een vuurzee. Voortdurend hoorde men kraken en bonzen; eerst viel de licht kroon naar beneden, toen stortte het dak in, ein delijk zonken de muren ineen en bij elke instorting nam de vuurregen toe. In de buurt was elk er op bedacht het zijne in veiligheid te brengen sommigen bragten den konden nacht, wakende bij hunne bezittingen op de boulevards door. Dat de schade groot is behoeft wel niet gezegd te worden. In den avond van Dingsdag den 28 October teil uur, verbreidden zich digte rookwolken over de boulevards vóór de groote opera te Parijs. Men vermoedde een schoorsteenbrand en maakte er niet veel drukte vaneerst te half één verschenen drie spuiten maar toen stonden ook reeds de de- coratiemagaztjnen der opera in volle vlam, zoodat die spuiten het vuur niet bedwingen konden. Te Deden de nachtvorsten van 't voorjaar de vrees ontstaan, dat niet ieder in ’t vervolg zijn half flesch wijn daags zou kunnen krijgen de warme zomer heeft die vrees weggenomen. In de Wiener Presse werden twee en een halve kolom gevuld met het verhaal van de holjagt in Guntramsdorf, gehouden ter eere van keizer Wilhelm. Er werd naauw- keurig beschreven, hoe beide keizers gekleed waren en wat ze met elkander spraken, en ook dat keizer Wilhelm toonde een vaste hand en een zeker oog te hebben. Het eerste stuk wild dat hij schoot was een fazant. Jammer voor den schrijver van dat verhaal, dat het op den dag waarop de jagt zou plaats hebben zoo regende dat er niets van gekomen is. Koning Johan van Saksen is over leden en zijn zoon Albertdie nu koning iswil wet en regt handhaven en de volkswelvaart en het welzijn van het land voortdurend bevorderen. De Chinezen vervalschen de thee door inmenging van ijzervijlsel en andere, ook schadelijke stollen zoodat men in Londen vreest voor de veiligheid van de al’schatlersdie met geverwd ijzervijlsel in den trekpoten typhoïde smetstof in de melkkan zich in gevaarlijker positie bevinden dan de jeneverdrin- kers. Nog te zoek 1000 ongehuwde en 46 ge huwde Beijersche soldaten; als ze niet spoedig ge vonden worden, zal de landdag ze dood verklaren. Te Chemnitz gaf een arbeider aan een van Myers olifanten een brandende sigaar en het dier bragt die met zijn snuit naar den mond. De hitte, welke het beest weldra voelde, maakte het zoo boos, dat het een der omstanders greep en hem duchtig mis handelde. De modemaaksters Gunson en Middleton in Cle veland, deden in den laatsten tijd zeer goede za ken zoodat zij in een paar maanden tijds eene som van f 50Ó hadden overgegaard. Om ze ge- makkelijkcr te bergen, hadden zij ze in papier ver wisseld dat in een zak was geborgen. Op een morgen vonden zij den zak ledig. By onderzoek bleek hetdat eene muis ze had weggesleept en voor een gedeelte opgevreten. Het beestje was aan eene indigestie van bankpapier overleden in een nest, dat bijna geheel uit dit papier was zamen- gesteld. De modemaaksters beklaagden de over ledene minder dan bare vernielde bankpapieren; zij pasten de snippers nog wel eens bij elkander, maar er was niets van te maken. De graaf van Chambord heeft zijn kansom koning’ van Frankrijk te worden weer vrij wat kleiner gemaakt. Velen, die er niet tegen hadden en anderen die wel wilden meehelpen dat hij op den troon plaats kreeg, verlangden toch eenigen waarborg, dat hij maar niet zoo geheel en al een koning naar den ouden trant zou zijn. Zij ver een grondwetdie door den koning be zworen zou worden en zij vonden’took veel aar diger dat de driekleur Frankrijks vlag zou blijven, dan dat weer het witte doek boven hunne hoof den zou waaijen. Men had elkander al zoo wat wijs gemaaktdat Chambord wel zou toegeven had Hendrik IV Parijs wel een mis waardig ge keurd, dan zou Hendrik V toch ook ter wille van Frankrijk zijn gehechtheid aan een vlag en aan verouderde toestanden wel willen prijs geven. Maar nu komt daar een brief van den graaf aan zijn vriend Chesnelongwaarin hij verzekert, dat de gedachte, alsof hij zou willen toegeven, geheel op een misverstand berusten dat hij om dit mis verstand weg te nemen, zich geroepen gevoelt om eene openlijke verklaring af te leggen. «Ik kan,” zegt hij «niets herroepen van hetgeen ik vroeger als beginsel heb verkondigd. Mijn bewind dat Frankrijk weder moet opbouwen, mag niet beginnen met eene daad van zwakheid. Het is nu eenmaal mode gewerden, om de standvastigheid van Hendrik V te stellen tegenover de behendigheid van Hen drik IV. Ik zou wel eens willen weten wie mij zou durven aanraden den standaard te verlaten die bij Arques en Ivry werd gedragen. Op deze beide plaatsen sloeg Hendrik IV de Ligne onder Mayenne (1589 en 1590) Ik wil blijven, die ik ben, want toegeven zou zwakheid zijn, en als beden mijne magt vermindertben ik morgen van magt beroofd. Het geldt hier het herstel van de maat schappij die tot op hare grondvesten is geschokt ik moet welvaart terugbrengen in het binnenland, ik moet duurzame verbonden sluiten met liet bui tenland, en wees verzekerd, dat ik geen vrees zal kennen waar ik des noods met geweld orde en regt zal hebben te handhaven. Men wil mij voor waarden stellenik heb geen voorwaarden gesteld aan den graaf van Parijs en de Nationale Verga dering heeft van Mac-Mahon geene waarborgen ge vraagd, toen zij hem opdroeg de orde te handha ven. Heb ik geen regt op hetzelfde vertrouwen te rekenen, mag ik niet hetzelfde gevoel van regts zeker heid inboezemen? Mijn persoon beteekent niets mijn beginsel omvat en beteekent alles. Houd goeden moed Frankrijk kan niet te loor gaan want Christus bemint nog de Franschen.” Zoowelen de Franschen dan nu, hoe Chambord er over denkt. Uit Versailles wordl reeds getele grafeerd dat na de openbaarmaking van dien brief alle gedachte om het koningschap te herstel len, schijnt te zijn opgegeven. Men verzekert, dat <le conservatieve partijen eenparig zullen voorstellen, hel bewind van Mac-Mahon te verlengen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1