ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1873 Twaalfde Jaargang. No. 47. BUITENLAND. BINNENLAND. DON DE RD AG 20 November. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van I—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolswardsche Courant. De haven van Kingstown in Ierland is in den nacht van Maandag op Dingsdag jl. het tooneel geweest van een groote scheepsramp. Tegen 1 uur in den morgen zag men een groot koopvaardijschip met volle zeilen op de haven aankomen, zonder dat er aan boord een poging werd gedaan om te reven. Toen het schip naderbij kwam, zag men dat er brand aan boord was. In snelle vaart liep het schip de haven binnen en met ontzetting zagen de in de haven liggende schepen het gevaarte na deren. Een zwaar geladen schoener, «de Pilot”, werd het eerst aangevaren en de aan boord zijnde manschappen hadden ter naauwernood tijd op bet brandende schip over te springen, zóó spoedig zonk het in de diepte. De vaart van den «unheimischen” gast, was door den schok niet gestuit en een an der vaartuig, dat het op zijn weg ontmoette, deelde het lot van den schoener, echter met nog onge lukkiger gevolg, daar de kapitein, die op de brug stond, door den schok over boord werd geworpen en verdronk. Nog was de kracht van de vaart niet gebroken en een derde schip, een sloep, deelde het lot van de twee andere schepen. Nu was de vaart gestuit en dreef het schip tegen den wal waar men het met behulp van een paar oorlog- sloepen met kanonskogels doorboorde, teneinde het te doen zinkendaar aan blusschen geen denken was. ’t Bleek nu dat het de «Nangpore” wasvan Calcutta naar Liverpool bestemd on geladen met katoen, jute en salpeter. Vier dagen geleden had men brand ontdekt. De kornmandant had toen getracht Holyhead te berei ken, maar de wind was te hevig; zoodat hij ge dwongen was op Kingstown aan te houden. De manschap was door den vierdaagschen strijd met het vernielend element zoo uitgeput, dat men niet meer bij magie was de zeilen te reven. «Maarschalk Mac-Mahon zalafgescheiden van den vorm, dien de organieke (constitutionele) wetten voor het verkiezen van een president der republiek zullen vaststellen; vijf jaar, te rekenen van den dag dat de nieuwe Kamer zal bijeen komen de function van president blijven uitoefenen onder de voorwaarden, gelijk die bij bedoelde wetten zullen worden omschreven. «Tot zoolang de organieke wetten niet zijn aan genomen zal Mac-Mahon zijne function onder de bestaande voorwaarden blijven uitoefenen. «De Nationale Vergadering zal binnen drie dagen, volgende op de aanneming der tegenwoordige be palingen, eene commissie van dertig leden benoemen tot onderzoek der constitutionele wetten. «Deze commissie zal in de eerste helft der maand January a s. haar rapport bij de Kamer indienen.” Zoo luidt het voorsteldat door de commissie van rapporteurs over het prorogatie-ontwerp is vast gesteld. Er zal daarover nu wat gesproken kunnen 'worden, maar, de heeren zouden veel tijd winnen; als ze er terstond over gingen stemmen. Wat toch helpt al bet praten in zoo'n vergadering? Ieder lid weet al vooruit of bij vóór of tegen stem men zal en de krachtigste taal kan hem niet van meening doen veranderen en de duidelijkst voor gestelde waarheid is niet in staat den leugen te overwinnen, ’t Getal stemmen beslist alles en ’t zou veel vuur en licht uilwinnen als men maar een bode rondzoud om de stemmen op te halen. Als de Bolswardsche in Versailles gelezen werd zouden we dit middel wel aanbevelen aan die leden, wier eerste zorg is de lasten der onderdanen te verminderen; de vergaderingskosten uit te winnen zou toch al weer wat helpen. Maar neen, dan zouden de ingezetenen niet vernemen, welke man nen eigenlijk voor hen in de bres springen en dat zou in Frankrijk, waar ’t volk zelf zijn vertegen woordigers kiest niet goed zijn. Door hun spreken, zwijgen en stemmen worden de vertegenwoordigers aan de natie bekend en misschien komt nog een maal de tijd dat ieder Franschman volgens zijn eigen oordeel kiest en het niet meer doet op kom mando van eenige autoriteit. gaf het berigtdat carlistische afdeelmgen zich meester gemaakt hadden van CuenQa, eene stad ongeveer 150 kilometer van Madrid gelegen. Zy hadden daar 20,000 duro’s geëischt en ofschoon die som niet groot is is ze toch altijd beter dan niets. De «koning” is niet ruim bij kas, anders Soldaten kan hij genoeg krijgen, maar dan moeten ze toch ook wapens hebben. Volgens den schrijver van dit berigt zou de oorlog reeds geëindigd en de «koning” reeds te Madrid zijn als hij bij Ma- neru maar kavallerie en krijgsbehoeften had. Twee dagen later schreef de correspondent dat er verslagenheid in ’t «lioofdkwartier was, van wege de ziekte des «konings.” De lijfarts van Z M. anders vrolijk en spraakzaam wandelde somber onder de kolonnaden en met een gezigt als dat van een ter dood veroordeeldevertelde hij aan ieder dat de «koning,” ziek was. Een paar uur later veranderde ’t watwant toen werd men ge waar, dat de «koning” eigenlijk niet ziek, maar slechts een weinig onwel was en bovendien kwam don Alfonso met zijne gemalin. Dat bragt een menigte volks op de been en er werd gejubeld en gejuicht, maar toch zei men, dat het jammer was, dat de «koning” niet op straat kon komen. Voor de reglbank van politie te Keulen is Woens dag jl. de zaak behandeld van den aartsbisschop Melchers en den wij-bisschopBaudri, beschuldigd van eeraantasting van vier oud-katholieke geestelijken en van het lasteren van de oud-katholieke gemeenten te Bonn in een openbaar gemaakt bisschoppelijk besluit. De beide geestelijken waren voor de regt- bank verschenen. Het Openbaar Ministerie eischte tegen den aartsbisschop die het besluit heeft ge- teekend eene gevangenisstraf van drie maanden en eene boete van 400 th., en bij wanbetaling, drie maanden subsidiaire gevangenisstraf; tegen den wij bisschop eene maand gevangnisstraf en 200 tb. boete. Men leest in de Standaard de volgende adver tentie: ^Christelijk onderwijs. Kroonfeest 1874. Het hoofdbestuur der Vereeniging van christe lijke onderwijzers residerende te Utrechtberigt aan de leden dat het. in zijne vergadering van Zaturdag 8 November jl. besloten heeft, op te tre den als hoofdcomité voor het verzamelen van gel den, bijeen te brengen door leerlingen van christe lijke scholen en door kinderen van ouders die voorstanders zijn van het christelijk onderwijs, ten einde op 12 Mei 1874, zoo de Heer wil; een ge schenk aan te bieden aan Z. M. den Koning, op Hoogstdeszelfs vyf-en-twintigjarig kroonfeest.” Óch ja, we hebben te vroeg ons verheugd, onze verwachting is beschaamd geworden. De christe lijke onderwijzers zullen met de Baalspriesters niet meê doen. De man die eerst verklaarde, dat het inzamelen van bijdragen voor een kindergeschenk geen beginsel raakt, beweert nu, dat het met zijn beginsel meer overeen komt, gehoor te geven aan de roepstem die aanspoort tot tweedragt en ver deeldheid. Hij verfoeit de verdeeldheid, maar wat is er aan te doen als 't consigne uit t hoofdkwar tier komt! Waarlijk, we hebben ’t niet kunnen en niet durven denken dat onderwijzers en op voeders der jeugd van zoodanigen geest konden zijn en dien dan ook nog met den naam van christe lijk bestempelen. Waarom toch komt die naam zoo telkens voor op Is het, om de aandacht van de daden af te leiden? En nationaal? Is dan een deel der natie alleen de natie? Zijn de onderwijzers, op wier scholen het niet in steen is gebeiteld, daarom niet christelijk en belmoren de ouders der kinderen, die deze scholen bezoeken, niet tot de Nederlandsche natie? Waar moet het heen met den kerkelijken hoogmoed, als die reeds aan het schoolkind wordt ingeprent "Zal nu de 12 Mei 1874 een feestdag zijn? Een feestdag voor den Koning? Een feestdag voor het Aan de Köln. Zeitung werd den 23 October, uit het «koninklijk” hoofdkwartier van don Carlos te Estella geschreven dat de Carlislen nog al for tuinlijk geweest zijn. Generaal Lizarraga had ge meld, dat een schip met 4000 Berdan-geweren, een millioen patronen, een kanon en eene aanzienlijke hoeveelheid materieel bij Ondarroa was aangeko men. T Was al raar met dat schip gegaan. Op de hoogte van Bayonne sprong de stoomketel en de bemanning, die wist dat er ontplofbare waar aan boord was haastte zich om er af te komen en vlugtte naar Biarritz. Nu vernam men in ’t carlistisch leger al spoedig, dat het vaartuig in de lucht was gesprongen en 't was den geliefden on derdanen van don Carlos aan te zien, dat het hun hartzeer verwekte. Maar op een goeden morgen ziet daar de bezetting van Ondarroa het verlaten schip, dat door wind en stroom door de vijande lijke blokkadeschepen gedreven was, naderen. Het had zelf zijn bestemming gevondenen in een buitengewone godsdienstoefening die de «koning” zelf bijwoondewerd de Voorzienigheid gedankt voor de wonderbare besturing. Een andere reden van vreugde en dankbaarheid Eene geheimzinnige gebeurtenis heeft verleden Donderdagmorgen eene opschudding onder de tal rijke vreemdelingen veroorzaaktin het hotel de Beile-Vue te Brussel. Omtrent 10 uur 's morgens verliet een vreemdelingwelke eerst den dag te voren was aangekomen zijne kamer en begaf zich in eene met glas overdekte gaanderij waar eene dame wandelde, die zich insgelijks eerst sedert eenige dagen te Brussel bevond. Zonder een woord te spreken trok de vreemdeling een revolver uit den zak legde op de vrouw aan en schoot. In allerhaast maakte men zich van hem meester, ter wijl anderen de dame omringden, die gelukkig niet gewond was. De politie werd verwittigd; de vreem deling werd aangehouden en in verzekerde bewa ring gesteld. De dame verklaarde echter hem niet te kennen evenmin als de oorzaak dezer moord poging doch het geregthetwelk een ernstig on derzoek heeft ingesteld zal dit geheim wel weten op te helderen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1