NIEUWS- EN L ADVERTENTIEBLAD. 1873 Twaalfde Jaargang. No. 48. DONDERDAG 27 November. BUITENLAND. BINNENLAND. •e de Amst. Gt. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bolswardsche Courant. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Te Parijs is thans ter bezigtiging gesteld een tegenhanger of tegenhangster van de siamesche tweelingbroeders, namelijk twee negermeisjes, onge veer 22 jaar oud wier ligebamen van boven en beneden gescheiden, doch in hel midden ruggelings aan elkander verbonden zijn. Hare gelaatstrekken verschillen geheel van elkander, even als hare stem men. Mag men de berigtgevers gelooven, dan heeft het eene meisje een alt-, het andere een sopraan- stem en voeren zij zeer aardige duetten uitook dansen zij op zeer bevallige wijze en zonder elkan der te hinderen. Voor de wetenschap moeten zij De engelsche kapitein Simpson heeft onlangs een bezoek gebragt aan een der »boomdorpen’’ op de Zuidzee eilanden. De berigten, die hij van den toe stand en de levenswijze der bewoners medebragt schijnen bijna otigeloofelijk. De inboorlingen heb ben hunne huizen gebouwd in de hoornen en wel een huis aan den voet en een op de kruin van den boom. De onderste woning wordt in vredes tijd gebruiktde andere dient als kasteel en vesting in tijd van oorlog. Het bovenhuis is dan ook voorzien van een groote menigte steenen, die de partijen door middel van slingers met groote behendigheid elkander naar hel hoofd werpen. Doch ondanks al hun maatregelen van voorzorg zijn de inwoners toch nooit veiligwant al hun leven zijn ze er op uit om elkander het hoofd af te slaan. Dit hoofd wordt als zegeleeken bewaard en hel ligchaam.... gegeten. Het is eigenlijk een wonder dat er nog een levend schepsel op dit eiland is. Op sommige dezer eilanden dragen de mannen langhaar, dat ze over den rug laten han gen of als een chignon zamenbiuden. De vrou wen hebben korter haar, doch bestellen er niet de minste zorg aan. Van kleederen hebben de lieden volstrekt geen begrip. Berigten uit Atsjin beginnen meer belangrijk te worden. De toerustingen voor de tweede expeditie spoeden ten einde. De brigadekommandanten zijn aangewezen, en de generaal Verspijck is benoemd tot tweeden bevelhebber. De blokkade wordt streng vele belangwekkende verschijnselen opleveren b. v. dat de eene kan slapen terwijl de andere waakt, dat de eene ziek kan zijn terwijl de andere een goede gezondheid geniet enz. Men schrijft uit Parijs aan »Voor het Hof van Assises alhier is weer een aandoénlijk drama gespeeld. Een een en dertig jarige weduwe stond teregt wegens kindermoord. De arme vrouw was gehuwd geweest met een individu, die tijdens de commune is gesneuveld en baar tien kinderen had nagelaten. Van die tien kinderen had zij in het voorjaar nog maar één overgehouden. De anderen waren van gebrek om gekomen. De vrouw alleen, waschvrouw van be roep, had in de behoeften niet kunnen voorzien en zij was te bedeesd om te vragen. Hard werkend kon zij nu voor het eene kind, dat haar was over gebleven den kost verdienen doch nu werd zij ziek en teneinde raad besloot zij met haar kind uit het leven te gaan. Te dien einde wilde zij zich laten stikken door kolendamp, doch, hoewel tot drie malen toe de poging herhalende gelukte het haar slechts haar kind te dooden. De komst der buren, door den kolendamp gewaarschuwd, redde haar het leven; de commissaris van politie kwam; de dood van het kind werd geconstateerd; de vrouw werd naar de gevangenis gebragt en nu stond zij teregt wegens kindermoord! De advokaat-generaal liet echter de beschuldiging vallen en deed zelfs een beroep op het medelijden van de jury, die de ongelukkige terstond vrij sprak ja nog 60 francs bij elkaar bragt, waarbij de leden van het Hof 15 voegden, opdat de vrouw, bij haar invrijheidstel ling in haar onderhoud gedurende eenigen lyd zou kunnen voorzien. Ik behoef u niet te zeggen, dat de vrouw, onder dankzegging aan de jury en de leden van het Hof, al weenende de geregtszaal heeft verlaten.’' In Spanje is weer gevochten en beide vechtende partijen waren over den uitslag tevredenbeide vertelden dat ze een groote overwinning behaald hadden. Generaal Morions rukte met 22 bataljons, 22 kanonnen en 1000 paarden van los Arcos op in de rigting van Castella. Hij vond de Garlistcn, ongeveer 16,000 man sterk, in hel bezit der dor pen Villamayor Urbiola Luqnin en Barbarin, op de helling van den berg Jurra. Op 1000 meter afstand werd het kanonvuur geopend en de Gar- listen zagen zich weldra gedwongen, de dorpen te ruimen en zich op de verschanste hoogten daar achter te stellen maar zij Werden ook van daar verdreven door de infanterie. Den heftigsten strijd kostte de inneming van het zeer sterke Barbarin, waaruit Primo de Rivera de Garlistcn onder Radica verdrijven moest. De republikeinsche troepen over nachtten in de genomen dorpen en bleven er den volgenden dagtoen er weer een gevecht van weinig beleekenis geleverd werd. Den nu volgenden dag echter verlieten zij de stelling wederomdat ze gebrek hadden aan het allernoodigste, daar de dorpen volkomen waren uitgeplunderd en zij toch reeds het beoogde doel hadden bereikt. Op be hoorlijken afstand trachten de Garlistcn hen op hun aflogt nog te verontrusten. De regeringstroepen zijn nu weer in hun vroegere positie bij los Arcos en de Garlisten in Urbiola en de andere dorpen. De groote overwinningen hebben dus geen ander gevolg gehad dan dat de dorpsbewoners beroofd zijn van hel hunne. In den nacht van 19 op 20 dezer, ongeveer te 2 uurwerd door de Nationale Vergadering te Versailles, met 383 tegen 317 stemmen aangeno men, om de volmagt van Mac-Mahon voor 7 jaar te verlengen. De ministers begaven zich tot den maarschalk om hem dit besluit mede te deelen en hunne portefeuilles ter zijner beschikking te stel len. Hij verzocht hen, die zoo lang te houden tot hij een nieuw stel ministers zou hebben aange schaft en dat wilden ze dan ook wel doen. Tc Parijs en in de departementen is 't rustig maar er zijn toch nog wel lieden die over die rust niet voldaan zijn. De bisschop van Nancy schreef een herderlijken brief, waarin bevolen wordt te bidden voor de wedervereeniging van Melz en Straatsburg met Frankrijk. De duitsche regering is er, zoo’tschijnt, niet zeker van, dat het bij bid den alleen zal blijven, en in de duitsch geworden districten hebben de geestelijken die den brief van den kansel aflazen reeds vernomen hoe de regering er over denkt. Ook maakte deze het fransche gouvernement opmerkzaam op de vader landlievende handeling van Nancy's bisschop en 't zal nu blijken of dit gouvernement het bidden waardoor de goede verstandhouding met andere staten kan verstoord worden als ongeoorloofd be schouwt en er zijne afkeuring over uitspreken durft. De moeijelijkheden die de menschen elkander berokkenen is alweer met een vermeerderd. De bevolking van liet West-Indische eiland Cuba is in verzet tegen de regering. De bemanning van het schip de* Virginius sloot zich aan bij de opstan delingen en de kapitein-generaal die het eiland in naam der spaansche regering bestuurt, gelastte dat geheel die bemanning met den dood zou ge straft worden. Er bevonden zich Amerikanen uit rle Vereenigde Staten en Engelschen onder. Te Washington vergaderde de regering om over de zaak te raadplegen en het amerikaansche eskader in de wateren van Cuba werd versterkt. De vice- consul van Amerika te Santiago op Cuba protes teerde tegen de executie en de minister Fish pro- testeerde even eens per telegraaf bij de spaansche regering. Hij noemde de handelingen op Cuba een smaad der beschaving en der menschelijkheid, eene belccdigingAmerika aangedaan. De spaansche regering betuigde haar vriendschap voor Amerika, keurde de executie af en beloofde voldoening. De heer Fish bad een langdurige conferentie met dc engelsche en spaansche gezanten de for ten in de zuidelijke havens werden versterkt, ver schillende pantserschepen werden door de regering van Washington naar de wateren van Havanna, Cuba's hoofdstad gezonden. Al die drukte heeft echter de bemanning der Virginius niet gebaat toen te Havanna het bevel uit Madrid kwam om de executie te staken, was die reeds ten nitvoer gebragt. En nu is 't vol strekt niet onmogelijk dat de Vereenigde Staten hieruit aanleiding nemen, om het reeds sedert lang begeerde Cuba in bezit te krijgen. Spanje zal er niet gerust onder zijn. Wel was het voor de Spanjaarden op Cuba onpleizierig dat de beman ning van een schip onverschillig waar zij thuis behoorde, hulp verleende aan opstandelingen. Maar naar men zegt is het schip in volle zee ge nomen en was men met de ter dood veroordeeling en het ter dood brengen wel wat haastig. Boven dien was 't onvoorzigtig geheel niet te letten op de protesten, die werden ingediend. Het eskader, nu reeds op Cuba afgezonden, be staat uil 5 gepantserde schepen en 11 bonten stoom schepen, gezamenlijk met 131 stukken geschut, terwijl er last gegeven is tot uitrusting van nog meer oorlogsvaartuigen. Een expeditieleger van 10.000 man is bestemd voor eene landing op Cuba. Eene oorlogsverklaring kan alleen gedaan worden door bet congres, dat den 1 December te zamen komt en mogt dit besluiten lot den krijg, dan zal die wel niet van langen duur behoeven te zijn. Vele bewoners van Cuba verlangen niets liever dan bij Amerika geannexeerd te worden en wat Spanje er tegen doen kan is al zeer weinig, 't Zou een ramp zijn voor het ongelukkige land en voor hen, die spaansche effecten hebben zon de kans om betaling te keggen, nog merkelijk minder worden. In Nieuw-York is de meerderheid voor den oor log en zal men den president aan manen om snel te handelen. Het engelsche gouvernement gaf zijnen consu- lairen agenten te Madrid Santiago en Havanna en den gouverneur van Jamaica kennisdat bet Spanje aansprakelijk stelt voor alle verdere dood vonnissen, en de engelsche admiraal in de Bermudas kreeg bevel om naar de wateren van Cuba te stevenen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1