ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1873 Twaalfde Jaargang. No. 49. DONDERDAG 4 December. BUITENLAND. BINNENLAND. f dagloon door den baas te laag gesteld is. ADVERTENTIEPRIJS50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bolswardsche Courant. De Virginius-kwestie schijnt een zacht einde te zullen hebben. De commissie uit den amerikaan- schen senaat, die het geschil beeft onderzocht, ver klaarde, dat de uitlevering van het amerikaansche schip en van de nog in leven zijnde bemanning voldoende zou zijn en men dan Spanje den oorlog niet behoefde te verklaren er bleef dan nog wel wat te regelen, maar dat kon onder een fijne flesch en een goede sigaar wel in orde komen. De re gering van Madrid heeft er niets tegen dat de Virginius wordt uitgeleverd er beslaat dus kans, dat al bet geschreeuw en al de drukte op niets s' er niet minder om, maar nog beter ’t'zijn, als zulke zaken met wat meer bedaard- n r men kwam dan even ver minder moeite en kosten en spaarde boven in Spanje toch°al akelig genoeg uit; de Niet in Frankrijk, zooals men uit het berigt in de Ne gen Gemeenten zou kunnen opmaken, maar in 's Gra- venhage is gestolen bij een horlogemaker, die buur man is van het departement van Justitie. Daags na den diefstal was er een groote toeloop van nieuws gierigen. Om de passage vrij te houden bevonden er zich ook eenige politieagenten die zich van deze taak zeer goed kweten. Mr. J. een gunstig bekend letterkundige, komt aan en tracht zich een weg te banen door de menigte; misschien ook bleef hij even staan om te hooren wat er gaande was. Aanstonds schiet een agent op hem toe en luid klinkt het bevel: «doorgaan, doorgaan niet blijven stilstaan.” «Waarom hebt gij dat liever van nacht niet ge zegd”, antwoordde mr. J. koeltjes. liet publiek had veel pret in dat antwoord te meer, daar dit, sedert de onontdekte moordenaars In België is eene vereeniging tot stand gekomen, die een verdelgingsoorlog wil voeren tegen alle slechte boeken. De leden dier vereeniging zullen wel eerste boekenkenners zyn zoodat zij op ’t eerste gezigt de goede van de slechte boeken kunnen onderscheiden. Een ding maakt hun het beoordeelen gemakkelijk; als het ijk van de kerk op een boek staat dan is het goed en zoo niet, dan zijn ze van de leer van kalif Omar I die eens in Alexandria een mooije bibliotheek verbrandde. «Wat niet in den koran (het heilige boek der Mohamedanen) staat, deugt niet”, zeide Omar, «en als de inhoud van een boek met dien van den koran overeenstemt, dan is het overtollig. Dus alles maar verbranden.” Een berlijnsch koperslager sloot onlangs een contract, om op een bepaalden tijd zeker werk afte leveren voor 1600 thlr. Hij had het arbeids loon per man berekend op 2[ a 2| thlr. daags. Maar wat hij ook deed hij kon voor dat loon geen knecht krijgen; 3 thlr per dag van 10 uur was de eisch en nog geld voor een ommibus bo vendien omdat de werkplaats 25 minuten buiten het midden der stad lag. De koperslager gaf het werk op en het moest naar elders verpacht worden. Als men nu weet, dat een thaler f 1,80 van ons geld is dan zal men toch niet zeggen dat het Wie plan heeft, het een of ander gouden sieraad te koopen, wachte nog een dag of wat; het goud Zal wel spoedig goedkoop worden. Eenige goud zoekers vonden op den oever van de Gold Greek in California het lijk van een man; naast hem lag een houweel en een zak, ongeveer 100 pond goud inhoudende. Dit goud bestond niet in kleine ronde stukjes gouderts, maar groote stukken glan zend goud, waarvan een meer dan 20,000 dollars waarde heeft. In een zakboekje stond met potlood het volgende geschreven: «Ik heet William Crak» son. Den 20sten October kwam ik, vergezeld van twee chinesche koelies deze streek onderzoeken toen wij ’s avonds een grot ontdekten, waarin wij den nacht wilden doorbrengen. Hoe groot was onze verwondering, toen wij bespeurden dat op de wanden der grot, wel op eene lengte van eene mijl, een laag goud ter dikte van twee yards aan wezig was. De hoeveelheid goud, die wij zagen en gevoeld hebben, bedraagt meer dan 100 maal zooveel als Galifornië tot heden opbragt. Gedu rende den nacht beproefden de Chinezen mij te vermoorden teneinde alleen het geheim der ont dekking te bezitten; een vreeselijke strijd ontstond in de duisternisik bekwam diepe en ernstige wonden, maar slaagde er eindelijk in de Chinezen met een schot uit mijn revolver te dooden. De grot bevindt zich maar na mij hierheen ge sleept te hebben, begeven mij de krachten ik voel dat ik ga stervenWanneer iemand deze regels leest moet hij om den goudberg te vinden,'gaan in de rigting van Aan het schrift der laatste woorden is te bespeuren dat Crakson met den doodstrijd kampte. Een ware zond vloed van goud dreigt dus over de wereld te wor den uitgestort. De «bedevaartskoorts”, schrijft de Schwab-Merkur die ook in Lotharingen, vooral echter in de aan Frankrijk grenzende districten, in den loop van den jongsten zomer en herfst een niet onbelangrijke uitbreiding aannam heeft twee eigenaardige tak ken van industrie in liet leven geroepen: het als plaatsvervanger ter bedevaart gaan en den handel in wonderwater. Voor deze ambachten achten zich het meest menschen geroepen, die aan een biddend rondtrekken de voorkeur geven boven een arbeid zaam leven. Hunne cliënten, die zich wel de ze geningen van een pelgrimstogt willen deelachtig maken maar weinig lust gevoelen om zelf de daaraan verbonden moeiten te dragen, betalen de reiskosten en voorzien hen rijkelijk van de noo- dige mondbehoeften. Daarvoor moet de bede- vaartganger-plaatsvervanger de heilige plaatsen bezoeken en dagelijks een zeker aantal gebeden uitspreken. Hij voorziet zich aan de heilige bron van water dat op den terugweg een zeer gewild handelsartikel is vooral in de gehuchten en dor pen. Het meest gezocht, in den omtrek van Metz, is het water van Lourdes en dat van La Salettc. Het eerste wordt voornamelijk voor menschen, het laatste voor het vee aangewend. De flesclijes zijn verzegeldvan een uitvoerige gebruiksaanwijzing voorzien en dragen een sierlijk etiquetwaarop De belgische vereeniging wil de slechte boeken echter niet verbranden zij wil ze eenvoudig aan stukken scheuren, de stukken verkoopen en de opbrengst aan den paus present doen. Wie in ’t bezit van slechte boeken isal zien ze er ook mooi uitwordt dringend uitgenoodigd ze aan de vereeniging, die zich St. Charles noemt, te zenden; ze kunnen langs geen beteren weg aan hun einde komen, ën het vele kwaad, dat ze gedurende hun aanzijn gesticht hebben kan door en na hunne vernietiging weer wat vergoed worden, als men die vernietiging doet plaats hebben door de vereeniging St. Charles. Eau miraculeuse de N. D. de la Salette. Er wordt ook den raad bij gegeven, om vooral goed op het zegel te letten, daar vervalschingen zijn voorgeko men, die natuurlijk zonder heilzame werking zijn. Wie meent dat er voor zoo’n artikel geen koo- pers gevonden worden vergist zich deerlijk. Niet alleen worden er betrekkelijk hooge prijzen betaald, rnaar de navraag is zelfs zóó grootdat de voor raad der vrome kooplieden gewoonlijk reeds zeer spoedig is uitverkocht. Men zal het dus niet te bevreemdend mogen vinden als deze of gene in dustrieel op de beroemdste bedevaartplaatsen een exportatie-handel van heilig water vestigde en daar door in een dringende behoefte voorzag. Het zou hern voorzeker niet aan klanten falen, want de vo rige regering beeft door een voorbeeldelooze veron achtzaming van het schoolonderwijs gezorgd, dat het volk thans nog alles gelooftwat de clerezy voorschrijft. Men verwachttedat na October in Frankrijk geen bedevaarten meer zouden gehouden worden zoowel ten gevolge van het weer als omdat de lijst der bedevaartplaatsen ten einde was of scheen te zijn, liet kerkelijke blad le Pélérin bevat nu echter het verrassend berigt dat in "t laatst van November nog een togt zou plaats hebben en dat wel zoo regelregt naar het vagevuur. Het heeft er wel wat van dat er liefhebbers zijn die de verzuchting hebben doen hooren «Waarheen nu nog!” Althans le Pélérin zegt«Reeds hebben wij in ligchaam en geest de gewijde plaatsen be zocht van Jezus, Maria en de heiligen. Nog ééne plaats blijft ons over. Daarheen kunnen wij in den geest gaan. Het is een bedevaart naar het vagevuur. De ijselijkheid van den kerker, de ver zengende gloed der vlammenhet smeeken en hartroerend kermen der zielen, zullen onzen ijver in het gebed voor die ongelukkigen verhoogen”. ’t Is te wenschcn dat een knap schrijver aan dien togt zal deelnemen en er dan een plastische beschrijving van gaat leveren zoo'n beschrijving zou lezers vinden 1 uitloopt, 't Is zou heid werden aangepakt; met t... dien nog de zenuwachtige lui. Voor dezulken ziet het er 'in Spanje toch al akelig genoeg uitde opstand dien Castelar zoo krachtig beloofde te onderdrukken, is nog op verre na niet onderdrukt; in ’t noorden blijven de Garlisten en in’t zuiden do democraten nog steeds de schrik van de repu- blikcinsche regering. En het zal nog lang kunnen duren eer de woelingen in Spanje ophouden. Want de kwaal is geen gevolg van den republikeinschen evenmin als van den monarchalen regeringsvorm als zoodanig, maar zij vindt haar oorzaak in den treurigen toestand waarin de natie als natie ge- bragl is. Domheid en bijgeloof zijn niet maar zoo in eenige dagen te verdrijven. Eene welgezinde regering kan wel veel daarvoor doen, maar onder de gunstigste omstandigheden wordt eerst eenige vordering 'zigtbaar wanneer een volgend geslacht de plaats van liet tegenwoordige heeft ingenomen. En nu zijn in Spanje de omstandigheden nog verre van gunstig; er zijn er nog te veeldie bij dom heid en bijgeloof goede rekening maken en ijverig in de weer zijn om de pogingen van hen die ze bestrijden, te verijdelen. Dat is wel niet in Spanje alleen het geval, maar ’t heeft daar toch in hooge mate plaats en met gunstig gevolg.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1