ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- II 1873 Twaalfde Jaargang. No. 50. BUITENLAND. DON DERDAG 11 December, Bolswartlsche Courant f l f T r e t i F I n 3 n rï ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. zen de warme liefde geloond van ’s bisschojls on- derlioorigen maar ook bij hem een gevoel van leed wezen opgewekt omdat die aalmoezen gegeven werden door de zoodanigen, die zelve van alle zij den door ernstige beproevingen zijn omgeven.” Voorts bidt de paus met warmte tot God, dat 's bisschops onderhoorigen dezelfde volharding mogen toonen als hun herder en ontvangen zij gezamen lijk zijn apostolischen zegen als dien van Gods gezant. Zeker is de dag nog verre, waarop ’t blijken zal wie het langst volhardtde kerk ol de staat en de droevige waarheid «Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maar het zwaard” nog lang de vervulling van liet «Vrede op aarde 1” in den weg staan. Evenmin van het gehoorzamen als van het overtreden eener wet op de kerkelijke tucht is die vervulling te wachten; geen gebod van een heerschenden staat of een heerschende kerk brengt vrede want wie optreedt als heerscher of heerscheres sluit de liefde buiten, die alleen vrede mogelijk maakt. vrij te krijgen en voor men het beletten kon sprong de ongelukkige over boord en verdween in de diepte. Dê bemanning werd naar Bahia gebragt waar de tweede stuurman terstond in het hospitaal werd op genomen. Kapitein Bowden was zeer gunstig bekend bij de reeders en deed zijn cerste reis als gezagvoerder. «Dienaren der kerk, die de op hun ambt of hunne geestelijke ambtsverrigtingen betrekking hebbende voorschriften der staatswetten of de in dit opzigt door de betrokken overheid gemaakte bepalingen zoo zeer overtreden dat de verdere waarneming van hun ambt in strijd blijkt te zijn met de open bare orde, kunnen op aanklagt der autoriteiten door reoterlijk vonnis uit hun ambt ontslagen worden. Dat ontslag brengt mede verbod tot uitoefening van hun ambt, verlies van het inkomen en openvallen van hun plaats. «Aan de aanklagt moet eene aanmaning aan eene hoogere kerkelyke autoriteit voorafgaan om een kerkdijk proces tot ontslag van den aange klaagde in te leiden. Staat de beschuldigde onder «reen kerkelijke autoriteiten binnen de grenzen van T Duitsche rijk, dan moet hij tot nederlegging van zijn ambt worden aangemaand. Deze eisch ge schiedt sebriftelijk met opgave der oorzaken, door den opper president der provincie. «Wordt aan den eiscli binnen den gestelden ter mijn seen gevolg gegeven of leidt het kerkelijk onderzoek niet binnen dien termijn tot ontslag van den beschuldigde uit zijn ambt, dan dient de opper- president bij de regtbank voor kerkelijke aange legenheden bet voorstel in om tegen den aange klaagde te procederen.” Aldus luiden art. 24—26 van de wet op de kerkelijke tucht in Duitschland. liet tol stand komen dier wet op 12 Mei dezes jaars was een gevolg van den bitteren strijd tusschen het duitsche staats°-ministerie en de roomsch-katholieke geeste lijkheid, en levens is die wet een oorzaak, dat die strijd nog bitterder is geworden. Verschillende ver volgingen van geestelijken werden noodzakel'yk maar zij misten haar doel. Vooral graaf Ledochowski, aartsbisschop van Gnesen en Posen deed, alsof voor hem de wet niet bestond op de meest ondubbel zinnige wijze gaf hij meer dan eens zijne diepe minachting voor de wet en hare toepassing te kennen. De regering die de wetnu ze bestaatmoet handhaven, heeft nu, uit kracht van bovenstaande artikelen, hem door den opper-president van Posen laten aanzeggen dat hij binnen acht dagen zijn kerkelijk ambt moest neerleggen. De aartsbisschop riep de beide domkapittels van Gnesen en Posen bijeen om hun advies te vragen en volgens een poolsch blad hebben deze «in dit plegtige oogen blik met volmaakte eensgezindheid besloten zijne zijde niet te verlaten.” Misschien volgt eene wei gering en wat dan? In de posensche wijken Wal- Fischêi en Schrodka werden sterke detachementen ingekwartierd en zoo iets doet niet veel goeds voor onderstellen. Voor een vrije kerk in een vrijen staal schijnt het magtige Duitsche rijk nog met rijp te zijn en ’t is wel een zeer ongezonde toe stand als het zwaard noodig geacht wordt ais wachter tegen de kerk. Ledochowski ontving een vertroostenden brief van den paus waarin deze onder anderen te kennen geeft, dat «bijaldien God in vroegere tijden toen Hij de redding der wereld had voorgenomen, zoo vele duivelsche verdorvenheden heeft geduld dat zelfs zijn eigen zoon niet gespaard werd, er thans ook reden bestaan om te verwachten, dat diezelfde God, door de pogingen der hel ongebreideld te la ten,’ den weg bereidt voor de wedergeboorte en ze gepraal der kerk, die op dit oogenblik.onder de menseben geen verdedigers meer vindt.” De gif ten die Ledochowski den paus zond, hebben de- Nog vreeselijker was de ramp, die de Ville de Havre trof. Dit schip op de Great Eastern na het grootstedat ooit gebouwd werd metende 5001 ton, verliet Nieilw-York den 15 November, koers zettende naar Havremet eene bemanning van 172 koppen en 141 reizigers, voor een groot deel Amerikanen, die den winter in Frankrijk wil den doorbrengen. In den nacht van 22 op 23 November werd liet vaartuig overzeild door het ijzeren schip de Lochearn. Die overzeiling geschiedde met zooveel kracht, dat het dek 10 tot 12 voet ver als doorgesneden werd en er een breuk ontstond in den zijwand tot beneden de waterlijn van 25 tot 30 voet. Twaalf minuten later verdween het trotsche zeekasteel in de diepte. De Lochearn zelf verloor den boegspriet en leed Zoodanige schade, dat zij ongetwijfeld mede zou vergaan zijn ware niet bij haar de breuk boven de waterlijn ge bleven. Van de 313 personen werden niet meer dan 87 gered. Van de zeven booten konden slechts twee worden uitgezet één kon worden bemand, maar deze werd door de neerstortende masten verbrij zeld. Aandoénlijk is het, wat van sommigen der on- gelukkigen verhaald wordt. Mevrouw Greste eene fransche dame, werd eenigen tijd door haren echt genoot boven water gehouden, tot zij gered werd juist op het oogenblik, dat hij voor altijd wegzonk. Een klein meisje, Hunter, zoo het schijnt het eenige kind dat gered werd verloor vader, moeder en zuster. Mevrouw Bulkeley verloor vier kinderen. Mevrouw Hewoy D. Stafford, van Chicago dreef een uur lang rónd aan een stuk hout geklemd, en verloor drie kinderen. Mary Hunter verloor vader, moeder en eene zuster; Helene Mlixterbehalve vader en moeder, twee zusters en haargrootvader. Toen de botsing plaats had lagen reizigers en zeelieden in hunne kooijen en alles was doodstil aan boord. In een oogenblik was het dek vol menschen. Vrouwen knielden er neer in het ge bed, de mannen smeekende om haar voorbeeld te volgen. Treffend was de moed van een fransch priester, die geen oogenblik zijne zelfbeheersching verloor, noch te midden der razende wanhoop om hem heen, naar het vereerende getuigenis van den opperbootsman eene enkele gelegenheid liet voor bijgaan om te vertroosten en te bemoedigen. «Zijt gij roomsch hoorde laatstgenoemde hem vragen aan een passagier naast hem, en op diens bevesti gend antwoord, vervolgde de priester: «Belijd dan nwe zonden, dal ik u absolutie geve.” Het waren de laatste woorden van den priester onmiddellijk I daarna verdween het wrak in de diepte. De pas* I sagier, tot wien hij gesproken had, werd gered. SEr is slechts ééne stem over de kloeke en mensch- lievende handelwijze van gezagvoerder en beman- I ning der Lochearn en van den kapitein der Tri- mountain Urquhart, die later de schipbreukelingen I overnam en naar Cardiff bragt. Een vreeselijk drama op zee is voorgevallen met het engelsche schip River Eden. Dit schip verliet Londen den 15 September met bestemming naar I Valparaiso. De equipage bestond uit 16 man, de lading was van gemengden aard; o.a. was er 100 ton buskruid aan boord. Den 7 October bespeurde de bemanning iels zonderlings in 't gedrag van den kapitein. Men schreef dit eerst toe aan misbruik van drank maar bevond dat daartoe aan boord geen gelegenheid was en men kwam tot het be sluit dat gezagvoerder Bowden krankzinnig was geworden. Den 14 October werd de bark Elisa beth Graham gepraaid en de eerste stuurman zond een bootom den kapitein van dat schip uit te noodigen, aan boord van de River Eden te komen. Deze gaf aan dat verzoek gehoor en ried toen het scheepsvolk, den kapitein niet op te sluiten, daar het hem voorkwam dat de krankzinnige niet ge vaarlijk was. (lij hield het voor t best, dat men op Pernambuco aanhield om den patiënt daar te doen verzorgen. Kaptein Bowden was dien mid dag bijzonder kalm en sliep des avonds gerust maar tegen 12 uur in den nacht ontdekte men brand in het achterschip. De bemanning snelde terstond toe om zich van den kapitein meester te maken; deze had een pistool gegrepen waarmede bij den tweeden stuurman een gevaarlijke wonde aan het hoofd toebragt. Het bleek dat de kapi tein paraffine-olie op liet dekin zijne hut en op een zeil had geworpen, waardoor de brand zoo snel om zich heen greep, dat besloten werd het schip te verlaten. De kapitein weigerde in de boot te gaan en vuurde, toen men hem wilde grijpen, nog maals op de bemanning, zoodat een, gelukkig niet erg, gewond werd. Toen men zag, dat geen over reding in staat was den kapitein te bewegen het schip te verlaten hield de boot af en ontmoette gelukkig reeds na weinige oogenblikken een brik Juanitadie hen opnam. Toen verslag van het gebeurde gedaan was boden zich terstond twee mannen yan dit vaartuig aanom naar het bran dende schip met zijne gevaarlijke lading te roeijen, ten einde nog eene poging te doen om den kapi tein te redden. Een boot werd uitgezet en de moedige mannen hadden de voldoening den kapi tein daarin te krijgen, weinige minuten later vloog de River Eden in de lucht. Aan boord van de Juanita werd kapitein Bowden zoo wild, dat men genoodzaakt was hem te binden. Na een paar dagen gelukte het hem, zijne beenen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1