ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN 1 1873 Twaalfde Jaargang. 'l No. 51. BUITENLAND. DON DERDAG 18 December. I It November, 15 November, 18 December 1853. Man prüfe und halte das Gute. Bolsvvardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. In een zijdefabriek te Halifax beeft een zware brand gewoed. De gasmeter werd hersteld en toen do loodgieter met de soldeervlam te digt bij den meter ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cents van 1—7 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. «Een geest, genegen te onderslaan «Een werk, dat de eeuwen mag verduren «Wil niet bekneld zijn tusschen muren «Wil breed en ruimschoots weiden gaan.” Die woorden van Jeremias de Decker vinden thans hunne toepassing in Dublin. De studenten der katholieke universiteit aldaar klagen aan kar dinaal Cullen, dat het hun verboden wordt kennis te maken met de werken van Herschel Darwin HuxlyTyndall en Lyell, waarvan het gevolg is, dat de wetenschappelijke ontwikkeling der roomsch- katholieken hoogst gebrekkig is. De collegelijst der universiteit bevat den naam niet van een enke len professor in vakken als wiskunde, aardkunde, vergelijkende ontleedkunde delfstofkunde mijn wezen sterrekunde werktuigkunde, electriciteits- leer, gezigtkunde enz. Deze leemte in hunne op leiding noemen zij niet alleen schadelijk «in een commercielen zin”; maar zij degradeert hen wer kelijk «in een maatschappelijke!! en intellectuelen zin”. Ook beklagen zij zich over het stelsel van geheimhouding dat aan de universiteit heerscht zelfs de studenten-almanak is gesuspendeerd. ’t Is te verwachten dat de kardinaal en de bis schoppen het fundamenteel karakter der universiteit niet kunnen wijzigen. De studenten zullen’t buiten aldie «hooge theorien” moeten stellen of ja, dat kan nog wel eens wat moeite in hebben. Aan alles komt een einde. Ook t verhoor van Bazaine, hoe lang’took geduurd heeft, is aan een einde gekomen. De regerings-commissaris heeft naar aanleiding van de verschillende getuigenissen er op gewezen hoe de maarschalk alles deed om den moed bij de troepen uit te doovenalle goede tijdingen tegensprak zelf nooit de gekwetste sol daten opzochtde overgave van Straatsburg deed bekend maken 14 dagen vóór die had plaats ge had. Vervolgens herinnert hij aan de weigering van Bazaine om aan de officieren hun degen te laten behouden, wat door den vijand was loegestaan. Generaal Pourcet schrijft dit toe aan zijn vrees, dat men er gebruik van mogt maken om ze tegen hem te keeren. Als voorwendsel voerde Bazaine aan dat het defileren voor den vijand vernederend zou zijn- Breedvoerig wijdt de commissaris uit over Bazaine’s dubbelzinnige houding in het afleveren der vaandels den 23sten dus daags na de kapilulatie, waarbij hij zich had verbonden de vaandels aan den vijand te geven zoodat er van verbranden dan geen sprake meer kon wezen. Uit alles blijkt volgens den commissarisdat Bazaine de vaandels niet heeft willen vernietigen maar ze aan den vijand geven. Vervolgens toont de commissaris aan hoe Gelijk bekend is, werd den 11 November jl. door onzen Gemeenteraad, met 6 tegen 4 stemmen be slist, dat de vacature van tweeden hulponderwij zer aan de Tusschenschool onvervuld zou blijven. Iederdie met de inrigting en ’t getal leerlingen dier school bekend is en het met bet onderwijs wel meentzal dat besluit betreurd hebben. Hel zal de ouders dier leerlingen smartelijk moeten aandoen, dat een deel van ’t onderwijs, T welk hunne kinderen voor T maatschappelijk en huiselijk leven geschikt moet maken, wordt verwaarloosd, zoodat het ander deel zijn waarde schier verliest. Want dat toch moet bet gevolg worden. Waar één onderwijzer aan twee tamelijk bezette klassen onderwijs moet geven daar is dat onderwijs zeer gebrekkig en het kan later geen vrucht dragen. De tijd vau les opzeggen is voorbij de leerstof moet verwerkt worden; elke klasse eischt, den ge ileden schooltijd door, den geheelcn onderwijzer. Aan den Raad is het toevertrouwd de belangen der gemeente te behartigen en te bevorderen de leden hebben er den eed voor afgelegd. Het onder wijs aan verwaarloozing prijs te geven, terwijl de middelen aanwezig zijn om er de noodige zorg aan te wijden zonder dat het ook iemand zelfs een cent behoeft Ie kosten is dat het belang der Gemeente en der ingezetenen behartigen en bevorderen Wie hierop neen zegt spreekt een afkeurend oordeel uit over de handelingen van hen, die er toe meewerkten. Maar 0 ja, er is een maar de Tusschen school is eene openbare school en t zou toch in t belang der Gemeente kunnen zijn het openbaar onderwijs te doen verwaarloozen, helle vernietigen! Liever geen onderwijs dan satanisch onderwijs zooals liet eens genoemd werd, liever geen onder wijs dan dat van Baalspriesters, zooals de open bare onderwijzers zich nog onlangs hoorden betite len. Wie zal het in mannen, die van dit gevoe len en hiervan overtuigd zijn afkeuren dat zij voor hun gevoelen en hunne overtuiging uitkomen! Door meerderheid van stemmen werden zij geroepen in den achtbaren kring; dit wettigt immers de rneening dat hun gevoelen dat van de meerder heid der ingezetenen is! Naar beginselen en con sequent te handelen 't is te prijzen ’t mag niet afgekeurd worden. Den 17 November was't examen in de school voor minvermogenden. Als gewoonlijk was de avond van dien dag gewijd aan een feestelijk bijeenzijn van leden van den Raad en van mannen die op eenige wijze tot het onderwijs in betrekking staan. Dat daar behalve veel andersinzonderheid het onderwijs Ier sprake komt, ligt wel in denaard der zaak. Dat in de eerste plaats het openbaar onderwijs eene beurt krijgt, kan ook al weer niet anders verwacht worden. Van de raadsleden die den 11 November hun «legen” lieten hooren waren twee tegenwoordig en zij spraken een woord van lof over het onderwijs, dat ze des morgens hadden btjgewoond. ’tHad hunne goedkeuring weggedragen niet alleen, maar nog des avonds gevoelden ze zich aange naam gestemd door den indruk ’s morgens ont vangen. Zulk onderwijs zou van de jeugd geschikte burgers, goede menschen maken. Er werd gedronken op den bloei van liet open baar onderwijs door allen. Dien bloei te be vorderen, dat verzekerden allen te willen, ook door mede te werken aan 't verkrijgen van de noodige hulp. Een dronk on de beide hulponderwijzers der Tusschenschool werd beantwoord door allen. Wat kon het beantwoorden van dien dronk anders beteekenen danzoo veel wij kunnen, zullen we zorgen dat het dubbeltal weer kompleet wordt Welke gedachte kon het anders wekken dan deze: De mannen, die eerst dat dubbeltal onnoodig keur den, hebben nu gezien en geoordeeld; ze zijn zich nu bewust, dat ze gedwaald hebben; ze erkennen het en willen nu naar hunne betere overtuiging handelen? Ze weten nu, dat hun beginsel op ver keerde gronden rustte; ze noemen het geen incon sequentie van een dwaling terug te komen Den 12 December werd in den Raad een voor stel van een der leden behandeld, ’t welk de strek king had om het besluit van 11 November in te trekken. Dit voorstel werd ondersteund door een verzoek van Ged. Staten, 't welk hetzelfde beoogde. Op de vraag des Voorzitters of ook iemand omtrent dat voorstel het woord verlangde, zwegen allen en de voorsteller achtte dit een verblijdend teeken. Maar dat zwijgen geen goedkeuren isbleek bij de stemming die vroeger tegen gestemd hadden, deden dit andermaal. ’t Beginsel handhaven en consequent zijn. Opper best, al kan het soms ook beteekenen, voor geen betere overtuiging vatbaar te zijn of ze niet te willen volgen. Maar wat is het dan, wanneer men den 17 November geheel in strijd handelt met wat menden 11 dier maand deed en den 12 December weer het tegengestelde doel van wat men den 17 November als nuttig en noodig erkende? Zoo men van iemand eerlijkheid mag verwachten, dan zeker van den keizer van Duitschland zeide Karel V eens. Dal was in 1521; zijn we in 1873 nog niet zoo ver gevorderd dat dit gezegde past in den mond van ieder, wien eenig bestuur is op gedragen T Is maar een vraag het antwoord geve zich elk die geroepen wordt tot het kiezen van mannen die in het Staats- of Stadsbestuur zitting nemen, want op de kiezers komt ten slotte alle verantwoordelijkheid. de maarschalk, in plaats van het materieel te ver nietigen, dit in goede orde en schoongemaakt aan den vijand heeft geleverd. Eindelijk, IIOOO soldaten zijn in hunne krijgs gevangenschap gestorven bij ’t verlaten der stad is aan de troepen geen rantsoen gegeven; 100.000 rant soenen spek, bröod voor meer dan een dag, wijn en brandewijn was, nog aanwezig, T welk alles aan de Pruissen is gegeven. Bazaine was een der eersten om de vesting te verlaten prins Friedrich Karl liet hem wachten tol 5 uur ’s namiddags; de komman- derende generaals gedroegen zich beter en bleven tot het laatste oOgenblik bij hunne troepen. Bij ’t scheiden wierpen vele soldaten zich in de armen hunner officieren. De gouvernements-commissaris generaal Pourcet beschouwt Bazaine schuldig aan alle punten van aanklagt en requireerde dienten gevolge de toepassing van de harde en onverbid delijke bepalingen van het militaire strafwetboek den kogel en de degradatie. Met algemeene stemmen heeft de groole krijgs raad het vonnis uitgesproken: Achille Bazaine maarschalk van Frankrijk is van zijn rang ver vallen verklaard en veroordeeld tot de straffe des doods met den kogelop grond dat hij de kapi- tulatie van Metz heeft geteekenden bovendien zijne armee in het open veld heeft laten kapitu- leren, zonder alles te hebben gedaan wat eer en pligl hem voorschreven. Met levendige aandoe ning hoorde de beschuldigde liet vonnis aan. Door alle leden van den krijgsraad werd een verzoek om gratie onderteekend de president van dien raad de hertog van Aumale stelde dit stuk persoonlijk aan Mac-Mahon ter band. Door dezen is nu de doodstraf veranderd in 20 jaren gevangenisschap met bepaling, dat Bazaine wel van zijn militairen rang ontzet zal worden, maar dat de formaliteiten, die daarmee gepaard zouden moeten gaan niet zullen plaats hebben.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1