NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. NATIONALE MILITIE No. 52. Twaalfde Jaargang. 1873 BUITENLAND. DON DE RD AG 25 December., Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS50 Cents van 17 regels. Vervolgens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. c f r Op het kloosterplein, dat bij de kerk St. Euphe- mia te Verona behoort, werd niet lang geleden een zeer interessante vond gedaan. Kinderen die op de kloosterplaats speelden bemerkten toen zij hunne ballen tegen den muur van het klooster gooiden dat er een stuk steen van den muur losging en naar binnen neder plofte. In de daar door ontstane opening werd een groote van ruw hout getimmerde kist zigtbaar en toen deze ge opend werd zag men daarin twee op elkander liggende lijken, hel lijk van een man en dat van eene vronw; de hoofd"»1wjy.én van den romp ge- scheiden_^n. aan rfë voeten neergelegd. De beide sèfeédels zegt de berigtgever zijn geheel van haar en vleesch ontblootdie van den man vol komen goed bewaard, zelfs van alle landen voor zien, die van de vronw beschadigd. In den mannelijken schedeldie zeer schoon gevormd is, bevindt zich boven de linkerslaap een rond scherp geteekend gatter grootte ongeveer van een vijfstuiverstukdat slechts door het in- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BOLS- WARD, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die volgens art. 15 der wet van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) voor <le Mi litie, lifting 1895 moeten worden inge schreven zich daartoe moeten aangeven bij Bur gemeester en Wethouders tllSM'iieil Asten en 31 .laniiarji 1894, en «lat IDingsdag den JanuarU 1894 ten ISaadliuize alhier', eene bijzondere zitting zal worden gehouden; en wel van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 tuur. De inschrijving heeft plaats voor hen, die op den 1 «lanuarjj 189-1 liun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo gebo ren z|jn in 1855. Bolsward 22 December 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. JENT1NK. De Secretaris J. II. SNIJDER. Engeland levert ditmaal veel nieuws. De laatste storm die zich ook in Nederland heeft doen ge voelen, had zijn voornaamste kracht verloren, toen hij hier de vensters rammelen deed en huilde langs de schoorsteenen. In Engeland deed hij zijn volle kracht gevoelen. Te Sheffield stak hij Dingsdag- morgen op met toorneloos geweld en hij veroor zaakte eenige verschrikkelijke ongelukken en het verlies van vele menschenlevens. De hooge vier kante toren gelijk men reusachtige, alleen staande schoorsteenen noemt welke aan de loco- motievenfabriek verbonden is van den beer Reynolda, in Trippetlane, viel te halfacht met een verschrik- kelijken slag neder, een twintigtal werklieden onder de puinhoopen begravende. Aanvankelijk werden vijf lijken te voorschijn gebragtallen ontzettend verminkt en volkomen onherkenbaar. In zijn val verpletterde de schoorsteen eenige werkplaatsen van messen- en instrumentmakers. Een paar uur later viel de toren der fabriek van de bh. Matthew- man and Sons, in Miltonstreet, en groote blokken er van vielen op den stoomketel, welke de geheele fabriek van beweegkracht voorziet. Met eene ont ploffing, welke de geheele stad deed daveren, barstte de ketel in duizenden stukken die tot op groote afstanden geslingerd werden. De stoom werd ver scheidene straten ver gespoten, tien personen doo delijke brandwonden toebrengende. De ontzetting in de stad was zóó groot, dat dit tot nu toe bet eenigste is, wat reet eenige zekerheid vermeld kan worden. Londen had eens weer een mist, geheel in over eenstemming met de schildering, die Dickens van een «mistigen dag in Londen” geeft. Maandag Dingsdag en Woensdag verkeerde de stad in vol slagen duisternis. Op straat kon men zich zelven niet zien. Men begaf zich met fakkels op weg als men bier of daar zijn moest en verdwaalde dan Op de hoogten ten noorden van Tolosa werd een carlistisch leger aangetast door Moriones, die van den kant van San Sebasliaan kwam. Hij had 1400 man onder zijn hevel en 4 stukken geschut, de Car- lister: hadden 9000 man in T veld en twee kanon nen, en werden aangevoerd door Lizarraga en OIlo. De Carlisten werden uit hunne positien verdreven, maar bragten aan de troepen van Moriones gevoe lige verliezen toe, terwijl van hen ook een'groot aantal gedood of gekwetst werd. Het doelom Tolosa te bezetten werd door Moriones bereikt een belangrijk spoorwegcentrum is daardoor in de magt der regeringstroepen en de Carlisten zijn nu tot digt aan de fransche grenzen teruggedrongen Moriones die kort te voren nog te Logrono/aan de overzijde der Ebro zich bevond, is thans in 't bezit van de spoorweglijnen Bilbao-Parnpelona en Villoria-Irun. dringen van een kogel kan veroorzaakt zijn. De twee ligchamen daarentegen waren nog geheel met vleesch bezetdat wel eeuigermate tot een mum- mie-achtigen toestand was overgegaan en beiden hadden de handen kruiselings over elkander gelegd, als waren zij zaAmgebonden. De handen en voeten zijn volkomen goed geconserveerd, die van de vrouw buitengewoon klein en net. Het mannelijke lijk schijnt dat van iemand wiens leven in den bloei der jeugd geëindigd is, terwijl de slanke teedere gestalte van het andere lijk een zeer jeugdigen leeftijd laat raden Uil het gewaad, dal het vrouwelijke ligchaam nog omgeeftbesluit men een persoon legen zich over te hebben, die of non geweest is. of in allen geval aan de kloosterregelen onderworpen was. Het hemd dat het mannelijke lijk nog ten deele omgeeftis van ongemeen fijn linnen en aan de mouwen met kanten omzetsels versierd. De beide lijken zijn op bevel van het gemeentebestuur naar het stedelijke museum vervoerd, ten einde weten schappelijk onderzocht te worden. Dat de meest fantastische gissingen in omloop zijn, is natuurlijk. In de eerste plaats denkt men aan een misdaad ook de plaats waar de kist gevonden is en die niet voor begraving bestemd is schijnt dit te be vestigen. In de geheele kloosterplaats bevindt zich toch geen enkel graf. Ook was de plaatswaar de kist zich bevond, door geen enkel teeken, plaat of opschrift aangeduid wat anders toch wel het geval zou geweest zijn, voorde rustplaats van twee zoo jong gestorven schepsels, Het klooster van St. Euphemia, dat in het middeu derlö eeuw gebouwd werd, is in 1805 opgeheven. nog. Omnibussen en tramways waren niet te vin den en de koetsiers liepen hij hunne paarden om botsingen te voorkomen. He spoortreinen kwamen in de war. De gemeste zwijnen en ossen op de ten toonstelling waren op ’t punt van te stikken. In Londens Oosteind verdronken 26 personen in de Teemseene overgroote menigte werd op straat verwond; de dokters en chirurgijns kregen handen vol werk. Vele kinderen Zijn zoek geraakt De politie nam ze in bewaring, de regthebbenden kon den ze vervolgers met alle genoegen terug krijgen. Maar er kwamen ook moeders vragen naar kinderen die door de politie niet geborgen, maar verdronken waren. In Liverpool is rund- en schapenvleesch aange komen uil Quebec in Kanada en volgens getuige nis van de keurmeesters zag het er uit aïsof het pas den vorigeu dag geslagt was. Men had de stukken te Quebec hard laten bevriezen en ze in het schip, 't welk ze overhragtop eene koele en drooge plaats gelegd. De temperatuur werd er koel gehouden door blokken ijs, die echter niet met het vleesch in aanraking kwamen. Er zal nu eene maatschappij worden opgerigt om den aanvoer van vleesch uit Kanada te bevorderen ’t kan te Londen de helft goedkooper zijn dan engelsch vleesch. Er was ook brand te Liverpool en de spuitgasten wierpen balen wol uit het brandende magazijn op straat. De kooplui, die daarbij tegenwoordig waren, maakten een praatje over de waarde van de alzoo beschadigd wordende wol. »Om een guinje gewed”- zei een, «dat ze nog wel meer dan 15 pond op brengt”. «Aangenomen”, riepen anderen en meen den zeker van hun zaak te zijn, want de wol was blijkbaar zooveel niet waard. Toen ’taan den koop kwam, kocht de eerste wedJer het voor 16 pond; 't was te duur, maar hij ontving 20 pond van de verliezers en won dus nog bij zijn scha delijken inkoop. Op de staalkaart onzer naluurgenooten komen al interessante exemplaren voor. Sir Samuel Baker, die een ontdekkingstogt deed door Afrika, vertelde daarvan onlangs het een en ander in Londen aan een groote schare. Van den koning van Massindi in Nubië vertelde hij Deze jonge man heeft zich onderscheiden door zijne geheele familie te ver moorden onder de volgende omstandigheden: Wan neer een koning sterftwordt zijn lijk op eene soort van grooten rooster gelegd en geroosterd. Het lijk blijft dan onbegraven te praal liggen en is het signaal tot burgertwist. De zoons vechten totdat een hunner de bovenhand behoudt en als teeken van overwinning steekt hij zijne speer in zijns vaders lijk. Daarna volgen de begrafenis- plegtigheden overeenkomende met die, welke bij de oude Scyten moeten in zwang zijn geweest. Er wordt een groote kuil gegraven, waarin eenige vrouwen van den overleden koning worden neder- gelaten, die het lijk op hare knieën nemen. Daarop worden rooftogten naar eenige naburige dorpen ondernomen wier bewoners men aan den rand van den kuil brengt, waar hun de armen en beenen worden verbrijzeld en in dezen toestand worden zij naar beneden op het lijk geworpen. Dan wordt de aarde in den kuil geworpen en door het volk vastgetreden en hiermede Zijn de begratënis-plegtig- heden afgeloopen. Deze ceremonie was te Mas sindi verrigt en de zoon, die zijn vader opgevolgd washad daarna zijne betrekkingen tot een gast maal genoodigd, waaraan hij ze allen liet ombrengen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1