VERTENTIEBLAD. buitïïnlIïïdT Veertiende Jaargang. 1875 DONDERDAG 7 Januari). NO. 1. Hl te spreken dat brengt, zooal inaar aan gewoon zijn geworden zal ’t ons goed doen. Lezers we kennen den weg die tot vervulling leidt van wenschen die ons geluk beoogen welnu dan voorwaarts op dien weg en we brengen ’t nog wel tot of digt bij No. I waar’t op aan komt. De Bolswardsche Courant. len behagen dat mag het roersel onzer handelingen niet zijn (met onzer bedoel ik menschen en couranten.) Afkeer van alles wat redeloos en ondeugend is en liefde tot deugd in al hare schakeringen, zietdaar, wat ons drijven en bezielen moet. Ik wenschdat het zoo worde, vóór en boven alles. Deze wensch sluit een voor waarde tot alle andere wenschen in zich. Jawel, ik wensch, dat ieder gelukkig zij in zijn stand en kring, dat het hem goed gamaar ik houd er mij van overtuigd, dat de vervulling van dezen wensch af hankelijk is van dien, dien ik voorop zette, ’t Is gemakkelijk te wenschen; om tot de vervulling te komen, «moet ieder meewer ken. En zooveel weten we allen wel als we ’t maar weten willen, dat Jeremias de Decker gelijk had toen hij zeide Opregt, dat beteekent immers, te zijn en te doen en te spreken zoo als ’t be hoort? Vrij en vrolijk levendat is im mers gelukkig zijn Te wenschen dat ieder kennis make met de deugd en opregt de deugd in beoefening brenge is dan wel ’t zelfde als te wenschen dat ieder gelukkig zij. Gelukkig! Wie’t nog niet is, worde’t in 1875; het ongeluk is reeds oud ge noeg. Wat zou ’t een pleizierig leven zijn in een maatschappij van gelukki gen. Ja, het is zooals zeker Franschman gezegd heeftvals de menschen wisten hoe pleizierig het is, deugdzaam te zijn, ze zouden enkel uit pleizier de deugd gaan beoefenen.” Ik weet wel, dat wil len velen hem wel nazeggen en misschien zal niet één het hardop tegenspreken. Maar niet altijd hebben allen de over tuiging, dat het zoo is, bijderhand en dikwijls komt het hun te laat in de ge dachte, dat ze volgens die overtuiging moesten gehandeld hebben. En dan, ja, heeft men wel verontschuldigingen bijder hand en toont men heerlijk den slag te hebben om zich zelven te bedriegen. Door zich zelven zoo bedrogen te wor den het maakt diep ongelukkigjaer is eigenlijk geen ander ongeluk. Daar om wensch ik, dat alle bedriegerij worde afgeschaft en dat ieder zich zelven en anderen maar stout weg de naakte waar heid voorhoude. ’t Zal eerst wel wat op schudding veroorzaken doch als we er Voor de veertiende maal draag ik dat ■aan mijn voorhoofd. Geheel zonder mijn toedoen; dat is waar, maar toch, ik kwam weer tot No. 1. Zoo voor en na over komt het ook menschen weldat ze zon der hun toedoen tot No. I komen en dan gebeurt het niet zelden, dat ze daarop trotsch zijn. Zietdat ben ik volstrekt nietwant ik weetdat het tot de na tuur eener courant behoortevenals tot die van den vogel fenix om gedurig te verjongen en van voren af te beginnen. Zooals ik zeide dit overkomt mij nu voor de veertiende maal, ’t Is wel een pleizierig gevoel, dat ik na zoo’n verjon gingskuur heb. Alles is dan weer frisch en met jeugdigen moed wordt de levens taak weer opgevat. Ja welde verjon ging ontneemt eene courant de bewust heid nietdat zij een levenstaak heeft, ’t Zou mij niet mooi staannu over mij zelve te blijven praten; ’t was enkel maar om een aanloopje te hebben, dat ik mijne lezers op mijn No 1 wees. Voor hen immers begon zooal geen nieuw leven toch een nieuw jaar en dat brengt, zooal geen nieuwe levenstaak, toch in die taak veel nieuws, veel dat weer van voren af begintvelen die van voren af een hun nog vreemde taak aanvangen. In kerk en staat en in maatschappelijke betrek kingen een nieuwe reeks van werkzaam heden en nieuwelingen hier en daar, om ze te leiden of te verrigten. Nieuwe be zems vegen schoon, zegt het spreekwoord, maar een spreekwoord vertrouw ik maar half. ’t Zal wel van de mate van dege lijkheid der bezems afhangen denk ik. En om nu waar ’t eigenlijk om te doen ismaar met wenschen te beginnen, zoo is mijn eerste wensch dat kerk en staat en burgerlijke gemeente hoe langs hoe meer door degelijke bezems gereinigd worden van alleswat ze nog besmet. Dat is nog al watals ik afga op wat zoovele menschen er van te zeggen weten. Of dan de beste stuurlui niep aan den wal staan Veeltijds ja verbeelden zij, die aan den wal staan zich de beste stuurlui te zijnmaar praten is praten en doen is een ding Mogen zij, die geroepen zijn om het verkeerde op te ruimen en wat beters in de plaats ervan te stellen onverschillig waarzich die roeping bewust zijntelkens en telkens als ze die taak ter hand nemen. Voor menschen te vreezen of menschen te wil- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Gent per regel Overigens naar plaatsruimte. -No- 1- 'Kl^ inuikii Dlllllïl Het oude jaar eindigde, het nieuwe begon met verrassingen. Het oude bragt een blijde boodschap, althans een belofte aan de houders van «Spanjaar den." Als de definitieve betaling der drie vervallen coupons worden hun beloofd obligation buitenland- sche schuld rentende 3 percent tegen den koers van uitgifte van 40 percentbehalve de pagarès op de mijnen van Rio Tinto. Engelsche houders van spaansche buitenlandsche effecten hebben het voorstel daartoe van de spaansche regering aan genomen. Aan het nienwe jaar is het nu, de be lofte te vervullen. Volgens een door de Kolnische Zeitung medege deeld schrijven uit Bayonne van 27 December schenen de vijandelijkheden den vorigen dag by Irun en San Sebastian hervat te ®tjn. «Den ge beden voormiddag, wordt in dat schrijven gezegd, hoorde men langs de linien der voorposten aan houdend schieten tegen 3 ure nadenmiddag ver nam men een hevig kanonschot in de rigting van San Sebastian en kort daarop een algemeen ge weervuur. Verdere kanonschoten volgden en te gen den avond werd het schieten heviger. Hot schijnt de inleiding te zijn van cene nieuwe on derneming van Lorna tegen de versterkingen der 'Garlisten rondom Tolosa. Deze was reeds als kort aanstaande aangekondigd en zal nu waarschijnlijk tengevolge van eene meer gunstige wending in de weersgesteldheid witgevoerd worden. «Men rekent hier dat de generaal Lorna voor den aanval ruim 20,000 man te zijner beschikking heeft. Hij zelf bevond zich dezer dagen met om streeks 10,000 man te San Sebastian in Renteria naar den kant van Oyarzun staan 2000 man. In Hernani en Astiarraga waren omstreeks 15,000 man vereenigd. Van daar werden 10,000 man verwacht, en’daar het in de laatste dagen op zee kalmer geweest iskan dat transport thans aan gekomen zijn.” Volgens hot officiële regeringsblad der Garlisten is Espartero den 21 December overleden, volgens berigten aan de Koln. Zeitung was hij den 22 nog onder de levenden. Dat is weer spaansch. Ook in Madrid verwachtte men Serrano te zien verschijnen. Er werd gewag gemaakt van een pronunciamento, een soort staatsomwenteling. Ge neraal Martinez Camposdie zich onderscheidde voor Kartagena en in Katalonie, werd voor eenige weken »iit de dienst ontslagen, omdat hij verdacht werd gehóuden van voorliefde voor Alfonso. Te Murviedro in Valencia verklaarde hij zich nu aan het hoofd van twee bataljons, vóór Alfonso en de regering zou troepen tegen hem afzenden maar daar brengt de telegraaf het berigt: Eene depêche uit Madrid van Donderdag drie uur in den morgen meldtdat don Alfonso lot koning van Spanje is geproclameerd en door alle leger korpsen iu liet noorden en zuiden is erkend. ’t Opregt gemoed is vrij is zalig en verheven Het onopregt is slaaf ook midden in 't bevel De deugd, de deugd alleen doet vrij en vrolijk leven, Hij leeft gelijk hij wil, die niet en wil dan wèl. A BONN EME.NÏSPH IJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1