NIEUWS- EN AD- VERTENTIEBIAD. 1875 Veertiende Jaargang. No. 2. 1" BUITENLAND. DONDERDAG 14 Januarij. II J ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. wat bedekt is bel schier on- mnx oi iui In de laatstverloopen weken werd er gedurig gewag gemaakt van een duitsch schip, de Gustav, waarop de Carlisten hadden geschoten. Maar even als van zooveel uit Spanje werd hel hoe en wat en waarom niet terstond bekend; er lag een nevel over dat feit. Thans klaart die nevel wat op en nu blijkt, dat de soldaten van God aan gene zijde der Pyreneën hebben geschoten op een dmtsche brik, die op het punt was van te stranden en ter wijl de bemanning omzag naar reddingsmiddelen ja, zelfs een noodsein had gelieschen. Nog fraaijor, de onderdanen van den zoo christelijken don Car los schoten op de reddingsboot, waarin de beman ning der brik beveiliging zocht en, ten slotte, rooi den ze de lading van het gestrande en verlaten vaartuig. De assurantie-maalschappij weigert schadever goeding omdat het schip wel tegen zeerampen verzekerd was maar niet legen schade door den oorlo" veroorzaakt, noch tegen de aanvallen van movers. Of het duitsche gouvernement, dat ge roepen is om eiken Duitscher m zijn goedregt te beschermen, zich nu zal laten gelden. t Zal met don Carlos en zijn gespuis wel lastig hande len zijn. Het streven naar kennis gaat niet zelden met moeijelijkheden gepaard, maar de zucht om tot in het onbekende door te dringen en openbaar te maken, geeft kracht om mogelijke uil te voeren. Wat en hoe is het aan de pool der aarde, daar, waar een nacht heersclit van zes maanden en waar dan weder gedurende zes maanden de zon niet ondergaat? Die vraag hield reeds lang de beoefenaars van aardrijks- en natuurkunde bezig, maar zij werd nog niet opge lost. Gissingen werden gemaaktwel op weten schappelijke gronden, maar toch, meer dan gissin gen zijn liet niet en de beoefenaar der wetenschap is in onze dagen met gissingen niet tevreden. On derzoek, aanschouwing moet er plaats hebben, al leen van deze wil hij uitspraak hooren, alleen aan deze kent hij gezag toe. Onderzoek werd reeds meermalen in t werk gesteld; men doorkruiste de poolstreken men naderde de poolmaar bereikte Het volk was overgeblevenen ber toen de kapitein stervende, de drie matrozen ernstig gewond en do twee stuurlieden in een gevecht op leven en dood gewikkeld. Hij beproefde hen tot bedaren te bren- i r,. «inrr hii hnln rnenen noord-amerikaansche schip Lancaster van die zich de beide stuurlieden meester maakten en ze de politie overleverden. Volgens t verhaal den tweeden stuurman en de drie matrozen de eerste stuurman schrikkelijk dronken ge had twist gezocht met den hofmeester. IU3VO een schot op hem en sloeg hem met revolver de hersenpan stuk zoodot de dood Daarop wendde hij zich tot de anderen wondde de drie matrozen met geweer schoten en noodzaakte den tweeden stuurman dien bij ook al gewond bad met hem te vech ten He kok was aan boord gekomen toen de ontsnapte gelukkig »Hoc kan een reedlijk rncnsch door dronkenschap ontaarden.” OP van mc_, hard aan armen en boenen en neuzen wel eens kwaad maar het belagchelijke tooneel kwam toch het sterkst uit. Of Mac-Mahon ook op de glibberige baan ge weest is, wordt niet vermeld; ot hij zich op zijn glibberige baan zal staande houden tot aan het einde t is niet verboden, daaraan te twijtelen haar nog niet. Weder is een noordpool-expeditie voorgenomen. Zij zal in het aanslaande voorjaar uitzeilen. Twee goed uitgeruste en voor het doel geschikte stoomschepen, elk met omstreeks 60 kop pen bemand zullen den koers der Polaris volgen en een hunner zal met 25 personen in de nabij- heid van Smiths Sond als reserve gestationeerd blijven terwijl het andere zich in de rtgting der pool een weg zal banen zorgdragende een zeke ren afstand van het eerstbedoelde schip niet te overschrijden. Het najaar zal door het zuidelijke schip worden besteed aan het vestigen van depots, teneinde gemeenschap met het noordelijke schip te kunnen onderhouden en het noordelijke schip zal in dien tijd in de rigting van de pool depots vestigen die voor de operation van het voorjaar zullen kunnen dienen. In het voorjaar van 1876 zal men in sleden en booten noordwaarts gaan om liet onbekende noordpool-bassin te doorzoeken en in het najaar van hetzelfde jaar zal de expeditie indien met nog een winter kan worden afgewacht, de deen- sche nederzetting van (jpernavik opzoeken. Op deze wijze zouindien de winter gunstig mogt zijn, hel voorste schip tot op een afstand van 500 mijlen van de pool kunnen doordringen en, voor zoover de ervaring van reizen met sleden thans geleerd heeft zou de afstand daar heen en terug in 100 dagen kunnen worden afgelegd. Niet alleen van deze engelschemaar ook van eene aanstaande zweedsche expeditie wordt gewag gemaakt. Zweedsche bladen deeleu mede, dat pro fessor Nordenskjord zich aan het hoofd er van tracht te stellen die nu evenwel niet het zoover mogelijk doordringen tot de noordpool maar on derzoekingen op natuurkundig gebiaf als hoofddoel zal hebben. Wie mee wil, moet voor een konden neus met bang zijn. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. lang ijzelde het in Parijs zoo sterk dat alle stra ten als in een ijsvlakte werden veranderd. Het publiek, dat den nieuwjaarsavond in den schouw burg had doorgebragt, vond omnibus noch rijtuig en die zijn woning op wat verren afstand had bleef maar liever onderweg in een hotel overnach ten. Die van een nieuwjaarsvisite kwamen vonden ’t heel lastig, dat het nu juist zoo glad was. Men zag gcheele families die zich een voor een ach- ter elkander glijdende aan een kleedingsluk \an hun voorman vastklemden en zoo digt mogelijk langs de huizen gingen om een hek of lantaarn paal te pakken. Alles gleed, stilde, zwaaide, ba lanceerde of viel;’t was of elke Parijzenaar, die straat verkeerde, van Zeggelens, «Alleenspraak >u iemand die geen afschaffer is zoo natuurlijk mgelijk declameerde. Sommigen kwam t wel wat 1- neuzen hadden t van hel In Spanje zal het volk nu zingen Al is ons prinsje nog zoo klein, Hij zal alevel koning zijn. De nieuwsbladen welen ons al heel wat te ver tellen van wat ons prinsje bij deze en gene gele genheid zoo al gezegd heeft. Krasse taal hoor 1 De beste leerling eener hoogere burgerschool be hoeft er zich niet voor te schamen. »Ik zal een constitutioneel vorst zijn en ik zal het zijn rnet opregtheid en billijkheid. De kwestie over Cuba hoop ik met Amerika tot eene gewenschte oplossing te breneen. Over de teruggave van Gi braltar (door de Engelschen) aan Spanje wensch ik onderhandelingen aan te knoopen. Het model voor mijne constitutionele regering zoek ik in ttelgie en Engeland. Voor de militaire organisatie wend ik mij tot Pruissen nl. in zooverre het mogelijk is die in Spanje uit te voeren. De fi- nantiële hervorming die ik beoog zal zijn ten bate der schuldeischers van den staat. Aan de binnenlandsclie ontwikkelingaan het voltooyen van het spoorwegnet zal ik mijne beste krachten wijden. Persoonlijk ben ik vóór eene amnestie wegens staalkundige vergrijpen. Voor de protes tanten koester ik den wensch, hun volkomen ge loofsvrijheid te geven.’ Een 17jarig jongeling, die zoo spreekt, belooft wat goeds. Heeft Alfonsus zoo gesproken, dan heeft het Baierische Valerland vast mis met hem een marionet van von Bismarck te noemen. Wat goeds te beloven is nog wel geen bewijs dat er ook wat goeds gedaan zal worden, maar heeft Alfonsus zoo gesproken, dan heeft hij daar door toch bewezen dat hij begrip heeft van de taak, waartoe hij geroepen werd. Aan gelukwenschingen heeft het hem en zijne moeder Isabella niet ontbroken. Ook de exkei- zerin Eugénie heeft moeder Isabella geluk’ gewenscht en deze was wel zoo goed, bij haar bedankje den tegenwensch te voegen dat moeder Lugenie ook binnen kort haar zoon op een troon mogt zien. Wat zouden de beide moeders dan in Parijs een pleizier hebben. Voor Eugénie is't nu wel om jaloerse!) te worden maar toch ook kan de \er- heffing van Alfonsus haar hoop eenige graden doen rijzen. In de dagen van Samuel verlang den de Israelite!) een koning ’•gelijk alle volken hadden.” Zij wilden niet minder zijn dan andere volken een koning moesten ze hebbenopdat diens luister op hen afstraalde en zij er zich m konden verheugen. En de Franschen nu. Zul len zij 't nog langer kunnen stellen met een maar schalk terwijlSpanje weer een koning heeft ’t Gaat er toch al met al te voordeelig; Mac-Mahons ministers willen hun lastig pak niet langer dra gen en't zal niet gemakkelijk zijn een goed stel te vinden, die lust'hebben om het op te nemen. Hebben de Spanjaarden in een uur of wat van hun republiek een koningrijk gemaakt ook de Franschen bedenken zich gewoonlijk niet lang en kunnen ’t zeer onverwacht in ’t hoofd krijgen om het septennium vóór zijn tijd te doen sterven, 't Lastigst is, dat ze zoo ruime keuze hebben en eene variatie op een bekend lied bun past ’k Wou dat ik wist, wie ik kiezen kon Bourbon, Orleans of Napoleon. ’t Is een glibberig pad, waarop de Franschen zich bevinden. De Parijzenaars zijn den eersten dag van’t jaar in de gelegenheid geweest zich in ’(gaan op een glibberig pad Ie oefenen. Een uur De hing Philip, van Cardiff naar Valpa bestemd, la" in de haven van Rio Janeiro ter reparatie. Het volk was op zes man na, weggeloopen de overgeblevenen waren de twee stuurlieden, de hof meester, drie matrozen en de kok. Den 23 Octo ber toen de kapitein aan boord kwamvond hij het dek stroomende van bloed den hofmeester twee stuurlieden in een gevecht op leven en dood gen,"doch te vergeefs; daarop ging hij hulPJ'oeP®‘; bij bel ncv.- -- waar bij eenige manschappen medekreeg, van aan van was wecst en Hij loste een i daarop volgde, noodzaakte den tweeden stuurman De kok was aan boord gekomen, toen de zaak aan den gang was en door middel van een touw.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1