VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- 1875 Veertiende Jaargang No. 4. BUITENLAND. DON DERDAG 28 January. J 'J JÉ !1 ■MIMI! 011 1111 I Het zeldzame geval dat is zeker ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. de goederen en der ge- De heer A. J. Wilson, die ergens in Nevada in de Vereenigde Staten woont, leidt geen aangenaam leven als hij nog in leven is. De heer Wilson be loofde mej. Dumphy dat hij haar zon trouwen en daarmee was mej. Dumphy uitermate in haar schik. Maar de heer Wilson brak zijne belofte en huwde mej. Matthewswaarover mej. Dumphy niet in haar schik was. Daarom kocht mej. Dumphy een pistool en ze reist het paar, dal een huwelijksreisje maakt, na. Wilson beeft dat gemerkt, want reeds drie malen is op hem geschoten. Twee malen mis en één maal ging de kogel rakelings langs de kin, een bewijs, dat mej. Dumphy zich goed in het schieten oefent. De schoonouders van Wilson raden hem ten sterkste aan zich in eene levens- verzekering-maatschappij te doen inschrijven. komst hier en daar werd begroet is geen waar borg dat het zitten op den troon hem vreugde geven zal. Of zijn vertoeven in T leger don Car los veel kwaad zal doen moet de uitkomst nog leeren. Als uil Frankrijk bet berigt komt, dat het weer een koning of keizer heeft zal dat geen groote verrassing zijn. T Is er tegenwoordig een kibbel partij en de Franschen die zich nog al graag met regeringszaken bemoeijen begrijpen er niets van. Wal hebben we nu eigenlijk wordt er ge vraagd, en als het antwoord luidtweleen sep- tennium, dat weel ieder wel, dat aan Mac Malton is opgedragen om zeven (sept.) jaar te regeren maar, nu weet niet ieder, of de bedoeling is, om na deze zevenjarige regering weer iemand voor zeven jaar te benoemen dan of het dan weer an ders zijn zal. Dat weet eigenlijk niemand. Het wordt verschillend uitgelegd. Die van Henri V houden schrijven aan de volksvertegenwoordiging het regl toe, om. als Mac Mahon zijn tijd heelt uitgediend of eerder sterft maar terstond dien pretendent lot koning uil te roepen. De republi keinen zouden er niet tegen hebben aan T einde van liet septennium maar weer met een nieuw te beginnen en het volkomen van repubhkeinsclie in stellingen te voorzien. Ook ontbreekt het vol strekt niet aan vereerders van Napoleon en die den zoon des gevlugten en overleden keizers, wel gaarne in de plaats van zijn papa zouden zien. Mac Mabon een soldaat en geen staatsman weet ook al niet reut, hoe hij het T best zal aanleg gen, maar toont toch wel zooveel staatkunde te be zitten, dat hij er voor zal zorgen geen verloren man te zijn wanneer het tot eene verandering komt. De nationale vergadering heeft een legerwet en een nieuwe constitutie onder handen en kan het daarmee ook maar niet zoo maken dal zij allen kan behagen. Het zeldzame geval dat een kind werkelijk de spreekwoordelijke duizend gulden meebragtheelt zich thans weder voorgedaan. Op den weg van Chauvignydigt bij het fransche dorp Pesson vond iemand dezer dagen een pakje linnen dat bij nader onderzoek bleek een kind te bevatten. Hij bragt den vondeling onmiddellijk naar zijne vrouw, die er evenwel niet bijzonder mee in haar schik was en aanraadde het naar een vondelings- huis in de naastbij gelegen stad te brengen. Goed hartigheid noopte haar er evenwel toeeens te zien of het kindje ergens behoefte aan had en bij hel losmaken zijner kleertjes, vond zij in de eene punt van den luijer twee bankbiljetten van 1000 francs en inde andere punt evenveel; terwijl op de borst van bel wichtje een papier met de woorden «Verzorg het vijf jaar lang en gij zult er voor beloond worden.” Men heeft het kind niet naar het vondelingshuis gebragt. Een zekere Telliez plateelbakker van beroep wonende no. 40 van den Boulevard Strasbourg te Parijs vertoont daar, aan wie T verlangt, nieuwe aardappelen in den vollen grond geteeld, ten spijt van vorst en koude en wel zonder bakken zotj- der mest zoodat men van nn aan het gansche jaar versche aardappelen zal kunnen eten dank zijn systeem, waardoor deze aardvrucht zich voort durend kan ontwikkelen. In den winter wordt de aardappelteelt slechts beperkt tol een onderaard- schen groeigelijk dien van den truffel. Telliez heeft voortgezet wat zijn vader reeds 40 jaar geleden was begonnen maar aan hem komt de eer van een degelijken uitslag toe. Zijn behandeling kan op alle soorten worden toegepast. Dronyn de L'huys, Chevreul en vele deskundigen, In de vorige maand sloeg de directeur van een menagerie. Mulot, zijn tent op te Bourg, in Frank rijk. Onder andere wilde dieren bevonden zich daarin een leeuw en eene leeuwin, de eerste voor zien van prachtige zwarte manendie den trots van Mulot uitmaakten, en die, volgens de affiche, zouden worden voorgesteld op ’t oogenblik van hun maaltijd «wanneer zij geheel hun fierheid, hun schoonheid en hun woesten aard zouden ten toon spreiden.” Te Bourg, niet minder dan te Parijs, was dit paar de helden van den dag, totdat zij op zekeren avond den dierentemmer Lucas ver scheurden. De bediende van Lucas schoot een voetzoeker op de leeuwin af en het dier was blind. Zij werd ziek en, niettegenstaande alle hulpmid delen der geneeskunst, stierf zij. Toen de leeuw zag dat hij alleen was, maakte zich een doffe ne’êrslagtigheid van hem meester. Hij verloor zijn fierheid*en zijn moed; met hangende manen krabde hij onrustig tegen de tralies van zijn hok. Hij weigerde alle voedsel en werd zoo zwak, dat hem de kracht tot brullen begaf. Eindelijk vond men hem doodhet verdriet over de scheiding van zijne gezellin had hem overstelpt. Mulot lijdt, volgens zijne opgave, door den dood dezer dieren een verlies van dertigduizend francs. Pius IX schreef aan de moeder van koning Al fonsos: «Van U. M. vernomen hebbende, dat Z. M. de koning zich gereed maakt om naar Spanje te vertrekken, dank' ik U. M en zend mijn zegen aan mijn geliefd petekind, biddende, dal de Aller hoogste hem allen voorspoed verleene bij de moeije lijke taak die hij gaat aanvaarden. Alzoo don Carlos is er achter. Toch niet zoo geheel en al. De ullramonlaansche Germania, die in Duitschland verschijnt zegt Karel XH dat is don Garlos, zal Madrid binnentrekken en zijne hand zal er, door T koninklijk regt eene door de revolutie bezoedelde koningskroon verbrijzelen De Univers het hoofdorgaan der jezuiten in Frankrijk vraagt «Van waar die nieuwbakken geestdrift voor don Alfonso? Willen eenige snoe vers, ten gunste van den zoon de comedie her halen die zij met zooveel succes ten nadeele der moeder opvoerden Of treedt het prinsje uit het bétel Basilewsky’t monarchale beginsel met voeten, om de onderdanige dienaar te worden van zijne onderdanen De klucht is onnoozel I Een romeinscli jezuilenblad zegt: «don Alfonso, het petekind van Pius IX, vraagt den zegen des opperpriesters en den steun van von Bismarck. Met beiden tegelijk kan hij echter in Spanje niet regeren.” Zou men nu niet zeggen dat de schrijvers en vragers, die beweren voor de kerk te ijveren, het beter weten dan de onfeilbare paus t Is een malle wereld tegenwoordig; het tegenspreken heeft geen einde en zelfs de paus kan het zijn onvoor- waardelijken vereerders niet naar den zin maken, 't Mag een troost zijn voor minder hooggeplaatste menschen die ook wel eens tegenspraak onder vinden maar ’lis toch een malle boel. Om de Carlisten aan te hitsen is er aan groote woorden nog geen gebrek. In eene proclamatie wordt hun toegeroepen«Hel revolutionaire leger zal van nu af tot oorlogskreet hebben Leve de koning I Maar het verdedigt niet de zuivere mo narchale instelling, noch den wettigen koning neen, eene door het liberalisme ontaarde monar chie en een kinderlijken en zwakken koning, die alleen tot stroopop moet dienen voor de regeerders, om elk soort van misdrijven te begaan. Het zal even als gij Leve de koning, roepen, maar het verdedigt niet de heilige godsdienst uwer vaderen maar het liberale katholicisme waarvan de paus gezegd heeft, dat het noodlottiger is dan de meest goddelooze en meest scbaarntelooze demagogie. Het ontbreekt dien mannen aan waardigheid en geweten, het zijn leugenaars, die altijd spreken over zedelijkheid en zuinigheid en der kerk der liefdadigheidsgestichten meenten hebben gestolen. Enz. enz. Wal zullen de Carlisten wel denken van man nen zonder waardigheid en geweten van leuge naars en dieven I Die waardige mannen die be loven spoortreinen te zullen verbranden en weer- looze reizigers uil te schudden en dat niet alleen beloven maar ook doen: moet hun hart niet bran dende in hen zijn van verlangen, om al wal Span jaard is te doen worden gelijk zij zijn en het ongelukkige land te verlossen uil de handen van hen, die niet willen gelijk zij willen De verheffing van Alfonsos heeft in Spanje de eensgezindheid nog niet tengevolge gehad, zooveel is zeker en het vreugdegejuich waarmee zijn De vrees, dat het trouwen zal worden afgeschafl is lot dusverre nog bij niemand opgekomen. Dat er de lust voor vergaan zal, is vooreerst ook nog niet te denken integendeel die lust breidt zich uit, ook daar, waar’teen verboden lust is. Te Bielin Zwitserland trouwde in de vorige week de liberaal-kalholiek pastoor Saint-Auge Lièvre met de dochter van een protestant. Na pater Loyson of Hyacinthe is dit het derde huwelijk van een katholiek pastoor in Zwitserland. Die pastoors willen niet meer of minder zijn dan andere men schen; zij herinneren zich, dat Petrus ook getrouwd was en even als Petrus en Paulus en Barnabas zeggen zij «Wij zijn ook menschen van gelijke bewegingen als gij.” Hand. 10: 26, 14: 15. O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1