Num- EN AB- VERTENTIEBLAD. Veertiende Jaargang 1875 No. 5. BUITENLAND. ips. DONDERDAG 4 Februarij. i h I men clan J ■i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. niiiin UHin ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. Proffessor Chevreu), een groot natuurkenner Ie Parijs, heeft een proefje genomen van de aardap- De jongste berigten uit Zuid-Afrika houden treu rige lijdingen in. Bijna de geheele streek is ge teisterd door noodlottige overstroomingen. De schade aan de Kaap-kolonie geleden is onberekenbaar. Graaf-Reynet is bijzonder zwaar geteisterd; in geen 5 jaren heeft het daar zoo geducht geregend. De verliezen, die de veestapel in het Colesbergsche geleden heeft, zijn ontzaggelijk: zoo verloor daar een enkele boer 1100 schapen 225 geiten 85 stuks hoornvee5000 bossen haver en al zijn zaaikoren. Queenstown is nagenoeg geheel weg gedreven. Te Somerset alleen wordt het verlies aan vee op 20,000 pd. st. geschat. In den Oranje- Vrijstaat woedden stormen en regenbutjen op vree- selijke wijze, daar werden verscheidene bruggen en huizen verwoest. Uit Nalal komen gelijklui dende berigten. Een geheel tegenovergestelde klagt wordt te Namaqualand gehoord daar duurt nog steeds een groote droogte voort en stijgt de nood dagelijks, 'in het land der Bosclijesmannen heeft het’ maanden lang niet geregend, terwijl de ongelukkige bevolking met hongersnood bedreigd wordt. We moeten nog maar eens beginnen met Spanje. Koning Alfonsus die vooreerst nog niet veel an ders te doen beeft dan den mensclien te vertellen, wat ze aan hem zullen hebben zei tot de bewo ners van 't noorden: »lk wensch hartelijk den vrede. Ik heb den troon zooals ik dat wildezonder bloedvergieten beklommen. Bestrijdt gij mijdan zal ik genoodzaakt zijn ook u te bestrijden. Strijdt gij voor de trouw aan de monarchie, ben ik dan niet de vertegenwoordiger der koninklijke familie? Strijdt gij voor hel katholieke geloof, ben ik dan niet een katholiek koning, die de on- geregtigheden tegen de kerk zal goedmaken Ik zal een constitutioneel koning zijn en bied u den vrede gij zult uw vrijheid uw welvaart weder- vinden.” Dal klinkt zoo kwaad nietook de aanspraak aan 't leger heeft een goeden toon. Deze luidt «Ik verlang zelfverloochening err geestkrachtniet om des roems maar om des vredes wille. Onze tegenstanders zijn Spanjaardenindien zij mijne woorden in den wind slaan zal ik hen terneder werpen. God echter zal hen beschermendie om des vredes wille niet tegen het vaderland strijden willen. Veteranen! gij moet uwen koning helpen; strijden is overwinnen I” De Carlisten zijn niet altijd oneerlijk; wat Lizar raga beloofd heeft, wordt ten uitvoer gebragt. Tc Mores hebben ze een telegrafist uit de armen zij ner stneekende kinderen gescheurd naar de ge- regtsplaats gesleept en doodgeschoten. Daarna dron gen de brandstichters de woning der ongelukkige weduwe binnen en staken het huis in brand door middel van een brandend vat met petroleum dat zij onder een bed plaatsten. Zulke eerlijke lui moeten wel verontwaardigd wezen als ze hooren van de handelingen hunner tegenpartij. De inneming van Granollers heeft het aantal hunner schandalen ook weer met een vermeerderd. De benden van Tristany Miret en andere op perhoofden vielen des nachts op drie verschillende punten de poorten van liet stadje aan en drongen er binnen. Hel zwakke garnizoen bood weinig te genstand en trok zich terug in de kerk. Wat nu volgde van de zijde der Carlisten wordt aangeduid met de woorden: plundering, brandstichting, moord. Toen de dag aanbrak trokken de strijders voor God af, alle leden van den gemeenteraad, eenige vrouwen, waaronder de echtgenoot van den regter en verscheidene andere ingezetenen medevoerende. Den 22 January bragt de telegraaf van Mar- slrand het borigtGisteren hecrschte hier een sneeuwstorm de thermometer toekende des mor gens 6Ó, stond des avonds op I00 en wees heden Ï3° koude aan. De haven is nog vrij van ijs; daarentegen is de zee tusschen Lycke en Koö toe gevroren en waarschijnlijk reeds heden te passeren. De Hamb. nörsenhalïe bevatte het volgende den 23 January uil Stokholm geschreven: Volgens telegram uit Wisby heeft gisteren op Gothland zulk een zware sneeuwstorm geheerscht als men zich niet herinnert ooit beleeld te hebben. De we gen zijn door de gevallen sneeuw onbruikbaar. Hedenmorgen om 8 uur toekende de thermometer hier 24° vorst bij zwakken N.W. wind en heldere lucht. Het centraal meteorologisch bureau meldt op denzelfden tijd strenge koude in geheel Scan dinavië: in Haparanda 38°. in Hernösand 30*. in Upsala 260, bij middelmatige barometerstan den Gothenburg den 22 January Nadat een NO wind ons gisteren, bij cene koude van 12’, weder sneeuw had gebragttoekende de thermo meter heden 159 en hebben wij derhalve hier een echten noordschen winter met prachtige sledevaart en scherpen vorst. De scheepvaart is. voor zeil schepen gestremd; waar stoomschepen nog konden passeren n.l. in de Elborgsfjörd is het drijfijs te zaAmgeschoven. Het zeeverkeer beteekent ove rigens zeer weinigdaar sedert Dingsdag slechts twee stoomschepen hier aankwamen. Garibaldi verscheen ook weer op het tooneel. Tot volksvertegenwoordiger gekozen, kwam hij den 24 January te’ Rome aan. Daar toonde het volk, dat het hem nog niet heeft vergeten. Op de Pi azza de Fermini aan het station was de menigte ontelbaar. Vereenigingen van werklieden waren, met hunne banieren en muziekkorpsen, in grooten getale verschenen. Bij de aankomst van den trein klonk het van alle kanten leve Garibaldi De burgemeester heette hem, bevryder van Rome, in naam der stad welkom. Leunende op Basso en Menotti Garibaldi nam hij plaats in een rijtuig. Het volk had de paarden uitgespannen en trok het voort, terwijl de generaal zich oprigtte om te groe ten. Het gedrang was zoo grootdat men niet verder kon komen dan bet hotel «Gonstanzi waar Garibaldi voorloopig zijn intrek nam Tot hel volk zeide hij: «De eer, die gij mij hebt aangedaan is meer, dan ik verdien. Ik dank u uit den grond mijns harten. Nu ik my in uw midden bevind rijst het glorierijke tijdperk van '49 mij voor den geest. Ik verzoek u de volmaaktste orde te be waren want iedere rustverstoring zou mij onaan genaam z'yn. Wij hebben daden geen woorden noodig”. Z'yn triomftogt was geen partij-demonstratie. Alle standen namen er deel aan en ook de re gering bleef niet achter. De koning had eenige edellieden gezonden om in zijn naam den gene raal te begroeten en tot een bezoek uit te noodigen. tweede evenwel zeide, dat hij, hoewel arm zijnde, zijne vrouw op zijne kosten zou laten begraven omdat zij altijd goed voor hem geweest was en vroeg om het lijk. »Nu is 't genoeg," antwoordde de regter, en een gordijn openslaande zeide hij «hier is uw vrou’w levend en gezond neem ze mede als zij er in bewilligt.” De vrouw bedacht zich niet lang en volgde haar tweeden man, want zij had gezien dat haar eerste echtgenoot haar niet lief had en zich bitter weinig om haar be kommerde. Bij 't vernemen van zooveel ellende en onmen- schelijkheid doet het goed te hooren dat de ver draagzaamheid nog niet overal verbannen is. De groote raad van het zwitsersche kanton Glares waarin niet meer dan 3 katholieken zitting heb ben, verwierp met 69 tegen 19 stemmen het voor stel tot opheffing van het klooster der capucijnen Glarus mag er roem op dragen, dat zijne bevol king van de hervorming af, zich onderscheiden heeft door een nergens overtroffen godsdienstver draagzaamheid. Zoo is in de stad Glares de pa rochiekerk altijd lot uitoefening der beide vormen van eeredienst, roomsch-kalholiek en protestantse!), gebruikt. Sterker nog. Tijdens den hervormer Zwiogli deed de geestelijke Tscliudi, die protestant geworden was maar voorheen de geestelijke wij dingen ontvangen had in de genoemde kerk, bij Hier en daar begint zich in regters de geest van Salomo te vertoonen. Tijdens den opstand der Tapings werd een ge huwd Chinees te Nanking opgeroepen tot den strijd. Na't einde van den oorlog kwam hij niet terug, de vrouw beschouwde zich als weduwe en trad een paar jaar later op nieuw in 't huwelijk. Het nieuwe paar leefde eenigen tijd zeer gelukkig, tot op zekeren dag de eerste echtgenoot te voorschijn kwam en zijne vrouw opeischte. De tweede wilde hiervan niets hooren en toonde hem roet bewijzen dat hij wettig gehuwd was. De zaak kwam voor den regter. Na eenige oogenblikken te hebben nagedacht, haalde deze de beide mededingers over, gedurende tien dagen de vrouw aan zijne zorg toe te vertrouwen, teneinde daarna eene beslissing te nemen. Vijf of zes dagen later zond de, regter aan de beide eclitgenooten het berigt van 't over lijden der vrouw en gaf last dat een hunner de zorg en de kosten der begrafenis op zich zou ne men. De eerste man verklaarde al spoedig dat hij met een doode vrouw niets te maken had en dat hij verder met rust wilde gelaten worden. De afwisseling voor de belijders der beide gezindten dienst. Aan hen die hem daarover hard vielen gaf hij ten antwoord«als men des morgens pro testant en des avonds katholiek is, zou men dan niet den geheelen dag christen zijn?" Twaalf jaren geleden werd de stad schier geheel door brand vernield en de parochiekerk tot een puinhoop gemaakt. Een capucijner, als ijverig propagandamaker bekend stelde toen voor een nieuwen toestand in het leven te roepen en nu eene protestantsche en eene katholieke kerk te bouwen. Maar de geheele bevolking, roomsch en protestant, kwam tegen dat voorstel in verzet. Zij wilde van geen scheiding weten de eene kerk werd herbouwd en dient nog voor beide gemeenten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1