NIEUWS- EN M- VERTENTIEBIAD. Veertiende Jaargang No. 7. LI 1875 BUITENLAND. ft DONDERDAG 18 Februari]. r i >4 's Pausen «gevangenschap” is dan nu toch ge- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. de Don plaats smelten. kw. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. »Ze is de onuilputbre bron loosheid «Ze steunt de willekeur, die orde en wet verkracht Heinrich Muller uit Dresden die --i heb- valschheid in ge- Amerika begeven zijne ruim zijne krachten niet heeft Garibaldi, die verklaard i om zich met Italië sterk en JUHUVll --7 ■spoedig te helpen maken draagt s pausen Ikcuring weg. «De booze vijand zoo sprak De advokaat aangeklaagd was van zijne vrouw vergeven ben? en later na het plegen van vi.krhhmr scbrifte gevlugt is, had zich naar «Mimi inn Dat niet het ambt den man maar de man het ambt schande of eere kan aandoen, blijkt al weder uil het gedrag van twee geestelijken der engelsche staatskerk, De eerste is de weleerwaarde heer Coley, predi kant te Colwey nabij Oxford die geweigerd heeft ’t stoffelijk overschot van een zekeren Mozes Mer ritt op T kerkhof aldaar te doen begraven omdat (in de meening van den beer Coley) gezegde Mo- ’t Gaat in Spanje ieder naar wensch. Don Car los behaalt overwinning op overwinning en togt van koning Alfonsus is een triumftogt. Carlos heeft het liberale leger geheel verslagen jdat beteekent niet het geheele leger verslagen) zijne verliezen zijn gering; zijn leger heeft juist die linies bezet, die opgenomen waren in het plan, *t welk in den grooten raad der generaals was vastgesteld. Koning Alfonsus hield een triumfan- telijken intogt in Pampelunade inwonersdie hem als hun redder beschouwen ontvingen hem met geestdrift. Don Carlos en koning Alfonsus hebben dus beide wel reden om met een «vreugdavol hart den te legraaf met de mededeeling hunner ontmoetingen te belasten, maar of don Carlos ook regt heeft om te bluffen als hij doet in een dagorder aan zijn legerdan of hij liet enkel doet om de beriglen zijner schitterende zegepralen meer klem en ge loofwaardigheid bij te zetten blijft nog eenigzms twijfelachtig, in die dagorder zegt hij o. a. tot zijne vrijwilligers«Uw heldenmoed heeft volko men aan mijne verwachtingen beantwoord. De bloedige velden van Lacar en Lorca* zijn op den dag van den 3 February getuigen geweest van de grootste onzer overwinningen een zegepraal die ik met een beangstigd hart bijwoonde, maar ook met de hoop, die uwe onvergelijkelijke dapperheid mij steeds heeft ingeboezemd. Gij hebt bewezen, dat niets uwe bajonnetten weerstaal en dal niemand ongestraft den grond kan ontwijden, die door ons zweet en bloed geheiligd is. »ln de vlakten hebt gij den vijand verpletterd door als een stroom op hem neder te vallen. Wij zullen hem weldra vervolgen naar de vlakten van Kastilië en daar zullen wij even als hier overwin nen want God is met ons en de zegenwenschen van het christelijk Spanje vergezellen ons. «Met de hulp van God en onze dappere pogin gen zullen wij den vijand verslaan tot aan onze intrede in Madrid, en als gij naar uwe haardsteden zijl teruggekeerdzult gij uwe onvergelijkelijke daden kunnen verhalen, met fierheid zult gy kun nen zeggen Ik ben een der oude overwinnaars van Lacar”. Don Carlos schijnt de bulletins van wijlen Na poleon I bestudeerd te hebben en er zich op toe te leggen om die wat le versieren met Gods hulp en christelijke zegenwenschen. Berigtgevers uit Spanje durven beweren dat de «groote overwin ningen op de bloedige velden van Lacar en Lorca van geen belang voor den stand der zaken geacht kunnen worden, evenmin als hel herhaaldelijk vuren der Carlisten op spoortreinen. Zoo heeft elk wat wils en kunnen nog velen voor de heilige zaak sneuvelen en kan de maat schappelijke toestand in Spanje nog langen tijd een toestand van jammer en ellende zijn. Hel christelijk Spanje ondervindt de gevolgen van on kunde in ruime mate het bevestigt de woorden des dichters »De domheid is gelijk een donkre winternacht «Ze is de moeder van T verderf, van bijgeloof en boosheid van schande en zede- zes Merritt bij zijn leven een speler en een «slecht mensch” was geweest. Zelfs T bevel van den bis schep van Oxford des heeren Coley s kerkdijken superieur, vermogt niet de hardnekkigheid van dien geestelijke te buigen hij bleel weigeren 't lijk van Merritt in den door hem gewijden en on der zijn beheer staanden godsakker te dulden. Thans is de gezondheidsoverheid tusschenbeide ge komen en heeft gelast dat T lijk, hetwelk nu reeds acht dagen boven de aarde gestaan heeft onver wijld zoude begraven worden met of zonder goed vinden van den weleerwaarden Coley. Deze zaak beeft, gelijk zich deuken laat, geweldige ergernis «egeven. Algemeen hoopt en verwacht men, dat tie" heer Coley de bij de wet bepaalde straf (drie maanden schorsing) niet ontloopen zal. De andere geestelijke die van zich heeft doen spreken, is de heer S. Hansard, rector van Bethnal- "reen een der armoedigste wijken, van t londen- sche eastend. De heer Hansard ligt op ditoogen- blik gevaarlijk ziek aan roodvonk. Dit is de derde maal reeds, dat hij een gevaarlijke ziekte opdeed bij't trouw bezoeken van kranke en noodlijdende parochianen. De eerste maal kostte zijn mensch- lievendheid hem een aanval van pokken, de tweede maal een hevige typhuskoorls. Toen hij de pok- ken onder de leden had, overvielen hem de eerste ziekte-symptomen plotseling in den kansel. On- middellyk wilde hij naar’t hospitaal. Een huur rijtuig werd gehaald doch hij weigerde daarin te nemen uit vrees anderen te zullen be- Toevallig kwam juist een lijkwagen voorbij en daarin liet hij zich vervoeren. ëindrnd. Den 4 February bezocht Pius IX voor het eerst sedert 20 September 1870, de St. Pie terskerk. Men had de ceremoniele voorzorg ge nomen te voren het publiek uit de kerk te ver wijderen en de deuren te sluiten Een aantal kar dinalen en prelaten vergezelden den paus naar de kerk waar hij het kapittel van St. Pieter met den aartspriester der basilica, kardinaal Borromeo, aan het hoofd, ontving. Nadat hij de graven der apos telen bezocht had, beschouwde hij de nieuwe wer ken o a. met bijzondere belangstelling zijn eigen in mozaïk uitgevoerd portret, dat ter herinnering aan zijn jubileum tegen een der pilaren is aange- bra«t. Zonder steun besteeg bij daarna de lange rij trappen die naar zijn paleis voeren wat wel als een teeken mag aangewerkt worden dat bij zich ligchamelijk zeer wel gevoelt en zijne ruim 4-jarige gevangenschap i j ondermtjnd. De kalme houding van beeft niet le Rome te zijn gekomen de politiek in te laten, maar om 1: voor; goedkeuring weg. - de paus «heeft in de laatste dagen getracht de verwarring te vergrooten en een dier stormen op te wekken, die alles omverwerpen. Maar de Voor zienigheid heeft zich bediend van een arm die anders niet vriendelijk voor de kerk is om eene groote verwoesting te verhinderen. Die arm heeft dit ten koste zijner waardigheid gedaan. Altijd heeft God een Cyrus gebruikt om een zondigen Belsazar te tuchtigen.” Altijd ook in 18t>J. De vrede van Praag en het verdrag, daar geslo ten, is nu bijna 9 jaar oud. Bij dal verdrag werd bepaald, dat de bevolking van Noord-Sleeswyk door eene volksstemming zou verklaren, of zij pruissisch of deensch wilde zijn. Maar nog kwam het daar toe niet en ongeveer 200,000 Denen zien al dien tijd uit naar hunne vereeniging met hun vaderland. Van lijd tot tijd werd er aangedrongen op de na leving van het prager traktaat. Vooral geschiedde dit in de Dannevirke, een blad, dat met moed en takt geredigeerd wordt door den heer Hyort-Loren- zen. Maar zijn moed en takt deden hem met han delen in overeenstemming met het verlangen van t nruissisch gouvernement, 't welk er niet van houdt zoo openbaar aan deze verpligling herinnerd te worden. De redacteur werd veroordeeld tot maand vestingstraf. Dit zou oorzaak kunnen wor den van het staken der uitgave van de Dannevirke en de bevolking zou dan geene andere bladen le zen dan pruissische en door Pruissen bezoldigde. Maar als Pruissen van zulke maatregelen verwacht, dat de bevolking prnissischgezind zal worden, kan het wel eens bedrogen uitkomendwang verbit tert wel maar verbreekt de banden niet, waardoor een trouw volk zich aan zijn land en vorst ge hecht voelt. De Opinione nationale meldt het volgende «Zekere beer D.woonachtig in de rue i.e Vau-irard te Parijs wandelde dezer dagen op de Boulevards, vergezeld door zijn prachtiger! hond van russisch ras. Voor het café-bides gekomen waar tal van heeren daartoe uitgelokt door de zachte temperatuur, voor het gebouw zaten, wierp zich de anders zoo makke hond met woede op een der heeren dien hij, ondanks den muilband trachtte te bijlen. De tafel werd onderste boven geworpen en de eigenaar had groote moeite hel slagtoffer te verlossen. Zoodra was dit met ge schied of laatstgenoemde koos het hazenpad. Dit wekte achterdochthij werd gearresteerd en wat bleek nu «Een jaar geleden, toen de heer D. in den o ui trek van Parijs woonde, werd hij tijdens zyn af wezigheid bestolen. Men had hem zilveren voor- werpen, inweelen linnen en kanten ontvreemd bovendien had men zijn hond medegenomen De heer D. hoopte het dier den een of den anderen da” op de hondenmarkl terug te vinden en zijne verwachting werd niet beschaamd. Op zekeren dar verneemt hij eensklaps een blij geblaf en een oogenbhk later betuigt zijn hond hem allerlei be wijzen van vriendschap De verkooper ziende dal hij den regtmatigen eigenaar voor zich had was tevreden met 40 francs. Na een door de po litie ingesteld onderzoek bleek het dat het zoo genaamde slagtoffer de dief was, die in het huis van den heer 0. had ingebroken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1