l'i VERTENTIEBLAD. 1875 Veertiende Jaargang No. 8. buitenland. DONDERDAG 25 Februarij. I het wa- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maai|deu. Franco per post 95 Cents. maar aan gen pen personen i een zijne krij- ■Mm IMffl ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Gent per regel. Overigens naar plaatsruimte. en nu man. vuur jjllUHGIVIW.. S -- -- - g der klinkt het: «leve Alfousus XII! van en l weet en ontwikkelt er zich een gevecht man tegen De Carlisten wijken voor een moorddadig Nu bereiken de uit Oteiza tot ontzet der Alïonsisten gezonden troepen den bergtop en we- v"!” De reserve Caceres zal zich niet weder laten misleiden keert de wapens tegen de helpers. Gelukkig ,t de aanvoerder zich spoedig bekend te maken de Carlisten worden geheel teruggeslagen. Van weerszijden lagen weer verscheidene dap peren als lijken of verminkten ter aarde; don Car los zwetste van een overwinning; Allonsus had een woord van dank en bemoediging voor zijne krij gers, maar beslist werd mets. Het gevecht bg Lacar dat aan don Carlos ge legenheid gaf om zijn blufferige welsprekendheid voor zijn soldaten te luchten, maar waarover eerst, zooals over alles wat in Spanje gebeurt, een neve hing zoodat het niet juist gezien en beoordeeld kon worden komt nu wat meer duidelijk aan t licht Het kan merkwaardig genoeg geacht worden om het eens te bezien. De brigade-kommandant Bargès hield met de regemenlen Asturië en Valencia de dorpen Lacar en Murillo bezet. Geen aanval verwachtend, gaven de soldaten zich over aan de rust en de vermaken van het leven in l kamp Op het plein liet de regementstnuziek zich booren en niemand dacht aan gevaar, toen men in de verte een sterke ko- lonne" infanterie in zeer goede orde en voorafgegaan door eenige als tirailleurs verspreide kompagntën, het dorp zag naderen Zonden t Carlisten zijn? »Dat Carlisten roept Bargès «onmogelijk 't Is de voorhoede van Moriones.” Moriones was den linkervleugel der Carlisten snel omgetrokken, men wist dit en verwachtte hem elk oogenblik. Maar die daar naderen dragen ze niet blaauwe mutsen in plaats van de zwarte kepis der konink- hjke troepen? «Waarom zoo vraagt een der officieren «waarom zou Moriones die weet dat wij hier zijn kompagniën tirailleurs vooruit zen den?” Ja dat begrijpt Bargès ook nietmaar dat het Moriones isgelooft hij zoo vastdat niemand of niets hem tot twijfel kan brengen. - Maar, daar maken de naderende troepen een ver dachte bewecine: zit verdeelen zich in twee kolon- het dorp te In den Cercle artistique et littéraire te Brussel is dezer dagen een zeldzame tentoonstelling ge opend Eenige maanden geleden overleed Frede- nk van de Kerkhoveeen knaap van tien en een halfjaar, zoon van een korenhandelaar te Brugge. In dien knaap is een genie weggerukt. Hij was altijd ziekelijk geweest en daarom met naar school gezonden. In zijn vrije uren was hij onvermoeid bezig te schilderen met de geringe middelen en Grondstoffen welke hem ten dienste stonden. Hij heeft meer dan honderd schilderstukken nagelaten, die nu in den Cercle tentoongesteld zijn en ze zijn van dien aard dat de beste landschapschil ders onzer dagen ze als de hunnen zouden willen erkennen. De brusselsche kunstregters zijn een en al verbazing dat zulk een kind zonder oplei ding in staat is geweest de beroemdste meesters te evenaren en soms te overtreffen. Op al zijne schilderijen waar een rivier voorkomt is een knaapje bezig met hengelen, t geen natuurlijk den overledene voorstelt. Reeds zijn groote som men voor de verzameling geboden, maar tot dus ver vruchteloos. Er zijn onderscheidene kenners van schilderijen die beweren dat deze stukken onder den naam van dien knaap worden tentoongesteld, om er veel geld voor te maken. De rijkeen milddadige Amerikaan Peabody rigtte een fonds op tol den bouw van goede arbeiders woningen, groot ruim zeven miliioen gulden. Tot nu toe zijn er woningen gebouwd voor dachte beweging; zij verdeelen zich nes die den looppas aannemen om omsingelen. Nu klinken de bevelen van Bargès ze worden niet verstaan in plaats van te treden doet elk zijn best om Ie vlugten de Carlisten rukken binnende muzikanten op het plein zijn hun eerste prooi. Velen, nog rustig in hun middagslaapje of bij hun spel of bezig niet de bereiding van hun avondmaalweten niet wat er eigenlijk gebeurt. De Carlisten dringen de stra ten in, ouder de kreten: «leve Navarre! leve Karei Vil I” en dooden in weinige minuten een groot aantal ongehikkigen die zich ter naauwernood verdedigen. Vele vlugtelingen worden omsingeld en lijdelijk geven ze zich over. Bargès krijgt een kogel in de dij, maar zijne manschappen hebben nog gelegenheid hem weg te voeren. Carlislische officieren vermoorden wat hun voorkomt en in de verwarring maken zij zich meester van drie stuk ken geschut. De nederlaag der koninklijken is volkomen. De vlugtelingen brengen schrik en ont steltenis in Morillo en Lorca. In Lorca houdt nog- tans de dappere generaal Fajardo aan het hoofd van niet meer dan veertig manstand en den vijand door een moorddadig vuur zoolang in bedwang dat de zich in *t gebergte bevindende generaal Primo de Rivera hem hulp kan zenden. Nu zullen de Carlisten ook nog de korts door hen verlaten plek van Villatuerta hernemen. Snel beklimmen zij van verschillende kanten den berg. De nacht is gevallen en de Carlisten naderen, zon der hunne ko nst door het doen losbranden der geweren te verraden. Op het plateau vinden ze de reserve van Caceres, een bataljon rekruten, die nog geen gevecht mede maakten. «Leve Alfon- sus XIIklinkt de kreet der aanvallers en de verdedigers worden door hun list verschalkt. Lang evenwel blijven de aangevallenen niet in t onzekere Te Quebec is in den nacht van den 30sten Janu ari; jl een sesticht voor vrouwelijke krankzinnigen afgebrand drie der ongelukkige bewoonsters zijn in°de vlammen omgekomen. 435 werden in vei ligheid gebragt en 20 wisten te ontkomen. Terwijl de brand woedde was men getuige van de hart- verscheurendste tooneelenenkele krankzinnigen weigerden hardnekkig het gebouw te verlaten anderen, sidderende van angst, verborgen zich in donkere kelders en weer anderen vlugtten in den koepel of op het dakvanwaar zij slechts met de grootste moeite werden verwijderd. Prins Napoleon studerende aan de engelsche militaire academie van Woolwich heeft dezer da- een moeijelijk examen afgelegd voor het wa- der genie of artillerie. In de klasse van 3-i --1 kreeg hij No. 7. Aan den opperbevel hebber van Imt leger werd een allervereerendst getuigenis aangaande 's prinsen leerzaamheid en gedrag gezonden Mogt hij in engelsche dienst willen treden dan heeft hij nu maar te kiezen tusschen genie en artillerie en als sommige heeren in Frankrijk het te zeggen hadden dan zou hij nu maar zoo in eens keizer aldaar worden. Die heeren maken ieder, die ’t gelooven wil duidelijk dat Napoleon IV in 't vrijzinnige Engeland met anders dan een vrijzinnig mensch kan geworden zijn. Napoleon en vrijzinnig, dat kan nooit op elkander rijmen, denken anderen; Frankrijk heelt nu eenmaal republiek, en al haspelen de heeren er nog wat over, in wat vorm een fransche repu bliek moet gegoten worden een Napoleon een keizer, Frankrijk weel, dat die ook al meer belooft dan hïj geeft. Wie intusschen de woorden en handelingen nagaat van hen aan wie thans het lot van Frankrijk is toevertrouwd, zal niet weten of hij die heeren belagchen of Frankrijk beklagen moet; maar, is’t alleen in Frankrijk zoo? oo-enblikkelijk, dat het kind kenteekenen van dol heid vertoont. Een tweede docter wordt geroepen, maar slechts om te constateren, dat de ziekte hoe lan«er hoe meer toeneemt. Onbeschrijfelijk wordt nu het lijden van de kleine. Een glas water een spiegel elk blinkend voorwerp is ’l een bron van ontzettenden angstzoodat somtijds de keel wordt digtgeklemd. Wel waren somtijds die vla gen geweken, doch slechts voor korten tijd, vijf dagen later overleed T onder de hevigste benaauwd- heden. Te"cn 't einde van den zomer van 1874 stond eene °vrouw in Parijs aan de deur van hare wo- nino- met een dochtertje van ruim twee jaar aan de hand. Een honddie voorbij komt bijt het kind in het oor, en dadelijk begeven zich de ouders naar den eigenaar van het dier om te onderzoeken of bet ook aan dolheid lijdende is. Het antwoord was zeer geruststellend en daarom werden er dan ook geen voorzorgen genomen. Twee daget, later evenwel stierf de hond aan hondsdolheid, doch de eigenaar hield het geheim. Gedurende vijf maan de^ blijft het kind gezond, doch den 26sten Janu ary wordt het eensklaps zeer onrustig en weigert te eten. De docter wordt ontboden en deze ziet Bij den gemeenteraad van Weenen is een voor stel aanhangig gemaakt om tot de regering het verzoek te rigten de inzamelingen ten behoeve van Rome even als elke andere bedelarij tegen te gaan. De voorstellerdr. Linder grondt zijn voorstel op den benarden toestand der burgerij aan wie nu vele millioenen worden onttrokken die in ’t buitenland zullen gebruikt worden tot doeleinden, vaak met het belang van Oostenrijk in strijd. Dit jaar vooral, als jubeljaar, zouden de aanvragen om geld veel talrijker zijn en de giften grooter. In eene fabriek nabij Meissen in liet koning rijk Saksen is laatstleden Dingsdag tengevolge eener ontploffing van chemische sloffen, een brand ontstaan die zich zoo snel verspreidde dat elt vrouwen en meisjes, welke aldaar werkten in de vlammen zijn omgekomen en tien door uit de ramen te springen armen of beenen hebben ge broken. Van de gekwetsten zijn er twee kort na het ongeluk overleden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1