VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- e O Veertiende Jaargang 1875 No. 9. BUITENLAND. DO) DEïtDAG 4 Maart. r I een Frankrijk is dan nn werkelijk J ■miiikiii aiiii Frankrijk is dan nn werkelijk eene republiek Int groeten spijt van konings- en keizersgezinden. De Temps heeft nu goeden moed cn schept dien uit eene niet onaardige vergelijking tusschen den 24 Februari] 1848 en den 24 February 1875. In 1848 kwam de republiek, voortgesproten uit de banketten, door cene soort van coup de theatre cn zeer gescinkt om door de menigte te worden aangenomen en de partijen in verwarring te bren gen reeds bij haar eerste optreden stelden hare stichters, onder de magt van het algemeen stem- rcgt, daar ze algemeen met vertrouwen en geest drift was toegejuichthaar verantwoordelijk voor alles wat zij niet kon doen en voor alles wat zij niet kon verhinderen, ora eindelijk haar ondergang te begroeten door herhaalde plebiscieten. In 1875 treedt de republiek op niet als eene verleidelijke nieuwheid maar als een verkregen goed dat bewaard moet blijven. Moeijelijk zou zij de hoop des lands kunnen teleurstellen daar zij die reeds heeft geregtvaardigd zij is niet be gonnen met alles te beloven, zoodat men slechts rekening houdt met wat zij heeft verwezenlijkt ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. Een noodlottige ontploffing onstond Zaturdagjl. in het kruidmagazijn te Saint-Day, in Cornwallis. Alles is verbrand en vier personen zijn daarbij om het leven gekomen. In het hoofdgebouw, dat een lengte van 55 bij een breedte van 25 voeten heeft, was alles in vollen gang. Twaalf vrouwen en meis jes waren daar onder het opzigt van den chef, den heer Hamelyn werkzaam. Alles scheen geregeld te gaan, toen op eens, zonder dat men eenigvoorteeken er van bespeurd had, het kruid, slechts 2 i pond, dat zich op den zolder bevond, achtereenvolgens op drie plaatsen van het vertrek ontplofte. De fabriek, tot den grond geschokt vatte vuur en werd in een oo^enblik met een dikken en verstikkenden rook ge- vuTd. De heer Hamelyn, die zich op dat oogenblik bij de stoommachine bevond, viel van schrik neer, waardoor een zijner armen werd verbrijzeld. Een werkman werd van het eene einde van het vertrek naar het andere geworpen. De vrouwen kwamen er met een voorbijgaande verdooving af. Door den dik ken rook wa» het echter ónmogelijk de deur te berei ken; aan een vrouw gelukte het; oen andere werd gered door den vader van een der werkmeisjes. Nog andere werden door den heer Hamelyn die volkomen tot bezinning gekomen was, naar buiten gebragt; om zooveel mogelijk te behouden vergat hij zijne verwonding. Alle personen, in de vertrekken romeinsche republiek zou de Agro Romano landbouwstreek bij uitnemendheid worden. Men schat de kosten van aanleg van het kanaal op 50 a 60 millioen gulden De 60 millioen kub. meter grond, welke uit het kanaal moeten komen, zouden dienen om de moerassen en de lage gron den aan te vullen. Opmerkelijk is het, dat in de laatste helft der 17de eeuw, een onzer landgenoolcn Cornells Meijer, een bekwaam waterbouwkundige, naar Rome werd geroepen om hetzelfde werk te vol brengen. Hij begaf zich naar Rome en veel van wat hij voorstelde werd verngtmaar de meeste en beiam'rijkste zijner plannen bleven onuitge voerd doo” de ijverzucht der Italianen. Hij zorgde echter voor de eer van zijn naam en ontschreef zijne plannen in Let ilaliaansch welk werk hij met fraaije teekeningen verrykte en dat in 1683 te Rome uitkwam. Mm-e de „bevrijder’' van Italië met de spadeniet minder gelukkig zijn dan met het zwaard en vol brengen wat voor twee eeuwen aan iemand uit het Tand der vrijheid, een Nederlander, doorklein- geestigen naijver, niet mogt gelukken. De strenge winter strekt zijne armen ver uit. Zelfs aan de boorden van den Nijl heeft het ge sneeuwd. Ook de Vesuvius en omliggende berg toppen waren op den ilden Febr. met een dikke sneeuwlaag bedekt, terwijl men te Napels ijs heelt gehad ter dikte van 4 centimeters. Ook uit Rome, Bologna, Genua, Florence enz. wordt gewaagd van den bijzonder lagen thermometerstand. In geheel boven-ltalie zyn’ontzaggelijke hoeveelheden sneeuw gevallen. In de Ooslenrijksche Alpen was de koude buitengewoon groot. In sommige dorpen zijn de huizen geheel onder de sneeuw begraven. Een groot aantal vogels gemzen en ander wild zijn van honger omgekomen De Donau was dik bevroren; men reed er met wagens over. In Istrie en lllyrie was het verkeer gestremd tengevolge van de hevige stormen. Hel leger van koning Alfonsus beeft het op den naakten berg Esqninza niet zoo pleizierig. De fijne, koude lucht der Pyreneën waait snijdend en met een alles doordringende scherpte om dien nagenoeg geheel kalen bergtophout is er niet meer te vinden daar zelfs de wijnbergen geheel geplunderd zijn en de Cailisteu belemmeren den toevoer van eiders. Dat de geheele omtrek, toch al arm aan plaatsen geheel uitgezogen iszal ieder wel begrijpen. De troepen lijden veel, hoe wel soldaten en officieren niet meer in linnen ten ten maar in planken hutten vertoeven. Gevaar lijk is’ter ook voor hen. De carlisten zijn met alle paden en kloven in ’t gebergte bekend en voor onverhoedsche aanvallen en listen zijn de soldaten in hel kamp zelfs niet veilig. De gevangenen uit de kampplaatsen bij Lacar en Lorca werden door de Carlisten van hunne uniformen beroofd en in die uniformen gestoken wordt menig krijgslist door de mannen van don Carlos uitgevoerd. Zoo o a. gingen ze naar de voorposten als kwamen ze om die af te lossen en de verkleumde schild wachten, blijde dat ze hun post verlaten mogten, gingen zonder achterdocht merle. Het kamp bevindt zich zoo digt bij Estella, dat men het gelui der klokken kan hooren, en ook liet jubelen in de straten vernomen werd, toen de meer dan 900 krijgsgevangenen daar binnen wer den gebragt. Hel gevangen genomen muziekkorps van het regement Valencia moest zelfs daarbij mu ziek maken. Om elkander wat op te vrolijken, zond F.lio de carlistische minister van oorlog, de boodschap, dat voor eiken bom, die van den berg in Maneru en Ciranqiii wordt geschoten één gevangene zal gefusilleerd worden en kreeg hij van Moriones be- rigt terug, dat voor elke granaat, die uit de stelling bij Santa Barbara in Puenta la Reina wordt geworpen, een huis in dat stadje aan de vlammen ten prooi zal worden gegeven. Uit Tafalla wordt geschreven De beide leger groepen staan in verschanste kampen en kanton- nementen tegenover elkander. Geen van beiden zal vooreerst nog aanvallen. niemand denkt er aan haar werk aan haar pro gramma te toetsen, want zij heeft geen ander pro gramma dan haar werk zij neemt de toekomst in bezit niet slechts in naam van het algemeen stemregt. dat veranderen kan, maar in naam van het verleden, dat niet verandert en voor haar ge tuigt. Er is meerde monarchale partijen in 1848 gedesorganiseerd door eene revolutiezoo merkwaardig door haar plotseling ontstaan, zoo on zeker door hare gevolgen, herstelden zich spoedig weder door haar voordeel te doen met al de fou ten der republiek en gebruik makende van al hare teleurstellingen; thans is het integendeel door het achtereenvolgens ter zijde stellen van de ver schillende vormen der monarchie, dat men tot de republiek is gekomen. Het keizerrijk is in den afgrond gestortdien hel zich zelf had gegraven de monarchie door goddelijk regt en de constitu tionele monarchie zijn uit zich zelve teruggetreden voor een toestand, die haar niet gedoogde; de re- publikeinsche vorm, die feitelijk bestond verwierf tegelijkertijd aanspraak op de sympathie der con- servativen en op de dankbaarheid der patriotten. In haar naam werd een ontzaggelijke opstand on derdrukt; de noodlottige gevolgen van den oorlog werden hersteld; de openbare geldsmiddelen weder in goeden toestand gebragtde vrijmaking van den vaderlandschen bodem voltooid, en kwam eene liberale, gematigde meerderheid vreedzaam tot stand. Door die diensten verwierf zij de algemeene goed keuring, zoo bedricgelijk. wanneer zij in een oogen blik van opgewondenheid wordt verleend, zoo zeker wanneer zij geleidelijk ontstaat uil de ervaring van het gezond verstand. Is het niet duidelijk dat de reactie dit nood lottig gevolg van elke groote veranderingzich openbaarde tegen de republiek van 1848, terwijl de republiek van 1875 daarentegen eene reactie is tegen het keizerrijk en de hersenschimmen der monarchie? In 1848 bovendien daalde de repu bliek langs de gevaarlijke helling van hel ideaal naar de werkelijkheid; in 1875 rijst zij uit eene onvolledige werkelijkheid, om zich Ie wijzigen en te reinigen in het licht der ondervindingen onder den invloed der openbare meening. Men kan haar in billijkheid Lare tekortkomingen niet verwijten men kan hare vorderingen slechts erkennen. Zeker is de toekomst van de derde republiek bemoedi gender dan het verleden der tweede cn de 24 February 1875, zoo zij al minder luide wordt toegejuicht dan de 24 bebruarij 1848, geeft ons ontegenzeggelijk hechtere waarborgen. Veel wordt thans gesproken over het kanalisa- tieplan van Garibaldi dat eigenlijk in niet meer of minder bestaat, dan de zee tot voor het kasteel St. Ango te Rome te brengen. Met andere woor den: Garibaldi wil een kanaal, lang 30 kilometer, breed 150 meter en diep 10 meter beneden den waterspiegel der zee graven. Door dit kanaal zou de Tiber boven Rome afgeleid worden en zich bij Ostia in zee werpen. Het zeewater zal in het ka naal stroomen tengevolge van het verschil in wa terstand en zich niet het zoetwater mengen. Op die wijze zou de Tiber voor Rome worden wat de Theems voor Londen is. Een van de voor naamste gevolgen van het werk zou zijn het in een vruchtbare en gezonde streek herscheppen van de thans zoo ongezonde woeste gronden om Rome. Even als in de tijden van welvaart van de oude ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1