NIEUWS- EN AD- VERTENTIEBLAD. 1875 Veertiende Jaargang No. 10. BUITENLAND. DONDERDAG 11 Maart. 1' I t Bismarck is geen ministerie, maar heeft i huwelijk waren gesproten elkander af. 4e. natuurlijk geen gebrek. ABONNEMENTSPRIJS: «0 Cents per 3 maanden. Franco per post 25 Cents. weegt 50.000 pond, goten van i sten i min iiiumi Indien er eene plotselinge dooi invaltbestaat er groote kans op zware overstroomingen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van I—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. en Heiligen. paar, man en vrouw ding. Tien jaar waren ze ze er genoeg van. In Augsburg is een wonder-uurwerk ten toon gesteld "dal vervaardigd is door een mandenma ker uit Heinrichshofen Georg Schulz. Het is ge maakt uit teenen wilgenhout en draadnagels. Eerstdaags zal te Londen de plegtige installatie 1 van Wales als groot- Engeland. Het aantal hare achtbare mees eerste" en tweede opzieners elke loge zijn een wetsontwerp bij de vertegenwoordiging in te dienen, waarbij bepaald wordt, dat alle geestelijken die handelen tegen de wetten des lands de hun van staatswege toegekende bezol diging zullen verhezen. Dit wetsontwerp zou reeds in^een der eerste zittingen van de kamer van af gevaardigden worden ingediend. Van het aftreden van von sprake meer. Zijn verlof zal 9 maanden aanhouden.’ Hongarije heeft een nieuw i nog veel meer noodig. Vóór alles echter geld. Uit Weenen wordt aan de Daily News gemeld dat de winter er boven alle beschrijving streng is. Een engelsch jager, die dezer dagen de steden in het gebergte bezocht, zag op een dag vijftig uitgehongerde herten in een woud bij elkander. Van de grootste soort dezer dieren komen er som migen de dorpen inloopen en worden daar met de hand gevangen doch sterven daarna spoedig van honger en zwakte. Diet bij Bromberg in Posen in het dorpje Ad- lershorstzyn eenige dagen geleden twee man nen en vier vrouwen tol de sekte der wederdoo- pers behoorende, in een vijver herdoopt, nadat de ijsvlakte, die het water bedekteeerst was stuk geslagen. De priester stond tot aan de heu pen in het water, en de dames en heeren werden door hem met een Hinken duw onder het water gedompeld. Duizenden menschen woonden uit nieuwsgierigheid de eigenaardige handeling bij. Aan spot was natuurlijk geen gebrek. plaats hebben van den prins meester der vrijmetselarij in I Engelsclie loges bedraagt 1345; ters eerste en tweede opzieners en andere offi cieren, die gemiddeld voor elke loge een personeel van acht leden vormen, hebben regt van toegang in het Groot-Oosten en deel te nemen aan de pleg tigheid. Te oordeelen naar het aantal dat ieder maeon neemt aan de installatie van den nieuwen groot meester, is het wel waarschijnlijk dat weinig ti tularissen der groot-loge de plegtigheid niet zullen bijwonen en dat het getal deelnemers nog sterk zal vermeerderd worden door de deputaties, die door de groot-loges in Schotland en Ierland en van buitenlandsche Grool-Oostens zullen gezonden worden. De Albert-Hall het paleis van Alexander of het kristallen paleis zijn de eenige lokalen die ruim genoeg zijn om de plegtigheid naar eisch te doen plaats hebben want de troonzaal zou, hoe groot zij ook is, slechts de helft der feestgenooten kun nen bevatten. De commissie van den Keulschen Dombonwver- eeniging heeft de klok voor den Dom, te Fran kenthal gegoten onderzocht en goedgekeurd. Het gieten heeft 29 minuten gevorderd; eerst drie we ken daarna was het metaal bekoeld. Lie hoogte der klok bedraagt 3.70, haar middenlijn 3.50; de omtrek aan den benedenrand 10.80 meter, de kle pel heeft een gewigt van 1600 pond en de klok "'”00 Zij is. naar men weet, ge- metaal op de Franschen in den jong- oorlog veroverd en door den keizer tan ge schenke gegeven. Indien met deze »keizersklok moet worden geluid dan zullen daartoe 30 man vereischt worden, Tweemalen heeft men het gieten te vergeefs ondernomen; nu echter schijnt de uit slag in elk opzigt voldoende te zijn. Mogt aan de zuiverheid van toon nog iets ontbreken dan kan dit met vijlen verholpen worden. Het aantal stukken geschut die gebezigd zijn om het noo dde metaal te leveren is 22van een gewigt van 570 tot 2570 pond per stuk. Sommige dier vuurmonden waren gegoten tijdens de regering van Lodewyk XIV en zijn misschien eenmaal te gen Duitschland ten strijde gevoerd. Naar men verneemtis in den jongsten mi nisterraad gehouden onder voorzitterschap van prins von Bismarck beraadslaagd over de maat regelen die genomen zullen worden tegen de geestelijken die na de onlangs door den paus uitgevaardigde encycliekgehoorzaamheid aan ’s lands wetten mogten weigeren. Er moet besloten Buffet is nog president der fransche nationale vergadering. Mac-Mahon wenscht in 't nieuwe ministerie min stens een lid van de regterzijde en kan zich van den politieken toestand van 't oogenblik geen juist denkbeeld vormen. Hij is met Buffetdie volkomen vrijheid van handelen eischt, verlegen en Buffel kan met hem, altijd vol keizerlijke lusten, niet op 't zelfde paadje komen. Daarenboven de regterzijde is contentals een van haar eene portefeuille wordt aangeboden, maar de linkerzijde heeft daarmede geen vrede. ’t Einde van ’t lied kan wel eens zyn dat Mac- Mahon een ministerie benoemt buiten het parlement. Dufauremet wien Buffet thans politieke on- derhandelingen houdt stelt deze eischen le. Regeren in den geest der nieuwe constitutie. 2e. Opheffing van den staat van beleg. 3e. Zuivering van het personeel der ambtena ren met republikeinsch loog. Ontbinding der nationale vergadering bin nen acht maanden. De dagbladen welke te Madrid het licht zien gaan voort omtrent de carlisten mede te deelen dat zij magteloos en moedeloos zijn en gereed om voor zich en hunne hoofden een convenio aan te nemen maar volgens andere berigten ontwerpt don Carlos met zijne bevelhebbers nieuwe krijgs plannen en zet hij nieuwe expedilien op het ge touw, die de berigten der alfonsistische bladen logen straffen. Te Esteïla heeft hij zich nu meer ruimte gegeven door twee vijandelijke bataljons, die het dorp Mendigorria bezet hielden van daar te ver- dryien Wat den aanval op Bilbao betreft, dit moet slechts eene krijgslist geweest zijn om Lorna te verzwakken ten einde beter offensief te werk te kunnen gaan in Gnipuzcoa tegen de troepen van Hernani te San Sebastian. De alfonsislen hebben tegen deze bewegingen niets kunnen uit- rigten dan eenige batterijen le vestigen te Puenia la Reina die de carlisten een mijl ver verdreven hebben terwijl de nieuwe opperbevelhebber van het Noorderleger de posities op den berg van Es- quinza heeft geïnspecteerd Van het oorlogstoonee! is het nieuws zeer schaarsch. De versterkingen die de regeringstroepen aanleg gen op het veroverde terrein naderen hare vol- tooijing de Monte Esquinza is geheel in een ci tadel herschapen ook de batterij bij Puenta la Reina is gereed en van daar uit beschiet men reeds de carlisten die op een uur afstands staan. Ge neraal Quesada heeft Tafalla verlaten en inspec teert de nieuwe fortificatiën die zich, wanneer alles gereed is, over eene lengte van 30 mijlen zullen uitstrekken. De carlisten verhinderen het leggen van den telegraafkabel naar Fontarabia niet meer. De stad Baku een russische stad aan de Kas pische zee beroemd door haar naphtabronnen is op 1 Jan. jl. door een sneeuwstorm nagenoeg bedolven. Het duurde verscheidene dagen eer de bewoners in staat waren hunne huizen te verla ten om zich door de sneeuw een weg te banen. Vele bewoners worden vermist honderd lijken zijn reeds gevonden. Men zal zich herinneren dat op den Nieuwjaarsdag ook te ParijsLonden en Weenen een sneeuwstorm heeft gewoed en dat het in den nacht van 1 January hier ter stede heeft geijzeld gevolgd door sneeuwbuijen. Voor een vrederegter te Parijs verscheen een met verzoek om echtsehei- gehuwd en nu hadden B Weltehjke scheiding was ech ter noodzakelijk omdat er drie kinderen uit het huwelijk waren gesproten en de regter dus had te bepalen of de vrouw dan wel de man de kin deren bij zich zou behouden. De man wdde twee bij zich hebben en de vrouw ook. De regter gaf daarop het volgende Salomo-oordeel blijf bij el kander totdat er een vierde kind isdan neemt ge ieder twee kinderen en ge gaat zonder echt scheiding eenvoudig van elkander af. Die raad werd opgevolgd. Een paar jaar later informeerde de regter zich hoe de zaak stond. •Och antwoordde de echtgenoot, »wij hebben nu vijf kinderen in plaats van vier en „dezelfde moeijelijkheid van vroeger doet zich voor”. Dan maar weer wachten was het antwoord van den wijzen regter. In het dorpje Binay bij Hirschberg in Oosten rijk is een tweede Louise Lateau ontdekt. Deze juffer zweet geen bloed maar heeft het door vroomheid en een godgevalligen levenswandel zoo ver gebragt dat zij eiken avond stuipen krijgt. Dan ’ziet zij den geopenden Hemel en houdt ge sprekken met Engelen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1