NIEUWS- EN AD- VERTENTIEBLAD. 1875 Veertiende Jaargang No. 13. BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 1 April. J V I >- - f 1 r r zangmuziek 1 I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van I—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. n rï r 1 s r ii t s •t ii. «laiiiMi diiiii Te Saarlouis werd voor eenige dagen ‘s nachts te 1 uur, een kind geboren. Een uur later vroeg eene vrouw, die naar huis wilde gaan hoe laat het was. De jonggeborene antwoordt met een zwakke en zachte stem »2 uur.” Verschrikt ke ken de vrouwen elkaar aan zij waren getuigen van een wonderDe vrouw die de vraag naar den tijd gedaan had deed die nogmaals en on- middellijk herhaalde de stem uit de wieg: »2 uur. Den volgenden dag werd aan een vroom stadge noot opgedragen het wonderkind te onderzoeken. Eerst was bij verrastmaar weldra herstelde hij zich in den tegenwoordigen tijd toch mogt men allerlei wonderen en teekenen des hemels verwach- Ilet kind keek met groote oogen vol uit- J_.i man aan. Met waardigheid vroeg deze hoe laat het gesproken had het antwoord «Wat verlangt gij vroeg <Ik ben in deze wereld gezonden,” >1 een goed jaar des bloeds zijn.” Dit gezegd «Gelukkig voegt de ten. drukking den luidde»2 uur. hij daarop. zeide het, »om dit te melden: 1875 zal jaar1876 een j hebbende stierf het kind. Précurseur er bij. Door Belgische bladen wordt dit verhaal ver breid en wie zou durven zeggen, dat het niet op waarheid gegrond is, moet wel eer, ongeloovige zijn. Terwijl zoo Italië’s eenheid meer en meer waar heid wordt zoekt Moran een der roomsche bis schoppen in Ierland zijn grootheid in de versto rm1’ der eendragl. Die bisschop was om de een of ander reden gebeten op pater O lieefleeen zeer geacht dorpspastoormaar die reeds enkele malen0 bij de regtbank bescherming moest zoeken tegen zijn bisschop. Door middel van een val- scïien sleutel drong nu een der kapelanen van den bisschop in des pastoors kerk en droeg er de mis op. Pater O'Keeffe, die regtcns nog pastoor schijnt te zijn en door zijn gemeente ondersteund wordt, heeft daarop de hoofddeur laten toespijkeren en enkel de zijdeur opengelaten, welke hij door twaalf van zijn gemeenteleden liet bewaken. Hierop z’yn des nachts de aanhangers van bisschop Moran ge komen die met koevoeten en smidshamers de deur poogden in te breken. De gemeenteleden ver weerden zich dapperwaarop groote steenen door de kerkramen geworpen werden, die alles verbrij- zelden in de 'kerk en het leven der mannen m groot gevaar bragten. Hierop werd storm geloo- pen op de groote kerkdeur, die met een mastboom stuk werd geramd. De biechtstoel werd nu tegen de deur geplaatst en de twaalf gemeenteleden, met hooivorken gewapend hielden de partij van den bisschop van zich af totdat de politie hen kwam helpen. Hierop poogde een der kapelanen van bisschop Moran de kérk binnen te dringen om de mis op te dragen, doch de toegang werd hem ge weigerd. Den volgenden dag Zondag wist een°der priesters van den bisschop echter binnen de kerk te komen, waarop hij onmiddellijk de mis opdroeg te midden van de vernielde kerk (in the wrecked chapel.) Deze zachtmoedige wijze om theologische ver schillen te vereffenen heelt geen groote stichting veroorzaakt in Ierland. De onverbiddelijke wetenschap oederft toch in derdaad de aardigheid van velen en doet voor haar eenvoudig proza hoe langer hoe meer ingebeelde poezv verdwijnen. j In het Kerkelijk Weekblad doet de heer van der Hagt, predikant te Genemuiden, de volgende mede- 'ke»Na°hct ingezonden stuk van den heer Sibmacher Zijnen te Middelburgin de Kerkelijke Courant van 20 February jl. gelezen te hebben heb ik de proef genomen met hetgeen de hoogl. YVeitn in de Garlenlaube geschreven heeft omtrent de mo gelijkheid om naar welbehagen het wonder te voor schijn te roepen, waarmede b.v. Louise Lateau te Bois d’Haine en vele andere r. k. geestelijke zus ters zeggen begenadigd te worden. «Gaarne deel ik de resultaten van die proef, welke prachtig gehikte, mede. Na een deel der oppervlakte mijner hand bevochtigd te hebben met eene verdunde oplossing van Liquor Slipticus en nadat dit was opgedroogd, werd die plek doorniy bevochtigd met eene oplossing van Rhodanet. Ka lium, waarna oogcnscbijnlijk eene belangrijke bloe ding ontstond. Dit heeft plaats door de omzetting van het Rhodanet. kalium met de yzerverbindmg. Er vormt zich ook Rhodanet. ferric.dat eene schoone bloedkeur heeft. De Abt male singing Society te Philadelphia heeft besloten, bij gelegenheid der in 1876 aldaar te houden wereldtentoonstelling een wedstrijd uit te schrijven voor componisten van zangmuziek en daarvoor een som van 200 dollars als prijzen uit te loven. I. Voor het beste oorspronkelijke vier stemmige gezang voor mannen door een compo nist die° geboren Amerikaan is, een prijs van 100 dollars. ‘11. Voor het beste idem, door een com ponist onverschillig van welken landaard, even eens een prijs van 100 dollars. In plaats van het geld, kan men bij verkiezing een gouden medaille terzelfder waarde ontvangen We deelen dit mede om te wijzen op het prak tischedat de Amerikanen ook in dit geval weer laten doorschemeren. In andere landen zou men een gouden medaille uitloven, ter waarde van zoo veel in Amerika begint men met geld en houdt een achterdeurtje open voor de componisten, wien ’t om de rijksdaalders zoo zeer met te doen is als wel om de eer. Zij weten dat er componisten zijn die groot genoemd worden en voor wie de klank van njksdaalders in zuivere harmonie is met hunne eer. Telegrammen uit Atsjin melden Te Poengei Blang Tjoet is 25 January de nc- derlandsche vlag geheschen. Mandarsa Poetih is den 28 genomen door een kolonne onder den ma joor van der Meer; dadelijk versterking opgeworpen, bezet en bewapend. Wij bekwamen één gesneu velde, 7 gewonde mindere militairen en 3 gewonde koelies; den volgenden dag werd de nederlandsche vla1’ aldaar geheschen. De vijand is in grooten getale nabij onze postenketen aanwezig, verontrust voortdurend onze posten te missigit Longbaltah en Blan-Tjoet en bemoeyelijkt het openkappen van het Terrein en het opruimen der wildernis werkt bovendien met kracht aan zijne versterkingen in zuidoostelijke rigting. De 2de luitenant Esser den 1 Febr. by een ver- kenningspatrouille gewond. Eskader van de West kust terug. Ontvangst te Analaboeh en Patti vol doende. Gezondheidstoestand zeer ongunstig. Koorts en dyssenterie kwamen veel voor. Cholera van -0— 31 January 16 gevallen, waarvan 14 doodelyk. De bewoners van Rome schijnen er nog geen berouw van te hebben dat ze zich bevinden on der den scepter van Victor Emmanuel. De man die den grond legde van Italiës eenheid en mid dellijker wijze oorzaak werd, dat Victor Emmanuel zijn zetel in Rome kon vestigen, is Giuseppe (Jozef) Garibaldi. Als volksafgevaardigde bevindt hij zich thans te Rome en de Romeinen verzuimen met hem de hulde te bewijzen die ze meenen hem verschuldigd te zijn. Den 19 Maart, gewijd aan den heiligen Jozef, begaf Romes bevolking zich in massa naar de villa waar de door haar ver eerde Jozef verblijf houdt. De correspondent van de Temps waagt niet te begrooten hoeveel dui zenden personen de straten en wegen vulden. De nationale garde maakte en corps deel uit van die menigte. Gedurende 4 of 5 uur zag Garibaldi nu ecus gezeten, dan weder op zijn krukken rus tende, den ontzaggelijken drom voorbijgaan en hoorde hij ze zingen een air uit de Inno»De «raven openen zich onze martelaren zijn verre zen enz.” Geen wonder dan ook, dat hij in een opgewekte stemming kwam en zijn ingeno menheid met Rome en zijne bevolking te kennen gaf. En toen des avonds het rijtuig des konings te midden der menigte voor Garibaldi s woning verscheen, werd dat met algemeene geestdrift door die menigte ontvangen. Men verdrong elkander om dat rijtuig alsof men wilde zeggen Gij en hij, hij en gij! En de namen Victor Emmanuel, Giuseppe Garibaldi wecrklonkcn door de lucht. Een volkdat waarlijk groote mannen zoo op prijs steltis op een goeden weg zulke hande lingen maken den titel van rooverkoning, die door de Tijd nog altijd aan Victor Emmanuel wordt gegeven op" overtuigende wijze tot een leugen. land te Antwerpen. blijdschap de aankomst blijde zal mijn man i” zij lot de omstanders »op den dag dal hij ver trok lag ik doodelijk ziek in het gasthuis en nu vindt hij mij geheel hersteld terug. i Is zon derling”, ging zij voort, «dat ik Willem nog niet op het dek zie; er r’ l-~ overkomen zijn.” Zij verzocht een onderzoek te doen kort daarop keerde de r. met hetgeen gebeurd »Er is Willem een zij uitnik lees het op het mij niet zeggen, man is dood I” C".'de. Een droevig geval kenmerkte voor eenige dagen de aankomst van de belgische stoomboot Zwitser land te Antwerpen. De vrouw van Willem Feys, stoker op die stoombootwachtte vol ongeduld en van het vaartuig. «Hoe zijn als hij mij ziel”, zeide het gasthuis vindt hij mij geheel hersteld terug. - J. ..Ui X Wilt», zal hem toch geen ongeluk roeijer aan boord te gaan en naar baren echtgenoot doch man diep ontroerd terug. Hij durfde de wachtende vrouw niet bekend maken 1 was. ongeluk overkomen”, riep uw gelaat maar ge durft O 'ik gevoel hetmijn (fnder het slaken van een smar- tehjken kreet viel zij bewusteloos neer. Haar man was dood. Willem Feysdie diep getroffen was over den bedenkelyken toestand waarin hij zijne vrouw achterliet kon de vrees niet verdrijven dat hij haar niet levend zou weer zien. Vier dagen na het vertrek van de boot sprong h'y in een oogenblik van waanzin over boord en verdronk. D n J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1