NIEUWS- IN AD- 1875 Veertiende Jaargang No. 14. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 8 April. nun iiiiuivr ABONNEMENTSPRIJS: 80 Gents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. van een an- Hij vindt nante had het verhinderd, omdat hij er zoo vreemd had uitgezien. gevat en verspreidden Het kokend lood der en Rome heeft nu ook eene kerk voor doopsgezin den. Dat is een nieuwe ontwijding der heilige stad, zegt de Osservalore Romano. De Osservalore heeft nog andere ontwijdingen •opgemerkt. Koning Alfonsus, wien de paus ze gende maakte Mac-Mahon en von Bismarck tot ridders van het Gulden Vlies. Welk een heilig schennis I Voor het bewijzen dier eer aan Mac- Mahon is nog een verontschuldiging te bedenken; immers, bij legde den Carlisten r.og al eens moeye- l’ykheden in den weg en dit zal het spaansche gouvernement hebben bewogen om door de vin gers te zien, dat de maarschalk tot nog toe geen •enkel bewijs gaf van bereidwilligheid, om het ware geloof en de regten van den paus te verdedigen. Maar von Bismarck Hoe konden de raadslieden van koning Alfonsus zich toch zoo zeer door po litiek belang en partijzucht laten verblinden dat zij den openlijken en onvoorwaardehjken vijand en vervolger van het katholiek geloof en van de kerk decoreerden! Zij hadden moeten inzien dat zij den troon verzwakken dien zij hebben opgerigt tegen den wil van velen en onder het wantrouwen van allen. «Wat ons betreft,” zegt de Osservalore, »wij verlangen niets dan den vrede en den voorspoed van de katholieke kerk en niet afgeschrikt door de verwijten onzer vrienden, hebben wij onze ge negenheid den nieuwen spaanschen koning aange boden, omdat wij geloof sloegen aan z'yne beloften. Maar nu moeten wij hem aansporen terwijl het nog tijd is, den gevaarlijken weg te verlaten, dien hij, misleid door slechte raadgevers, is ingeslagen en hem waarschuwen dat als hij in die rigting verder gaat, hij in een afgrond zal storten, waar uit geen katholiek of man van eer hem redden kan, indien hij, in plaats van den katholieken gods dienst en de regten van den heiligen stoel te ver dedigen zich onder zijne vijanden en vervolgers zou scharen.” Als Alfonsus nu de Osservalore opneemt onder zijn raadslieden dan kan hij zich nu eens links en dan weer regts laten trekken en zal bij ook wel leeren bewegingen achterwaarts te maken. Frederik Hunt was boekhouder bij de londensche firma Morley en Cray en had een jaarlijksch sala ris van 250 pond sterling. Hij vroeg 50 pond verhooging en verzekerde te zullen heengaan als ze werd geweigerd. De firma weigerde en Hunt nam zijn ontslag Eene andere betrekking had bij niet terstond en hij begon de toekomst voor zich en zijn gezin duister in te zien. Toen voor eenige dagen de dienstbode voorbij de slaapkamer harer meesteres gingzag zij aan de deurknop een verzegeld papier hangen waarop geschreven wasrTreed de kamer niet binnen maar breng dit aan mijnheer Guest.” Mijnheer Guest was een buurman en goed bekende van Hunt. Hij las wat de meid 'hem bragt en begaf zich daarop naar de kamer van mej. Hunt. Daar vond hij twee lijken. Dat der vrouw hing half uit het bed, ra kende den vloer met de knieën en gedraaid in een der gordijnen het hoofd was nagenoeg van den romp gescheiden. Naast haar op het bed lag het lijk van het jongste kind, een meisje. In eene andere kamer, de slaapkamer van drie jongens, vond men twee, waarvan het bleek dat hun laudanum was ingegeven de derde had ge weigerd in te nemen. Braakmiddelen, door een ge neesheer toegediend, deden ook de twee behouden. Hunt was verdwenen, De laudanum die hij had ingenomen, werkte naar zijn zin niet S'.tiréfijk genoeg de poging om zich door een spoortrein te laten vermorselen misluktedoor dat hij zich op verkeerde rads legde en de trein hem passeerde. Hij werd gevonden en gearresteerd was diep ter neergeslagen en verklaarde, niet bij zijn verstand te zijn geweest, toen hij zijn misdrijf pleegde. De meid en de gouvernante verzekerden, dat hij des morgens ook het meisje dat bij baar in de kamer sliep, had willen halen, maar de gouver- De Pijpenmarkt te Amsterdam was in den nacht van 30 Maart op 1 April liet tooneel eener ont zettende verwoesting. Daar stonden tusschen de Melkmeisjessteeg en een gang, twee hooge gebou wen, welker vertrekken met elkander gemeenschap hadden. Het onderstuk van perceel 187 op den hoek van den gang werd door een meelhandelaar gebruikt, terwijl de zolders bij het etablissement der drukkersfirma Roelofzen en Hübner waren aan getrokken. In no. 189 bevonden zich de drukke rij en zetterij van genoemde firma benevens de redactieburcelen van het Nieuws van den Dag en het Amslerdamsch Effectenblad. Het overige ge deelte van het gebouw was bewoond door den huis bewaarder. Perceel 191, dat door de Melkmeisjes steeg van het vorige gescheiden is, was een toehuis. Omstreeks half twee ontdekte men brand in den gang. De brandweer was spoedig gewaarschuwd en bevond zich onmiddellijk met een zestal hand en twee stoomspuiten voor het gebouw waarin echter het vuur reeds aanmerkelijke vorderingen had gemaakt. De pijpvoerders begaven zich in het huis, doch waren na ruim een half uur genoodzaakt hunne stellingen te ruimen. Een groote partij steen kolen, boeken en papieren, benevens de met inkt gevulde vaten hadden vuur eene onverdragelijke hitte. letterspecie stroomde als water naar beneden verspreidde zieh met het bluschwater door het ge bouw waardoor men genoodzaakt was de vlam men van ter zijde en van achteren aan te tasten. Inmiddels had het vuur zich van d» achterge deelten der beide huizen meester gemaakt en liepen de bewoners der steeg groot gevaar; veertien huis gezinnen waren verpligt de vlugt te nemen. Tot overmaat van ramp kreeg een der stoomspuiten een defect. Hoewel onrniddellijk een derde was aangerukt en nog twee handspuiten werden ont boden, scheen het vuur een oogenblik de sterkste te zullen worden. De nachtwachts sloegen alarm ter waarschuwing der schutterij, zoodat eene groote menigte op de been kwam. Ten kwartier voor drie uur klonk eensklaps een ontzettend geschreeuw van de overzijde des Voor- burgwals veroorzaakt door het nederstorten van het bovengedeelte des gevels van no. 187. De brandwacht Gorter bij het hooren van wiens len dit niet inzien, komt, omdat ze geen begrip hebben van het katholiek geloof. Zij wien de Allerhoogste bestemde, om volken te regeren, moes ten zich de moeite geven om zich dat begrip te verwerven ten einde te weten wanneer blinde gehoorzaamheid zich niet meer laat vereenigen met het geweten van den christen. Alweer verscheen een encyclica in de wereld nu gerigt aan de katholieken in Zwitserland en waarin de oud-katholieken en de hun door den staat verleende bescherming veroordeeld en de ex communicatie uitgesproken wordt over de scheur makers, hunne aanhangers en hunne begunstigers. De door de zwitsersche regering genomen beslui ten omtrent het huwelijk worden gezegd in strijd te zijn met de kanonieke voorschriften voor het christelijk huwelijk en de bisschoppen worden ver maand, de geloovigen in te lichten omtrent de be ginselen der kerk ten opzigte van het huwelijk. aan tot geduld ginselen der kerk ten opzigte Ten slotte spoort de encyclica standvastigheid en volharding. Die bemoeijipg met de huishouding der beschouwt de paus als zijn regt. het zonderling, te gelooven, dat hij van de wereld lijke regeringen, zij mogen sterk of zwak zijn, ver lof noodig beeft om tot de bisschoppen of de ge loovigen over zaken die het geloof en de zeden betreffen te spreken om de sterken te prijzen en de zwakken te sterken. Immers, revolutie er kent hij niet als wettig of geoorloofdintegendeel, hij vermaant steeds tot geduld en gehoorzaamheid, soolang dit niet strijdt tegen Gods gebod. Dat al- Majoor Z. D. is gewoon gedurende den winter te Berlijn in ongemeubelde kamers te wonen. Hij slaapt ineen vertrek achter zijne woonkamer, ter wijl de deur op een kier blijft staan. Onlangs werd hij des morgens wakker en hoorde in zijn voorkamer schreden, hij zag ook, dat iemand met zijne kleederen op den arm de deur uitwilde gaan. In de meening dat het de meid was, die zijn goed weg nam om het schoon te maken riep hij «Achter de kagchel hangt nog een broek die schoongemaakt moet worden!" De persoon keerde terug en nam de broek oog weg. Toen de majoor later opstond en zijne meid om zijne kleederen vroeg, bleek het, dat ze allemaal gestolen waren. Hij moest nu in zijn chamber- cloack overgaau tot het aanschaffen van nieuwe. Volgens den berlijnschen correspondent van de Times is blinde gehoorzaamheid niet meer te ver- eenigen met het geweten der geestelijkheid van de 250,000 poolsche of zoogenoemde geünieerde ka tholieken in Rusland. Zij staat op het punt om het katholicisme te verlaten en tot de grieksche kerk over te gaan en heeft in een memorandum aan de russische regering haar voornemen verklaard, op grond van de zedelijke onmogelijkheid om het dogma der pauselijke onfeilbaarheid aan te nemen. Zal nu de pausdie een grens aanneemt voor blinde gehoorzaamheid aan de wetten van den staat, ook zoodanige grens erkennen voor blinde gehoorzaamheid aan de uitspraken van dogma s der kerk. Neen zeker, want: die dogma’s zijn ge boden Gods. En de staatswetten? Zij worden uit gevaardigd door hen, wien de Allerhoogste bestemde, om volken te regeren. Zij kunnen handelen in strijd met die bestemming en alleen zij die door den Allerhoogste bestemd werden om een kerke lijk ambt te bekleeden en aan de kerk getrouw blijven beantwoorden ook aan die bestemming. Dat allen dit niet inzien, komt door het gemis van een of ander begrip. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Gent per regel Overigens naar plaatsruimte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1