NIEUWS- EN M- VERTENTIEBLAD. 1875 Veertiende Jaargang No. 15. BUITENLAND. DONDERDAG 15 April. y 'I P- ft I t r dansten de ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. en aar- voor Oos- verwachl ’s Keizers Oostenrijks verleden en slacht. PatrickMarten en Michael O’Brien ,8,10 en 11 jaar oud, waren zoontjes van luijeslordige en zedelijk verwaarloosde ouders te Exeterin Amerika die van den arbeid hunner kinderen 7 in aantal leefden. Do 4 oudsten maakten mand jes de 3 jongsten reisden te voet rond om die te verkoopen Tot het doen dezer reis werden ze door de ouders ook gedwongen op een konden dagtoen de thermometer 25 graden onder nul teekende. Hun verzoek om nu niet uit te gaan werd gewezen van de hand en in hun schamel kleed begaven ze zich-op weg, in de rigting van Westville. De weg was eenzaam heuvelachtig en hier en daar overdekt mer groote sneeuwhoo- pen. Geheel met toefjes omhangen trokken ze weenende voorwaarts. Zij bereikten Westville niet. Den volgenden morgen werden zij gevonden lig gende op den weg, doodgevroren en met bevroren sporen van tranen op de wangen. Naar Westville gebragt werden ze daar herkend en den onmen- schelijken ouders vervolgens aan huis gezonden. De «evangelist” Moody heeft zijn ontdekkings- togten, af te gaan op zijn preeken, nog al verder uitgestrëkt dan Godard. Hij preekte te Londen des Dingsdags over de hel en des Woensdags over den hemel. Hij gaf van die beide plaatsen zóó levendige beschrijvingen, dat 't was alsof hij ze zooeven verlaten had. Beide plaatsen zijn voor hem werkelijkheid. Wie niet aan eene hel ge loofde die kon ook niet gelooven aan een hemel; beide dus of niets. Ook hij had eenmaal niet ge- Eugène Godard is per luchtballon de Pyreneën overgedreven nog nooit door iemand anders ver toond. Te Bayonne opgestegen daalde bij op 5 kilometers afstand -van Pampelona neder, ’t Was geen gemakkelijke reis. Overvallen door een sneeuw storm die den ballon boven het gebergte voort joeg moesten de reizigers allen ballast uitwerpen om te beletten dat hij tegen de bergspitsen ge slingerd werd en in een afgrond te land kwam. De wind was zoo hevigdat het anker bij de landing van het touw werd gerukt. Godard moest toen in den ring klimmen om een scheur in den ballon te maken welk middel alleen het slepen kan tegengaan. Hij verrigtte dat werk met koel bloedigheid en moed en de reizigers kwamen met geringe schokken vrij. De Spanjaarden ontvingen de luchtreizigers regt hartelijk. innx on i ra Onder het schreeuwen van «Dood aan den aarts bisschop hangt hem op 1 naar de galg met hem! verbrandt de jezuiten 1 plunderen plunderen I” stroomde de menigte de zaal uit naar de markt. Daar gekomen was zij tot een twintigduizend mannen vrouwen en kinderen aangegroeid. Ra zende en tierende begaf ze zich naar ’t aartsbis schoppelijk paleis. De aartsbisschop ontkwam door een achterdeur, maar de binnengedrongenen wier pen kerkelijke en godsdienstige zinnebeelden de vensters uit en ze werden vertrapt. Mannen en vrouwen tooiden zich met de gestolen kasuifels koorkleederenmisgewaden enz., en dansten de straat langs. Nu ging 't naar de jezuitenschool. Uit de colle giale kerk van St. Ignatius werden de banken weggehaaldvan de schilderijen werden de lijsten afgerukt en deze tot gereedschap gebruiktom verdere verwoestingen aan te rigten. Een jezuit die zich aan den ingang der sacristy vertoonde werd onder den Voet geloopen en vertreden. Inmiddels was ook de school bestormd en in genomen en de bespotting met de kerkgewaden bij wijze van processie, herhaald. In een gevecht, dat nu ontstond werden eenige jezuiten gedood anderen gekwetst. In ruime hoeveelheid werd petroleum aangevoerdhet gebouw hiermee en met terpentijn begoten en daarna in brand ge stoken. Eerst toen het te laat wasverschenen er sol daten en hun vuur deed verscheidene der aan wezige brandstichters en nieuwsgierigen sneven. Een dertigtal personen werd in hechtenis genomen en de bende ging uiteen. De stad werd in staat van beleg verklaard. Als de voornaamste oorzaken van dezen beel denstorm worden opgegeven een herderlijke brief van den aartsbisschopwelks taal wat kras was uitgevallenen een schandaaltje dat moet zijn voorgevallen in het klooster van San Salvador tus- seben een pater-jezuit en de dochter van een am bachtsman. Te SaintPons bij Nizza verbrandde't krankzin nigenhuis. Vreeselijk snel verbreidde zich het vuur; toch gelukte hetde gevaarlijke krankzinnigen te binden en de anderen voorloopig in vrijheid te stellen. Door kreten van schrikgeschreeuw schaterlagchen weeklagen of zuchten gaven ze den verschillenden indruk te kennen dien deze vrijheid en het tooneel van verwarring op hen maakten. Eén ongelukkige, een oud-geestelijke, weigerde het gebouw te verlaten hij klemde zich vast aan een ijzeren tralie balustrade der tweede verdieping. Toch wilde men hem redden. Een ladder werd legen den muur geplaatst; in een oogwenk waren drie pompiers boven. Een gedeelte van het tra liewerk werd losgemaakt en hem een touw toe gestoken maar hij greep het niet aan. Als vast genageld stond hij en zuchttemaar scheen geen begrip van zijn toestand te hebben. Daar de vlam men al digter en digter het venster naderden waarvoor hij zich bevond werd het ook voor de pompiers gevaarlijklanger te toeven. Hun werd bevolennaar beneden te komen. Weldra omhul den nu rook en vlammen den ongelukkigeeen kreet van schrik en ontzetting steeg op uit de me nigte die beneden stond; de vloer onder den on gelukkige bezweek en de reeds half verbrande ver dween in den vuurgloed. Twee andere patiënten, een man en eene vrouw verbrandden in hun bed. loofd aan de werkelijkheid van eeuwige straf hier namaals dat dit geloof tot hem gekomen was had hij te danken aan een openbaring Gods. Om kort te gaan zij die den spot dreven met duivel en helmoglen wel op hun hoede wezen. Wat den hemel betreftdeze is even werkelijk een plaats en stad als Londen en in den hemel is een Boek des Levens in hetwelk de namen geschreven staan van al de uitverkorenen. Dit werd bewezen uit de Schrift; zelfs werd een geval medegedeeld van een soldaat in Amerika, die, op 't slagveld liggende te sterven verklaarde dat hij «appèl hoordé slaan in den hemel en zijn naam hoorde afroepen”. Talrijke hoorders gaven onder deze toespraken blijken van heftige aandoening en vele vrouwen zwommen in tranen zóó verzekeren de bladen. 'tLaat zich begrijpen. Het kan verkeeren. Het verkeert gedurig. Frans Jozef, keizer van Oostenrijk, bragt een bezoek aan een landstreek die hij nog geen 10 jaar geleden tot zijn gebied rekendehij werd fees telijk onthaald door- en toonde zich feestelijk ge stemd in tegenwoordigheid van Victor Emmanuel, den mandie toen zijn vijand was en met die landstreek zijn gebied zag vergrooten. Frans Jozef in Venetie, de stad, welke hij in 1866 met het ■gebied waarin zij gelegen is afstond aan Napo leon lil die er Italie’s koning een geschenk van maakteFrans Jozef in broederlijke eendragt met Victor Emmanuel, den «rooverkoning Dit bezoek is niet zonder beteekenis. ’t Is een bewijs niet alleen van vergevensgezindheid des Leizersniet alleen van veranderde staatkunde der oostenrijksche regeringmaar ook van hare veranderde houding tegenover de kerk. Waar vond de kerk ooit meer steun dan in Oostenrijk! ’t Was Oostenrijks vorst Karel V, die zich tegen Luther kantte ’t was Oostenrijks lieer. Ferdinand II, die ter wille der kerk den 3üjarigen oorlog begon ’t was de dompergeest der Oostenrijkers die de verbeteringen, welke Jozef II wildeónmogelijk maakte; ’’t was Oostenrijk, waar de kerk steeds bescherming vond en zich kon laten gelden. £n nu sedert eenige jaren ontviel der kerk die steun, nadat hij zoowel stoffelijk als geestelijk al meer en meer verzwakt was. Een andere geest begon in Oostenrijk te leven en deed er zijn in vloed gevoelen, en, al was liet langzaam zolend men erkende, dat die geest ook tenrijk een goede geest moest zijn en van hem het herstel van Oostenrijk. bezoek aan Venetië is mede een bowijs dat ook hij dien geest wil huldigen, dat ook hij brak met J |,el v.erie(ien van zijn ge- °Hel komt er nu niet op aan dat we de gondels tellen waarmee togten door de stad plaats had den noch de schotels, die op de feestelijk aau- gerigte tafels verschenen het is niet noodig te luisteren naar de toasten die w’erden gewisseld ef de vivats die werden uitgegalmd. Waar vor sten verschijnen, toehoort er dat zoo bij en Venetië is er van ouds voor bekend, dat men er van feest vieren weet. Maar toch de wijze waarop het volk deelnam aan de openlijk getoonde verbroede ring der vorsten zij mag niet onopgemerkt blij ven want zij legt getuigenis af van de hooge waardewaarop de Italianen hunne vrijheid en de eenheid van Italië schatten en van den wrevel, waarmee do oostenrijksche aristocratie nog bezield is. In Venetië algemeene deelneming aan de feest vreugdein Weenen beschuldigingen tegen An- drassy geslingerd, alsof hij oorzaak was van ’s kei zers reis naar Italië. Oostenrijksche generaals, wier namen naauw verbonden zijn aan gevoelige door Oostenrijk geleden nederlagen dames die collecteren voor kloosters, verongelukte diplomaten, zij maken er den keizer een verwijt van dat hij niet meer de oude staatkunde volgt, en de trouwe aanhangers der'kerk zien met leedgevoel, dat «Oos tenrijk een ander standpunt innam. Zondag, den 28 February had te Buenos-Ayros, in Zuid-Amerika een bijeenkomst plaats van so cialen. Heftige taal werd er gesproken en de kre ten «Leve de republiek.! Dood aan de jezuiten!” Honken door de zaal. Het bleef niet bij roepen. ADVERTENTIEPRIJS: 50Gts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1