NIEUWS- EN AD- VERTENT1EBLAD. Veertiende Jaargang buitenland. 1875 No. 15. BINNENLAND. DONDERDAG 29 April. <1 I 4 •i Franco per post 95 Cents. I schrijver drin- U uit maken. met een arbeider en diens zoontje, en tent, en ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—1 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. MUM! Ill II UI hem en men zinnige meester te maken, krankzinnigengesticht gebragt vlammen terugliep; eenige gedresseerde honden en de 'seheele garderobe, benevens de geheele inrigting. Ware de brand een half uur later uitgebarsten ’t zou honderden menschen het leven hebben kunnen kosten. Domine F. Lion Cachetdie voor twee jaar uit Afrika kwam, wist voor zes maand nog niet, hoe volkomen godsdienstloos de openbare school is en van hoe schadelijken invloed vooral op het platte land in eene orthodoxe gemeente. Nu weet zijn eerwaarde het. Te Nieuw-Loosdrechtzijn stand plaats, is het oude schoolgebouw afgebroken en er wordt een nieuw gebouwd, en o gruwel! nu heb ben de kerkvoogden een gedeelte van het kerkge bouw afgestaan'ten dienste der openbare school. «Het dusgenaamde koor,” zoo schrijft de ontroerde predikant in de Standaard«is door een houten beschot ('s zomers slechts halverwege) van het andere gedeelte der kerk gescheiden; aan de eene zijde van het beschot vermaan ik de gemeente aan het woord Gods vast te houden en aan den anderen kant van het beschot wordt de bijbel onthouden! Op Java had men last van te veel water. De resident van Samarang telegrafeerde den 9 en 10 Maart: «Langdurige stortregens hebben de straten en pleinen der stad Samarang onder water gezet. Door snellen toevloed van bandjirs uit bovenlanden waren van nacht de rivieren tot de boorden vol. Men vreesde voor dijkbreuk als wanneer groote schade zou zijn aangerigt, maar de dijken hebben zich goed gehouden doordat het betrokken perso neel krachtig heeft gezorgd voor het afduwen van alle aandrijvende boomstammen. Thans zakt het water. »Uit Demak wordt gerapporteerd, dat tengevolge van hevige regens de rivieren Sevang Toentang Djadjar en Totok over de dijken stroomen waar door weder bandjir over het land staat en de padi te veld staande rijst) die aan het rijpen is te veel water heeft. Dezerzijds worden maatregelen tol voorziening genomen.” De resident van Kediri telegrafeerde, dat het op nemen van de ramp van Blitar was afgeloopen. Er zijn 1451 erven, 1579 bouws sawahs en 788 bouws tegals overstroomd ’t verloren huisraad is onmogelijk op te geven, maar zeer aanzienlijk. Kapitein II. B. Dight ondernam jt. Maandag te Wolverhampton een luchtreis met zijn ballon «Fairy” teneinde een proet te nemen niet zijn stuurtoestel, alvorens den togt over het Kanaal te ondernemen, waaromtrent hij een overeenkomst heeft gesloten met het gouvernement. Zijn opstijgen wekte veler belangstelling duizenden en duizenden ware op het terrein aanwezig. De proef werd echter met met een gunstig gevolg bekroond, want en ballon èn stuurtoestel kwamen zeer gehavend in een na burige weide teregt. De luchtreiziger had groote gevaren te doorslaan. De vrouw van een spoorwegwachter op de lijn Brussel—Gent is het offer harer moederliefde ge worden. Toen de sneltrein naar Berchem in vollen vaart kwam aanstoomen, zag zij haar kind op den weg spelen. Zij vloog er heen en slaagde er m het” wichtje te redden doch werd zelve door den locomotief getroffen en was onmiddellijk dood. .Waneer zondag 28 febr. had te Buenos Ayros (Zuid Amerika) een bijeenkomst van socialen plaats. Doch naar mijn oordeel is het stuk een Droom der Bolswardsclie Courant Bovenstaande werd den 16 dezer per briefkaart ceri"t aan «de Redakcie” der Bolswardsclie Courant Ofschoon ons het oordeel van den onbekenden U (Uil?) tamelijk onverschillig is en we het onder staande niet juist om zijnent wil plaatsen noodi- gen we hem nu toch tot het lezen er van drm- ^Door'een in Buenos Ayros gevestigd Franschman werd aan zijne familie geschreven en door de Stede openbaar gemaakt het volgende. .Om u den sleutel te geven van de verschrik kelijke gebeurtenissen in Buenos Ayros moet ik wat verder opklimmen. Toen Napoleon 1 bijna meester van Spanje was en zijn broeder Jozef op den troon dacht te plaatsen, noodigden de Cortes hunne zuidamerikaansche koloniën uitelke lan ding der Franschen te beletten en verklaarden die koloniën onafhankelijk, om aan het verzet meer kracht te geven. Dit gebeurde in 1810. De ver schillende koloniën namen de vrijheid met vreugde aan en stichtten de argentijnsche republiek. Na den val van Napoleon wilden de Spanjaarden wederom de hand leggen op hunne vroegere ko loniën maar deze weigerden weder onder het spaansche juk te komen en verbonden zich tegen Spanje. De oorlog barstte uit en de Spanjaarden moesten in weerwil van de krachtige hulp der jezuiten en de vroegere bestuurders der koloniën Buenos Ayros verlaten. Nu haastten zich ook alle geestelijken in de stad zich in te schepen en de eerste president van de argentijnsche republiek nam in naam van den staat bezit van alle door hen verlaten gebouwen, waarvan lycea, hospitalen enz. gemaakt werden. Na 1816 kwamen de jezuiten en andere orden langzamerhand in de stad terugmaar daar zij teer wel wisten, dat de bevolking een verregaand wantrouwen jegens hen koesterde deden zij zoo veel mogelijk hun best niet in l oog te loopen. Maar in 1874 namen de zaken plotseling eene andere wending met de komst van Avellaneda op den presidentszetel. Hij is den jezuiten niet min der toegedaan dan de nieuwe aartsbisschop Eneiro, wiens ültramontaansche ijver niet weinig geprik keld wordt door de begeerte naar een kardinaals hoed. Onder den invloed van deze twee mannen zijn de clericale hartstogten in korten tijd zeer buitensporig opgezweepl; van alle kansels klonken de heftigste kreten tegen de beroovers van de gees telijkheid en de congregatiestegen de liberalen en tegen de vrijmetselaars. Toen eenmaal de veld- tost geopend was, maakte de aartsbisschop weldra een staatskwestie van de terugvordering der gees telijke goederen door officieel van den president en van den senaat restitutie te eischen van alle gebouwen en terreinen, die eigendom van den staat waren geworden. Hierdoor ontstond een hevige beweging onder de bevolking en de liberale bevol king van Buenos-Ayros nam zijne toevlugt tot manifestatie, om door alle middelen, die haar ten dienste stonden haren weerzin te openbaren, dien de uitlartende houding en de vermetele eischen van den aartsbisschop en den president haar in boezemde.’ In een postscriptum van den 2 Maart zegt de schrijver«Heden ochtend te 6 uur meldt men dat de kerk van Boca een der parochiën van Buenos-Ayrosin brand staat. De stad is zeer geagiteerd, en men vraagt zich at, wat er van worden moetwanneer de troepen de partij der jezuiten kiezen. Voortdurend hoort men dat een liberaalof zelfs een niet-ultramontaansch katholiek oevallen is door den dolksteek van de geestver wanten der jezuiten. Wraakzucht maakt zich mees ter van alle gemoederen en men moet zich op verschrikkelijke buitensporigheden voorbereiden, als de regering niet liet voorbeeld van Brazilië volgt en de verbanning beveelt der jezuiten, die nu ten eenenmale bij de meerderheid der bevolking ge baat zijn.” i Als dit nu een vDroom is, dan is het een van den in Buenos-Ayros wonenden Franschmanof misschien ook van de «Redakcie der Stede dat mag het scherpzinnig oordeel van U uit maken. Zekere Jean Michot, een veertigjarig, zeer krachtig man, te Saint Meurice in het departement Loire, werd', zeven jaar geleden krankzinnig tengevolge van schrik, door een brand veroorzaakt. Algemeen stond hij als zeer gevaarlijk bekend. In de vorige week trachtte hij zijn vrouw te vermoorden, maar de buren ontzetleden haar en bonden hem. Hij beet daarna de koorden stuk en ijlde met een zeissen gewapend naar het buiswaar zich de vrouw bevond. Met een enkelen slag doodde hij haar en ging heen. Eene vrouw, die in het land werkte, doodde hij eveneens. Vervolgens ont moette hij den pastoor r..„- - De arbeider waarschuwde den geestelijke vlood, maar de pastoor meende, dat hij voorbij zou gaan’. Dit deed hij ook maar wendde zich toen plotseling om en sloeg den geestelijke dood. Daarop trad hij de woning van een paar oude menschen binnen, die beide onder zijne slagen om kwamen. Voor eene boerenhoeve zag hij een paar kinderen van 8 en 6 jaar, het oudste sloeg hij dood met zooveel kracht dat de steel van zijn zeissen brak; daaraan had het jongste zijn behoud te danken. In het gehucht Darsoirs gekomen, trad de razende bij een grijsaard binnen, dien hij even eens vermoordde. Intusschen had de vader van den vermoorden knaap zijn geweer gegrepen en zette hem na; buren van dezen voegden zich bij slaagde er in zich van den krank- Hij werd naar een en scheen nu kalm; het eerste wat~ hij vroeg was eten. Op de zoogenoemde Schützcnmarkt te Bern stonden, gedurende de kermis, een groote menigte spellen opgeslagen waaronder een zeer sierlijke bevattende het circus van Rebeschki (Renz) Ulrich. Den 13 dezer was het marktdag en te 8 uur des avonds zou de derde voorstelling be ginnen. Plotseling werd te half 8 brand geroepen en bijna tegelijkertijd stond het geheele circus in vlam, die bij den heersebenden sterken oostewind onmiddellijk op andere kramen en spellen over ging. Zes daarvan werden, om de overige te red den neergeworpen terwijl men twee reis- en woningwagens waarin zich de geheele bezitting der eigenaars bevond niet meer uit den brand kon halen. In het circus verbrandden een der beste paar den, dat, ofschoon reeds weggebragt, weder in de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1