NIEUWS- EN AD- VERTENTIEBLAB. 1875 Veertiende Jaargang No. 18. I BUITENLAND. BINNENLAND. X r/1 DONDERDAG 6 Mei- - i I I i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. inni iiiiiiu Uit Paramaribo, Nederlandsch W’est-Indië, wordt geschreven: In den nacht van 31 Maart op 1 April werd onze stad door eene ontzettende ramp geliof- l'en, waarvan de gevolgen nog lang gevoeld zullen worden. Omstreeks half 2 uur werd brand ont dekt in het gebouw aan de rivierzijde der Sara- maccaslraat, dat zoowel tot magazijn voor het de partement der koloniale vaartuigen als tot werk plaats van den hoofdmachinist en het verder per soneel gebezigd wordt. Binnen weinige minuten viel aan geen blusschen meer te denken en binnen twee uur was het geheele gebouw, met al de kost bare machineriën, modellen, tuigage der vaartuigen, liclittoestel van bet in reparatie zijnde lichtschip, scheepsbenoodigdbedenenz, enz. een prooi der vlammen geworden. Gelukkig dat tijdens het woeden van den brand de wind bleef liggen de voorraad steenkolen in het gebouw gering was, en bet, bij de energieke pogingen der equipage van Zr. Ms. stoomschip Kijkduin en van de ter reede liggende koopvaardij schepen en van de burgerij gelukte zoowel door bet omverhalen van een aangrenzend gebouw als door het nat houden van de nabijzijnde gebouwen, bet gevaar voor de gebeele straat at te wenden en, door hel afbreken der connexie van de werk plaats, de landssmederij te redden. De directe schade wordt op ongeveer 100,OUD geschatdoch de indirecte is niet te berekenen. De oorzaak van den brand kan alleen toegeschreven worden aan zelfontbranding van een groote hoe veelheid ongedempt zwartsel. In de vorige week werd uit Zweden en Noor wegen berigtdat men daar een aschregen had gehad en vermoedde dat dit het gevolg zou zijn van een uitbarsting van den ilekla. Dagbladen en brieven uil Ysland te Kopenhagen aangeko men bevestigden dit vermoeden. In een brief uil Reikiavik dd. 18 April, worden hieromtrent na dere bijzonderheden medegedeeld. In den winter van 1872—1873 had men in verschillende deden des lands vulkanische uitbarstingen waargenomen, naar men meende allen afkomstig van denzellden krater, die ook reeds in 1867 zijne werking had geopenbaard. Men had reeds dikwijls getracht hem te naderen, doch was telkens voor de groote moei- jelijkheden teruggedeinsd zoodat men nog niet zeker is van zijn juiste ligging. Nadere onderzoe kingen door een bewoner aldaar gedaanhebben als waarschijnlijk uitgemaaktdat de laatste uit barstingen van een anderen krater dan dien van 1867 zijn en wel van een geheel nieuwen. Lan gen tijd hebben in den omtrek van dien krater meer of min hevige aardbevingen plaats gehad waarop dikke rookwolken zijn gevolgd eensklaps vertoonden zich vlammen, die zich weldra hemel hoog verhieven en een geduchte uitgestrektheid hadden na het zigtbaar worden dier vlammen hebben de aardbevingen opgehouden. Nog onlangs hebben weder onderzoekingen plaats gehad naar den vulkaan maar de nog heete lava de scheu ren in den grond en het voortdurend uitwerpen van kokend water en gloeijende steenen uit sple ten en heete bronnen maakten het den onderzoe kers zoo lastig dat zij niet anders dan bij bena dering de plaats van den krater konden aangeven. Onderweg vonden zij uitgeworpen steenendie dc sterkste van hen niet kon optillen. spel! Het kind, ontroostbaar over het lot van zijnen trouwen viervoetigen makker, had dien dapper wil len redden en was tot aan de schouders te water gegaan. Daar was de grond hem ontzonken, maar hij had de manen van de «Graauwe” gegrepen, die hem in de hand bestorven waren. Zoo hing hij half in het water. Zijn geheele ligchaam zat vol bloedzuigers. Met moeite werd hij losgerukt. Na een uur was het kind een lijk I Dc Événement meldt de geboorte van een won derkind in een der armoedigste wijken van Parijs, nl. Butte-au-Cailles. Het is een kind-aap en ove rigens goed gevormd. Dit wonderkind heelt een langen staart, de huid is bedekt met zacht, zijde achtig goudgeel haar. Evenals de apen heeft het kind°vier handen; de vorm is die van een gewoon kind de uitdrukking evenwel levendiger dan ge woonlijk bij pasgeboren kinderen het geval is. Het heeft reeds vier tanden boven en zes beneden in den mond Door deze vroegtijdige verschijning van tanden kan de moeder het kind niet zoogen en is zij genoodzaakt het door middel van een zuigflesch groot te brengen. De vader, een timmermansknecht is weoens deze misgeboorte zoo aangedaan dat hij in "twee dagen niet te huis is geweest en naar zijn broeder is gegaan die in de omstreken van Parijs woont. Men vreest dat de ongelukkige het verstand zal verliezen daar hij zich maar niet kan vereenigen met het idee een kind-aap tot zoon te hebben; de doctoren geven de verzekering dat het kind in het leven zal blijven. Het is echter in onzen lijd van wonderen en monsters een aardig fontuinlje. Te Ville Neuve-St. Georges, nabij Parijsis een groote vijver vol bloedzuigers, waarvan de eigenaar een niet onbelangrijk voordeel trekt. Volgens ge woonte voedt bij de bloedzuigers met oude paar den die bij te halver lijf in het water jaagt en daar vastbindt. Aldra zijn de beesten met bloed zuigers overdekt. Na twee a drie dagen gewoon lijk is het paard bezweken. De meester nu van dien vijver, Moulin, had een oud paard van 27 of 28 jaar, de »Graauwe” geheeten. Het spreekt van zelf dat de xGraauwe” niet veel meer dienst kon doen. Het werd alleen nog gehouden ten pleiziere van 's mans 7jarig kind. Het paard was zoo goed en mak men zette het kind er op en dit reed er meê rond. Desniettemin verooordeelde de vader hel ter dood als doodvreterhet ging naar den vijver en aan den paal. Des avonds, toen Moulin te huis kwam, miste hij zijn zoonlje On gerust ging hij met eenige bedienden overal rond om het te" zoeken. Twee uren lang te vergeefs «Laten wij ook eens aan den vijver gaan kijken, zeide nu iemand. »Ja - zeide de vader en een rilling voer hem door de leden. Afgrijselijk schouw- Meer en meer blijkt dat de duitsche regeling zich met bare kerkwetten op een glibberig pad beeft begeven. Het beboeten gevangenzetten en afzetten van geestelijken drukpersvervolging in naam der vrijheid, heeft geen ander gevolg dan dat weer nieuwe wetten en nieuwe straffen noodig worden. De magt, die zich slerk genoeg betoonde om geestelijke orden over de grenzen te zetten mist toch de kracht om te beletten dat even over die grenzen de leden der verbannen orden zich nestelendat pamfletten worden gedrukt geld opgehaald voor en feest gevierd ter eere van de verjaagden. Eene internationale regeling van die zaak wenscht Prnissen-Duilschlandin dien zin dat nergens wordt toegeslaan en toegelalen wat door de bondsregering verkeerd genoemd wordt. Intusschen acht men niet overal den pruissischen toestand nuttig en noodig; niet overal wil men in den strijd voor de beschaving de wapens gebrui ken, die in Duitschland daarvoor worden gebezigd. Daarom vindt Duitschland niet overal medewerking zóó als hel die verlangt. Zoo b. v. drong het te Rome met het oog op de keuze van een opvolger van Pins IX, nan op eene herziening van de waar- horgenwet. Die wet, in 1871 in Italië afgekon- digd, bepaalt: de paus is onschendbaar, zoo zelfs, dat een aanslag op zijn persoon gelijk staat met een op den persoon des konings terwijl andere hem aangedane beleedigingen worden vervolgd. De italiaansche regering verleent den paus souvereine eerbewijzen waaronder bet regt om er een eigen garde op na te houden. De paus krijgt eene jaar- P—083—MCgBMBa— lijksche dotatie van 3,225,000 francs (die hij lot nog toe weigerde voorts het gebruik van het va- ticaan, het lateraan, de villa Gastel Gandolfo (dat niet is geweigerd). Hij heeft voorts alles wat een souverein kan verlangen en bovendien is met name gewaarborgd de volledige vrijheid van de keuze eens pausen en van de oecumenische conciliën zoodat geene overheid hoegenaamd eenige inbreuk kan maken op de persoonlijke vrijheid der kardi nalen. Maar ook, alle bijzondere wetten op het re>t van vereeniging van geestelijken zijn afge- schalï en de geestelijken onder het gemeene regt vebragt. Over handelingen van het kerkelijk ge zag op geestelijk gebied en op dat van kerkelijke tucht oordeelt de burgerlijke regter en hij verbiedt de zoodanige, die in strijd zijn met de wetten van den staat, met de openbare orde of met de regten van derden. Onder deze wet heeft Italië rust. De paus mag vloeken of zegenen; de wet, die het regt voor allen erkent, wordt gehandhaafdden bisschoppen wor den geene eeden opgedrongen, die zij niet kunnen houden, maar zij zyn, by overtreding der wet, onderworpen aan de uitspraak des regters. Regering en parlement hebben eendragtig den aandrang van Duitschland om in dezen toestand wijziging te brengen, weerstaan; men wil er geene bisschoppen, veel minder den paus opsluiten. Italië dankt zijne eenheid aan den wil des volks en het volk is er gehecht aan de instellingen, die de vrij heid waarborgen Duitschland ontving zijne een heid van zijn vorsten en de magt van den staat neemt er de plaats in van de persoonlijke vrijheid. Een merkwaardig bewijsdat de italiaansche volksvertegenwoordiging de geestelijken beschouwt als burgers van den staat gelijk andere menschcn, is het aannemen van een amendement, waarbij zij even als anderen dienstpligtig worden gemaakt. Wel beweegt de curie hemel en aarde om dit be sluit te doen herroepen wel schreef de paus aan den koning een briefwaarin hij hem voor deze bijzondere gelegenheid alle officiële titels gaf, maar nu zal de staat op zyn beurt zeggen; non possu- mus, wij kunnen niet. T Is niet onleerzaam, de verschillende toestanden van Duitschland en Italië tegenover elkander te beschouwen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1