NIEUWS- EN Al- VERTENTIEBLAD. 1875 Veertiende Jaargang No. 19. binnenland. BUITENLAND. DONDERDAG 15 Mei ll ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Gents. «mi De 16 Juny zal gewijd zijn aan de herdenking der wonderbare verschijning van het heilige hart aan de gelukzalige Margaretha Alacoque, dan 200 jaar geleden. .Dagelijks komen er uit alle deelen der aarde bijna ontelbare smeekschriften van bis schoppen en petitiën van geloovigen tot Pius IX waarin met aandrang verzocht wordt, dat by zeil, teneinde de godsvrucht voor het heilige hart aan- te prikkelen en te doen toenemen, zich gewaardige de geheele wereld aan dat hart toe te wijden. Pius heeft in zijn geest voor God hel gewigt der zaak overwogen en, om aan de vrome verlangens te voldoen, zich gewaardigd een voor deze gelegen heid dienend gebed goed te keuren. Hij maant aan, om het, in welke taal ook mits juist ver taald te verrigten. Zoodoende zullen de ge loovigen in het heilig hart de veiligste schuilplaats vinden tegen de gevaren, welke hen zullen bestor men. Aan alle geloovigen, die dit op den bepaal- Gaan we de lijst na der namen van die leden der Tweede Kamer, die dit jaar moeten altreden, dan blijkt, dat van die 40 heeren 21 tot de libe rale party behooren, terwijl de overige 19 conser vatief, anti-revolutionair of ultramontaanse!] zyn. De 8 Junij wordt dus wel een gewigtige dag. De uitsla" der verkiezingen op dien dag is te gewtg- tigeromdat aanhangige spoorwegwetten en be loofde wijzigingen in de onderwijswet op haar eert Vrijdag, den 30 April, was in de steenkolenmijn te Bunkers Hill (Engeland) een honderdtal mannen en kinderen, waarvan er 35 op 600 yards aistand van de opening, aan den arbeid waren. Plotseling werd het dakwerk, dat den ingang der putten be dektmet een vreeselijk geweld weggeslingerd. Door den hevigen slag gewaarschuwd verzamelde zich weldra eene menigte menschen rondom de opening van de put. In allerijl werd een kleine ploeg gevormd, die afdaalde, om een onderzoek in te stellen naar den toestand der mijn en der werk lieden, wier dood zeker scheen. Zij, die met deze taak belast waren, vonden al spoedig verscheidene lijken. De luchtaanvoer werd gelukkig onmiddel- lyk goed hersteld. De lijken der verongelukte werklieden werden naar eene naburige herberg ge- bra"t- sommige waren erg verbrand en geheel on kenbaarandere droegen geen spoor van doorge staan lijden. De oorzaak der ontploffing is onbe kend "ebleven het onheil kan zogwel aan een ongeluk als aan onvoorzigtigheid worden toege schreven daar het verboden was in de myn met andere dan veiligheidslampen te komen, terwij de pompiers nog des morgens de myn bezocht hadden. Er zyn reeds 41 dooden gevonden. Is de bijbel Gods woord, dan is elke handeling, in strijd met dat woord, zonde, en is er gezondigd door een jong Amerikaan, student in de medicijnen te Parijs. Immers, wie met de voeten haastig is, zondigt, zegt de Schrift (Spreuk. 19:2), en de roeke- looze jongman ging eene weddenschap aan, dat hy in 13 uren lijds tweemaal om de vestingwerken van Parijs zou loopen. Zondagmorgen te halt zes becon hij zijne wandeling, twee vrienden volgden hem in een rijtuig. Vier uur later gaf het paard, dat een draf moest aannemen om den Binken voetganger bij te houden de zaak op het beest kon niet verder. De Amerikaan liep door en vol- bragt zijn eersten omgang in 5 uren 7 min. Zijne vrienden hadden zich van een versch paard voor zien doch dit kon het op den duur tegen den Amerikaan niet volhouden. De getuigen hadden er toen genoeg van en verklaarden de weddenschap gewonnen. Is't niet verschrikkelijk, zulk een over winning? den da" doen verleent de paus in den gebruike- lijken vorm in de kerk een vollen aflaat ook toepasselijk op de zielen in het vagevuur mits zij gebiecht en zich met de heilige communie ge- voed hebben. Alweer heeft het pruissische huis van Afgevaar digden een wet te behandelen, die de kerk raakt. Die wet zegt«alle roomsch-katholieke orden en alle daarmee gelijk gestelde congregatiën zyn van hel pruissische grondgebied uitgesloten. Ue be staande orden moeten binnen zes maanden ont bonden zijn. Voor vereenigingen, die zich met op-- voeding en onderwijs bezig houden kan de ter mijn voor ontbinding tot vier jaar verlengd wor den. Orden die zich uitsluitend aan ziekenver pleging wijden, mogen blijven bestaan, maar kun nen ten allen tijde bij koninklijk besluit worden opgeheven en zijn onderworpen aan het toezigt van den staat. De eigendommen van de geeste lijke vereenigingen die ontbonden zijn worden voorloopig door staatsambtenaren beheerd. Uit die gelden wordt voorzien in het onderhoud van de tegenwoordige leden en omtrent de verdere be stemming zal nader bij de wet worden beslist. Het is te verwachten, dat deze wet onveranderd zal worden aangenomen; alle fraction van de Kamer met uitzondering van hel centrum (de ultramon- tanen) zijn het hierover eens. Het l.lerliner Tageblatl zegt er van «Het tot stand komen dezer wet is in den strijd tegen Home, ofschoon hij natuurlijk niet op militaire wijze uit gevochten kan worden met een gewonnen slag gelijk te stellen. Monniken eti nonnen zijn altijd in de armee der curie de pionniers geweest, die den eigenlijken geestelijken het terrein moesten effenen. Door hen op de vlugt te slaan berooft de wet de vijandelijke armee van een harer werk zaamste bestanddeelen en vermindert ook de aan- valskracht der overige troepen. Hoe hardnekkiger de curie alles op het spel zet om openlijk en in het geheim het gezag der staalsmagt te onder mijnen des te dieper en sterker moet ook de tegenmijn worden aangelegd, welker ontploffing den staat van een gevaarlijken vijand zal verlossen. Het Belgische weekblad la Paix, welks redacteur, de heer Goomans, tevens lid der Kamer is, bevatte onlangs een overzigt van den toestand van s lands schatkistwaaraan toegevoegd was een ofspraak on het bestuur der financiën en eene beleediging voor de liberalen. Zij zouden den minister Malou beschuldigd hebben dat hij een staatsbankroet trachtte te bewerken. In eene zitting der Kamer vroe" de heer Bara den minister inlichting, waar om voor bedoeld artikel 200 francs uit de schat kist was betaald zooals bleek uit eene kwitantie door den redacteur afgegeven. T Kwam den jeug digen redenaar wat aanstootehjk voor, te meer, omdat die post, om de zaak geheim te houden gekweten was uit de som, op de begroeting) voor- komende voor bindtouw, spelden, lucifers enz., ten gebruike op de bureaux van bet departement van financiën. Bovendien verdiende bedoeld ar tikel afkeuringomdat de heer Goomans daarin alle militaire en andere uitgaven verdedigt, terwijl hij ze bij de behandeling bestreed. Door e«n toé val is dit schandelijk feit ontdekt maar hoeveel andere subsidiën van gelijken aard zijn misschien aan de katholieke pers verstrektzoowel door Malou als door andere ministers Bij het budget van het katholiek kabinet bestaat dus een repti- liënfonds en de ministeriële bladen beschuldigen de liberale pers dal zij ondersteund wordt uil hel reptiliënl'onds van von Bismarck De minister had hierop weinig te zeggen hy erkende het feit, dat ook niet geloochend kon wor den en verklaarde, dat hij de 100 francs uit zijn kas aan den staat heeft teruggegeven. Ook de heer Goomans beloofde terug te geven wat hij ontvangen had. Is een ministerdie de staatskas besteeltbij de bekendwording daarvan, met de teruggave van het geslolene van de zaak ai Door den gemeenteraad van Keulen is, na lang durige beraadslagingen met groote meerderheid besloten, om in plaats van het thans gevolgde be ginsel der confessionele scholen te stellen dat der neutrale school. Al weer een bewijs, dat de con fessionele school, waar zij onbelemmerd kan wer ken, de behoeften niet bevredigt. Wees zoo weining bijgeloovig als ge maar wilt, toch zijn er gevallen en omstandigheden die den slerksten geest schokken als een kind. Gogucl, te Parijs, is man van zaken, van financiën, een posi tief man, die noch aan spoken, noch aan aardman netjes of kaboutertjes gelooft, dien het huilen van een hond niet verschriktnoch het breken van een spiegel noch het geluid van het doodklop- pertje. In één woord, Goguet is een sterke geest van den sterksten graad, Toch bleek hij niet on toegankelijk voor beangstigend bijgeloof. Frédéric Go"tiet telt zoo wat 50 jaren. Ongeveer 8 dagen geleden ontvangt hij van den concierge als voor hem gebragt, een inmortellenkrans met zijn naam in zwarte letters. En zie de steikc man werd ietwat onpleizierig te moede. Den volgenden mor gen weer een paket gebragt door een wezen in diepen rouw, dat echter geen naam wilde zeggen. In dat pak is een stuk zwart roüwlaken bezaaid met zoogenaamde tranen van witte wol en een klein zwart kruis, waarop de woorden: «Hier rust Frédéric Goguet, gestorven 1 Mei 1875. Bidt voor hem.” Nu werd Goguet werkelijk van sterk heel zwak hij kroop te bed verzuimde zijne zaken zoo zelfs dat hij vergat bij de correctionele regt- bank zyne klagt te adstrueren tegen zekeren Jozeph Phoque, zoodat hem zijn eisch werd ontzegd. Eens klaps vaart hem een idéé door het hoold zou alles ook het werk van dien schurk kunnen zijn! Zijn sterke moed rijst uit de schoenen een paar graden opwaarts; hij begeeft zich naar Phoque. Sinds den vorigen avond is hij verdwenen maar de concierge heeft hem met rouwvoorwerpen zien komen en gaan. Geen wonder dat Goguet weder een klagt tegen Phoque indient. ADVERTENTIEPRIJS: 59 Gis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Gent per regel Overigens naar plaatsruimte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1