NIEUWS- EN Al- I I I VERTENTIEBIAU. 1875 Veertiende Jaargang No. 20. ra BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 20 Mei. 1 'l W- den stichter der Mormo- I I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. I I I In den Jardin d’Acclimation te Parijs worden de slangen gevoed met levende ratten. Voor eenige dagen geschiedde dit weermaar de rat was de slang te gaanw, sprong haar naar de keel en bragt haar° zulk een beet toe, dat zij overleed. Die ratte- beet kostte 1200 francs. Een amerikaansch dagblad, de Chicago Illustratie verhaalt het volgende van den stichter der Mormo- nen-secte, Joe Smith: Hij had zijne discipelen uitgenoodigd getuigen te zijn van een wonder dat hij zou verrigten en dat daarin bestond, dat hij Zou wandelen op de wateren van het Zoutmeer. Er was een ontzettende menigte toegestroomd. Plotseling neemt de profeet het woord: »Ik kan dit wonder slechts door het geloot ver wezenlijken! Gelooft gij allen, dal ik op de wateren kan wandelen Ja wij gelooven I” schreeuwde de opgewonden ma»Welnu,” vervolgde Smith, koelbloedig zijn hor loge uithalend, «welnu, dan is het onnoodig om met zulk een beuzeling tijd zoek te maken, lijd is geld. Keert tot uwe bezigheden terug. yF" ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—1 regels. Vervol- gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. Een rijke Rus, de hofraad Jegor Ryschkar, huwde op gevorderden leeftijd een jong arm meisje. Het huwelijk was niet gelukkig de echtgenooten verlieten elkander. De man stelde den eisch tot echtscheiding inmaar voor hem dien door de heilige synode werd toegestaan werd hem een zoon geboren wien hij echter niet als kind er kende. De moeder ging met het kind naar Kischi- new waar zij overleed. Sedert zijn vele jaren verloopen de rijke hof raad is overleden en heeft zijn neef tot eenig erf genaam van zijn kolossaal vermogen gemaakt. Maar nu verscheen de doodgewaande zoon Paul Ryschkar en eisebte de erfenis op. De helft is hem dan ook door den regter toegewezen en de arme vaandrig werd aldus millionair. Maandag had te Hughtown, t kleine hoofddorp van’t Mary’s-eiland de begrafenis plaats van de aangespoelde drenkelingen. Zeven en dertig lijken werden op karren, bespannen met de kleine mland- sche hitten, naar ’t kerkhof gebragt. De weg liep over rotsen langs de zee, die kalm genoeg nu ghin- merde in den zonneschijn. De gansche bevolking van 't eiland had den arbeid gestaakten was bij de plegtigheid tegenwoordig. De ruwe, zwart ge verfde'doodkisten waren met bloemen bestrooid een aandoénlijk blijk van de deelneming der een voudige eilanders. Geen hoofd bleef gedekt bij t voorbijtrekken van den treurigen stoet, en in menig oog blonken tranen bij't zien van een der gered den den heer Reidererdie half wezenloos van smartde lijken volgde van zijne vrouw en zijn éénig kind. Tot welke speculation de verkiezingen aanleiding "even blijkt weer uit een artikel in het Wageningsch Weekblad. 't Is Let Weekblad leed, dat de confes sionelen den graaf van Zuylen niet tot kandidaat kunnen stellen. Hij had wel hunne «bijzondere sympathie gewonnen door de beslistheid, waarmee hy tegen de ultramontaansche politiek is opgetre den.” Maar hetgeen hij verder in zijne brochure heeft gezegd maakte hem voor de partij van het Weekblad onmogelijk en nu steunt het zeer den heer Savornin Lohman. In dit een en ander is natuurlijk nietswaarop iemand aanmerking kan maken, maar het blad zegt nog: «En nu weten we woldat ook de heer Lohman het met met vla" en wimpel halen zal dat we nu in Arnhem IigtD een 4 a 5tal kandidaten krygen, toch meenen we, datindien de groote meerderheid der onzen de kandidatuur van den heer Lohman steunt, hij eroote kansen voor zich heeftom met den door de liberalen te stellen kandidaat in herstemming te komen en alsdan de hoop hem ten slotte ge kozen te zien niet geheel ijdel kan heeten Ziedaar nu de speculatie. Het ijveren tegen den invloed der roomschen wordt aangemerkt als eene aanbeveling voor den heer van Zuylen maar nu menom eene bijkomende redeneen anderen kandidaat de voorkeur geeftrekent de party die roomschen invloed schuwtbij eene mogelijke herstemmingop den steun van de roomschen voor haar kandidaat. Zeker een wel wat curieuse speculatiemaar waarvan het welslagen in den tegenwoordigen toestand niet eens tot de onmoge lijkheden behoort. ■iiMH iimi Een van de ontzettendste schipbreuken waar van de bijzonderheden bekend zijn heeft bij de Scilly-eilanden, het meest westelijk gelegen punt van Engeland, verleden Vrijdagnacht plaats gehad. Op een afstand van een dag stoomens van Ply mouth is de nieuwe mailboot van de Hamburg Steam-Companyeen schip van 3500 ton ver brijzeld op de blinde klippen die5 minuten ten oosten van den Bishop-vuurtoren weleer den ondergang van de gehcele vloot van sir Gloudesley Schorel veroorzaakten. Sinds dat voorval is de vuurtoren opgerigtdie duizende schepen gewaar schuwd beeft’, dat ze in gevaarlijk water waren doch die den 7 dezer geen dienst kon doen door een dikken mistwelken do oostewind van het land bragt en over de zee verspreidde. Het weder was warm vochtig en drukkend, en daar de ka pitein van de boot wist, dat bij in de nabijheid van de Scilly eilanden was welke hij steeds zoo digtbij mogelijk passeerde, opdat men de aan komst van zijn schip naar Plymouth zou kunnen telegraferen liet hij de mistfluit telkens een sein geven en met haiven spoed stoomen. Terwijl allen op dek op den uitkijk waren naar den vuur toren stootte bet schip plotseling zwaar op de blinde klippen genaamd de «Retarrier-Ledges”. leder zeeman zag onmiddellijk dat het schip red deloos verloren was en de slechts al te gewone gevolgen van een schipbreuk hadden plaats. De nacht was donkerde zee stond holde pogin gen der officieren en bemanning om de booten in zee te krijgen werden verijdeld door de paniek der 208 passagiers en vooral door de wanhoop der arme moeders die hare kinderen poogden te redden. Drie booten werden in zee gelaten van welke één onmiddelhjk in stukken werd geslagen en een andere, na vele uren rondgedreven te hebben, te Fresco-eiland aanspoelde. De groote meerderheid der passagiers en bemanning welke met de of ficieren 120 koppen sterk was deed geen po ging om het schip te verlaten. Alarinschoten wer den gelost en vuurpijlen afgeschoten doch vóór hulp kwam, was de stoomboot gezonken en waren de masten die vol vrouwen waren welke men er aan vastgebonden had weggeslagen en, daar ze van ijzer waren, in de diepte verdwenen. Drie honderd veertig mannen vrouwen en kinderen verloren dus het leven. De overgroote meerder heid der passagiers bestond uit landverhuizers die terugkeerden naar Europa. De kapitein verloor het leven doch de 1ste en 2de officier zijn gered en van hen zal men dus waarschijnlijk vernemen hoe het geschied is dat de stoomboot zoo digt in de nabijheid der gevaar lijke klippen kon zijn, zonder dat iemand dit wist. Het schip had 300,000 dollars in goud aan boord voor Cherbourg bestemd 250 zakken brie ven en een kostbare lading. Meer dan 50 zakken brieven zijn opgevischt door de zeelieden van de Scilly-eilanden een groot gedeelte der lading is op de kust langs de baai geworpen doch het good is verloren en wel in zulk een ongelukkige plaats dat het zoo goed als ónmogelijk zal blij ken het op te visschen gelijk geschiedde met de baren goud uit de spaanschc galjoenen die 300 jaren geleden in de Vigobaai verongelukten. Meer dan vijftig lijken zijn reeds aan wal ge spoeld en het is geblekendat slechts eene en kele vrouw gered is. In Frankrijk zal bet weder niet ontbreken aan bedevaarten. Ook is het getal zalige oorden daar met een vermeerderd. Te Gheppy in het depar tement Meuse, is de heilige maagd verschenen aan twee kinderen en zij beloofde alle zieken te ge- nczen, mits zij gelooven. Aan den National wordt hieromtrent geschreven: «Ik heb Zondag meer dan 1200 menschen ontmoet, die van dat pelgrimsoord terugkwamen en allen min of meer ziek of gebrek kig waren. Gewoonlijk verschijnt de heilige maagd tcijen 4 uur aan het kind, dat alleen de verschij ning zien kan. Een vrome zuster vraagt dan Ziet gij de heilige maagd? Ja. Hoe is zij gekleed? In 'het wit. Daarop naderen de zieken, noemen hun naam en stand, en net kind vraagt aan de heilige maagd of de persoon genezen zal. Het antwoordt luidt gunstig of ongunstig, ver moedelijk naar de mate van het geloof van den persoon anderen zeggen, dat het nog meer ar- hangt van hel gehlelijke offer, dat voor dit consult gestort wordt, want betalen moet men en hoe meer hoe beter. De zieken, wien genezing is toegezegd verkrijgen die eerst na verloop van negen dagen die zy°op de geheiligde plaats moeten doorbrengen.’' Den 5 dezer tusschen 4 en 5 uurwoedde in Leuvens omstreken een geducht onweer. De bliksem viel op eene hoeve te Oud-Heverle. Hij ilronn in het huis en doodde een der zes perso- nen die daar bijeen waren. t Was een meisje dat uit vrees voor het onweerhierheen gevlugt was. In minder dan eene seconde was zij dood hare kleêren waren half afgerukt en in brand ge raakt. Het vuur deelde zich mee aan de woning, waaruit de andere personen spoedig vlugtten. Hun ne kleêren waren eenigzins verbrand en de oude vrouwwier huis in de asch werd gelegd, is doof geworden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1