VERTENTIEBIAB. NIEUWS- EN AD- te few 1875 Veertiende Jaargang No. 21. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG ‘11 Mei. 4? ■wiu min I ■I JLi fanijüg ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. bij herstemming steunen c„ ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. wijze Pinkster ;oimen zij J den Als de berigtgever In Pennsylvanië (NoordAmerika) hebben hevige branden gewoed. De steden Osceola en Hontzdale zijn gedeeltelijk door de vlammen vernieldde schade wordt op twee millioen dollars geschat. In Ofen is dezer dagen een paar in het huwelijk getreden dat in trouwe liefde bijna Philemon en Baucis zou kunnen beschamen. De bruidegom was 60 de bruid 55 jaren en niet minder dan 35 jaren waren zij met elkaar verloofd. Zij hadden namelijk de gelofte afgelegd niet te huwen, vóór dat zij 10,000 florijnen bijeengespaard hadden. On langs nu bragt de man de laatste ontbrekende 16 florijnen in de spaarbank. Gedurende die 35 jaren werkte de man als schrijnwerker, zoowel in Hon garije als in het buitenland terwijl de vrouw als dienstbode diende en wel gedurende al dien tijd slechts in twee huisgezinnen. Terwijl te Lussac bij Libourne in Frankrijk de geheele mannelijke bevolking op 't land aan den arbeid was en alleen de huismoeders aanwezig waren, dacht een landlooper, dat nu voor hem de gelegenheid gunstig zou zijn om zich kosteloos van het een en ander te voorzien. Hij klom een openslaand venster van een huis binnen en be proefde dadelijk al wat niet nagelvast was mede te nemen. Geld, een ham, eijeren enz. verdwenen achtereenvolgens in zijn wijde zakken. Hij had er niet op gerekend dat zijn binnengaan gezien was en, weer buiten gekomen, zag hij zich al spoe dig omringd door een twaalftal moedige madams, gewapend met tangen, ascbschoppen, bezems, har ken en spaden. Zij schenen wel lust te hebben, dat keuken- en tuingereedschap in aanraking te brengen met zijn hoofd en omdat hij daartoe geheel geen lust gevoelde, beproefde hij niet eens tegenstand te bieden, maar gaf zich op genade en ongenade over. In den krijgsraad die de dames nu belegden was men het niet dadelijk eens of men den ge vangene, onder behoorlijk geleide, naar de gevan genis zou brengen of hem maar terstond ophan gen, of hem vastbinden aan een boom en dan een gendarme halen. Tot het laatste werd besloten. Men bond hem stevig vast. Eene schildwacht werd bij hem geplaatst en terwijl een andere der dames de gendarmes haalde keerden de overigen terug naar hare eenigzins verwaarloosde middagpotten. De politie was echter ver te zoeken; het duurde vier uureer zij aankwam. Zoolang stond den dief aan den boomsteeds bewaakt door eene schildwacht, die van tijd tot lijd werd afgelost. Niet ver van Versailles ligt het dorpje Viroflay. Aan het station aldaar werd een kaartje naar Parijs genomen door een reiziger, blijkens zijne papieren letterkundige en Sebastiana gebeeten. In afwach ting van den trein wandelde hij op het perron heen en weer en begaf zich vervolgens ook op den weg die langs de rails loopt. Daar werd hij door twee mannen aangevallen vermoord en be roofd. ’t Was op niet meer dan twintig pas af- Aan hel slot van een hoofdartikel over de inter pellatie van den heer Kuyper zegt de Standaard «Ten slotte nog een kort woord over de houding van graaf van Zuylen. Ze heeft ons diep gesmart. Dat een man, die met ons den Christus belijdt, er toe komen kon, dermate onze rigting, ons verleden en onze leiders in een lachwekkend daglicht te plaatsen ten aanschouwe van onze felste tegen standers op een oogenblik dat de belangen der christelijke school op het spel stonden we begrijpen het niet en willen het liefst niet begrijpen. De ziel schreit bij zulke droeve ervaringen. Hoe diep zijn we loeh gezonken dat zoo iets onder christenen mogelijk is. En hoe moet het dan nu? Treedt graaf van Zuylen dan nu Voor goed van het staatstooneel? We wilden zoo gaarne anders. Hij beschikt toch over zoo uitnemende kracht. Wie wijst hier een reddingsplank aan Ook meent de Standaarddat nu de interpel latie Kuyper er voor de anti-revolutionairen, zelfs ewmiiig geen spraak kap zijn van het der ministeriële kandidaten als zoodanige g voor van en ontving na I Toen de dierentemmer Bidel, die met zijn mena gerie zich te Parijs bevindtde vorige week bij een voorstelling het hok der koningstijgers zou binnengaan greep de jaguar met zijne klaauwen den staart der leeuwin, die men in haar hok deed terugkeeren hij beet en verscheurde dien staart in niet geringe mate. Drie bedienden met lange ijzeren staven waren niet in staal hem te doen loslaten. De leeuwin brulde van pijn de andere wilde dieren begonnen mede te brullen. De aan wezige toeschouwers werden door dit concert in angstige spanning gebragt. Eerst Bidel zelven ge lukte het den jaguar met een zwaren ijzeren stang terug te drijven. De leeuwin schoot er toch een stuk van haren staart bij in. Onmiddellijk begaf Bidel zich nu in het hok der tijgers. Een dezer dieren sloeg met den klaauw den steel van zijn zweep stuk. Bidel bleef onverschrokken, en hoe wel het publiek riep «Genoeg genoeg avond!” zette hij zijn toeren voort en e afloop daverende toejuichingen. stands van ’t station waar steeds een druk ver keer is. De daders, die gevlugt waren, zijn toch gearresteerd. Mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans, schreef een opstel over de vrijmetselarij. Dat de bisschop dien oorsprong en wortel van alle kwaad geen ver- eerend getuigenis geeft is van zijn standpunt te verwachten. Hem zelven heeft zijn geschrift een vereerend getuigenis van den paus bezorgd. In een brief aan den bisschop schreef de paus »In den oorlog, dien de kerk door de secle (weet de paus niet, dat de vrijmetselaars geen secte zijn?) <ler vrijmetselaars wordt aangedaan, was de open baarmaking van dit geschrift nuttig en' tijdig. Tij dig vooral, omdat deze secte, die zich zoolang ver borgen hield, thans zich in hare bedoelingen ont maskert dat zij in zeker land den misdadigen strijd tegen de kerk leidt. «Hel is ook zeer nuttig want nu het noodlot tige karakter van deze secte bekend is, moet ieder eerlijk man zich van haar verwijderen en zullen ook sommige lieden die de geheimste mysteries nog niet kenden zich terugtrekken.” De paus is dus wel overtuigd dat de vrijmetselaars geen eerlijke Heden zijn. «Wat mij,” zegt de paus verder, «nog het nut tigst schijnt in uw geschriftis de helderheid waarmede gij bewijst, wat de wezenlijke oorsprong is van de zoo geprezene vrijheden, zooals de vrij heid van geweten van eeredienslvan de pers enz. Na ii gelezen te hebben, kan niemand ont kennen, dat dit alles is voortgekomen uit de werk plaatsen der vrijmetselarij om de burgerlijke en godsdienstige orde omver te werpen.” Zouden de vrijmetselaars zelf wel weten, dat zij de bewerkers zijn van zooveel vrijheid Zouden paus en bis schop niet wel al weten kunnen, dat het vergeefsche en ook misdadige moeite is die vrijheid weer te willen vernietigen? Moest iemand die onfeilbaar isniet beseffen dat het belang der menschheid zwaarder weegt dan het belang van eenigen die zich geestelijken noemen zijnen in asch en puin. De brandweer was al spoedig na liet uitbreken der vlam die door een zuidwesten storm werd aangewakkerd, buiten staat te blusschen haar beste stoomspuiten werd ver nield. Door het doen springen van huizen door middel van buskruid, werd nog een deel der stad behouden. De bevolking was zoo opgewonden dat het groole moeite kostte het uitbarsten van een oproer te voorkomen. Drie rnenschen werden gedood en twaalf gekwetst. Een aantal plunde raars werd gearresteerd. Door assurantie wordt ongeveer de helft der schade gedekt; na den brand van Chicago zijn de maatschappijen zeer voorzig- tig geworden met het doen van verzekeringen in van hout gebouwde steden. De Indianen in Florida breken hun hoofd niet met de vraag of liet begraven, dan wel het ver branden der lijken de voorkeur verdient. Als een Indiaan op weg is, het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen dan brengen zijn «vrienden hem naar een plek, waar een roofdier hem gemakkelijk kan verslinden. De begrafenis- of verbrandingskos- len worden daarmede natuurlijk uitgespaard. Door den branddie op het einde der vorige maand te Oshosh in Wisconsin in een houtmolen ontstond, is over eene oppervlakte van anderhalve mijl in de (engte en een halve mijl in de breedte alles vernield. Alle banken de drukkerijen der dagbladen, hét post- en telegraafkantoor, de opera, het spoorwegstation alle hótels op één na eene kerk, een aantal fabrieken en vele groote maga- De Carlisten hebben op hunne gevierd Vrijdags voor het feestbegcf.r.e: reeds de stad Guetaria uit een batterij op berg Garatete beschieten. zich niet beeft verteld zijn 380 bommen en 800 granaten in de stad geworpen. In de baai van Zarauz lag echter een eskader van de regetings- vloot, ’t welk het vuur zoo goed beantwoordde, dat, terwijl ook de belegerden hevigen tegenstand boden de Carlisten zijn afgetrokken. Met groot verlies wordt er bijgevoegd. Toch konden ze ver volgens Renteria en op Pampelona 24 schoten lossen. Nabij Bruch behaalden de Alfonisten een belang rijke overwinning. Zij namen sterke position met verlies van 93 dooden en gekwetsten maar de Carlisten verloren meer, 'l is als in de rarekiek: onder winnen ze, boven verliezen ze.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1