NIEUWS- EN AU- 1 VERTENTIEBIAD. I binnenland. 1875 Veertiende Jaargang No. 23. BUITENLAND. ag P DONDERDAG 10 Junij. «Waakt I waarin ld om er de t ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. »ll llll UH Mei verneemt, met ver van Ischikh zijn, leden gen ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. er in Nederland scholen moeten zijn geestelijke het onderwijs bepaalt De aardbevingen die in verschillende doelen van Klein Azië den 3, 4 en 5den Mei gevoeld werden, hebben niet alleen groote verwoestingen aangengt, maar ook menschenlevens gekost. In het dorp Sheïkliin het district Kara-Hissa stortten -OU van de 300 huizen in. Te Tchoril werden 28a van de 300 woningen vernield; 130 mensclien wer- den gedood en 170 gewond. Een vertrouwbare ongaaf van het totale verlies aan gebouwen en menschenlevens bestaat niet maar het moet zeer aanzienlijk zijn. VoHens een telegram uit Konstantinopel bere kent men, dat meer dan 2000 mensclien zijn om gekomen en verscheidene dorpen zijn vernield. Later schreef men uit Konstantinopel: De aard beving aan de westkust van Klein-Azre heeft nog niet opgehouden. Den llden, 's morgens, voelde men te Smyrna een heftigen stootdie eemge se conden aanhield. Denzelfdcn dag volgden nog twee stooten. Wel zijn er geen huizen ingestort maar vele muren zijn gescheurd. Men meent, dat het brandpunt op de Sporadische eilanden moet ge zocht wordenmaar hiermede schijnt in strijd te zijn wat men van de aardbeving van 3 tol In de maanden January, February en Maart van dit jaar, zijn 301 mensclien gedood en 1330 gewond op de spoorwegen van het brilscbe ko ninkrijk. In het Leidsch Dagblad geeft bakker op de volgende wijze arbeid van kinderen op steenfabrieken gaan de v den gang met half April i-.:- tembervan des morgens tot ’s avonds wanneer c„ werken, alzoo in April 's avonds 7 ure, in Junij half 9 en zoo afnemende weder van lot 1 uur zaam naam van mer gemaakten en brengen dien op de plaats om op Uit Zuid-Rusland wordt melding gemaakt van ’t. volgende eigenaardige duel dat ook elders aan beveling verdient: Twee rijke jongelm van goede familie, die langen tijd in vriendschappelijke betrekking hadden gestaan, geraakten in twist wegens eene actrice, aan wie beiden het hot maakten en zouden hun zaak met een duel be slechten. Beide mededingers hadden herhaalde nia- I len bewezen van persoonlijken moed gegeven beiden waren met het hanteeren der wapenen ver trouwd beiden waren jong en levenslustig, /.ij kwamen eindelijk overeen het duel met met pis- I tolen of degens, maar door het lot int te maken. I Hij die van twee stroohalmen den kleinsten trok zou’ niet verpligt zijn door zelfmoord een einde aan zün leven te maken maar hij zou zijn positie" in de maatschappij, zijn woonplaats en zijn vermogen laten varen, om geheel zonder mid- I delen zich een nieuw bestaan te verschaften. De trekking van ’t lot had plaats en weinige dagen daarop ^trok de verliezer, nadat hij zijne zaken gereoeld en zijn geheel vermogen voor verschil lende doeleinden had weggeschonken, te voet, zonder een kopek in den zak zijn woonplaats uil om door het bekleeden van een plaats als onderwijzer in de buurtzich de middelen te ver- I schaffen om naar Amerika te vertrekken waar I hij een nieuw bestaan hoopt te verkrijgen. een voormalig stcen- ...j.j een overzigt van den „p de steenbakkerijen: Op de de vormtafels gewoonlijk aan 1 en werken dan geregeld i'eileren werkdag (nl. bij gunstig weer) tot half Sep- van des morgens zoodra men kan zien ‘de duisternis belet voort te van 's morgens 5 tot van half 4 tot ’s avonds tot men in September 5 lot 7 uren werkt, 's Middags van 12 uu. schafttijd. Bij iedere vormtafel zijn werk- drie jongens of meisjes bekend onder den afdragers. Zij halen den door den vor- steen onder zijne handen vandaan te stijven In de Champs Elysées te Parijs wordt een stand beeld tentoongesteld, dat bestemd is voor een der pleinen van Mexico. T Is een standbeeld t welk eetui'>t dat de gedachtenis van groote mannen met verloren gaatook nietwanneer zij door hunne tiidgenooten miskend werden. T Is gewijd aan den ontdekker van Amerika Cliristoforus Columbus die er door wordt voorgesteld. De onverschrokken zeevaarder staatde eene hand lutgestrekt naar den hemel als om de Voorzienigheid te danken de andere hand op eene wereldkaart Amerika aan wijzende. Rondom hem slaan: Legon Diego die door zijne tusschenkomst Columbus redde van den brandstapel, waarop de inquisitie hem wilde bren gen; Juan Pcrèz, superior van het klooster van Probido, door wiens ijverige voorspraak aan Colum bus de uitrusting voor de ontdekking verschaft werd Las Casas de bisschop die naar Amerika vertrok om de bevolking te bekeeren, en eindelijk, een zendeling predikende het evangelie aan een jongen Indiaan. Het voetstuk is versierd met twee bas-reliefs, het eene voorstellende het bouwen eener kerk, het ander het aan land stappen van Columbus. Een ander standbeeld verrees in het Teutoburger woud. Daar was het dat in het jaar 9 de alles onderwerpende Romeinen een gevoelige nederlaag leden Hun aanvoerder Varus werd er door Her mann, vorst der Cherusken, zoo geslagen, dat kei zer Augustus, op het vernemen daarvan, meermalen uitriep Varus Varus 1 geef mij myne legioenen weder 1 Herman bleef ten allen tijde de held der Duitschers, en toen vooreen 40tal jaren de eenheids beweging in Duitschland begon vatte Ernst ion Bandel een westfaalsch edelman-beeldhouwer het denkbeeld op, om ter plaatse der overwinning een reusachtig standbeeld op te rigten. liet zou een grootsch nationaal gedenkteeken en zonder het voet- stuk WO voel boog zijn. Geholpen door rijke vrien den en openbare inschrijvingen kwam Bandel de aan dit werk verbonden mocijelykheden te boven, het beeld werd door hem voltooid en zal over een paar maand worden onthuld. «Hieraan zullen zij allen bekennen, dat gy mijne discipelen zijt, zoo gij liefde hebt onder elkander. Ik zeg u: hebt uwe vijanden hef.” Zij die zich bij uitsluiting discipelen noemen van Hem die zoo sprak zij die leden zijn van de orde van Jezus, geven aan die woorden een be- teekenis, zooals niet ieder er in zal kunnen vinden. Een plakkaat, te Antwerpen op verschillende plaat sen aangeplakt, getuigt er van. Eerst worden daar in de ongeregeldheden, hier en daar bij processien en bedevaarten voorgevallen toegeschreven aan beeldstormers geuzen schuim van het hberahs- mus, schurken, mannen van het nieuwe licht, god- verzakers. En dan deze oproeping: «Medeburgers 1” «Wat staat ons te wachten indien wij langer toelaten, dat de geuzen vrijelijk en zonder op eem- gen tegenstand te stuiten zich als heer en meester gedragen «Geweld,'tyrannie en ondergang van de godsdienst. •Dat staat ons te wachten, medeburgers, indien wij ons niet vereenigen om de godsdienstige vrij heid te doen eerbiedigen en een dam op te wer pen tegen de schandelijke brutaliteiten. «Medeburgers Laat uwe dierbaarste vrijheden, niet met voeten trappen. Eendragt maakt magt. Vrijdag was het te Antwerpen marktdag en de landlieden bleven in grooten getale voor de aan plakbiljetten staan. Naar verder aan de Indépen- dance wordt geschreven mengden priesters zich onder de groepen en deelden zij mede dat den volgenden Zondag de processie met steenen zou worden ontvangenzoo men van het platteland niet opkwam, ten einde aan de geestelijkheid den sterken arm te verlcenen. Zoo moet de domme hoop opgeruid worden tot niets minder dan burgeroorlog. De liberalen weten uit wélken hoek de wind waait en zullen niet zoo spoedig vuur vatten hun is de godsdienst geen voorwendsel om oorlog te prediken. Toch doet zulk opruijen kwaad. In Antwerpen zijn do gemoederen zoo gespannen, dat de minste aanleiding voldoende is, om straatgevechten te doen plaats hebben. Zoo o a. ontstond een rumoer ten gevolge der straatschenderij van een knaap die eene "kaars uilblies, welke ter eere eener processie voor eene woning geplaatst was. Men schreeuwde, dat het allerheiligste was aangerand en vooral de wijven namen aan de beweging deel. Zij wilden volstrekt den knaap uit het atheneum halen van welke instelling hij een leerling was, en hem doo- den. Den gebeden dag bleven zij vóór het ge bouw en men meentdat zij aangehitst werden door agenten van jezuiten en er geld onder haar is uitgedeeld. Des avonds voegden zich de man nen bij haar, die stokken en in zakdoeken gebon den steenen meebragten en op de «geuzen wilden losgaan. De politie versterkt door de pompiers, heeft het plein vóór het atheneum doen ontruimen. In de Taverne Bavaria, bet koffijhnis der liberalen, werden de glazen ingeslagen. De Precurseur deelt mede, dat tegen twee pries ters proces-verbaal is opgemaakt, omdat zij de wij ven opruidenen dat een man in eene herberg verklaardetwintig francs te hebben uitgegeven om den «boel op gang te houden. Zouden zulke feiten ook kunnen verklaren, waar- Volgens de berigten zou dat punt de bronnen van den Meander bij Deze plaats heeft verschrikkelijk ge- men zegt dat er 1000 huizen in puin lig- n en duizenden menschen omgekomen zijn. Slechts 20 woningen en 2 moskeen zijn blijven staan In het dorp Yvnl is van 300 huizen geen enkel staande gebleven. Uit de pninlioopen wa ren reeds 450 lijken weggehaald. Op een kleinen afstand van dit dorp is de aarde gespleten en heelt zich een warme bron een weg gebaand. Ook m het dorp Yaka is geen steen op den anderen ge bleven Alle inwoners zijn onder hunne wonin gen bedolven. In andere dorpen als Savalli Ka ra Yapli enz. waren de schokken minder hevig.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1