NIEUWS- EN AD- 1b VERTENTIEBIAD. I V Y 1875 Veertiende Jaargang No. 25. BUITENLAND. i DONDERDAG 24 Junij. ng is om L ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ■ffliini «uw Uit New-York wordt d.d. 12 Junij getelegrafeerd: De dagbladen melden, dat de stad Gucula (m Nieuw-Granada) door eene aardbeving geheel ver woest is; slechts enkele huisgezinnen ontkwamen. Vijf andere plaatsen in den omtrek zijn mede bijna geheel verwoest. Men verzekert, dat van de be volking van het district 35000 sterk niet min der dan 16000 menschen bij de ramp het leven verloren. In Zwitserland zijn menschen. die op de kloos ters geen goed oog hebben. Zoo werd in den grooten raad van het kanton Genève een voorstel ingediend tot opheffing van de indertijd geconces- sioneerde vrouwenkloosters die in dat kanton be staan. Zij die dat voorstel deden voegden ter toelichting er bij dat de gelden door de leden dier geestelijke instellingen ingezameld grooten- deels behooren te worden besteed ten bate der ar men. Maar die krijgen er niet veel van zeggen ze. Groote sommen worden gezonden naar de moederhuizen dier vrouwenkloosters in Frankrijk, en wat niet daarheen gaatwordt als Pieterspen ning naar Rome gezonden. De heeren die dat maar zoo zeiden alsof ze ’t heel wel weten, voeg den er bijdat Genève noch te arm, noch te ka- ’ervic>s,"en knoopt daaraan de herinne- dat in 1846 de eerste jezurten schijn- Had Bolsward-zijn spreeuwen, waarop zelfs door Uilenspiegel jagt gemaakt is, werden Wageningens omstreken aangevallen door meikevers waartegen reeds vóór hun komst middelen van verdediging werden beraamd nu verscheen in ’t noorden van Italië een leger sprinkhanen dat zich over een groote uitgestrektheid neerliet en in de geheele streek ttisschen Pozzomerello, Capello, Ganlardini Galari, Alpo en Azano de weiden verwoestte. Maar ook zij vonden belagers. In vijf dagen vingen de boeren in den omtrek van Villafranca 4780 kilo grammen van de aanvallers. Nog een andere vreeselijke vijand der sprinkhanen kwam er opda gen, die zijn tegenpartij telde noch woog, ’t Waren ontzaggelijke troepen vogels (de pastor voseus uit Azië en Afrika)die de sprinkhanen vervolgden en geen kwartier gaven. Zoo krijgt elk zijn beurt aan de rampen des levens en aan hel strijden komt slimmer een einde. --- -- i de behoèftigen met naar kunnen en te willen ondersteunen, staat om een Uit New-York wordt aan de Daily News telegra fisch berigtdat de stoomboot «Vicksburg van Quebec naar Liverpool, op 1 dezer door een ijsberg verpletterd is, ongeveer 120 eng. mijlen ten zuid oosten van St. John’s (New boundland). De «Vicks burg” had een bemanning van 60 koppen, benevens 28 passagiers. Van die 88 zijn er 5 die in een sloep zich redden door de stoomboot «State of Georgia” opgevischt. Van een aantal anderen, die mede in sloepen ontkwamen, heeft men nog niets vernomen. Men houdt het voor zeker, dat er bij de ramp een 40 menschen verdronken zijn, onder welke de kapitein. bereiken. Van zijn paard gevallen sleepte 1 j'-1* rels- in staat was, vulde hij zijn in de hoop zijne reisgezellen zijn paard wilde de plek -3 t niet verlaten. Hij vertrok te l weldra tot zijn paard terugkeeren, „r rustte hij en vertrok toen den volgenden dag met zijn paard. In plaats van door dorst, werd hij nu door honger gekweld: gedurende vijf dagen had hy niets gegeten dan eenige kruiden. Zijne makkers kon hij niet vinden; bij vond enkel de lastdieren.. Hii riglte zich toen naar het politie-station Noca- toenga, dat hij gelukkig bereikte. Met dne blan ken en een zwarte ging hij op nieuw aan t zoeken. Eerst vond men het paard van 0 Hea van dorst en vermoeijetiis bezweken toen dal van Hume hetwelk de reiziger gedood had, waarschijnlijk om zijn bloed te drinken. Een halve mijl verder vond men Hume zelven op zijn zijde liggen. Hij was behooren te Genève is in achttiental ziekenverpleegsters te bezoldigen, zooals thans door die instellingen wor- maar die noch van ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. den verschaft maar dan zullen het verpleegsters zijn die noch van de jezuiten noch van de roomsche curie hare bevelen wachten. Zoo gaat het in de wereld wat de een voor de hoogste zaligheid houdt en met open armen ontvangt wordt door den anderals hoogst na- deeligverwijderd. Dat zal zoo wel goed zijn want°nu heeft elk wat wils. Toch is er dit jam mer bij dat er menschen zijn die bewonderen zonder te zien gelooven zonder te onderzoeken prijzen of afkeuren zonder te kennen. Die men schen worden door den schijn bedrogen en zoo verkleinen ze het wezenlijke geluk dat hun deel kon zijn. ziineen hoog gedeelte der stad en stroomde langs Ardee-streetChamber streetCork-street en Mdl-street omlaag. De hoogvlammende whiskey versterkte de vuurrivier die al de huizen, waar langs ze liep aanstak. Binnen twee uur tijds waren al de huizen, aan de laagste zijde van Millstreet, geheel vermeld, en verschillende buizen in Chamber-street. De brandweer was aanvankelijk magteloos want geen water kon gebruikt worden daar het de vlammende whiskey en mout slechts verder ui de stad zou hebben doen stroomen. .De straat werd ten laatste optrebroken en een dam van steen en klei gemaakt, om den vuurstroom te sluiten. Zand en faecahën werden uit een met ver afgele gen verzamelplaats aangebragt om de whtskey- vlammen op de straat uit te dooven. Aan het blusschen der brandende huizen of redding van meubelen en kostbaarheden, kon met gedacht worden; het eenige, waartoe men alle krachten inspande was, het isoleren van den brand. Huizen werden daartoe omgehaald, en een bataljon infan terie onder kolonel Fellowes hielp op krachtige wijze, zoowel daartoe als tot handhaving der orde. Deze hulp was des te meer gevorderd, omdat dui zenden heden uit de lagere standen met hoeden, schoenen en laarzen, de whiskey, die in stroomen Jam’s de straten liep opschepten. Onder de vernielde gebouwen behoort een groote. leerlooyerij in Mill-street. Een hevige brand heeft Vrijdag gewoed in de mouterij van den heer Reid te Dublin en het entrëpót-pakhuis van den heer Malone, waarin voor 55,000 p st. whiskey lag. De brand kwam aan in de gebouwen die in de Liberties gelegen Zelden had eene ontvliigling op zonderlinger en tegelijk onbeschaamder wijze plaatsdan onlangs uit de staatsgevangenis te Sing-sing, in New-York. Vier gevangenen wisten de, trouwens niet te groote waakzaamheid der beambten te verschalken en uil de gevangenis te geraken. Zij sprongen «p een langzaam rijdenden goederentrein overrompelden met behulp van hunne revolvers den machinist en den stokerhaakten de locomotief van de ove rige wagens los en voort ging hel nu. Een eind verder trof den heeren passagiers het ongeluk, dat het deksel van den cilinder sprong, zoodat de lo comotief bleef staan. No lieten zij de locomotief in den steek en zetten te voet hunne vlugt voort, voorzien van de kledingstukken, welke zij den machinist en den stoker afgeuomen hadden, lot dusver heeft men nog geen spoor ontdekt van dit klaverblad van vieren bestaande uit een straat rover twee inbrekers en een veroordeelde we gens veelwijverij. Om nasporingen te doen naar de verdwenen Leib- hardt-expeditie in Australië vertrokken de heeren Lewis Thompson, Hume en OTIea van Magendie aan den Barwan of den bovenloop van de Darling (den voornaamsten zijtak van de Murray) gelegen en reisden in westelijke rigttng over de Moome Warreen en andere zijtakken van de Darling, om de Wilson, een zijtak van de tweede groote rivier van Nieuw-llolland, de Cooper of Victoria te berei ken Zij hadden 2 rijpaarden en a beladen paar den bij 'zich. De Wilson verraogten zij met te be reiken Na de Grahamskreek gepasseerd te zijn reden zij drie dagen door een dorre waterlooze vlakte en besloten toen naar die kreek terug te keeren. Thompson de sterkste werd uitgezonden om water te zoeken. Zijn paard droeg hem vier mijlen, maar viel toen neder. Den volgenden mor gen zeer vroeg, vóór het aanbreken van den dag vertrok Thompson weder en ontdekte een poel waarin eenig water, doch hij was te vermoeid om die te --- hij er zich heen. Het was de vijlde dag der Zoodra hij er toe h" flesch met water terug te vinden maar waar bet water was voet, maar moest v--- dat nog altijd op dezelfde plaats stond. Des nachts Het lot van ben of haar, die om der godsdienst wille iiit Duitschland verdreven wordenschijnt nog al dragelijk te zijn. De Union 'liberale van Verviers meldtdal weder een slot in de nabij heid der stad door duitsche kloosterzusters aan gekocht is, even als in den jongsten tijd verschil- Feilde groote bezittingen in dien «natrek in handen van godsdienstige corporation uit Duitschland zijn overgegaan. De jongste aanwinst van dezen aard 'is die van het slot Ölme dal door Tranciskane- Tinnen uit Aken voor 80,000 francs gekocht is om daarin een pensionaat te stichten. Hetzelfde blad deelt de inwijding mede der nieuwe jezuiten- kerk te Verviers ring vast baar zonder middelen naar Verviers kwamen en •zich bescheiden en povertjes in kleine kamers in de rue de College installeerden. Thans bezitten ze er eene geheele wijk, met college, pensionaat ■en kerk welke laatste de grootste en prachtigste is der geheele stad. Dat alles dateert van nog maar dertig jaren herwaarts. Wat zal het zijn over dertig jaren 7 Als het eerste millioen het moeijelijkst te verwerven iswat zal er dan nu van worden nu zij over millioenen te beschikken hebben Het Journal de Liége berigt dat bij de te Luik reeds bestaande vijftien kloosters eerstdaags een nieuw van de Soeurs de la Providence zal gevoegd worden. Laatstgenoemd blad verzekert dat er in België 153 kloosters dezer orde zijn met 690 zusters.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1