NIEUWS- EN AD- 4 a VERTENTIEBLAD. No. 26. 1875 Veertiende Jaargang BUITENLAND. a- DONDERDAG 1 Julij. 1 I' 7 Volgens Dirk Rafaelsz. Kamphuizen inenscl zuur tot ellend. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ra it wi tuii F t Feru, een slager uit Peray, kwam met zijn wa gen waarop hij en zijn tienjarig zoontje gezeten waren, bij den vijver van Grenonvillers bij Ram bouillet, om de wasch te halen. Om zijn wagen eens af te spoelen reed bij tot aan de assen in den vijver, terwijl hij en zijn zoontje er op bleven zitten. Ongelukkig deed het paard een stap te ver en verdween plotseling met wagen en al in de diepte. De moeder van Feru stond op den oever bij de waschvrouwen. Na een korte poos kwam het kind boven door twee armen in de hoogte gehouden. Het werd gered; de armen verdwenen en als lijk werd daarna de vader opgehaald. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. In ’t zuiden van Frankrijk veroorzaakte het water ellende. L’e vlakten aan de oevers van de Garonne werden door het water dezer rivier over stroomd. Groote schade is er door berokkend Te Toulouse zijn alle bruggen weggespoeld, verschei dene huizen zijn er vernield. Het water breidde zich uit ter breedte van 5 kilometers dat is na genoeg een uur gaans. Lang is dit wel niet zoo gebleven maar toch kostte de ramp menschenle- venshet aantal dooden is nog niet bekend. In een veld bij Maisons-Lafitte in Frankrijk werd een verlaten knaap aangetroffen, naar schat ting twaalf jaar oud. Hij kan niet spreken maar wel hooren en weet door teekens eenigzins zijn verlangen te kennen te geven. Volgens zijn tee- kenspraak is hij tien jaar oud en was hij vroeger steeds goed gekleed nu zag hij er onoogehjk uit en had oude pantoffels aan hij schaamde zich blijkbaar over zijn slechte plunje. Zijne ma nieren verradendat hij gewoon was in een net ten familiekring te verkeeren. Waarom de knaap door de zijnen verlaten werdis een raadsel zijn linnengoed is niet gemerkt, zoodat men op zet moet vooronderstellen. De politie doet ijverige nasporingen. In Belgie verscheen een brochure van professor Schwam te Luik een der beroemdste physiolo- gen (kenner der natuur van bezielde wezens) van onzen tijd. Op verzoek van den minister van Binnenl. Zaken, heeft deze heer in 1869 een be zoek gebragt aan Louise Lateau de jufferuit wier Iigchaara zoo nu en dan op bovennatuurlijke wijze bloed vloeit. Wat de professor toen omtrent dat bezoek aan den minister mededeelde is ge heim gebleven maar de toenemende zucht om wonderen te doen plaats hebben heeft den ge leerden heer nu aanleiding gegeven om zijne be vinding openbaar te maken. In de te Keulen ge drukte brochure wordt de geheele zaak van ge noemde juffer een schandelijk bedrog genoemd. In Belgie heeft dit geschrift al vrij wat sensatie verwekten de Independence Beige vraagtof het niet de pligt der justitie isom tusschenbeide te komen en eene vervolging in te stellen. Te Rheine in het Westfaalsche veroorzaakte dwaasheid weer ellende. Den 20 Junij werd er gevlagd men zei't was een ultramontaansche demonstratie. Men is daar in ’t land nog zoo ver niet, dat men iemand, die lust heelt om een vlag uit zijn huis te doen waaijen dat genoegen ten allen tijde gunter kwam bevel van de politie de vlaggen moesten ingehaald worden. Ze wer den ingehaaldbehalve die van den kerktoren. Pastoor had al viermaal bevel gekregen, maar pas toor zei hij kon er geen werkvolk voor krijgen en de vlag bleef wapperen tot ’s avonds 8 uur. Ware ’t nu maar bij die vlaggenlnstorie gebleven I Des avonds werden het hoofdportaal der kerk en het in de nabijheid staande Christusbeeld schit terend verlicht. Tegen half 10 verzamelde er zich een talrijke menigte, er werden geestelijke liederen gezongen en men riep: leve de heilige vader! On geveer half 11 kwam burgemeester Sprickmann ias eenige strafartikelen en sommeerde het gezel schap om uiteen te gaan. Het antwoord wasdat men den burgemeester en de politieagenten op den grond wierp en mishandelde. De burgemees ter ontving een messteek in den rug en werd met moeite door eenige postbeambten naar het hotel «Schütz" gedragen welk hótel nu onop houdelijk met straatsteenen gebombardeerd werd onder het zingen van geestelijke liederen en het roepen van «leve de paus I Pot half een hield het rumoer aantoen kwam de kreitsregter op krachtige wijze tusschenbeide en vonden de gees telijken goed de menigte tot heengaan te bewegen. Zwedens koning bragt onlangs een visite aan keizer Wilhelm. Gelijk de knaap den makker, die hem bezoekt, zijn speelgoed laat zien en zeke ren trots gevoelt als hij wat veel en wat moois over de baan kan halen, zoo maken zich de vor sten vrolijk met het laten uitrukken en paraderen van hun levend speelgoed, de soldaten. Ie Pots dam werd de zweedsche majesteit onthaald op een revue en toen die was afgeioopen wachtten de officieren als gewoonlijk totdat de generaal hen zou toespreken. Deze werd eenige oogenblikken opgehonden door een ander hoofdofficier. Van die tusschenpoos maak- te een berlijnsche straatjongen gebruik plaatste zich tegenover de officieren en sprak op luiden toon: «Ik kan slechts mijne tevredenheid betuigen over de wijze waarop gij u van uwe taak gekwe ten hebt en dank u voor uwe ondersteuning, mijne heeren!” Terstond nadat hij die woorden met al de waardigheid van een kommanderend generaal had uitgesprokenwas hij spoorloos verdwenen. Lagchend nam de generaal de plaats van den vori- gen spreker in en zeide: «mijne heeren bij zulk eene treffende redeheb ik inderdaad niets te voegen Igens Dirk Rafaeisz. Kamphuizen handelt de ch wel dwaas dat hij zich »’t leven dubbel maakt”, aangezien het «ligt van zelf slaat J.” De verloopen weken hebben ’t weer kunnen getuigen, hoe vuur en water ellende kun nen veroorzaken en eveneens, dat de mensch nog maar al te weinig zijn waarde gevoelt. Een goederentrein waaraan een wagon tweede klasse én een eerste klasse waren vetbonden, moest van Ancona naar Perugia (in Italië). De tijd van vertrek was 9 uur ’s avonds en omdat de lamp in de wagon tweede klasse niet in orde was, liet de stationschef een petroleumlamp aan een der wan den vastmaken. Even voorbij het station Jesi viel de lamp en brak. De brandende petroleum verspreidde zich door den wagon en de drie er zich in bevin dende reizigers kregen’t zeer spoedig te heet. Hun schreeuwen werd niet gehoord. Zij openden het portierin de hoop van den anderen wagon te kunnen bereiken, wat veel moeite kostte, aangezien zij in het wandelen op de loopplank niet geoefend waren en de koperen stangen, waaraan men zich bij dat wandelen vasthoudt, gloeijend waren, ’t Ge lukte hun echter den wagon derde klasse binnen te komen. Hier waren twee reizigers en een con ducteur. Deze Forchi is zijn naam het gevaar ook dezen wagon ziende naderen, klom er op. en hoewel hij door ‘28 goederenwagens van ongelijke hoogte van de locomotief gescheiden en de trein in versnelde vaart was, sprong hij van wagen op wagen en kwam zoo op de locomotief bij den ma chinist. Deze stopte nu en de brand werd gebluscht. Ofschoon het vuur den wagon derde klasse reeds bereikt had, konden de vijf reizigers toch uitstap pen; alleen de drie reizigers tweede klasse hadden Brandwonden. Men zegt, dat de stationschef van Ancona is af gezet en dat de koning aan den conducteurdie zijn leven waagde om dat van anderen te behouden, de medaille van burgerlijke verdienste en een gra tificatie van 1000 francs uit eigen beurs schonk. In het dorp Zendowo bij Schubin in de kreits Bromberg (Duitschland), is eene verschrikkelijke gebeurtenis voorgevallen. In den nacht van 17 op 18 Junij 1 I.vermoordde de herbergier Ruchalski aldaar, in een aanval van godsdienstwaanzin, zijne vrouw en vijf kinderen en sneed eindelijk zich zelven den hals af. Een correspondent van het blad Daennik Poszn geeft van die bloedige cata strophe het volgende, schier ongeloovelijke verslag: «Ruchalski was in het dorp een welgezien man; zijne vrouw was zeer godsdienstighij had zes kinderen. Acht dagen geleden was de man ziek gewordendoch hij was nu beterende. In den nacht van Woensdag op Donderdag wekte hij zijne vrouwliet zich met gewijde kaarsen berooken en den wand met gewijd krijt beschrijven. Zijne vrouw deed dit. Daarop gebood de man dat de vrouw en de kinderen midden op den vloer zou den neêrknielen en bidden, er bijvoegende, dat hij ter eere Gods bloed zou vergieten. De vrouw knielde met de kinderen en bad overluiddoch gaf den oudsten knaap een wenk om heen te gaan. De knaap liep ijlings bij den naasten bunrman Brzyka, die ook dadelijk meeging naar Ruchalski’s woning. Daar zag hij in het halfdonker midden op den vloer eene witte massa en de vrouw han denwringend daarbij. Nu hoorde hij van het bed Ruchalki’s stem«moedertje kom en kniel hier naast mij”, zij gehoorzaamde en oogenblikkelrjk doorsliet R. haar de borst met een mes, de vrouw viel om en R. stond op om het mes aan den muur te slijpen. Meer zag Brzyka nietwant hij ijlde heen om buren bijeen te halen. Vijf daar- Eenige heeren te Weenen zullen een wedren van huurrijtuigen doen plaats hebben tusschen Weenen en Parijs. Zes fiacres zullen daaraan kunnen deelnemen doen zich meer mededingers op dan zullen door ’t lot zes aangewezen wor den. Tot een gezamenlijk bedrag van 2000 gul den is ingeschreven voor prijzen. De duur van den rid is vastgesteld op 16 dagen. In elke ‘2-4 uur wordt 10 uur gereden en 14 uur gerust. Het doel van den wedstrijd zal zijn veredeling van de klasse der huurkoetsiers.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1