VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- No. 27. 1875 Veertiende Jaargang BUITENLAND. DONDERDAG 8 Julij. u - num min ;(l ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. I In een restauratie te Berlijn ontstond onlangs in tegenwoordigheid der gasten, een twist tusschen den chef en den kellner. Eerstgenoemde gaf den bediende ten slotte een klinkenden oorveeg. Woe dend smeet de kellner zijn patroon het servet voor de Voeten naderde de gasten die juist met hun roastbeef bezig waren en riep «Mijne heeren wel bekome u het paardenvleesch. Wie het niet gelooft kijke maar eens in de keuken Na dit gezegd te hebben verliet hij het vertrek, maar tegelijk met hem gingen de meeste der gas ten heen wien de chef te vergeefs aan het ver stand zocht te brengen, dat de kellner het slechts uit wraak gezegd had. t< Op de Fidji-eilandenin de Stille Zuidzee, zijn aan de mazelen minstens 20.000 van de bevol king van 80.000 zielen gestorven. Een der vreemde gezanten liet onlangs bij de lonJensche politie informeren naar eene jonge da me die onverwacht van een buitenlandse!) over leden bloedverwanteen vermogen van verschei dene millioenen had geërfd. Daar de zaak in stilte moest afloopen, werd een der bekwaamste geheime polilie-agenten belast met het uitvorschen van de verblijfplaats der jeugdige erfgename. Na zes we ken kwam bij bij zijn chef terug. «Welnu hebt gij liet meisje gevonden?” «Jawel, mijnheer, reeds voor ééne maand zij leefde hier als naai ster”. «En waar is zij nu «Bij mij thuis; ik ben in dien tijd met haar getrouwd. Vrouw Kirst, echtgenoote van een smid te Pots dam kreeg door haar huwelijk niet zooveel als mijnheer Besson en bedacht er wat anders op. Onder voorwendseldat eenige personen beboe rende tot de naaste omgeving der kroonprinses, tijdelijk in zeer ongunstige geldelijke omstandig heden verkeerden en baar de vereerende taak had den opgedragen om in de beslaande behoeften te voorzien leende zij waar maar te krijgen was en beloofde hoogen intrest. Dien intrest betaalde zij ook maar tot de terugbetaling van het ge leende kwam het niet; evenwel, ér bestond vol- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 17 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. De Daily News geeft eene beschrijving van het in de vorige week geopende gebouw der londen- sche «National Safe deposit Company”, dat bestand zal wezen zoo tegen dieven als tegen brand en zelfs tegen een aanval eener oproerige menigte. In 1873 werd de eerste steen gelegd. Het beslaat eene ruimte van 6500 voet. De kelders liggen tot 50 voet onder den grond. Het gebouw is ver deeld in tweeënhet bureau en het brandvrije gedeelte. Zij zijn van elkander gescheiden door een steenen muur van 3 voet dik, terwijl de deu ren van ijzer zijn gemaaktdat met goed gevolg twee dagen aan het felste vuur weerstand bood. Het brandvrije deel bestaat uit 32 kamers en iedere kamer bevat honderden grootere en kleine com- strekt geen gevaarniemand behoefde zorg over zijn geld te hebben de kroonprinses zelve had haar vrouw Kirstin eigen persoon bij zich ont boden en haar verzekerd, dat zij voor alles instond. In betrekkelijk korten lijd had zij meer dan f 84.663 thaler geleend, van enkele personen 15 a 20 duizend, maar van anderen zuur bespaarde penningen in kleiner som. Genoemde som werd aangewezen door de stukken die bij de behande ling der zaak van vrouw Kirst ter regtbank wa ren maar een groot aantal personen behoorendc tot de beschaafde en ontwikkelde klasse der maat schappij kwamen niet op bij de behandeling van het proces en lieten liever hun geld in den steek, dan er voor bekend te staan dat zij zich zoo bij den neus hadden laten pakken. Vrouw Kirst zelve nam de moeite niet van boek te houden zoodat men eigenlijk niet weetmet hoe groot kapitaal zij haar zaak heeft gedreven. Zij mag nu 8 jaar gevangen zitten en wie haar geld leenden zijn hel kwijt, want zij heeft er voor gezorgd, dat bij haar niets gevonden wordt, en de kroonprin ses evenmin als de personen behoorendc tot hare naaste omgeving weten waar de geleende thalers gebleven zijn. parlementen om allerlei zaken van waarde te bergen. De muur van dit gedeelte is 3 voet dik en vervaardigd van de hardste blaauwe Staffords hire steen, omgeven door een laag vuurvaste stee nen terwijl van binnen pantserplaten zijn aan- gebragt van 4 duim dik. De deuren zijn hier 12 duim dik en van het hardste staal zoodat men na eene week geboord te hebben ter naauwer- nood een halven duim gevorderd zou zijn. Om te beletten dat men onder den grond door in de kelders zou binnen komen, bevindt zich onder den vloer eene ruimte van 8 voet met water gevuld dat door eene vernuftige machinerie in een oog wenk in den nok van het huis kan gebragt wor den. En alsof dit alles nog niet voldoende ware, wordt het gebouw dag en nacht bewaakt. Te Parijs is thans een regtsgeding aanhangig gemaakt tegen den clericalen afgevaardigde Paul Besson beschuldigd van door middel van allerlei knoeijerij met geestelijken eene zeer rijke jonge dame gehuwd te hebben tegen den wil haars va ders en op papieren die niet geheel in orde wa ren. Deze jufvrouw was langzamerhand door de directrice van een jongedameskostschool van het «Heilige Hart” en door haar eigen dweepzieke moeder bewerkt Men had haar o a. allerlei over spannen romantische lectuur in handen gegeven. Paul Besson had van zijne qualiteit als afgevaar digde misbruik gemaakt, om alle moeijelijkheden tegen zijn huwelijk uit den weg te ruimen. De poging om langs dezen gemeenen weg geld voor de zaak der kerk en der katholieke monarchie te krijgen is echter mislukt, liet jonge vrouwtje is gestorven zonder kinderen na te laten. Toch iieeft haar vader het proces aangevangen deels om het beginsel uitgemaakt te krijgen deels om in het bezit te geraken van het stoffelijk overschot zijner dochter. De getuigen bij dit huwelijk van Bes son waren eveneens clericale afgevaardigden en Lucien Brun, de vriend van den graaf van Cham- bord zal als zijn verdediger optreden. Uit Praag kwam de tijding van’t overlijden van keizer Ferdinand I «de oude keizer”, gelijk men hem in de wandeling noemde. Ferdinand de zoon van Frans I was gelijk men weet, van 18351848 keizer van Oostenrijk. Toen deed hij afstand van den troon ten behoeve van zijn neef Frans Jozef, den tegen woord igen keizer. Toen een geheime familieraad in 1818 beslikte, dat hij zoo aftreden - want niet vrijwillig was deze aftreding, was het nog al wat moeijelijk, hoe't met de geldbeurs zou geregeld worden, want de keizerhoe onbekwaam ook in de meeste za ken was omtrent het «aardsche slijk” heel niet onverschillig Nu zijn wel de inkomsten der kroon van de oostenrijksch-hongaarsche monarchie groot, maar voor de familie der ilabsburgen, die zoo talrijk as vooral niet Ie groot. Reeds sinds lang was hel de gewoonte dat voor al de leden van dat geslacht, lot. zekeren graad van bloedverwantschap, behoorlijk wordt gezorgd. Nu werd ook keizer Ferdinand bij zijn afstand uilgekochtdoor de belofte, dal hij de helft van het inkomen uit des keizers bijzondere beurs zou ontvangen. Frans Jozef heelt hieraan mldaan, en de droefheid over ’t heengaan van Ferdinand zal wel wat getemperd worden door den terugkeer van het tot dusver ge miste halve inkomen. Aan de oostkust van Afrika ligt het rijk van den sultan van Zanzibar, waartoe, behalve een kustland, ter lengte van 245 mijl, de eilanden Zanzibar, Pemba en de Comoren behooren. Het schoone en vruchtbare eiland Zanzibar, met 250,000 inwoners is de zetel van den sultan die zich bevlijtigt, om de beschaving cn den welstand zij ner onderdanen te bevorderen. Het vasteland van zijn gebied wordt voor een deel nog bewoond door zwervende volksstammen die van veeteeltjagt en roof leven en onder wie ook nog een verfoei- jelijke slavenhandel gedreven wordt, vooral aan de boorden van het Njassa-meer. De sultan ver bood dien gruwel maar met een enkel verbod of gebod is ook in Afrika niet alles in orde. Onlangs bragt de sultan een bezoek aan Lon den. Daar ontving hij uit de handen van eenige afgevaardigden vanwege de Zendingsvereeniging der eugelsclie staatskerkeen adreswaarin de lof, hem toegezwaaid voor ’t geen hij tot afschaf fing van den slavenhandel deed gepaard ging met den wensch dat hij zijne pogingen in de zelfde rigting steeds ijverig mogt voortzetten en dat hij de zendelingen in Zanzibardie bereid waren de bevrijde slaven in hel christendom op te leiden en hun wat nuttigs te leeren onder zijne bescherming mogt nemen Des sultans ant woord was«Geachte vertegenwoordigersHet doel ons genoegen uw adres en uwen welkomst groet te ontvangen en wij smeeken den almagti- gen Schepper om u en alle weldadigen met die goede dingen te begiftigen, die gij voor ons vraagt. Het is ons bewust, dat uwe Verceniging zich ijve rig bezig houdt met het verspreiden van het licht der godsdienstkennis onder de onwetenden in Afri ka. Dat is een prijzenswaard doel, 't welk de be- looning Gods wegdragen zal. Wat betreft hetgeen gij meldt aangaande den bijstand dien wij in staat waren te verschaffen aan de zendelingeu uwer Vereeniging die zich in onze streken ves tigden uw lof gaat onze verdiensten ver te bo ven. Wat wij deden hebben wij ter liefde Gods gedaan en ouder zijnen wil zullen wij voortgaan met dit te verriglen in de kracht van Hemdie de goedgunstige Verzorger is in alle behoeften en aan wien alleen loekomt eer en aanbidding in alle eeuwigheid. (get) Seyyid Burgbash bin Said. Zulk een taal verneemt men niet van eiken afrikaauschen majesteii.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1