VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- No. 28. 1875 BUITENLAND. Veertiende Jaargang DONDERDAG 15 Julij. 'i MID (III IIIV 1 ster zathet woord ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. hedendaags «spe- is er een in ’t het schip «Emerald", Bij t afbreken van een muur in Buckingham- paleis te Londen werd voor eenige dagen eeno Uit Aken wordt gemeld .dat de lage gedeelten van het EifeHand door de aanhoudende zware re- genbuijen in de laatste dagen veel hebben gele den. Langs de Roer ErftInde, Urft en andere bergwateren, heeft alles in den omtrek onder wa ter gestaan. Te Heimbach kwam het zoo snel op, dat een groot aantal personen, die zich in de ka tholieke kerk bevonden, eensklaps door den stroom werden overvallen en tot aan de knieën in het waler stonden. Te Doornik had onlangs een grappige vergis sing plaats, ’s Avonds ontmoetten twee clericale vereenigingen die elk afzonderlijk van een vroom uitstapje huiswaarts keerden elkander in de Rue St. Martin en beide meenende dat zij met libe ralen te doen hadden aarzelden geen oogenblik handen, stokken en andere instrumenten tegen el kander op te hefTen. Inde hitte van t gevecht, dat aan beide zijden met een ijver eene betere zaak waardig gevoerd werd verzuimden de strijdenden er zich van te overtuigen of zij inderdaad met een vijand te doen hadden en had de politie er zich niet mede bemoeid waarschijnlijk zou de zaak voor velen ernstige gevolgen gehad hebben. De ijverigste kampioenen zullen nu nog voor die nood lottige vergissing met de justitie moeten afrekenen. T Was eertijds een gebruiken ook nu nog wel dat vrome lieden ter eere Gods zich zelven pijnigden nu wordt het langzamerhand mode om de handen naar anderen uit te steken. Men noemt dat kastijding des vleesches en dat is het ook inderdaad. Te Christiania Zwedens hoofdstad kwamen twee Duitschers; veehandelaars waren 't uit Lu beck. Zij vervoegden zich bij den consul en de een vertelde, dat de ander zijn broeder en krank zinnig was. De consul liet een geneesheer halen. Delirium tremens was 'tzei deze de broeders moesten maar naar hun hotel gaan en de ge zonde dien nacht bij den zieke waken den vol genden dag kon deze dan in ’t gesticht worden opgenomen, ’s Avonds gingen zij evenwel beide uitde dokter ontmoette hen en vervoegde zich weer bij den duitschen consuldie in gezelschap des dokters beide broeders weer naar 't hotel bragt en daar bleef tot zij te ruste gingen, 's Nachts werden de bewoners van het logement wakker door een groot gedruisch dat veroorzaakt werd door dat beide broeders in hun kamer alles aan stukken sloegen. Wie hen naderde dreigden ze met messen. De politie werd gehaald en toen de agenten kwamen en de deurdie door de broe ders van binnen gesloten wasopen braken, von den zij hen beiden dood badende in hun bloed cn bedekt met diepe wonden. Men wist nu dat men twee krankzinnigen geherbergd had. vrij aanzienlijke hoeveelheid gouden cn zilveren lafclserviesgoed uit den tijd van koning George III (het laatst der vorige eeuw) ontdekt. Niemand vermoedde het bestaan daarvan. De vond is ver scheiden duizend ponden sterlingen dus wel bijna twaalf maal zooveel guldens waard. Zoo’n buitenkansje zou menigeen goed doen maar er zijn er toch ook, die er niet tegen kunnen. Toen keizer Ferdinand leefdewas hij dood nu hij dood is, leeft hij. Een raadsel? Och neen. Vijf- en- twintig jaar leefde hij in Praag zoodat niemand van hem sprak of aan hem dacht, en is zoo iemand eigenlijk niet dood? Nu is hij gestorven en heel de wereld spreekt over hem Russische, duitsche en italiaansche troon opvolgers haastten zich om de laatste eer te be wijzen aan den mannaar wientot den dag zijns doods geen sterveling omzagbehalve een paar lakcijen die hem in zijn ziekenstoel voort rolden en de kok die voor zijn maal zorgde. Hij werd begraven en geheel Praag verzamelde zich op den wegdien de eenvoudige kist volgde waarin het lijk was geborgen de huizen waren met rouwvlaggen en floers bedekt en de dagbla den bevatten mededeelingen omtrent den doode. Leeft hij dan nu niet weer Maar wat is al dat uiterlijk vertoon van rouw om het sterven eens mans, die toch door niemand gemistdoor niet een betreurd wordt Zou ’t huichelarij moeten heeten Of is ’t een ondoor dacht volgen van eens bestaande gewoonte Ecnige trekken uit ’s mans leven zullen kunnen leeren hoe en wat hij was. In’teerste jaar zijner regering jaagde hij eens in Stiermarken. Een hevige regenbui overviel hem. Hij trad bij een landbouwer binnen juist toen deze met zijn volk aan tafel zat. Grove meelkost was opgedischt en Z. M. vond goed mee toe te tasten, tot grooten schrik van zijn hoofsch gevolg ’t Smaakte kostelijk zoo kostelijk dat de keizer dagelijks knudel op zijn tafel verlangde Dat von den de geneesheeren voor een keizerlijke maag erg gevaarlijk en de keizerlijke kok achtte het toebereiden van knudel beneden zijn waardigheid. Maar Ferdinandanders te leiden als een lam stampte met den voet, sloeg met de vuist op tafel en riep maar: nKniser bin i, Knudel muss i haben!” Geen besluit wilde hij eerder teekenen en hij kreeg knudel. Eens presideerde hij den ministerraad. Een der ministers las een uitvoerig rapport en de keizer scheen opmerkzaam te luisteren. Toen de minister gedaan had, nam Ferdinand, die aan ’t open ven ster zathet woord en zeide«Mijne heeren I In lang hebben we niet gesproken van Spanje en ook nu willen we er niet meer van zeggen dan dat de laatste oorlogsberigten gewagen van voordeelen, door de regeringstroepen op de Carlisten behaald 't Is echter moeijelijk, zoo niet onmogelijk te bepalenin hoeverre die berigten te vertrou wen zijn en evenmin kan men over den stand der zaken een juist oordeel vellen juist omdat heden wordt tegengesproken wat gisteren voor waarheid verkondigd werd. Zooveel schijnt echter te mogen worden aangenomen dat de liberale Beginselen aanvankelijk aan koning Alfonsus loe- gekend niet zoo bijzonder vast staan en er dus van hem ook al geen verbeteringen in vrijzinni gen geest te wachten zijn. En toch daaraan heeft Spanje behoefte is het volk nog niet mon dig het zal, behoorlijk geleid, daartoe wel lang zamerhand geraken maar leent de regering haren invloed om het nog langer te doen misleiden, dan zal geen overwinning door wapengeweld in staat zijn om den Spanjaarden een waardige plaats te bezorgen in de rij der europesche natiën. vier honderd vijf- en- twintig droschken en hon derd tachtig omnibussen zijn gedurende de laatste twee uren den hofburg voorbij gereden". Na zijn troonsafstand was Ferdinand voortdu rend omringd van spionnen die al zijn doen en laten aan de Weener politie overbriefden. Geld mogt hij niet uitgeven, omdat men vreesde, dat hij zich aanhangers zou verwerven. Hoe rijk ook, kon hij toch meermalen over geen gulden beschik ken. Eens nu wandelde hij in zijn park cn zag er een jong officier, die een bedroefd gelaat toonde. Hij vroeg hem naar de reden daarvan en de jonge krijgsman antwoordde dat hij bist had in trou wen, maar geen 10,000 florijnen kon betalen, zoo als door de wet gevorderd werd. De ex-keizer antwoordde, dat hij geen geld bij zich had, maar scheurde een blad papier uil zijn zakboek en schreef er op dat het goed was voor 10,000 florijnen dadelijk betaalbaar. «Dit zullen ze moeten betalen, al willen ze mij geen geld geven", meesmuilde de goedhartige man Het geld werd uitbetaald cn de monarch eenige weken later onder curatele gesteld. Van zijne soms overdreven weldadigheid zijn meer staaltjes bij te brengen, maar we schrijven geen karakterstudie. genoodzaakt was hare werven uit te breiden stuk grond dat zij volstrekt noodig eene dame, die ongeveer vijftig jaar Zij eischic geen buitengewoon hoogc f bedong, dat zij, zoolang zij leefde, hebben gratis 1ste klasse te reizen op alle booten der maatschappij in gezelschap van eene jufvrouw van gezelschap. Men maakte geen bezwaar dit toe te staan. Den volgenden dag verkocht zij hare meubels, verhuurde haar cottage en scheepte zich in op het eerste het beste stoomschip der maatschappij dat op het punt stond te vertrekken zonder zelfs te vragen waarheen het bestemd was. Sedert heeft zij altijd rondgevaren van de eene boot op de andere overgaande en zonder een nacht aan wal door te brengen steeds eene of andere dame met zich rondvoerende die zij in de cou ranten opvraagthaar eenige vergoeding geeft en toestemt, door te gaan voor hare gezelschapsjufvr. Dit duurt nu al twintig jaren en men berekent, dat zij ƒ25.000 heeft overgelegd. De maatschappij heeft haar f 20 000 geboden als zij afstand deed van haar reisregtmaar zij weigert. In allerhande dingen treft men cialiteiten” aan Kapitein Webb zwemmen. Hij zwom van I van Liverpool met hoog watervan Blackwall naar Gravesend zijnde een afstand volgens be rekening naar de krommingen der rivier van on geveer 20 engelschc mijlen of bijna 6 uren die de zwemmer in 4 uren 53 minuten aflegde zonder te rusten alleen zwom hij nu en dan op de reg- terzijde. Hij legde de eerste helft van den afstand af, behoudende steeds denzelfden geregelden lan gen slag doch oefende de meeste kracht uit met de beenen. Enkele keeren gebruikte hij een slok cognac cn water. Kapitein Webb is 27 jaren oud, forsch van bouw, weegt 196 pond en won door dit zwemfeit 240. Hij vaart sedert zijn twaalfde jaar ter zee. Eene stoomboot-maa(schappij te Liverpooldie kocht een had van oud was. i som maar het regt zou

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1