VEHTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- iv o?.-/ 1875. Veertiende Jaargang. No. 29. BUITENLAND. DONDERDAG 22 Julij. num «I m ABONNEMENTSPRIJS; 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De om I Jver' »Gaauw i - - - ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van I—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. Dezer dagen kwam te Parijs een engelsch too- neelspeler aan die de held is van eene zonder linge weddingschap. Tien jaren geleden gebruikte hij met lord S. het middagmaal in een club. Tij dens liet gesprek uit te hij de meening dat opge sloten te zijn in een donkere cel geenszins zulk een harde straf is, als men gewoonlijk wel meent. Wenschende de zaak feitelijk te beslissen, bood lord S. den tooneelspeler 100.000 pd. st., als hij zich tien jaren zou willen doen opsluiten. De wed dingschap werd aangegaan. Lord S. liet in zijn huis een donkere cel maken van vijftien voet lengte en tien voet breedte, Het stond Hastings vrij'licht te branden; tevens kreeg hij hoeken en Ook uit noordelijk Italië worden treurige tafe- reelen opgehangen van de verwoestingen, door de stormen der laatste dagen aangerigt. De Tessino is op verschillende plaatsen builen hare oevers ge treden. Bij Lugano, in de vallei van Cassarate, werd een boot omvergcslagen waarin zich een twin tigtal vrouwen bevonden; alleen de schipper werd gered, ofschoon ook hij bewusteloos was toen men hem vond, de riemen in de handen gekneld. De hagel heeft in eenige streken om Turin, Milaan, Bergamo en Verona den oogst geheel verpletterd. De langdurige regens bedreigen zelfs de hooggele gen rijstakkers met ondergang. en riep In lang hoorden we niet van zoo vele en zoo geduchte natuurverschijnselen als thans verschil lende streken van ons werelddeel teisterden. Ofen-Pest, in Hongarije, waar onlangs een wolk breuk zooveel kwaad deed, werd nu bezocht door een orkaan. Bijna al de voorloopige werken tot herstel van de schade door den storm van 2G Junij aan bruggen en wegen veroorzaakt zijn weder venield. Het water steeg met geweldige kracht en vulde de pas leeggepompte kelders, liet mag als een geluk beschouwd worden dat deze orkaan over dag heeft gewoed. De huizen, welke nog gevaar aanboden waren sedert den vorigen storm ontruimd en de toegangen door militairen bezet, zoodat men geen verlies van mensclienlevens te betreuren heeft. Bovendien had de vloed reeds in de vorige maand haar werk verrigt en alles medegesleurd wat hem in den weg stond. Ditmaal heeft echter niet alleen Ofen maar ook Pest van den oorkaan geleden. Verscheidene bui zen zijn van hunne daken beroofd en de houten schouwburgtent van een goochelaar werd geheel vernield. Zoowel in beide deelen der stad, als op het eiland Margaretha, zijn verscheidene gebouwen omgewaaid Het geheel leverde een aanblik van ontzettende verwoesting op. De toegebragte schade is groot en toch kan hier- Te I laydon-BridgeEngeland, werd een man, die te paard naast een rijtuig reed waarin twee dames en een heer waren gezeten, door den blik sem getroffen. De man en het paard werden on middellijk gedood. De kleederen van den ruiter waren geheel verteerd en zijn horloge was ge smolten. uit welligt deze nuttige les geboren worden dat betere maatregelen worden genomen om de vreese- lijke uitwerking van dergelijke stormen zooveel mo gelijk te verzachten of te verminderen, bijv, door het maken op verschillende plaatsen van reservoirs, waardoor het water niet zoo spoedig kan wassen en het gevaar voor de woningen verminderd wordt. Tegenwoordig gaat men in dit opzigt wat al te zorgeloos te werk. Volgens uit Graz (Stiermarken) ontvangen berig- ten hebben daar vreeselijke wolkbreuken plaats gehad waardoor groote schade is aangerigt. In het district Pollan,"in het nooid oostelijk deel van Stiermarken, hebben vooral de wouden groote scha de geleden. In het middengedeelte van Stiermar ken zijn verscheidene bruggen weggeslagen bij Köflach is de oogst geheel vernield evenals in het district Pettau waar ook verscheidene men- schen door den bliksem zijn getroffen. Te Bern in Zwitserland deed de orkaan zich ook gevoelen. Drie mannen, die zich op den open baren weg bevonden zijn doodgeslagen door de zware hagelklompen. Het glazen dak van het mu seum van schilderijen is verbrijzeld door den fei len hagelslag en daarenboven zijn 22 kapitale schilderijen zwaar beschadigd. In een schilderij van vrij aanmerkelijke afmeting, van de hand van de la Rive zijn 15 gaten geslagen, een van de uitnemendste meesterstukken van Galame, eèn schil derij van Domini Chino en anderen hebben insge lijks veel geleden. En dit alles geschiedde binnen het verloop van eenige weinige minuten. Het zwitsersche kanton Genève werd niet min der gevoelig getroflen. In een omtrek van 2 lot 4 uur bleef er niets over van den rijken oogstdie zooveel beloofde; de hagelsteenen hebben alles ver woest wat nog door de late vorsten van het voor jaar was gespaard gebleven. De tuinen der groen teboeren gelijken op een slagveld. In sommige ak kers vindt, men diepe voren, als had de ploeg die daarin getrokken. Tarwe en garst liggen tegen den grond als door een reusachtigen dorsehvlegel ter neergeslagen. Eeuwenoude notenboomen zijn ontworteld of gebroken. De kleinste hagelsteenen waren ter grootte van kastanjesmaar men vond ook enkele, die 300 grammen wogen. Te midder nacht ongeveer brak de storm los. De avond was kalm geweest, maar drukkend warm tegen tien uur brak een schrikkelijk fel onweder uit en te middernacht kwam de hagelstorm. Binnen enkele minuten was alles verwoest Volgens een ander berigt lag op een terrein te Cologny nog den volgenden dag de hagel ter hoogte van 38 centimeter en waren daaronder vele ronde steenen van 15 a 18 millimeter middellijn maar ook langwerpige van 40 millim. lang en 30 a 32 breed. Duizenden vogels vond men dood langs den weg liggen Een veehandelaar werd met vrouw en kmd onder het puin van zijn huis begraven terwijl ook een persoon op weg door den hagel moet zijn gedood. In het museum Rath werden 22 kostbare schil derijen beschadigd. De dienstmeid van mijnheer de P. te Matlie (beneden-Charente in Frankrijk) bevond zich des avonds omstreeks 10 uur in de vestibule van het huis in de eene hand een petroleumlamp en in de andere eene flesch met petroleum houdende. Ongetwijfeld heeft zij beide handen te digt bij el kander gebragtwant eensklaps vatte de petro leum die zich in de flesch bevondvuur. Te vergeefs trachtte zij de vlam te blusschen door de stop op de flesch te zetten. De flesch viel, de vlam verspreidde zich en liet ongelukkige meisje ging toen volgens hare eigene verklaring op de brandende vloeistof zitten hopende op die wijze het vuur meester te worden. In plaats van hierin te slagen, stonden in tegendeel in een oog wenk hare 'kleederen in brand. De vrouw des Jniizes ijlde op het hulpgeschrei der ongelukkige naar beneden snelde door de vestibule naar een der gangdeuren welke tot den tuin toegang schaft"en riep het arme meisje toe -• gaauwrol u in de aarde het vuur zal dan wel uitgaan 1” Inmiddels waren eenige huurlieden toegesneld. Het ongelukkige meisje volgde den raad harer meesteres op doch het mogt niet baten, zij bleef aan het branden. Op hare hurken gezeten, trachtte zij met beide armen haar hoofd te beschutten geheel haar ligchaam stond in vuur. Eindelijk wierp men een nat gemaakt oud tapijt over haar heen en daar hare kleederen schier geheel ver brand waren meende men dat het vuur gc- bluscht was. »lk brand nog”, kermde de onge lukkige en men werd nu gewaardat een voor werp bestemd om de kleederen der boerinnen op te houden in brand stond met een mes werd dit voorwerp afgesneden. Nog levend en geheel bij haar versland werd het arme meisje naar binnen gedragen zij was letterlijk geheel zwart en hare huid liet los als verbrand papier. lu weerwil van de ijverige zor gen door een geneesheer aangewendis de on gelukkige, na de vreeselijkste pijnen te hebben doorstaan even over middernacht bezweken. Bij Vittoria leden de Garlisten een nederlaag waarvan ze zelf geen woord vertellen. De weg naar de stad en al hunne positiën er om heen hebben ze verlaten totaal verslagen en in wan orde zijn ze afgetrokken. (Hoe een totaal versla gen leger nog aftrekken kan is vast niet ieder dui delijk; nogtans geven wij dit berigt, zooals we ’t vinden in de Arnh Courant.) De armee, die voor Alfonsos strijdt, heeft hare meerderheid boven die van don Carlos, voldingend bewezen. Een helden daad werd verrigtzooals in dezen oorlog niet weel plaats hadden. De uiterste linkervleugel3 bataljons en 120 kavallerislen onder generaal Tello, werd op een oogenblik door 7 bataljons Navar- ■rezen bijgestaan door eenige ruiters aangetast. >Op het kritieke oogenblik stelde Contreras, kolo nel der kavallerie, zich aan het hoofd van G lan siers en maakte in weerwil van het oneffen ter rein. een charge op den vijand en sloeg zich door diens bataljons heen tot in het hart zijner positie. Sommige lansiers hebben elf infanteristen omver- gereden anderen doodden er drie of vier. L'e •charge, weldra gevolgd door een tweedebezielde de Alfonsisten met nieuwen moed en het gevolg er van was, dat zij, alles overhoop werpende, den vijand op de vlugt sloegen. De Navarrezen lieten 140 dooden op het slagveld en verloren GO man aan gevangenen waaronder een kolonel. De re geringstroepen verloren met het chargeren 21 man en 35 paarden. Deze overwinning werd door andere gevolgd en T werd er voor de Carlistei» niet beter op. focli zullen zij den moed niet opgeven. Don Carlos trok zijn magt weder bijeen en hoopt nog steeds dat hij eens zal zitten op den koninklijken zetel te Madrid. Nog meer bloed zal worden vergoten, nog meer ellende worden veroorzaakt, nog dieper zal Spanje moeten zinken. Eer- en heerschzucht van een enkele, domheid, bijgeloof en priesterge zag bij de massa brengen Spanje tot uitputting en magteloosheid.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1