NIEUWS- IN M- i Veertiende Jaargang. No. 30 1875. BUITENLAND. DONDERDAG 29 Julij. F* ga i t #- 5 niiNiii amii bet arsenaal te ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. len, een der ijverigste bevorderaars van L— - zijn gezondheid nach gaan. het monster is op den cilinder gena- 1 en gehamerd tot de kern van Jan II, soevereine vorst van Lichtenstein, heelt geen plan eenige bestelling aan het arsenaal te Woolwich te doen. Integendeel hij geeft zijnen 1 Kardinaal Deschamps, Aartsbisschop van Meche- 2_. van het debiet het wonderwater van Lourdes zal zelf voor naar de duitsche badplaats Kreuz- geheele scharen christenen de wijk namen naar het ten zuiden van hen gelegen Montenegro, welks bewoners, niet minder door de Turken verdrukt, den afkeer van hunne vervolgers versterken. Door liefde tot den geboortegrond of wel door armoede gedrongen, keerden velen naar Herzegowina terug én in nog ergere mate moesten ze nu den haat van den mohamedaanschen adel ondervinden ter wijl de tursche besturen voor hen geen regl hadden. Uit bragt hen in opstand. De beweging ont stond onder de bewoners van eenige oorden in de nabijheid der hoofdstad Mostar, tengevolge van knevelarij bij het innen van nieuw ingevoerde be lastingen. Daarbij kwam, dat zekere Trikko, die mede' uit de zwarte bergen (Montenegro) was te ruggekeerd, door eenige Turken mishandeld werd. Iterwisch-pacha, het hoofd der turksche troepen, poogde met de opstandelingen in onderhandeling te treden en beloofde hen tegen den adel te be schermen, maar zij vertrouwden hem niet. Bij Ne- vesinje werd men slaags en de nationale haat zette de strijders aan tot de gruwelijkste moordtooneelen. De opstandelingen wonnen den strijd. Vrouwen en kinderen werden nu met de kudden schapen en runderen naar Dahnatië en Montenegro gebragt, terwijl de mannen meestal goed gewapend zich al naamver aaneensloten De turksche regering gaf den gouverneur van Bosnië last, onmiddellijk troepen naar Herzegowina af te zenden. De oostenryksche regering, beducht voor Dahnatië, zond aanzienlijke strijdkrachten in de rigting van Gaba en Trebinje. De door de porie naar de in opstand zijnde streken gezonden commissarissen beriglten per telegraaf, dat hunne zending mislukt was. Het was den opstandelingen gelukthet geheele land tusschen Mostar en de oosten rij ksche grenzen bij de kust van Ragusa mede te slepen in hunne beweging; zij dreigen allen met dood en brandstichting die geene getneene zaak met hen willen maken dreigementen, die zelden doel missen. De commissarissen vroegen daarop toezending van troepen. Nog dienzelfden dag (den 16 Julij) rukten twee afdeehngen Moslar binnen. Den volgenden dag gingen twee bataljons en een escadron van Serajewo naar Nevesinje. Aldus luiden berigten in dalmatische dagbladen; ’t is echter niet onwaarschijnlijk, dat het wat min der erg is. In de turksche provincie Bosnië ligt een land streek Herzegowina genoemd. De daar wonende christenen hebben van de mohamedaansche be volking dikwijls veel te lijden en vandaardat Een van de belangwekkendste zaken zegt het Hbl. die een vreemdeling in Engeland kan zien, is zeker het arsenaal te Woolwich, waar de mon sterkanonnen vervaardigd worden. Negen duizend werklieden ongeveer de getalsterkte van tien regementen infanterie werken dagelijks in deze reusachtige fabriek en men kan zich geen denk beeld maken van de orde, de keurige netheid, de handigheid en kunstvaardigheid, waarmede de en- gelsche cyclopen reusachtige blokken gloeijend me taal met scharen en stoomhamers op een aan beeld dat negen maanden noodig had om koel te worden 1 tot kanonnen smeden. Op het oogenblik is men bezig met een kanon te smeden van 81 ton het grootste dat bestaat. Het is 27 voet lang en zal een puntkogel van 2000 kilo ge- wigt ettelijke mijlen ver slingeren! Het verwon derlijkste schouwspel dat men in het arsenaal zien kan, is wanneer een zware dikke ijzeren staaf van 200 a 300 voet lang uit de smeltovens ge haald wordt. Als de deuren van den oven geopend worden straalt een oogverblindend licht en ziet men geen vlammen of ijzerdoch niets dan een witten gloed. De ijzeren tangen of scharen schie ten hierop den oven die op een kelder ge lijkt binnen en halen een grooie hulpelooze massa witgloeijend ijzer te voorschijn welke de stoomhamer onmiddellijk begint te bewerken Lang zaam kronkelt het metaal naar voren als een ver schrikkelijke slang; die ieder verslinden wil; doch de kop van het monster is op den cilinder gena geld en het wordt nu langzamerhand door de ma chine uitgetrokken een groot kanon. «Gaat heen, onderwijst alle volken, loerende hen onderhouden alles, wat ik u geboden heb Vol gens ’t verhaal, in het boek naar Mattheus genoemd, nam Jezus met die woorden afscheid van zijne apostelen, terwijl hij op den Olijfberg gereed stond, om ten hemel te varen. «Alles, wat ik u gebo den heb.’ Wat was dal? Niets meer, maar ook niets minder dan dit: «Hebt elkander lief.’ Het verhaal van de hemelvaart is nog in her innering; het gebod der liefde maakte een minder blijvenden iudruk. leder jaar vieren de Armeniërs even als de La tijnen het feest der hemelvaart op de plaats zelve waar het oog der vromen nog in steen den indruk ziet van den voet des lleeren. Zij verrigten hunne godsdienstoefeningen binnen een cirkelvormig ge bouw dat twee a drieduizend personen kan be vatten en in een kleine rotonde, die het middel punt van hel gebouw uitmaakt Evenwel hebben alleen de katholieken het regl op de rotonde, on verschillig of door hen en de anderen het feest op dmzelfJen dag of op verschillende dagen ge vierd wordt. Alleen is het aan de schisrnatieken (vooreerst aan de Grieken en daarna aan de Arme niërs) geoorloofdin de rotonde de plaats te be- wierooken waar de indruk van des Zaligmakers voet is. Zoo is het door het gebruik gewettigd door alle partijen aangenomen en door verschil lende besluiten der turksche regering bekrachtigd. Dit jaar hadden de katholieken reeds vier weken lang in vrede en op stichtelijke wijze het feest der hemelvaart gevierd, toen de beurt aan de schis- matieken kwam. Bij die gelegenheid veroorloof den de' Armeniërs zich een dubbele inbreuk op den gebruikelijke!! regel aan den vooravond nl. van 'het feest, legen 9 uur, begaven zij zich vóór de Grieken in het heiligdom, om het eerst de be- wierooking te verrigten. Spoedig daarna trokken zij met hunne priesters in plegtgewaad aan het hoofd uit hunne tenten teneinde hunne officiön te verrigten. Inmiddels liepen de Grieken naar de deur der rotonde om te protesteren en den Armeniërs het binnengaan te beletten Deze wier pen de Grieken die ondanks hun klein aantal zich dapper gedroegen, met steenen, waardoor velen gekwetst werden, onder anderen de beide gendar men, van het gouvernement, die de Grieken bege leidden. De worsteling hield verscheidene uren aan. Uit Jeruzalem arriveerde nu een piket gendar men met den chef van politie. De laatste liet het heiligdom bewaken om den Armeniërs het binnen gaan te beletten hierna keerde hij naar Jeruza lem terug om orders van het gouvernement te vragen en kwam weder tegen 3 uur ’s namiddags op den Olijfberg aan vergezeld van een nieuw piket politie-agenten. Oogenblikkelijk deed hij nu de rotonde door de pelgrims der andere geloofs belijdenissen ontruimen en gaf den Armeniërs ver lof, om er binnen te gaan, ten einde hunne ce remoniën Ie verrigten. De Grieken protesteerden, doch te vergeefs, want de Armeniërs, gesteund door de gewapende magt, bleven zelfs hunne pleg- tigheden rekken gedurende verscheidene uren. Al les natuurlijk ter eere Gods en des Zaligmakers. Volgens eene opgaaf van het centraal comité heb ben de departementen Haute-Garonne Lol-et-Ga- ronne, Tarn-et-Garonne en l’Ariège het meest door de overstrooming geleden. In de andere departe menten: l’Aude, Gironde les Landes le Gers en de Opper-Pyreneën is wel veel vee omgekomen en op vele plaatsen de te veld staande oogst vernield; maar men heeft er niet het verlies van menschen- levens te betreuren; ook zijn er geen huizen inge stort. In de Haute-Garonne zijn 70 gemeenten door de overstrooming geteisterd, 330 personen en 5000 stuks vee omgekomen, 2600 huizen vernield, tic stoffelijke schade in dat gewest wordt op 25 millioen begroot. De voorstad van Toulouse, Saint- Cypricn, is, gelijk men weet, totaal verwoest. In Lot-et-Garonne heeft de overstrooming verwoesting aangerigt in 60 gemeenten er zijn 30 personen omgekomen, 600 huizen vernield De schade wordt er op 24- millioen geraamd. In Tarn-et-Garonne hebben 116 personen den dood in den vloed of onder de ineengestorte huizen gevonden. Ruim 1600 huizen zijn er vernield. (let gezamenlijk bedrag der schade wordt op 80 a 90 millioen geschat, niet daaronder begrepen het nadeel aan'openbare wegen, dijken enz. Het totaal der inschry vingslijst van mevrouw Mac-Mahon voor de overstroomden, door het Jour nal Ofliciel openbaar gemaaktbedraagt ruim 2,560,500 francs. Bij de betaalmeesters werd ge stort ruim 5,879,700 francs; de 15de lijst van le Temps verhoogt de inschrijving bij dat blad lot ruim 226,000 francs. In de kerken van Parijs werd ruim 130,000 francs gecollecteerd. De bisschop van Agen beklaagt zich in een schrij ven aan de Union dat het water aan de kerken en kapellen van zijn diocese zooveel schade gedaan heeft; alleen in de vestiaire van zijn kathedraal hebben de daar bewaarde costumes voor meer dan 40,000 francs geleden. Natuurlijk verlangt de bis schop dat zyn verzameling kostumes die bijna even kostbaar is als die der groote opera in de eerste plaats uit de giften voor de noodlijdenden vernieuwd zal worden. «Wel was zoo schrijft de bisschop, «de minister van eeredienst zoo goed mij een gift van 15000 francs aan te kondigen, maar hoe aanzienlijk die gift ook is wij blijven toch in armoede gedompeld.” Matlh. 6: 28 is voor dezen bisschop niet geschreven. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gd geus 10 Gent per regel Overigens naar plaatsruimte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1