VERTENTIEBLAD. NIEUWS- IN 11- No. 32. 1875. Veertiende Jaargang. BUITENLAND. DONDERDAG 12 Augustus. 1 i ui ut n- el I. ■i iikok mi r i Het lezen van den catechismus is van een gun- stigen invloed op hel beenderengestel. De eer der ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Gts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. jaren ling I r 3- U 5t I. IS d d t- «I e I. s n i. - •- e De Antwerpenaars willen hun kennis die in ’t laatst dezer maand wordt gehouden dienstbaar maken aan de opwekking van geschiedkundige her inneringen. Een groote optogt zal er gehouden wordendie uit vier afdeelingen bestaan zal. De derde dezer afdeelingen zal voorstellen de onder- teekenaren van het verbond der edelenvier boo ten met watergeuzen, een triomfwagen der 17 pro vinciën als zinnebeeld der pacificatie van Gent. Philips II. Alva, prins Willem I, zijn vriend Mar- nix van St. Aldegonde zullen o a. bij het te paard rijdend personeel gezien worden. «Door die vertooning," zegt de antwerpsche Pré- curseur«kan zelfs de teergevoeligste Belg niet in 't minst gekrenkt worden, want voor de eer van het land zal geen enkele partij weigeren het erf goed te aanvaarden, door helden vermaakt en door het bloed der martelaren bezegeld.” De scheepskapitein N. Grün laadde in zyn schip 414286 K.G. zwavelafval. Toen het vaartuig zoude uitgeklaard worden en daartoe op de reede ge ankerd lag, ging de kapitein des avonds te 8 uur niet zijne drie manschappen naar kooi. Tegen 11 uur werd hij wakker door dat de lading sterk dampte wat zoo hevig toenam dat hij terstond op het dek moest springen om de luiken te doen open maken. Zijn manschap, die reeds om dezelfde reden naar boven gekomen was, vond hij hall be dwelmd op het dek. Tegen 4 uur gelukte het den kapitein zijn scheepsjongen naar land te doen brengen en in het hospitaal maar hij stierf een half uur later, volgens verklaring van den genees heer tengevolge van een hevige vergiftiging. Ook de stuurman moest des middags naar het hospitaal gebragt worden, in hooge mate door dezelfde ver giftiging aangetast, De lading had de lucht ver giftigd. Te Antwerpen is uitspraak gedaan in een straf geding dat veel opzien baarde. Wegens ontdui king van belasting (op suiker) en bedrog ten na- deele van de schatkist zijn 31 personen veroor deeld: een tot zes gevangenisstraffen, elke van drie jaren en acht maanden, benevens 1000 fr. boete een tot zes zulke straffen, elke van drie jaren en vier maanden, benevens 1000 fr. boete; drie ieder tot drie jaren opsluiting en 26 fr. bocleeen tot drie jaren en 4 maanden, benevens 1000 fr. boete; tien ieder tot drie jaren en 26 fr. boete vijftien ieder tot drie gevangenisstraffenelke van drie i en 26 fr. boete; alles onverminderd de beta ling van het viervoud der ontdoken belasting, dat eenige millioenen bedraagt. kon, waartoe hij evenwel zijne woning even moest verlaten. Terugkomende vond hij de arme Félice niet meer. Een vermoeden dat zich eensklaps van hem meester maakte werd bewaarheid. Uit een on gesloten lade miste hij verschillende kostbaarheden en een zakboekje met 3,400 francs er in. Hij deed verslag van zijn wedervaren aan de politie die den volgenden avond de sluwe diefegge op een publiek bal arresteerde. Een gedeelte der kostbaarheden was nog in haar bezit. Louis Veuillot, redacteur van den Univers heeft een niet minder scherp oog dan zijn medewerker. Hij geeft een middel aan de hand tegen de drui venziekte, die in Frankrijk veel schade veroorzaakt. «Noch de scheikunde, noch de natuurkunde zullen den wijnstok van de ziekte genezen,” zegt Veuil- lot. God houdt er ook een schei- en natuurkunde op na en deze werkt doeltreffender dan die van den mensch. Te gelegener tijd bedient God er zich van. De wijnbouwers hebben een mirakel noodig en het mirakel komt van God. Men wende zich dus tot hem en ga bidden. Dat zal beter helpen dan alle hulpmiddelen van de menschelijke wetenschap.” Als Veuillot nu geen eerlijk man was, zou hij voor het bekend maken van dit mid del den uitgeloofden prijs van 100,000 francs kun nen eischen, maar hij is eerlijk en erkent het ge bed niet te hebben uitgevonden. Te Parijs viel dezer dagen het volgende voor: Een alleenwonend heer hoorde, terwijl hij te mid dernacht huiswaarts keerde, uit een porte coehère zuchten komen. Bij onderzoek bleek het hem, dat daar in een hoek een meisje gezeten was, dat hoe wel het er zwak uitzag, in voorkomen fatsoen ver ried. Ondervraagd naar de reden waarom zij daar vertoefde vertelde het meisje, dat zij Félice Roviot heette en eene wees wasdie door haar gierige oude tante herhaaldelijk mishandeld werd en ter naauwernood eten kreeg. Zij had dien dag bij on geluk een heiligbeeldje gebroken en was daarom door haar tante wreedaardig buiten de deur gezet. Nu had zij reeds langen tijd loopen dwalen en uit geput van verinoeijenis en honger was zij neer gevallen op de plek waar de onbekende haar vond. Door dit door snikken afgebroken verhaal getrof fen stelde de heer haar voor, bij een zijner bloed verwanten een tijdelijke schuilplaats voor haar te zoeken zich evenwel bedenkende, dat dadelijke hulp nog beter was vroeg hij het meisje of zij hem genoeg wilde vertrouwen om hem naar zijn huis te volgen opdat hij haar allereerst wat te eten kon geven, 't Huis gekomen liet hij haar in zijn fauteuil wat bekomen en haastte zich het een en ander in gereedheid te brengen, zoo goed als dat Op de kust van Sicilië is een rijke roode koraal bank ontdekt. Zeshonderd vaartuigen van koraal- visschers van Torro del Greco en Schiana houden zich met de visscherij bezig. De goede verstand houding tusschen die lieden laat zoo veel te wen- schen overdat de regering twee oorlogschepen heeft moeten uitzenden, om de orde onder hen te bewaren. Dit heeft men echter alleen boven water in zijn magtmaar’t is ónmogelijk de duikers te beletten onder water te plukharen een uitspan ning die zij zich dan ook in ruime mate ver- oorlooven. Te Parijs is gearriveerd kolonel Marterosdie in 1859 op *t punt stond om president te worden van de Zuid-Amerikaansche republiek Uruguay maar door zijn tegenpartij overwonnen, gevangen genomen en doodgeschoten werd. Wie dat met gelooven wilkan 't hem zelven navragen en dan zal hij zeggen: «Den 29 Junij een Zondag, kwam een priester, de eerw. pater Domenico Sapia, mij verwittigendat ik mij moest voorbereiden om 's anderen daags in den vroegen morgen te sterven. Ik biechtte en begaf mij na ’s priesters vertrek ter rust; bang voor den dood was ik niet, ’s Morgens te 3 uur werd ik wakker door het heen en weer loopen der soldaten in den gang, waarop ik mijn bed verliet en mij aaukleedde. Naauwelijks was ik klaar of mijn biechtvader trad binnen en verzocht mij hem te volgen in den gangwaar de soldaten op mij wachtten. Ik ver liet mijne gevangenis, omringd door twaalf man, en kwam weldra op de plaats der strafoefening. Op 12 passen afstand bevond zich het peloton, dat op mij vuren moest. Ik noorde een, twee, drie Dit was de stem van den luitenant, die het peloton komrnan- een viel vooroverzonder de het geweervuur gehoord te hebben. 1----“j dat mijne vijanden in de mee- •Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maar het zwaard.” Al weer twist; nu om een kerk, die nog niet eeus gebouwd is. Dat op den Mont martre te Parijs een groote kark, de kerk van het heilige hart van Jezus zal gebouwd worden is geen nieuws meer. Maar nu vragen sommige van de heeren: zou't wel raadzaam zijn, zulk een reusachtig werk te ondernemen, vóór dat er de toe komst van verzekerd is? En wat zal er de bestem ming van zijn? De jezuïten zouden de kerk liefst voor zich hebben maar kardinaal Guibert zegt «lat ze aan de orde «des Oblats de Marie” moet geschonken worden. De millioenen tot den bouw vereischtzullen door de jezuïten zonder moeite verschaft kunnen worden en zij zijn op het bezit der kerk nog al gesteld omdat zij voornemens zyn in Parijs eene katholieke universiteit, tiaar het voorbeeld van Leuven te stichten. De oblaten steunen op de bescherming van den kardinaal en ioonen geen lust om hunne aanspraken op te geven. Architecten, die niet met den bouw belast zijn, beweren dat op den Montmartre de grond te los is om zulk een gebouw te dragen maar mgr. Guibert zegtdat die heeren maar zoo spreken omdat zij er niet bij geroepen zijn. ontdekking daarvan komt toe aan een medewerker van den parijschen Univers, een blad, dat in ker kelijke zaken zeer goed op de hoogte is. Die mede werker zegt: «Terwijl men tegenwoordig den meer dan negalteven invloed van het lezen van gods dienstige boeken en van de schrift op de mensch- heid constateertkan men integendeel beweren dat het godsdienst-onderwijs een anderen en wel positieven invloed uitoefent. Frankrijk en Oosten rijk waar de catechismus het best wordt geleerd en hel ijverigst gelezen, zijn juist de landen waar men de krachtigste rekruten, de flinkste en sterkste armen voor de militaire dienst en voor de verde diging van het vaderland vindt. Men moet aan nemen, dat de 982 van de 1000 rekruten, die te Weenen lezen konden, slechte boeken ter hunner beschikking hebben gehad. Het is een uitgemaakte zaak, dat ontwikkelde volken het zoo ver hebben gebragt om onder 1000 rekruten 906 kreupele en onbruikbare te leveren.” Volgens den uitslag van den oorlog in 1870j7t wordt de catechismus dan in Duitschland nog beter gelezen dan in Frankrijk; de medewerker heeft daar zeker nog geene onderzoekingen in t werk gesteld. t op mij vuren moest. Ik noorde een, twee, drie Dit was de deerde. Op hetzelfde oogenblik gevoelde ik vreeselijken schok en ~A" ontploffing van 1 B Eene maand later kreeg ik het bewustzijn der en vernam üa» unjuv - ning dat ik dood was, mijn ligchaam hadden la-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1