VERTEHTIEBUD. NIEUWS- EN Ml- 1875. Veertiende Jaargang. No. 34. BUITENLAND. DONDERDAG 26 Augustus. Is Op ■lt iinnx uiiw 8 "I ,s r t t t 1 r a ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden, Franco per post 95 Cents. 1 5 !U I Ib lil fttJ Lfr e i. it >1 i? t e- n. e lt (i s ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. In Frankrijk vertonnen zich weer verschijnselen en worden weer stemmen gehoord wel geschikt om de weduwe van Napoleon aangenaam te doen droomen, Wel ging de Napoleonsdag (15 Aug.) te Parijs, vrij kalm voorbij maar de mis in de kerk van St. Augustinus was toch druk bezocht en ijverige kerkgangers zijn de Paryzenaais an- tiers met* 't Meeste gerucht werd gemaakt te Ville d’Avray, eene buurt waar vele Parijzenaars villa’s hebben. eene dier villa’s, ’t eigendom van ëene dame, ja wij zullen T maar niet zeggen was ~i go officieren in uni- met elkaar: vive l’Einpé- u N’s. groot aantal met vuur gekroonde arenden. ii .1.»., nu unn Om het verlangen naar den Frankrijk reddenden prins te versterken verecren de Bonapartisten onder de leiding van Rouher, bet volk medailles in den vorm van een hart. Op de eene zijde, in het midden ziet men het portret van den keizerlijken prins, met hel bijschrilt de toekomst Regts van dat beeld vindt men dat van Napo leon I en links dat van Napoleon 111. Boven het eerste leest men: glorie boven het tweede: voor spoed. l)c keerzijde vertoont het borstbeeld van keizerin Eugénie, boven ’t welk staal: godsdienst. Een engelsch fabrikant is de uitvinder van dal speelgoed en maakt er goede zaken meè. Zooals bekend is wordt de romp van de ver ongelukte stoomboot Schiller door duikers onder zocht, en is reeds menig kostbaar deel der lading op die wijze geborgen. De mededcelingen der dui kers aangaande de lijken door hen gezien, hebben aanleiding gegeven lot het volgende voorval. In de afgcloopeir week, meldde zich een jong mensch uit Luxenburg, Frans Hauser genaamd, aan het station aan, vanwaar de onderzoekingen per duiker geschieden. Hij was te naauwernood van een he vige ziekte hersteld die hem aangetast had ten gevolge van den schok door het berigt van het vergaan van de Schiller veroorzaaktaan boord waarvan zich zijne moeder en beide zusters be vonden hadden. Sedert hij hoewel nog lijdend de boven bedoelde mededcelingen der duikers ver nam, had hij rust noch duur; hij wilde de lijken zijner dierbaren aan den schoot der baren ontruk ken. Zijn verlangen werd ingewilligd en laatst leden Zaturdag werd hem het helmduikerstoestel aangedaan, en daalde h'y van twee geoefende dui kers vergezeld, in zee af. Na twintig minuten zoe- kens zagen zijne medgczellen dat hij zich naar een donkere massa begaf, die zij niet met juist heid konden onderscheiden. Zij volgden hem da delijk en bereikten hem terwijl hij alle krachten inspande om een rotsblok te beklimmen, waaraan de bedoelde donkere massa scheen vaslgehecht het was het lijk van een zijner zusters. Zijne krachten begaven hem, eer hij op de rots was, en zijne geleiders kwamen te hnlp. Een vreesehjk schouwspel wachtte hen. Een verbazend groote De zelfmoord-manic neemt Ie Parijs een drei gend aanzien. lederen dag maakt zij verscheidene slagtofi’ers en dit getal zóu wel driemaal zoo groot zijn, indien niet zoo velen, die zich in liet water willen werpen of er reeds in liggen, gered werden. In de laatste weck hebben visschers in de Seine alleen bij nacht nog bij tijds 9 mensclien uit het water gehaald. Dit is de reden, waarom men het. pas genomen besluit van den prefect betreurt, die het visschcn bij nacht verboden heelt. De geval len van zelfmoord zullen nu nog talrijker worden. Merkwaardig is het geval van den secretaris van een kleine gemeente in de buurt van Parijs. Die jonge mensch heeft zich opgehangen aan den kle pel'der kerkklok en toen de burgemeester het re gister van den burgerlijken stand opsloeg om de acte van overlijden van den ongelukkige op te maken, zag hij tot zijn verbazing, dat de zelfmoor denaar ze zelf reeds had geboekt en wel met een vaste hand en zeer naauwkeurig. Het uur van overlijden stond opgegeven als: «tnsschen een uur en half twee in den morgen.” De zomer van dit jaar kenmerkt zich wel door verwoestende natuurverschijnselen. Aken en Maas tricht werden door een lievige» orkaan getroffen. Te Aken vielen hagelsteenen, waarvan sommige de grootte van een biljardbal hadden. Van alle hui zen werd naar den windkant meer dan de hellt der ruilen verbrijzeld en verscheidene personen werden ernstig verwond, 's Avonds keerde de bui in den vorm van een onweder terug en rigtte we der groote schade aan op twee plaatsen sloeg de bliksem in Men kan Aken, zoo schrijft men van daar, op het oogenblik het best met eene gebom bardeerde stad vergelijken. Ook te Maastricht en in de omstreken veroor zaakte de storm groote schade aan gebouwen, hoo rnen en veld- en tuinvruchten. De gewassen zijn op vele plaatsen geheel vernield. Tnsschen Glons en Hijsen rigtte een windhoos vreeselijke verwoestingen aan. Duizenden boomen liggen tusschen Nedetheim en Bilsen ontworteld of half afgebroken waaronder de meest zware. Het geheele dak van hel station Nederheim wérd wel 100 meter ver in een weiland geslingerd. In Tongeren is bijna geen huis onbeschadigd geble ven; van het stations gebouw zijn alle ruilen ver nield. Een kolenmagazijn is totaal uiteengeslagen waarbij tevens een paard den dood vond. Op twee plaatsen is brand ontstaan. De laatste trein naar Eindhoven heeft een op onthoud gehad van 2| uur en moest eerst te Ton geren en later nog eons stoppen daar vele hoo rnen van de rails'moesten verwijderd worden. De telegraafdraden zijn langs den geheelen weg ver brijzeld, terwijl de gansche streek beter geleek op een meer dan op een weiland. Te Pontoise en omstreken (in Frankrijk) zijn ha gelsteenen gevallen, die 350 grammen moeten we gen. Verscheidene personen zijn gedood en zwaar gewond Gelukkig dat de oogst voor een goed deel was binnengehaald, doch de schade, door het onweder veroorzaakt, is nog altoos groot. van d visite van hooge Bonapartisten form en daar zongen ze i reur! en stak men vuurwerken af, gekroonde N en een g-- Men kon dit alles van den weg zien en van daar dat het volk al spoedig riep vive Ja repu- bliqtie! en dat men daarna elkander in T haar be gon te grijpen, zoodat de politie de geestdrift moest temperen. In eon hunner bladen konden de rransenen lezen dat tot Eugenics zoon deze woorden gerigt worden «gij zult gereed zijn op den dag dat de regering een prooi wordt der revolutie «gij zult dan zorgen dat Frankrijk ten derden male wordt gered door een Bonaparte «niemand verlangt, dat de heerschappij der wet worde verbroken, maar velen verwachten dat en zij roepen u toe: houd u gereed!” Nog meer op den man af is het adres dat te Lyon°ter teekening wordt aangeboden en aldus luidt: «Aan Z. II. den Keizerlijken Prins te Arencberg. «Bij gelegenheid van bet nationale en Keizerlijke feest van Io Aug. hebben wij de eer U. H. te vei- zoeken welwillend de achtingsvolle en opregte uit drukking van onze wenschen onze trouw onze onveranderlijke toewijding aan te nemen. «Eerlijke nalevers der wetten van ons land zelfs wanneer zij in strijd zijn met onze beginse len en overtuigingen zullen wij hen, die bijna 20 jaren de regering van uw beroemden vader bestreden, door onze gehoorzaamheid aan de wet ten bewijzen, hoe wij onze burgernligten opvatten. Maar in ons hart bewaren wij dc hoop ongeschon dendat, wanneer Frankrijk zooals het thans hcerschende voikenregt eischt direct gevraagd wordthet door een plebiscitair besluit erkennen zal dat het u alleen toekomt aan het volk het volle genot zijner regten te verzekeren door te gelijk de orde en de ware vrijheid te handhaven. «Wij verzoeken u bij de keizerin de tolk onzer hoogachting en vereering Ie zijn” enz. dersdenkenden niet geduld mogen worden en dat middelen van dwang en geweld tegen andersden kenden niet alleen geoorloofdmaar zelfs verpljg- lend zijn. Als de r. k. kerk anders geloovenden thans niet feitelijk onderdrukt en beheerschtdan laat zij dat na uit berekening en met het oog op omstandigheden, die dat beletten of niet raadzaam maken. In principe is do onderdrukking van an dersdenkenden tot een gebod gemaakt. Dc Jezuï-r ten hebben reeds vóór 1870 de leer verkondigd, dat de stelling geloofsvrijheid kettersch is en zij hebben het duidelijk genoeg wereldkundig gemaakt, dat hunne leer de afkondiging van de onfeilbaar heid wettigde en de verpligting om geweld te ge bruiken voorschrijft als dogma der r. k. kerk. Döllinger heeft nog meer gezegd, maar Dol linger is niet onfeilbaar. Op de unie-conferentie den 13 dezer te Bonn gehouden sprak dr. Döllinger merkwaardige 'voor den. Volgens hem staan we nog maar aan t be gin van groote veranderingen bij houdt het voor ónmogelijk, dat de vaticaansche decreten inderdaad wellen zullen zijn waaraan zich ook de verstan digste» onder de 180 millioen katholieken zullen onderwerpen. Er is in de r. k. kerk brandstof voorhanden en de tijd zal komendat hier en daar de vlam uitslaat. Na 1870 wordt zonder om wegen verkondigd: «Wij leggen den geloovigen een juk op dat. zij' in langen tijd niet hebben gedra gen wij mogen geloofszaken invoeren, die met het vcrledene in tegenspraak zijn.” Tegenover al hel denken en al de bedenkingen staat de onfeil bare autoriteit van den paus. Eene scheuring in de kerk, gelijk die, welke in 1870 door hel vali- caan is tewecggèbragl heeft de geschiedenis der katholieke kerk nooit opgeleverd en eene toenade ring van de fractionwelke door die scheuring zijn afgesneden, is ónmogelijk geworden. De r. k. kerk thans noeme men haar de vaticaansche kerk kan andere kerken alleen dulden als zij de vaticaansche dogma’s aannemen. Het onfeil- baarheidsdogma heeft nog dieper ingrijpend ge volg. De r. k. kerk heeft daardoor de leer om- fttelsd, door alle andere-kerken verworpen, dat an-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1