VERTENTIEBIAD. NIEUWS- EN AD- Veertiende Jaargang. No. 35. 1875. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 2 September. 1 v. ■nu iJiiim 7 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. voor re den, langs welke de trein met schrikbarende vaart op kinaswear Terminus zou zijn aangerukt en waar- schijnlijk, na de afsluitsels aan het einde van den Terminus verbroken te hebben, in zee zijn gestort. Gelukkig bevonden zich twee aan den spoorweg verbonden werklieden in den trein. Een hunner klom boven op den wagon en klauterde verder land's den geheelen trein, terwijl hij stuitingswerk- tnigen toepaste. De andere bereikte langs de trede aan de buitenzijde der waggons de locomotief al waar hij den stoom afsloot en de hoofdsluitkraan digt maakte, zoodat door deze bewegingen de trein nog juist in tijds belet werd op de heffing in de nabijheid van Kingwear te geraken. De machinist en de stoker, die, na den reizigerstrein in bewe ging te hebben gezetdezen aan het toeval over heten, zijn geschorst. Het berigt zegt echter niet welke belooning de beide redders ontvingen zon der welke denkelijk een verschrikkelijke ramp had plaats gehad. wereld voldoende ondersteuning geworde, verwach ten wij spoedig hulp op het bloedige slagveld Nu eerst genoeg van Turkijewie zich door het medegedeelde opgewekt gevoeltom aan de smeekmgen gehoor te geven dient zich eerst wel af' le vragen’of hij een eerlijk man is. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. Te Kasoeska in Japan is eensklaps eene on metelijke zandbank van den bodem der zee op gerezen en de haven van Mito, die 50 voet diep wasis in een enkelen nacht geheel en al opge vuld. Het zand steekt bijna drie meter boven den vroegeren waterspiegel van de zee in de haven uit. De 17 schepen welke zich op de reede be vonden zijn gestrand en zitten diep in het zand. Dit verschijnsel is waarschijnlijk veroorzaakt door eene aardbeving, welke in die streken zoo veel vuldig zijn. De berlijnsche Volkszeihing verzekert, dat een tiental duitsche jongelingen naar Cuxhaven zijn geloktzonder hun voorkennis aan boord van een schip gebragl en overgeleverd in handen van personendie hen verronselden aan het neder- landsche gouvernementdat hen naar Indië zal zenden. De Volkszeitung is daar boos om en zegt: „Balt niet ieder Duitscher zijn vuisten als hij zulke feiten ziet gebeuren Als de Nederlanders met hun kikvorschenbloed zelf niet meer willen vechten, dewijl de gansche boel daar ginds ver knoeid is, moet dan de „duitsche Michel” voor hen naar de slagtbank worden gezonden, niet als een huurlingmaar als een ellendigedoor ge weld en verraad van zijne vrijheid beroofd? ’t is wat bar gezegdmaar als het medege deelde een feit is, moet men ook wel kikvorschen bloed hebben om niet wat bar te worden, ’t Is te hopen, dat onze regering kan en wil bewijzen, dat er onwaarheid verteld is (gelijk het Dagblad van /.Holland reeds verzekert), dan willen we voor ’t overige maar denken, dat de duitsche schrij ver omtrent het bloed ook verkeerd is ingelicht. Te hopen is 't ook, dal er wat op gevonden wordt om te verhelpen dat het behoud onzer koloniën van zoovele vreemdelingenniet altijd te vertrou wen wordt afhankelijk gemaakt. Aan het spoorwegstation te Torqnay (Engeland) heeft het volgende plaats gehad: Terwijl een trein met reizigers gereed stond te vertrekken, kwam een zware goederentrein langs eene helling op den reizigerstrein aanloopcn ten gevolge van een of ander gebrek, waardoor hij bui ten bedwang geraakt was. De machinist en de stoker van den reizigerstrein stoomden dadelijk achterwaarts, doch sprongen beide van de locomo tief en lieten den trein verder aan zich zelven over, gevolgd door den goederentrein. Deze haalde den reizigerstrein in, gaf er een schok aan, die echter zonder nadeelige gevolgen afliep en stond toen stil. De schok stiet den trein met reizigers op eene helling langs welke hij achterwaarts voort snelde en wel onder stoom. Met elk oogenblik ver meerderde de snelheid, tot dat de reizigers, 1 aing- ton voorbij stoomende, een tweede helling nader- De commissie door het centrale landbouwkun dig genootschap te Parijs benoemd om rapport uit te bremren aangaande de ontdekking van den werkman 'felliezdie in Augustus aardappelen poot om in January te oogsten zoodat men een dubbelen oogst van aardappelen in één jaar kan hebben en ook altijd versche kan eten, heeft gun stig gerapporteerd bij monde van den heer Ghatin, lid’van het Instituut. De conclusie noemt het door Telliez uitgevonden middel uitstekend. Op vijf verschillende plaatsen werden nu van staatswege proeven genomen en reeds zijn in de laatste dagen aardappelen gepoot, o a. in den Jardin des Plantes, in den tuin van liet Luxembourg en in den Ac- climatatie-tuin. Edel Achtbare Heeren zoo is thans de titel van hen die vroeger vroede, d. i. wijze mannen heetten. Dat de stadsbesturen vroeger altijd wijs waren en de leden van een gemeenteraad zich nu altijd edel en achtbaar vertoonen er zijn er, die dat tegenspreken, en de heeren geven ook wer kelijk wel eens aanleiding dat men hun het regt op de eervolle onderscheiding moet ontzeggen. In den avond ran den 23 Augustus vergaderde de gemeenteraad van Urk. De vergaderzaal was vol toehoorders en ook daarbuiten stonden nog honderden. Een voor Urk hoogst gewigtige zaak zou besproken worden. Door negen ingezetenen was een adres ingediend aan den Raad om art. 26 der gemeentewet toe te passen op de raadsle den T. Hoekstra en L. Kramer wegens overtre ding van art. 24 der genoemde wet. De overtre ding bestond hierin dat de heer Hoekstra op 12 Mei 1874, ter gelegenheid van het krooningsfe est, voor de schoolkinderen costumes, strikjes petten etc voor rekening der gemeente geleverd bad en later den gemeenteveldwachter met zijn huisgezin en inboedel voor f 15 uit Sneek gel»a’d "a“.’ terwijl de heer L. Kramer op 24 July 1873 by eene oefening met de brandspuit, twee llesch je never voor de bedienende manschappen vooi re kening der gemeente geleverd had. Nadat de voorzitter dit adres had voorgelezen, maakte de heer Kramer de opmerking, dat de handteekeningen niet voldoende waren, omdat geen enkele voornaam voluit geschreven was, maar dat slechts de voorletters stonden geschre ven en dat hier veel zijn die gelijke namen heb ben. De heer Hoekstra deed de vraag: of ook de burgemeester hunne schorsing wildewaarop deze De Figaro een fransche krantmaakt er zich vrolijk over, dat menig Parijzenaar niet weet, wat de Herzegowina is, en dat er zijn, die meenen, dat het eene danseres van de opera of een nieuwe piano, door Herz uitgevonden, of wel een lucifers fabriek is. ’t Kon zijn dat ook enkele Bolswar- ders omtrent het turksche rijk niet zoo op de hoogte zijn als noodig is om de troebelen die daar nu zijn, te begrijpen. Voor hen dan een wei nig opheldering; wie’tal weet, mag’t overslaan. Wie meent, dat Turkije het land van de Tur ken is, heeft niet geheel en al ongelijk, maar hij weet er dan toch nog niet alles van. Van de 12 milhoen inwoners van dit rijk, zijn niet meer dan 700,000 eigenlijke Turken van ouder, tot ouder, ’t Was al in de 14de eeuw, dat de Turken zich ■in den zuidoosthoek begonnen te nestelen en na dat ze in 1453 Konstantinopel hadden bemagtigd, werden ze meermalen lastig voor hun buren vooral voor Oostenrijk, ’t Was de kracht van een ruw volk, die toen nog kon zegevieren, maar sedert andere volken tot meer beschaving kwamen ter wijl de Turken als Turken bleven leven gingen hun zaken meer en meer achteruit, en dat er nu nog een rijk van Turken in Europa bestaat, heb- Ihen ze enkel daaraan te danken dat geen der groote mogendheden een ander gunt zich van Tur kije meester te maken. Wat nu de overige bevolking betreft, die bestaat noo- uit 2[ millioen mohamedaansche Albanezen en’siaven of eigenlijk Slavoniërs. Verder wonen er wel drie maal zoo veel christenen als mohame- danen, en die christenen zijn Grieken Rumeniers Albanezen of Slaven. Geheel Griekenland behoorde vroeger aan Turkijemaar toen he,nu omtrent 40 jaor geleden, zich vrij vochtbleven nog vele Grieken in Turkije wonen en zij zijn alles behalve tevredene onderdanen van den sultan. lot de Rumeniers behooren de bewoners der zoogenoemde DonauvorsleiidommenMoldavië en Wallachije, die een eigen bestuur hebben maar schatpligtig zijn aan den sultan. De slaven wonen in Servië, Bul garije, Bosnië, de Herzegowina en Montenegro. Die christenen rajahs genoemd behooren tot de orthodox-grieksch-katholieke kerk en geven zich blindelings over aan de bevelen hunner popen of geestelijken. De leenadel, die in de Herzegowina den baas speelt en welke adelijke heeren Spain’s genoemd worden behoort tot den slavonischen stam en wel tot dat deelhetwelk in de middel eeuwen tot het mohamedanisme overging. Alleen «.nder de ambtenaren, officieren en stedelingen in de Herzegowina vindt men vele wezenlijke Turken. Over 't algemeen bestaat onder de christelijke bevolking van Turkije een krachtige haat tegen de mohamedaansche onderdrukkers en zij wen- schen niets vurigerdan een grooten grieksch-ka- tholieken staat te grondvesten. Zij verkeeren ech ter in een toestand dat zij zonder hulp van bui ten niet veel kunnen uitrigten. In een manifest zeggen dan ook de hoofden van den opstand „Wij smeeken Servië en Montenegro ons te on dersteunen wij smeeken de overige Slaven, allen en waar zij ook wonen ons te helpen. Eindelijk smeeken wij iedereenzonder onderscheid van ge loof of nationaliteitom hulpieder, die een eer lijk man is, de vrijheid waardeert en het regt eert. In hoop dat ons smeeken niet vruchteloos hlijvë en ons van eerlijke lieden uit de geheele

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1