VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EN AD- 1875. Veertiende Jaargang. No. 36. BUITENLAND. DONDERDAG 9 September. te ■nis tmiw F, t t t l 1 1 1 I y 5 i r ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bij het lastig Z®0 listen terug in Gttipuzcoa. bare mannen, gehuwd en 17 en 50 jaar oud, onder de wapens, verhuist naar Frankrijk. In Wood’s theAter te Cincinnati deed een goo chelaar Fravne genaamd laatst een huivering- Aan lady Dudley werd voor eenige maanden eene aanzienlijke waarde aan diamanten ontstolen. Uit New-York wordt nu gemeld, dat met de duit- sche stoomboot «Klopstock" twee passagiers der eerste kajuit zijn aangekomen die onder een dub belen bodem in hun koffer, voor 150,000 pd. st. diamanten geborgen hadden waarvan een aantal het eigendom van lady Dudley schijnt te zijn. Van den opstand in de Herzegowina is niet veel te zeggen; van geen der partijen wordt veel kracht ontwikkeld; de ellende vermindert voor de opstan delingen niet. Een andere zamenzwering doet nu weer van zich spreken.] In de amerikaansche republiek Peru, die vrij wat moeite heeft, maar toch ook moeite doet om zijn linantiële omstandigheden wat in orde te krijgen, beproefde een bende avonturiers de regering omver te werpen. Reeds in July liep het gerucht te Arequipa, dat weldra eene goed voorbereide revolutie zou uitbre ken en dat het teeken daartoe zou zijn het ver moorden van den prefect Osma. Deze gaf, zonder dat zij ’t merkten acht op de zamenzweerders en bleef tamelijk goed op de hoogte. Toen hij ver nomen had dat in den nacht van 15 Julij de hoofden van den opstand en allen, die een handje helpen zoudenzich in het klooster de la Merced bevonden, om eene laatste zamenkomst te houden, liet hij het gebouw in stilte omsingelen. Men zag hoe de zamenzweerders een voor een zich aan meldden en op een paswoord door pater Urdanivia werden binnen gelaten Maar tegen middernacht drong een sterke politiemagt het gebouw der niets vermoedende paters binnen, bezette alle uitgangen en begon de cellen te doorzoeken. Door de ver vallen muren gelukte het menigeen te ontsnappen, maar toch werd een prachtige vangst gedaan in de cel van broeder Mariano. Deze cel was geslo ten en toen de officier van politie den sleutel vroeg, antwoordde de pater gardiaan, dat broeder Mariano voor eenige dagen afwezig was en den sleutel had medegenomen. Gedurende dit gesprek kwam een jongen vertellen, dat eenige personen door het ven ster der cel op straat trachtten te komen, waarop de pater onder verwenschingen en scheldwoor den zich ijlings verwijderde. Men deed de deur uit de hengsels springen en vond achttien1 zamen zweerders. Een ander trof men voor den biecht stoel aan in de houding van een biechteling. Intusschen was in de buitenwijken van Arequipa reeds een bloedig drama begonnen. In een in de in het duitsche leger den veldtogt tegen Frankrijk i.._:‘,n - sjouwerlieden vereenigd korten tegenstand uiteen gedreven werd. Terstond werden van van van s s> - Arévalo viel als een bliksemstraal op de manschap pen wagens in gereedheid te brengen In een der wijken van Londen staat een mena gerie van wilde beesten en daaruit ontsnapte een beer de deur van’t hok had men open laten staan die heel deftig eene wandeling deed op de groentemarktwaar hij zich als gast gedroeg. Eerst nuttigde hij een 50 bos wortels, ettelijke manden met jutteperen maakte hij ledig, 100 bos geele andijvie liet hij naar binnen glijden, de pron kers liet hij liggen, maar malsche snijboonen con sumeerde hij zonder die eerst te tellen en in ’t laast een ganschen stapel kropslade als dessert. Daarna, en dat was ondeugend van hem, wierp hij met zijn snuit al de overige stalletjes om en eindelijk werd hij door zijn directeur weer naar de tent gebragt. Eene deputatie uit de groentevrouwen was des namiddass ten huize van den directeur met de con- sumtie-rekeningen van den deserteur en met die van de door hem aangerigte schade. Haar werd tot betaling vrij entrée in de tent aangeboden maar de dames wilden het inhalig beest zelfs niet zien. Een proces volgt. In Frankrijk, waar’t beschaafdste volk der we reld woont, of althans voor weinige jaren nog woondetoont men bijzonder veel neiging om te -doen, wat zes a zevenhonderd jaar geleden ook in de mode was. Toen trok men, met een kruis op zijn kleed, naar Palestina, om ter eere Gods dat land in bezit te krijgen en er te bidden. «Noch Jeruzalem noch Gerizim is de plaats waar gij zult aanbidden,” heeft Jezus welgezegd, maar wie kon dat toen weten! Er zijn menschen en niet alleen in Frankrijkdie dat nog niet weten. Een groote bedevaart is naar Rocamadour, Lour des en Issoudun ondernomen. Palestina is ook wel wat verde heilige maagd maakt het de lui nu wat gemakkelijker. Behalve die groote nati onale bedevaart, waren acht en twintig bedevaar ten van verschillende diocesen aangekondigd. De muren van Parijs waren overdekt met aankondi gingen, als gold het een harddraverij of veetentoon stelling. Deparijsche deelgenoolen vertrokken met een extra-trein naar Orleans. Ondanks de 150 francs, die elke plaats kostte, was het aantal ver- trekkenden legio. Bij dien prijs komen dan nog de offers in elk der drie heihge plaatsen waarvoor men dit jaar de madonna een kostbare lamp ver- eeren zat. Beter dan eens Peter van Amiens en niet minder dan Godfried van Bouillon weet de de geestelijkheid in het groote clericale leger de tucht en orde te handhaven. De bedevaartgangers hebben zich aan zeer strenge regels te houden ieder ontvangt zijn nommer en mag de hem aan gewezen plaats niet verlaten. Allen moeten voor zien zijn van een rood kruis met witte wol ge voerd en met het devies: «Domino Christo servire,” ’twelk zooveel zegt, dat men door zijn handeling den heer Christus dient. De paus zelf heelt dit model voorgeschreven. Een Duitscher, de graaf von Stolberg, heeft ook zoo'n bedevaart naar Lourdes van Duitschers ge organiseerd, maar Duitschers in Frankrijk, dat har monieert nog niet best; die bedevaart vindt tegen spraak en tegenwerking, ’t Is dan ook wel wat ',gdat de heilige maagd met hare wonderen hoofdzakelijk Frankrijk begunstigt. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. Fingo zouden nog eenige zamenzweerders in den trein komen ten bewijze dat alles in orde was. Toen deze echter niet verschenen verliet men in allerijl den trein en vlugtte in heigebergte, maar werd nu van twee zijden aangetast. De onderpre fect van Mollendo had zooveel manschappen ver zameld als hij krygen kon en was met een twee den trein de zamenzweerders gevolgd terwijl de prefect Osma die hem met den trein had verwacht thans met twee kompagnien infanterie een eskadron ruiters hen aantaslte en hen na een kort gevecht, overwon. Arévalo bezweek denzelfden nacht aan zijne wonden en men verliest in hem een man van grooten aanleg en die zeer bemind was. Zijn politieke hartstogt heeft hem het leven gekost. Zoo werd deze poging, zeer tot geluk der repu bliek in hare geboorte gesmoord. In de Theems is een doos gevonden met sleutels passende op de deuren der apartementen van het kasteel Windsor. De doos was met een touw aan een boomstam vastgemaaktwelke bij de ebbe zigtbaar werd. Waarschijnlijk moesten de sleutels dienen als middel om de koninklijke juweelen magtig te worden. De Pall Mall Gazelle zegt hieromtrentVoor eenigen tijd werd een student te Eton van de school verwijderd, wegens zijn manie tot stelen. Bn zekere gelegenheid werden de sleutels van klooster door hem gestolen alsmede een aantal sleutels van verschillende schoollokalen. Deze sleu tels nu zijn hetwelke in een toiletdoos werden gevonden in Cuckoo Weir, waar de etonsche stu denten plegen te baden. Intusschen was in de buitenwijken van Arequipa reeus ceil uiueuig mama acaviiuwi. lu nabijheid gelegen tuin had kapitein Arévalo die medemaakteeene bende van 60 matrozen en jj en gewapend, en wierp zich plotseling op de zwakke bezetting die na an paarden opgeëischt; het gold de inneming Mollendo het' eindstation van den spoorweg Arequipa naar Puno om met het aanbreken den dag eerstgenoemde stad te bemagtigen r... van het douane-gebouw en dwong daarop den spoorweg directeur een locomotief rnet eenige w’agens in gereedheid te brengen en nu ging het in snelle vaart naar Arequipa. Op het laaste station De Carlisten gaven de stad Seo d’Urgel «n nui voor het laatst dezer Katalonië gedempt te lieb- van Seo d’Urgel zijn naar van daar naar Montjuich de vesting by Barcelona gebragt te worden. De voornaamste onder die krijgsgevangenen is de bis schep die reeds sedert een jaar vervolgd werd wegens een moord, op zijn bevel bedreven in zijn paleis en zich bij de Carlisten voegde om aan de straf voor die misdaad te ontkomen. Hij had zelfs aan don Carlos de betrekking van groo(-aalmoeze nier bij diens leger gevraagd, maar de pretendent, ■«lie er geen bijzonderen prijs op stelde een geeste lijke van dat gehalte in zijne omgeving te hebben, had hem naar zijn diocees gezonden onder voor wendsel van de diensten welke hij daar aan de goede zaak zou kunnen bewijzen. Te Madrid schijnt men besloten te hebben hem voor den regter te brengen. Het carlistische garnizoen heeft met den bisschep en Lizzaraga aan het hoofd gedefileerd voor de re geringstroepen. In’t geheel zijn 800 man, waar onder 100 officieren, krijgsgevangen gemaakt. In ■de citadel vond men twee Krupp-kanonnen een twintigtal oude stukken een kleine hoeveelheid munitie en eene groote hoeveelheid mondbehoef ten. Gebrek aan water heeft de capitulatie be spoedigd. Naar uit San Sebastiaan onder dagteekening van 31 Augustus gemeld wordt, trekken zich de Car- Zij roepen alle weer ongehuwd tusschen de Veel volk I over meldt een depêche uit Madrid dat het gouvernement er op rekent, maand den opstand in ben. De krijgsgevangenen Puycerda gevoerd om voornaamste onder die krijgsgevangenen is de bis- moord, op zijn bevel bedreven in zijn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1