NIEUWS- EN AD- 1875. Veertiende Jaargang. No. 37. BUITENLAND. DONDERDAG 16 September. iniinx on ira e r 1 I’ 1 l l 1 I I r ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. i I o. a. schuil hield. it r- )- a De graaf van Stolberg heeft zijn plan, om met een bandvol ('uitschers een bedevaart naar Lour des te doen, toch doorgezet. Hij en een 35 anderen trokken naar België om zich daar bij belgische bedevaartgangers aan te sluiten. Ten getale van omstreeks 600 kwamen ze den 7 dezer te Parijs, waar een groot getal nieuwsgierigen ben aan 't station opwacbtte. Zij droegen de belgische kleu ren; alleen de graaf' droeg een band met de duit- schè kleuren om den arm, maar de politie beduidde hem, dat hij dien in den zak móest steken zoo- dat hij zich nu van de anderen door niets anders onderscheidde, dan dat hij fijnere sigaren rookte. Ook het mooije pelgrimskruis mogten zij met ver- toonen en zelfs niet in oplost door de stad trek- ken. Niet meer dan tien mogten bij elkander loopen. In de Notre Dame woonden zij eene mis bij en daarna hield de geestelijke een toespraak, waarin hij zeide dat nog nooit zooveel bedevaartgangers uit den vreemde in Frankrijk kwamen en dat hunne komst wel een bewijs is van het toenemen in aantal van goede katholieken. De graaf van Stolberg inzonderheid moest zich daardoor gestreeld gevoelen en 't zal hem niet ge deerd hebben, dat een ondeugend Parijzenaar hem nariep «voila un commis-voyageur 1" d.i. ziedaar een reizend commissionair! t Zal den geloovigen man niet hinderen, dat zijne onderneming een be- lagchelijk figuur en hij en zijn duitsche togtge- Uit de Herzegowina bragt de telegraaf de vol gende berigfen. 5 Sept. Server pacha, de turksche commissaris in de Herzegowina berigt, dat de beweging aanmerke lijk afneemt en dat de opstandelingen in onder werping komen. 7 Sept. Servië zal aan den opstand niet mee ■doen. In Bosnië is de orde geheel hersteld en in «Ie Herzegowina is de opstand bijna geëindigd. Zeer vele' opstandelingan onderwerpen zich Eer- gister tastten 3000 Turken met eene batterij ka nonnen de opstandelingen bij Dabra aan. De Tur ken werden geslagen 200 sneuvelden en velen werden gewond. De opstandelingen zonden niet rneer dan 5 .dooden en 20 gewonden hebben. Een troep Serviërs van ongeveer 1000 man die te Duna, nabij Oznitza, over de grens trok is door de tmksche troepen geheel vernietigd. Zes ka nonnen en. vijfhonderd naaldgeweren, nit Servië -den insurgenten gezonden en nabij Gradiska aan ■wal gebragt, zijn door de lurken aangehouden. 8 Sept.’ Bij Dubilza, in zuidelijk Bosnië, heeft een hevige strijd plaats gehad. De turksche ka- vallerie trok terug naar Gradiska, doch daar werd zij door andere opstandelingen overvallen en 23 Turken sneuvelden. In 't geheel verloren zij 50 .man. IDe opstandelingen hadden 28 dooden. De .opstandelingen worden talrijken Den 6 hebben 2 bataljons Turken een groot aan lal opstandelingen geslagen. De troepen die de ■positie behielden, hadden 5 dooden; de opstande lingen 150 en niet mider gewonden. De telegraaf en de couranten vertelden nog meer er van, maar niet veel anders. Uit de redenerin gen echter, die «deskundigen” er bijvoegen, moet men opmaken, dat Turkije wel Turkije zal blijven en de opstandelingen, als ze ophouden dit te zijn, maar moeten afwachten wat de verhevene porte over hen beschikken zal. De italiaansche prinses Dominica Ciarelli is dezer dagen te Parijs overleden letterlijk gedood van smart door het verlies van hare beide ^kinderen onder de volgende bijzondere scheurende omstandigheden. De prinses was weduwe en moeder van twee zonen De oudste was acht jaar. Na een hevige ongesteldheid van weinige dagen stierf de jongste. De moeder was radeloos over het verlies en toen de lijkkist gebragt werd, had zij in een hevigeu aanval van zenuwlijden, dringend en bij herhaling, op dat vreeselijk gezigt uitgeroepen: «Weg’weg! Ik wil niet dat zij mijn Dominico weghalen. Men had de ongelukkige mceder verwijderd en het droe vig werk intusschen voortgezet. Op napolitaansche wijze werd de lijkkist, nadat het stoffelijk overschot van het knaapje er tn ge legd was, naast de stervenssponde op den grond gezet De lijkbezorgers hadden daarop het vertrek verlaten Nu sloop de kleine Pietro binnen. Het kind met de smart zijner moeder begaan en ge- Duilschland vierde feest ter herinnering van den slag bij Sedan. Dat deed het verleden jaar ook en^allen juichten mee, ook de katholieke geeste lijkheid te Darmstadt nam zeer levendig deel aan de vreugde en de pastorie was met groen en bloe men versierd. Nu dit jaar heeft die geestelijkheid zich ten strengste onthouden en ook de school jeugd, voor zooverre zij behoort tot de katholieke gezmnen kreeg geene vergunning om mede aan de optogten deel te nemen. nooten landverraders genoemd worden of dat men een bedevaart eene uitspatting van bijgeloof noemt, die uitgevoerd wordt met eene buitensporige mate van onzinnigheid. Maar al deert dit alles den graaf nietde ontvangst, die den pelgrims ten deel viel en de maatregelen, die men in Parijs noodig achtte om wanorde te voorkomen kunnen den geestdrijvers toch leeren. met hoeveel weerzin de publieke opinie hunne handelingen beschouwt, terwijl de politieke rekenaars die de ontwerpers zijn van die vrome ondernemingen, hunne berekeningen zien falen. Generaal Kauffman kon zijn meester den be- heerscher aller Bussen, weer verblijden met het be rigt eener overwinning, door hem behaald. De ge neraal bevindt zich in het khanaat Kokand een landstreek met 700,000 zielen, die het laatste jaai hun heerscher, den khan 800,000 roebels en 30 indlioen centenaars koren opbragten. De hoofd stad Khokand heeft 60,000 inwoners. Het berigt nu van generaal K. luidde: «De ko- lonne russische troepen is, bij haar tweeden vooi- waartschen marsch van Khodshend gestooten op een vijandehjken troep kavallërie, 7000 man sterk. 800 kozakken. 4 batterijen zware artillerie en een vuurpijl-batterij waren een geheelen dag met den vijand bezig zonder eenig verlies te lijden. De voornaamste slag werd geleverd op den 4den tegen 30,000 man troepen van Khokand en eindigde met een volkomen overwinning der Russen niet tegenstaande de vijand in de vesting Machram een vrij sterk verschanste positie innam. De vesting werd door generaal Golovatchef stormenderhand ge nomen. De vijand werd lot op een afstand van 15 wersten achtervolgd en vele zijner manschap pen sneuvelden of verdronken in de Amoe-Daria. De Russen namen 39 kanonnen en eene groote hoeveelheid oorlogsmateriëel. Het verlies van vij andelijke zyde is aanzienlijk; dat der Russen be paalt zich tot een officier en 6 man, die gedood en een officier en 7 man die gewond zijn. De indruk door deze nederlaag te weeg gebragt is ontzaggelijk.'' De Nazione verhaalt een verschrikkelijk misdrijf. Te Incisa (Italië) werden kort na elkander twee kinderen vermist. Eerst meende men, dat ze ver dronken zouden zijn, doch daar de lijkjes niet ge vonden werden, kwam men op andere vermoedens, dat er in ’t bosch een menscheneter zich Later ïoste zich het raadsel op. Eene vrouw te dier plaatse die met haar dochtertje voor een open raam zat te werken hoorde eensklaps een hevig geschrei. De angstkreten kwamen uit den winkel van een wagenmaker. Daar, dit bemerkte zij spoedig aan 't geluid bevond zich een negen jarig meisje, dat zij zeer goed kende. Aanstonds Franschen zijn vindingrijke lui. In een café te Parijs gebruikte een heer het een of ander en ver zocht meteen of men zoo beleefd wilde zijn hem een biljet van 100 francs te verwisselen voor stuk ken van 20 francs. Dat gebeurde. Na een uur ongeveer kwam een ander, gebruikte insgelijks iets, betaalde met een biljet van 20 francs en ontving geld terug. «Pardon madame gij vergist u ik gaf u een biljet van 100 francs. «Stellig met, mijnheer t was een van 20 francs. Na nog wat praatjes en nadat eenige personen het buffet genaderd zijn, zegt de heer«Gelukkig heb ik dé gewoonte, van alles aanteekening te houden zoo teeken ik ook de nommers der biljetten op. En nu noemt hij het nommer van het biljet dat de andere heer voor een uur heeft laten wisselen. Dat wordt natuurlijk tusschen de andere papieren in het daarvoor bestemde kastje gevonden, de dame erkentdat zij zich vergist heeft en telt nog 80 francs uit. 's Avonds bleek hetdat er een te kort was in de kas. maar eenige dagen later kre- gen de heeren verblijf in de kast van de politie het welk hen bezorgd werd door den eigenaar van een magazijn bij wien zij een soortgelijk stukje wilden vertoonen maar die al van de grap ge hoord had. snelden zij er heen doch de deur was gesloten. De ouders van't kind waren onmiddellijk ook ver schenen en weldra meer burgers, die met toestem ming van een raadslid de deur openstieten. Een afgrijselijk schouwspel zag men daar. Het kind ’t welk't bloed uit den mond stroomde, werd door Grandi den wagenmakermet messen gesneden. Aanstonds werd het uit zijn handen gerukt en de ouders waren zoo gelukkig het nog levend terug te krijgen. Men begrijpt zich de woede der burgerij van het stadje toen dit feit bekend werd. Doch dit was nog niet alles vóór den winkel bespeurde 't zaamgestroomde volk, dat eenige steenen los lagen. Men ligtte die op en vond er een kinderhand onder. Thans onderzocht men verder en ontdekte in een hoek van den winkel een kuil waarin de ont hoofde lijkjes en de ingewanden der beide vermiste kinderen lagen. Naar gezegd wordt was de moordenaar zeer mis maakt en stond hij meermalen aan ’t uitjouwen der kinderen bloot. letterlijk gedood en waarlijk hartver- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van t—7 regels. Vervol- gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1