VERTENTIEBLAD. NIEUWS- EI AD- 1875. Veertiende Jaargang. E No. 38. BUITENLAND. «b DON DERDAG 25 September. ,1 SS 1 nnim on mi Wainwright Volgens ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. De vrouw van een slager te Berlijn werd gesto ken door een vlieg. Niemendal dacht ze maar de gestoken plek ontstak al spoedig en zwol op en weldra vertoonde zich dat verschijnsel over haar geheele ligchaam. Onder vreeselijke pijnen is zij overleden. Ook te Schöneberg ligt een meisje gevaarlijk ziek tengevolge van een vhegesteek in den arm. In den nazomer zijn de vliegen door gaans gevaarlijker dan anders. Zondagmiddag den 12 dezer is te Paderborn brand uitgebarsten, die den anderen dag reeds 97 gebou wen in de asch had gelegd; 120 gezinnen, teza men 879 personen tellende, zijn zonder dak. De meesten zijn arme lieden die nu nog alles ver loren hebben wat zij bezaten, üok de oogst, die pas binnengehaald wasis vernietigd. Een vrij sterke wind en de groote droogte door de lang durige warmte veroorzaakt, waren oorzaak, dat de vlam met groote snelheid zich verspreidde, zoodat aan redden niet te denken viel. Eerst Maandag morgen gelukte het den brand te stuiten en m den loop van den dag werden geen nieuwe gebou wen meer aangetast. Zij, die zonder dak waren zijn in het ontruimde franciscaner klooster en in het voormalige seminarie opgenomen. Volgens een later berigt zijn 107 gebouwen ver nield en 300 huisgezinnen van dak beroofd. Vastheid en hechtheid is geen algemeen ken merk meer van wat in onzen tijd gebouwd wordt. Op den boek van de Lützow- en de Maagdenbur gerstraten te Berlijn werd dezen zomer een huis gebouwd, dat het aanzien had van een paleis. Van buiten grootsch en buitengemeen fraaivond het spoedig een huurder en ook aldra een kooper. Maar nu voor eenige dagen bespeurden de be woners, dat de bovenste verdiepingen begonnen te dalen. De balken gleden langzaam maar gestadig uit de muren, zoodat er gegronde vrees ontstond, dat men binnen weinig lijds een puinhoop in plaats van een paleis zou vinden. In allerijl werd het wrakke gebouw tot aan de vijfde verdieping ge selt oc rd nadat de bewoners ’t gevaar waren ont weken. ’t Gebouw staat nog overeind en men zal onderzoeken of t voor herstel vatbaar is. De aartsbisschop van Bamberg in Beijeren die door koning Lodewijk is benoemd en wiens benoe ming door den paus werd goedgekeurd, verzond een herderlijken brief. Daarin maant hij aan tot ge hoorzaamheid aan de wetten van den staat en tot vrede met alle burgers. Nu zou een gewoon chris- tenmensch zeggen: dat is niets bijzonders, dat be hoort zoo, van zelf en natuurlijk; maar de collega’s van den bisschep daar in Beijeren vinden het zoo verschrikkelijk, dat ze den briefschrijver een revo lutionair en ketter in geestelijk gewaad noemen. Vooral de apostolische nuntius te München vindt die taal ijselijk en te regtwant niemand beter dan zoo’n apostolisch man weet, dat het onmoge lijk is vrede te houden met alle burgers. Vrede op aarde! hoe durft een aartsbisschop in Beijeren daaraan denken. Een telegram uit Nieuw-York van den 18en deelt mede, dat de stad Galveston tengevolge van hevige regens, die een geducht onweder vergezelden ge deeltelijk is overstroomd. Verscheiden personen zijn omgekomen en groote verwoesting aangerigt. De beweging in de Herzegowina trekt ook nog de aandacht tot zich. De sultan wapende al heel wat volkmaar de opstandelingen vechten voor hun regt en hunne vrijheid en dat geeft moed en kracht. Daar zij christenen zijn en hunne onder drukkers mohamedanen, wekt hun strijd de deel neming van andere christenen en hoewel geen an dere mogendheid hen nog met krijgsmagt onder steunde, wordt er toch in hun belang met de porte onderhandeld en is het niet onmogelijk dat hun verzet althans eenige goede gevolgen voor hen heeft. In de kleine gevechten, die nu en dan werden ge leverd, leden de Turken meermalen de nederlaag maar toch, als de opstandelingen hunne bevrijding moeten bevechtenstaat voor hen de kans niet gunstig. zeer onaangenamen reuk had en uit nieuwsgierig heid of bij toeval scheurde hij het papier, en wat hij zag, deed een kwaad vermoeden bij hem ont staan. Hij volgde het rijtuig, dat in de rigting van London-bridge reed en toen het bijna het station daar bereikt had, gelukte het hem een po litieagent mede te deelen wat hij vreesde. Het rijtuig werd aangehouden en Wainwright en Day in hechtenis genomen. In de pakken bevond zich het lijk van eene vrouw dat in tweeën gezaagd of gehakt was. Vrouw Day houdt vol, dat zij niet wist wat er op het rijtuig geladen was. Onder den vloer van Wainwrights werkplaats heeft men een bijl en mes gevonden, beiden met bloed bevlekt. De nasporingen van de politie en de verklarin gen van nabestaanden die 't lijk gezien hebben bragten reeds aan ’t licht wie de vermoorde vrouw was. Zij was een jonge modisteHarriet Lane die door Wainwright onderhouden werd en bij welke hij twee kinderen had. Omstreeks eenjaar geleden verdween Harriet Lane spoorloosnadat Wainwright zich herhaaldelijk uitgelaten had, dat zij hem tot last werd. Naar den slaat van ont binding te oordeelen moet ’t lijk ook omstreeks een jaar zijn begraven geweest. Wainwright (in dien hij de schuldige is) schijnt dus Harriet Lane in ’t ledigstaande huis in de Whitechapel-road ge lokt en haar daar vermoord en begraven te heb ben. Een versch geopend graf is in dat huis wer kelijk gevonden. Daar intusschen dit huis binnen kort door anderen betrokken zou worden schijnt Wainwright de bewijzen van zijne misdaad er niet te hebben durven laten; hij schijnt dus t lijk op gegraven aan stukken gehaktingepakt en naar 't andere ledigstaande huis (kort geleden door zijn broeder bewoond) overgebragt te hebben om 't in den ruimen kelder daar veiliger te kunnen ver stoppen. Wainwright was als eerlijk en fatsoenlijk man bekendhij fungeerde in zijn tijd als president eener afdeeling van de londensche Christelijke Jon- gelings-vereeniging later eerst kon men hem ver wijten, dat hij geen trouw echtgenoot was. Het eindigen van den strijd der Carlisten is voor de spaansche regering hoofdzakelijk nog een geld kwestie. Wordt niet spoedig een beslissende slag geslagen, dan hebben de regeringstroepen het voor- mtzigt, dat ze kunnen dienen zonder soldij te ont vangen. Uit is nu in de geschiedenis van de spaansche legers wel niets nieuws, maar toch ook niets opwekkends. Slechte betaling van zijn krijgs volk werkte ook mede, dat eenmaal Philips 11 in Nederland zijn plannen zag mislukken en noopte de soldaten meermalen tot plundering en roof. Voor Alfonsus XII is het te hopen, dat don Carlos onschadelijk gemaakt wordt, vóór de spaansche staatskas geen betaling meer veroorlooft. Opont houd is in ’t voordeel van den pretendent, die, zoo hij tijd wint, waarschijnlijk ook weer land en volk winnen kan. Alfonsus is koning van Spanje maar niet van zich zelven. Al zijn doen en laten wordt bespi- onneerd en wat hij vrijzinnigs zou willen dat wordt hem belet uit te voeren. De pauselijke nuntius verzwaart hem nog den last door hem te herinneren aan concordaten uit de oude doos waarbij in Spanje elke andere godsdienst dan de roomsch-katholieke wordt verboden. Dat behoort weer zoo te worden zegt de hoogeerwaarde heer en Alfonsus die dat nog niet wilbegrijpt ook wel dat het niet kan. Toch gelden de woorden van een nuntius bij velen in Spanje meer dan de wil des konings terwijl deze zich beijveren moet allen te vriende te houden. Waarlijk het is niet alles, koning van Spanje te zijn. Twee engelsche jongens die reeds meermalen zich vermaakt hadden met tusschen de rails te gaan liggen om het genot te smaken den trein over zich heen te hooren gaan, zijn voor het ge- Een treurig voorval had Zondagavond te Bois- guiilaume plaats. Na den dag jagende doorgebragt te hebben verzamelden zich een aantal inwoners van Rouaan bij een logementhouder, ten einde daar te dineren. De geweren die allen op één na ongeladen waren werden in een hoek gezet. Na den maaltijd nam een jager een der geweren op en legde meenende dat allen ongeladen wa ren terwijl hij eenige handgrepen uitvoerde, gek scherend aan op een jong meisje. Het ongeluk had gewild dat bij het eenige geladen geweer gegrepen had: een schot brandde los, dat het on gelukkige kind in den schouder trof. De wond was zoo ernstig, dat men het meisje naar het gasthuis moest doen vervoeren. Op Zaterdagmiddag vroeg de heer Wainwright, die op groote schaal in Whitechapel te Londen handel drijft, een van zijn werklieden, dien avond bij hem te komen om een paar pakken uit het huis te dragen. De man kwam en nadat een rij tuig ontboden wasverzocht men hem een der twee pakken daarin te dragen. De heer Wain wright die een jonge vrouw bij zich had met name Day, zorgde zelf voor het andere. De werk man bemerkte onder het dragen, dat zijn last een Een verschrikkelijke orkaan heeft in de Middel- landsche Zee gewoed. Te Cette heeft het water den spoorweg over stroomd en is het verkeer tusschen die stad en Beziers gestremd. Uit verschillende streken van Frankrijk kwamen berigten aangaande stormen. Verscheidene rivie ren zijn buiten hare oeve-rs getreden en de rijke vlakten van Vignobles tusschen Beziers en Nar- bonne zijn overstroomd De wijngaarden staan on der water; vele huizen zijn vernield.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1