NIEUWS- II AD- buitenland. 1875. Veertiende Jaargang. No. 39. DONDERDAG 50 September. MWl lllllffl digde ingetrokken. een ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Uit Calcutta worden door den Times nadere treu rige bijzonderheden ontvangen betreffende deover- stroomin^endie in verschillende gedeelten van Engelsch-Indie vreeselijke onheilen hebben aange- ri"t. In Allahabad en omstreken is de geheele om- vang der schade nog niet bekend, doch reeds ze ker is het, dat minstens 177 menschen en 2428 stuks vee zijn omgekomen terwijl het getal ver nielde huizen 10.024 bedraagt. Verder zijn om streeks 32,000 morgen bebouwd land verwoesten 4.200 barrels graan in de onderaardsche maga zijnen overstroomd verrotalvorens het water weder was weggevloeid. De totale waarde van vernietigd eigendom wordt door den Pionier op f 1740.000 geschat. welke in den jongst verloopen tijd met zooveel ophef geschiedteene werkelijke instelling een oud gebruik der katholieke kerk? Op wetenschap pelijke gronden heeft de katholieke godgeleerde faculteit te Bonn op die vraag een ontkennend antwoord gegevenen het openbaar ministerie heeft daarop zijne aanklagt tegen den beschul- Op ongeveer 6 kilometer afstand van Gibraltar, op spaansch grondgebied ligt aan den voet van de Sierra Carbonera een klein landgoed dat aan een Duitscherden heer J. Spitzer in eigendom toebehoort. In den nacht van 31 Augustus werd op dit buitengoed een brutale aanval door roovers gedaan. Bij het vallen van den avond werd Spit zer door zeven roovers overvallenterwijl hij een wandelrid maakte door een rotsachtig landschap. Na een korten tegenstand werd hij van het paard gerukt, aan handen en voeten gebonden en in een drooge beek geworpen. De roovers ontnamen hem zijn Sgeldhorloge en papieren alsmede zijn jas en hoed. Een der misdadigers trok den jas aan zette den hoed op steeg te paard en reed naar het landgoed. Een broeder van den bestolene, die zich tot herstel van gezondheid in het zuiden be vond werd het eerst door den roover ontmoet en met den uitroep: «sterf! overvallen. Hij werd overweldigd en de handen werden hem op den ru"' gebonden. Inmiddels kwamen de andere roo vers'en nu werd het landgoed geplunderd. schien niet meer dan de helft van vroeger bedraagt. Nu onlangs kreeg Spanje een nieuw ministerie van liberale kleuren nu verzekert de minister van finan ciën dat het zoo niet langer kan dat hij zoo niet wilhij verlangtdat de Cortes bijeen wor den geroepen, opdat zij raad schallen en hij de noodige schandalen niet voor zijn verantwoor ding hebbe. In Silezië stond dezer dagen iemand teregt we gens stoornis en bespotting eener godsdienstige plegtigheid ter eere van het heilige hart van Je zus Het geregtshof heeftalvorens uitspraak te doen zich gewend tot de katholiek-godgeleerde faculteit te Bonn om een advies over de vraag is de vereering van het heilige hart van Jezus Te Mengsberg in Saksen heeft een hevige brand gewoed, die in acht uren lijds het schoone, groote dorp, op eenige verwijderde huizen na, gehee in de asch legde. De zeer heftige oostenwind dreef de vlammen snel van huis tot huis. Uit alle gemeenten in den omtrek, en zelfs uit ver verwiiderdesnelde men te hulp en twintig spin ten waren in werking. Maar de vlammen maak ten alle pogingen tot blusschen ijdel. Men moest het aanzien hoe de eene prachtige hoeve na de andere werd aangetast en vermeld. Nadat des morgens te 9 uur de brand ontstaan was in de woning van den opperhoutvesterlagen er des namiddags te 3 uur reeds 68 huizen ni puin en waren 450 personen van alles beroofd ook hun oo^st is geheel vernield. Be brand heeft ook een menschenleven gekostterwijl verscheidene per sonen gekwetst werden. Ook in ’t westen storm en watervloed voorna melijk in Louisiana en Texas. Het Galveston-eiland stond voor de helft onder water200 kleine ge bouwen werden vernield en verscheidene kerken van dak beroofd. Het grootste gedeelte der stad Galveston stond onder water. Zes schepen zonken in de haven en verscheidene andere werden op strand gezet. Vier personen kwamen in de gol ven om. De spoorwegbrug twee mijlen lang is op verscheidene plaatsen gebroken. De schade wordt op een millioen dollars geschat. Te Indianola stond het zeewater 6 voet m de straten; de kerken en drie vierden der huizen zijn vernield en vele personen omgekomen. 70 lijken zijn reeds gevonden en begraven. Saluria Mata gorda, San Bernardino en Cedarlake zijn grooten- deels vernield. De amerikaansche bladen deelen mede, dat een oorlog met de Indianen in Nevada en Utah op til is Troepen zijn derwaarts gezonden. De mor monen schijnen mede in het spel te zijn. De In- Uit de berigten aangaande de beroerten in Tur kije willen we eenige opvisschen ’t is moeijelijk er een degelijk geheel van te maken. Aan de oostenrijksche grens in Bosnië brak een opstand uit en de Turken moesten vlugten terwijl zich verschijnselen opdeden die doen ver moeden dat er nog meer onheil voor de lurken te wachten is. In oostelijk Herzegowina verflaauwt de opstand De reserve, die uil Aziatisch Turkije naar Her zegowina werd opgeroepen, weigerde op te rukken en^ toen de pacha-gouverneur kwam en de zapties, gendarmen, op hen afzond, verdedigde ze zich te gen dezen en kwamen er dooden en gekwetsten. In de buurt van Oraliova leden de opstandelin gen een gevoelig verlies. Onverwacht door een lOOOtal Turken overvallen verdedigden ze z.ich eerst wel wakkermaar de overmagt deed hen WïitnBosnië wordt berigt, dat 2500 opstandelin gen tegen een brigade Turken hevig hebben ge vochten. De Turken moesten terugtrekken. De opstandelingen namen 50 man gevangen en roe pen maar: «dood aan de Turken! Italiaanscheboheemsche en kroatische vrij wil ligers die kwamen om de Herzegowiners te he pen, gaan voor en na maar weer naar huis, t Vol doet 'hen niet zooveel vermoeijemssen en ontbe ringen uit te staan voor anderen. Als er in uw land nog anderen zijn, die ons zouden willen hel pen zeggen de Herzegowiners dat die ons dan liever ’t geld zenden, dat ze anders verreizen; zulk komen en gaan helpt ons toch niet veel. Nu de spaansche regering zoover schijnt gevor derd dat zij zich mag verheugen over het nade rend einde van de woelingen der Garlisten, wordt ze weer verontrust door de hoeren van de kerk, lie pauselijke nuntius Simeoni schreef den aarts bisschoppen en bisschoppen een brief om ben te herinneren, dat in Spanje geen andere dan de roomsch-kathoheke godsdienst mag geduld worden. Veel is er Spanje, met zijn katholieke inngting aan gelegen om met Rome op goeden voet te blij ven 'maar die inrigting is toch niet meer zoo zui ver’katholiek dat aan’t verlangen van den nun- lius of van den paus zoo gemakkelijk kan vol daan worden. De nieuwe minister van bmten- landsche zaken heeft den heer Simeoni dan ook te verstaan gegeven, dat zijn schrijven niet in dan vorm met politiek en niet waarheidlievend is niet in den vorm omdat de gezant van den paiis bij de spaansche regering alleen het regt heeft om over geestelijke zaken met de regering zelve te onderhandelen met politiek omdat hij bedreigingen schreef tegen eene wet, die nog niet eens aangenomen isen niet overeenkomstig de waarheid omdat bij beweerdedat de gedsdien- slige onverdraagzaamheid in Spanje te huis be- boortterwijl toch zelfs onder Philips II Mooren en Joden geduld werden en ook nogdat gods dienstige verdraagzaamheid de oorzaak van den burgeroorlog zou geweest zijn, terwijl juist ten tijde der volkomen onverdraagzaamheidna de troonsbestijging van Isabella de zevenjarige car- listische oorlog uitbrak. Maar daarmee zal de mi nister er wel niet af zijn; dat gaat tegenover een nuntius zoo maar niet. De Garlisten lijden verhezen en trekken at. Ue- heel onschadelijk zijn ze nog niet. Een bom van een hunner batterijen bereikte het stadhuis van Hernani en barstte los onder een hoop ammunitie. Bij de hevige ontploffing verloren meer dan 6(J personen het leven. Ook wordt San Sebastian nog altijd door hen beschoten; in één nacht wier pen ze 26 bommen op die stad. Het volk verlangt naar vrede; don Carlos neemt zijn toevlugt tot groote woorden. In een manifest aan zijne vrienden in Frankrijk gerigtroemt hij zijn toestand; men mag komen om er zich van te overtuigen. Aan’t einde van zijn brommend stuk zegt hij Binnen kort zal veel gebeuren. De re volutie die de geheele wereld beroertontketent tegen mij al hare hartstogten. Vreest met Een Bourbon breekt nooit zijn woord. Ik heb beloold de revolutie te zullen ombrengen; zij zal sterven. De regeering verlangt ook naar vrede om de rekeningBeens na te zien. Reeds in de dagen der republiek zei de heer Pi y Margalltoen men hem minister van financiën wilde maken en hij daarvoor bedankte: «Er is maar één middel om de iinan- ciën weer in orde te brengen; men moet het ministerie aan alle vier hoeken in brand steken en •vooral zorg dragen dat het grootboek niet wordt SeMen heeft dien raad niet opgevolgd andere heeren wisten er wel wat anders op. Zij zorgden er maar voor dat niemand regt te weten kwam wat in ’t grootboek staat en vonden kunstmiddeltjes uit om aan geld te komen later kon een ander dat wel vereffenen. «Ais de oorlog geëindigd is komt alles in orde-’. Maar de oorlog eindigt nog maar niet en kost dag aan dag een schat van geld terwijl het belastbaar vermogen afneemt en mis- ADVERTENT1EPRIJS: 50 Gts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1