NIEUWS- EN M- VERTENTIEBLAD. 1875. Veertiende Jaargang. No. 40. BUITENLAND. DONDERDAG 7 October. «ii mij Zij kan dat, i i I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. BUM fflllffl van den an- ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cis. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel Overigens naar plaatsruimte. De opstand in de Herzegowina kenmerkt zich ook reeds, als alle dergelijke bewegingen, door el lende. Men schat, dat er op dit ©ogenblik dertig a vijf en dertig duizend vkigtelingen met meer dan vierhonderd duizend stuks vee van daar naar Montenegro zijn uitgeweken en voornamelijk in het district Grahovo zich ophouden. Behalve hun ne kudden welker lot het zijn zal tegen eiken prijs verkocht te worden ot om voor hun eigen onderhoud te dienen bezitten die ongelukkigen letterlijk niets. Komt er koude dan zal het er onbeschrijfelijk ellendig en naakt uitzien. Bij de achtduizend personen zijn naar Dalmatië getrok ken waar tallooze comités hun hulp verleenen in Ragusa bevinden er zich in een oud fourage- magazijn opgehoopt «die in zulk een staat van on reinheid verkeeran en zoo van alles ontbloot zijn, dat het niet is om aan te zien.” In het Noorden hebben volgens de kroatische bladen dertigdui zend Bosniërs de oostenrijksche grenzen overschre den, en minstens acht a tienduizend hebben de vlugt genomen naar Servië. Ziedaar dan vieren twintig duizend ongelukkigen, voor het meerendeel grijsaards, vrouwen en kinderen, die bij hun terug keer voor zooverre althans gebrek en ziekten hen niet zullen hebben weggesleept hunne huizen verbrandhunne velden verwoesthun ne mannen en broeders voor een groot deel gedood of verminkt zullen vinden door den oorlog. Keken nu nog de muzelmansehe dorpen die de opstandelingen hebben verbrand; de moorden die men zegt dat zij allerwegen bedreven hebben en gij zult n ten naastebij een denkbeeld kunnen vormen van hetgeen een opstand van strijders voor de onderdrukten kosten zal aan die arme provin ciën, terwijl die opstand misschien hoogstens eene overpleistering zal tengevolge hebben van de wonde plekken, en de toestand onveranderd laten tot de eerstvolgende losbarsting. T Zou een meesterstuk zijn eene oplossing te vinden voor een land met zooveel verschil in ras sen en godsdienst, dat de overheersching van den In den omtrek van Borne, bij Maagdenburg, maak ten twee huisvaders met hunne gezinnen te za- men elf personeneen rij toertje in een wagen met banken waarvan de kussens met stroo ge vuld waren. Op de terugreis ontstond er brand in den wagen. Vol ontsteltenis wilden de man nen het vuur blusschen doch lieten daarbij on gelukkigerwijze de teugels glippen. Het paard 'verschrikt door het tumultsloeg op holwaar door de luchtstroom sterker werd. Nu tastten de vlammen met kracht om zich heen en deelden zich ook aan de kieederen der vrouwen mede, liet tooneel was hartverscheurend. De vrouwen wilden de arme kinderen reddende mannen trachtten het brandende stroo te verwijderen, doch alles te vergeefs. Twee kinderen van elf jaar wa ren reeds onder vreeselijk lijden bezweken, hunne moeder is gevaarlijk gewond en ook andere per sonen hebben meer of minder ernstige wonden be- komen. De wagen isop bet ijzer na geheel verbrand. van fr 2000 als premie vast voor een jaarlijksche harddraverij met varkensbereden door mannen of jongens. De gelukkige winner moet zich echter, alvorens het geld op te strijken verbinden twee jaren lang diepen rouw over den doode te dragen. De gemeenteraad heelt dit zonderling legaal aan genomen en eenige dagen geleden heeft de eerste harddraverij met varkens plaats gehad. een onvermijdelijk de onderdrukking der schijnt te moeten meebrengen. De laatste berigten luiden met gunstig voor de opstandelingen waar zij met de troepen slaags raakten leden zij de nederlaag en nog al gevoe lige verliezen. De turksche kommandant Hussein- pacha ontzag zich niet om alle maïsvelden van Niscli tot aan de Servische grenzen in brand te steken, ten einde des te gemakkelijker op servisch grondgebied te kunnen vallen. Over eene uitge strektheid van vier uren werd alzoo de oogst ge heel vernield. De evennachts-stormen zijn losgebroken over noordwestelijk Europa en het Metcreologisch In stituut van Engeland voorspelde verleden weck, dat zij dit jaar buitengewoon hevig zullen zijn. Aanvankelijk is de juistheid dezer voorspelling reeds bevestigd door den orkaan welke Maandag gewoed heeft in het noorden en westen van En geland. In Liverpool was de wind zeer hevig. S Vele schepen werden aan de zijde van Birken head op den oever der Mersey geworpen en enkele drijvende dokken werden van hunne ankers ge slagen en met veel moeite van den ondergang ge red. Tal van schepen met steenkool geladen zon ken' in de rivier. In den mond van de Mersey bij New-Brightonverging de «Helen Southard’ van Qucbeck en de reddingboot van Liverpool die de bemanning van het schip gered had, werd stuk geslagen bij den terugtogt, waarbij 14 men- schen omkwamen. In de stad zelve werden en kele menschen gedood door den val van schoor- steenen. Een paar kolommen van de Times zijn gevuld met de opsomming van al de schadedoor dezen orkaan overal aangerigt. De storm en het on wederwelke Vrijdagavond in enkele plaatsen van Engeland woedde, heeft ook een spoorwegongeluk veroorzaakt. De passa- gierstrem die te middernacht van Victoria-station te Londen vertrok, hield even voor Wimbledon op daar het electrische alarmsignaal aantoonde dat er een andere trein in den weg stond. Na vijf minuten gewacht te hebben daalde de arm van den seinpaal en werd de bel geluid waar door werd aangetoonddat de weg vrij was. De trein stoomde voort en botste na eenigen tijd met volle kracht tegen een zwaren goederentrein welke met tegen den storm had kunnen opwer ken en stil stond. Het bleek laterdat de blik sem den seinpaal getroffen had den arm had la ten dalen en de eiectrischc bei geluid had, waar door de machinist van den passagierstrein in den waan was gebragtj, dat de weg vrij was. Geluk- Aan de Kölnische Zeitung wordt gemeld Zon da" voor 8 dagen trof de bliksem een 1600 kop pen sterke kudde schapen die in het fransche departement Lozere over een berg gedreven werd. Van die schapen werden 955 doodelijk getrollen de anderen zwak. Het hoofd der herders verloor het bewustzijn dat hij eerst den volgenden dag terugbekwam. Een herder bekwam een verzengde hand. De Union Nationale deelt omtrent dit voorval nog mede, dat het geleden verlies op 18000 fr. wordt geschat, waarvan 80 centimes voor elk schaap moet worden afgetrokken zijnde de prijs, die men voor een huid maakt, lusschcn de bee- ncn van den herder die gewond werd lag een hond te slapen. Deze werd tot oja een afstand van 20 meter weggeslingerd en daar gevonden bedekt door een twaalftal lijken van schapen. Te Madrid leeft men in de verwachting, dat de burgeroorlog over een paar weken geëindigd zal zijn Iion'Carlos denkt er anders over en wil nog volhouden maar zijne generaals en raadge verseenige jezuiten uitgezonderd, houden ivoor beter’, de voorwaarden der regering aan te nemen. Te erkennen, dat zijn zaak verloren is, is van een man als don Carlos ook niet te vergen. Zijnen fransehen vrienden zou dal te erg tegenvallen en als Tim toch op't leelijkst loopt, kan de ko ndig zonder rijk toch altijd zeggen dat verraad en zoo iets het den besten ónmogelijk maken om op zijn post te blijven, en dat hij zijn plannen niet opgeeftmaar uitstelt tot betere gelegenheid. Koningin Isabella kreeg heimwee en vroeg aan de spaansche regering, wanneer zij in T geliefde vaderland terug komen mogt. «Dat is nog.precies zooals onder mijn voorganger Canovas”ant woordde de minister Jovellar«als de besluiten betreffende het bijeenroepen der Kamers openbaar gemaakt zijn kan de koningin komen. Evenwel verzoekt de regering haar niet gedurende de ver kiezingen, dat is, niet vóór het laatst van Decem ber te komen. Zij kan dan plegtig hare regten op de Cortes overdragen en rustig in Spanje gaan leven. Zij kan dat, maar of zij ’took zal willen? Door den directeur van politieregeringsraad von Fischer-Fruensfeldis aan de bestuurderes van het Ursulinenklooster te Keulen in last gege ven voor 1 October het klooster en zijn aauhoo- righeden te ontruimen en haar aangezegd dat zoowel op onroerende als op roerende goederen be- sla" werd gelegd benevens dat de onlangs ge dane verkoop van kloostereigendom aan graaf Iloensbroek ongeldig was verklaard. Het gehecle vermogen van het klooster wordt op p.rn. 800 000 mark geschat. Den rentmeester is gelast alle boe ken de administratie betreffende, over te geven, wat hij weigerde om de eenvoudige reden dat hij niets van dien aard onder zijn berusting had; hij heeft inlusschen beloofdten einde straf te ontgaan door bemiddeling van graai lloensbioek te zullen trachtendie boeken te voorschijn te brengen. Aan de geestelijken der Phihppinerorde te Costyn is aangezegd dat zij met 1 October hunne vei- eeniging moesten ontbinden en hun klooster ver laten terwijl tegelijk beslag werd gelegd op al de roerende en onroerende goederen van het kloos ter die onder sequestratie van het rijk worden gesteld. De Philippines zijn sedert onheugelijke tijden te Costyn gevestigd en waren door hun dweepzieken ijver en hun groot vermogen de voor naamste steun van het ultramontanisme en polo- nisme in Posen. Hunne ontbinding wordt beschouwd als een zware slag voor beiden. In het fransche dorp Croane-sur Marne stierf dezer dagen een rijk handelaar, Thomas Deviant, die in zijn testamant tal van zonderlinge bepalin gen gemaakt heeft. Zoo stelde hij o,o. eene som «Sk ill

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1