NIEUWS- EN AD VERTENTIEBLAD. No. 41. Veertiende Jaargang. 1875 BUITENLAND. I DONDERDAG 14 October. .0150 I llllfl HIM I» IIT opschooning van Carlistcn ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Vervol gens 10 Cent per regel. Overigens naar plaatsruimte. ler jaar. deze betalen, betaald voor In Katalonië zal nu opschooning van Carlistcn gehouden worden. Voor iederen levenden of doo- renberghen, geplaatst in een gesticht, dat bestuurd wordt door geestelijke zusters. Toen zij den ouder dom van 18 jaren bereikt had, schreven hare ouders aan de directrice, het kind terug te zenden, omdat zij voor haar eene betrekking in eene ge achte familie te Antwerpen hadden gevonden. De directrice verzocht haar het kind nog twee of drie jaren te laten om hare opvoeding te voltooijen. De ouders stemden toe, maar toen die tijd verloo- pen was en zij hun kind uit de inrigting te Wel- teren terug eischten, kregen zij ten antwoord, dat hun kind er niet meer was, dat zij een goede be trekking had bij een pastoor te Gend maar dat men bet adres niet nader kon opgeven. Dit ge beurde in 1873. Iemand van de familie ging naar Gend maar zijn informatie bij het bevolkingsre gister was vruchteloos. Het laatst dat er iets van Angélique gehoord is, was den 1 Jan. 1874, toen zij een brief aan hare ouders heeft geschre ven. Op nadere aanvragen kwam van het kloos ter slechts het antwoord: »Daar bemoeijen wij ons niet mede.” Angélique van Calrenberghen is thans 2D jaar. Ieder, die omtrent haar eenige inlichtin gen kan geven, wordt verzocht die te willen doen toekomen aan het bureau der Opinion of aan den heer van Calrenbergen, 49, rue la Cuiller te Ant werpen. Men leest in de antwerpsche Opinion: De fami lie van Calrenbergbcn te Antwerpen heeft vóór 12 jaren een meisje van 8 jaren, Angelique van Cal in sommige engelsche bladen komt de volgende geschiedenis voor: Een engelsche beul vierde on langs in zijn huiselijken familiekring zijn zilveren dienst-jubilé. Toen men in de vrolijkste stemming bezig was de kurken der champagneflesschen te laten knallen kwam een dienstmeisje bleek van schrik de zaal binnen en deelde mededat drie heeren in de kamer der bovenverdieping den ju- bclaris wenschten te spreken niemand van het dienstdoend personeel wist, hoe zij daar gekomen waren. De jubilaris begeeft zich met het geheele gezelschap, en gevolgd door meiden en knechts, naar boven en jaweldaar zitten de drie in het donker vertrek. Allen zijn stom van ontzetting, die echter weldra plaats maakt voor koddige ver bazing nu een der drie heeren vooruit treedt en den feestvierenden huisheeronder het aanbieden van een kleine zilveren galg, op de volgende wijze toespreekt»Sir ons is de eer te beurt gevallen, door de vereeniging der spitsboeven te worden afgevaardigdom u op uw eervol jubilé geluk te wenschen onzen eerbied te betuigen en u te ver zoeken ook in de toekomst met uwe lieftallige humaniteit en weergalooze behendigheid den ar men slagtofferswelke door de wreede justitie veroordeeld zijn tot den strop de onaangename gewaarwordingen der laatste oogenblikken in deze wereld des jammers te verkorten en hen snel en zeker aan gene zijde te doen aanlanden.” De zoozeer gevierde jubilaris antwoordde ter stond met waardigheid «Gentlemen I Diep ge troffen door dit teeder bewijs uwer lieve oplet tendheid ontbreken mij de woorden om u mijn gevoel geheel te vertolken. Gentlemen, neemt de verzekering met u mede datwanneer een uwer mij in handen mogt komen, om gehangen te wor den ik mijn werk met de grootste juistheid en kieschheid verrigten zal.” Er werd wijn gebragt en gedronken en ten slotte verzochten de heeren spitsboeven allerhoffelijkst om verlof, zich zooals zij gekomen waren weder te verwijderen teneinde de wetten hunner ver eeniging niet te schenden. Natuurlijk werd dit verzoek ingewilligd. Onder de beleefdste biiigin- van Wischegrad lui den opstand; de ge meenschap lusschen Serajewo en Moslar wordt be dreigd. Van de turksche armee, die bij Nisch zich ophoudtheeft het nog geene afdeeling gewaagd dringen; po; Van de turksche troepen die te Kiek ontscheept zijn is het grootste gedeelte ten gronde gegaan en zoo niet de mohamedaansche landadel den strijd hardnekkig volhield, zou de opstand in Bosnië en de Ilerzegowina zich reeds veel meer uilgebrcid hebben. haren korporaal alleen wonen”. De brandweer40 man sterk burgerkleeding het lijk den volgenden dag zamenlijli hun ontslag. geld genoemd 90 piaster (bijna f 10) De landsbelasting, in drie klassen van en 350 piaster per hoofd Het feest, in de vorige week in Luxemburg ge vierd ter herinnering van het 25jarig bestuur van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, legde getuigenis af van de ingenomenheid der Luxem burgers met den Prins. We geven geen verhaal van aanspraken en maaltijden, maar mogen juist, om den geestdie het feest kenmerkte dit niet onvermeld laten te meer daar het een Prins is uit het huis van Oranje-Nassau die zich eene zoo ongeveinsde liefde wist te verwerven. den Carlist, dien de dorpen in handen der troepen uitleveren, wordt hun een soldaat der achterstallig gebleven ligtingen kwijtgescholden; als een voort- vlugtige loteling of zijne verwanten een gewapen- den Carlist opvangen wordt deze in plaats van den weerspannigen loteling in het cubaansche leger ingelijfd terwijl de straffen en verbeurdverklarin gen legen de dorpen en alcades, die nalaten berigt omtrent de bewegingen der benden te geven, van kracht blijven. De plannen van Martinez Campos om Katalonië alzoo te zuiveren naderen merkbaar hunne ver wezenlijking; de eerste stap daartoe is de organi satie eener vliegende afdeeling van 2000 man on der kolonel Mola y Martinez. De eene helft dier kolonne bestaat uit de keur der burger-garde de andere uit zich vrijwillig daartoe aanbiedende ex- Carlisten. Deze aldeeling moet vooral de voor de benden open liggende en met hen gemeene zaak makende streken doorloopen om, door middel der aanduiding van de overgeloopen Carlisten, de berg plaatsen der ammunitie te ontdekken en dena iiun geweer begraven te hebben, naar hunne haard steden teruggekeerde boeren op te sporen. Dagelijks melden zich gemiddeld 100 Carlisten in Katalonië aan; vooral de bende Saballs, vroeger de meest hardnekkige, loopt geheel uiteen. Reeds hebben zich ruim 700 Carlisten voor de bovenge noemde afdeeling van Mola dienstbaar gesteld. San Sebastian is door de Carlisten gebombar deerd. Te Vincennes, een uur van Parijs, is een kor poraal van de brandweer overleden. Hij had te kennen gegeven dat hij zonder geestelijken bij stand ter aarde wilde besteld worden. Zoodra de maire hiervan onderrigt was, riglte hij aan den hoofdman der brandweer een brief, waarin hij zeide «Niemand meer dan ik eerbiedig de gewe tensvrijheid maar om u en het korps van de brandweer onaangenaamheid van de zijde der hooge overheid te besparen wil ik u in herinnering brengen dat het bij het leger verboden is mili taire eer aan iemand te bewijzen, die zonder gees telijken bijstand ter aarde besteld wordt. Het is waar, de brandweer is geen militair korps, maar zij is eene gemeentelijke inrigting en staat alzoo onder de bevelen van het bestuur. Ik geef u dus te kennen dat de brandweer de begrafenis van haren korporaal alleen in burgerkleeding mag bij wonen”. vergezelde in naar de begraafplaats en namen alle manschappen ge- Vele zaken en gebeurtenissen worden eerst dui delijk als men er het waarom van kent. Eenige bijzonderheden omtrent den aard der belastingen in Turkije en de wijze waarop zij geheven wor den, verklaren zoo eenigzins het waarom van den opstand in de Ilerzegowina en Bosnië. Een kadaster bestaat in Turkije niet en volks telling heeft er nooit plaatsgehad, zoodat de aan slag m de belastingen tamelijk willekeurig bepaald wordt. Wordt de belasting verpacht, dan zuigt de pachter de belastingschuldigen uitwordt zij direct geïnd, dan hebben de districts-ontvanger en zijn beambten slechts te zorgen, dat het uitgeschre ven bedrag in de schatkist komt; hoe zij het innen is hun zaak. Onder de verschillende belastingen worden geteld: de militaire belasting, vroeger hoofd- De landsbelasting, in drie klassen en per jaar verdeeld. Eerst sedert 1850 moeten ook de mohamedanen Voor ieder varken wordt 15 cts. het slagten en het weiden in de cikenbosschen meet nog afzonderlijk betaald worden, leder herbergier groot of klein moet 50 piaster per maand opbrengen. Dan komen nog patent- huwelijks-, scheepvaart-, gemaal-, venster-en deu renbelasting. Van ieder gebouw moet 1 pCt. der huurwaarde betaald worden. Van de belastingen die verpacht worden, zijn de tienden de voornaam ste. De pachter heeft onderpachters, die hun winst moeten nebben, en zoo wordt er dikwijls drie- of viermaal meer betaald dan de belasting eigenlijk moest bedragen. De belastingen op den verkoop van tabak, koflij en andere artikelen zijn ook ver pacht. Behalve al die belastingen moet de rajah nog een aanzienlijk deel van zijn vermogen aan den turkschen landheer afstaan; voor het gebruik van den grond eischt de bey een derde der vruch ten, en wanneer hij zaad en gereedschap geleverd heeft hetgeen in Bosnië meest het geval is <le helft. De schattingen zijn hoogst willekeurig en daarbij komen nog afpersingen en bedrog der beambten die de lasten meer dan verdubbelen. Volgens een keizerlijk besluit van den 2 dezer wordt de landbouw en de bevolking die rustig haren arbeid voortzetterstond vrijgesteld van de laatst ingevoerde belasting (een vierde der tienden). Achterstallige belasting is vrijgescliohlen. Hervor ming van de wijze waarop de belasting wordt ge ïnd is beloofd. De kans is voor de opstandelingen wat ten gunste gekeerd. Den 26 September werden de Turken verjaagd uit drie dorpen tusschen Ljubinja en Sto- lacs. Ook uit het district den de berigten gunstig voor •1 dreigd. Van de turksche armee, die bij Nisch zich ophoudtheeft het nog geene afdeeling gewaagd over Novi Bazar en Sjenitza naar Bosnië door te >pe Zarko houdt de bergpassen gesloten, •k:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1875 | | pagina 1